Dr Iwona Dembowska-Wosik w składzie Państwowej Komisji do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego

Dr Iwona Dembowska-Wosik została powołana do składu Państwowej Komisji do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego w kadencji na lata 2024-2028. Nominacji dokonał Minister Nauki Dariusz Wieczorek.

Jak czytamy na stronie rządowej,

Komisja jest gremium dbającym o prawidłowe funkcjonowanie systemu poświadczania znajomości języka polskiego jako obcego. Do jej zadań należy między innymi: opiniowanie wniosków o nadanie uprawnień do organizowania egzaminów; ustalanie zestawów zadań egzaminacyjnych; badanie prawidłowości oceny prac egzaminacyjnych dokonanej przez członków komisji egzaminacyjnych; dokonywanie okresowej analizy funkcjonowania systemu poświadczania znajomości języka polskiego jako obcego i przedstawianie ministrowi  rekomendacji w tym zakresie.

Dr Iwona Dembowska-Wosik jest zatrudniona na stanowisku adiunkta w Zakładzie Lingwistyki Stosowanej i Kulturowej UŁ. Pełni również funkcję pełnomocnika Dziekana Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego ds. przeprowadzania państwowych egzaminów certyfikatowych z języka polskiego jako obcego. Na co dzień prowadzi zajęcia z zakresu językoznawstwa oraz w ramach specjalizacji "Nauczanie języka polskiego jako obcego/drugiego" i "Kształcenie specjalistyczne z języka polskiego jako obcego/drugiego". Naukowo zajmuje się badaniami w obrębie językoznawstwa stosowanego (glottodydaktyka polonistyczna, lingwistyka kulturowa, pragmalingwistyka).

Serdecznie gratulujemy nominacji!