Wspólnotowe uwarunkowania języka i tekstu

Serdecznie zapraszamy na konferencję Wspólnotowe uwarunkowania języka i tekstu, która odbędzie się w Łodzi na Wydziale Filologicznym UŁ w dniach 20–21 czerwca 2022 roku. Konferencja stanowi kontynuację proponowanego przez Zakład Historii Języka Polskiego Uniwersytetu Łódzkiego oraz Zakład Językoznawstwa Uniwersytetu Zielonogórskiego cykl spotkań Język — obyczaj — wspólnota

Szczegółowy program wydarzenia znajduje się w załączniku

 

Kierownik konferencji 
dr hab. prof. UŁ Danuta Kowalska 

Sekretarz konferencji 
mgr Magdalena Gozdek 

Czytaj dalej →
0

Konferencja naukowa „Normativity & Praxis | Visions of Good Life in Antiquity – Physical, Spiritual, and Social. Ancient Medicine and Philosophy”

W dniach 18-19 maja w auli A5 Wydziału Filologicznego UŁ odbędzie się konferencja naukowa „Normativity & Praxis | Visions of Good Life in Antiquity – Physical, Spiritual, and Social. Ancient Medicine and Philosophy” . Współorganizatorem wydarzenia jest Katedra Filologii Klasycznej UŁ.

Zachęcamy do zapoznania się z programem konferencji.

 

Czytaj dalej →
0

Konferencja naukowa „Teorie i Praktyki Komunikacji”

Serdecznie zapraszamy na konferencję „Teorie i Praktyki Komunikacji”, która jest jednocześnie Jubileuszem prof. Aleksego Awdiejewa – komunikologa, inicjatora tworzonej wspólnie z prof. Grażyną Habrajską gramatyki komunikacyjnej.  

Naukowcy z czołówki polskiej humanistyki i nauk społecznych przedstawią wyniki badań na temat komunikacji, dyskursu, języka i sztuki.

Obrady potrwają od 29 do 31 marca w Centrum-Szkoleniowo Konferencyjnym UŁ przy ul. Rogowskiej 26.

Zapowiada się intelektualna uczta! Zachęcamy do udziału!

📄 Program konferencji

Czytaj dalej →
0

Międzynarodowa konferencja naukowa „ItaliAMO. Upowszechnianie wiedzy italianistycznej w środowisku akademickim i pozaakademickim”

Szanowni Państwo, 

z przyjemnością informujemy o międzynarodowej italianistycznej konferencji naukowej ItaliAMO. Upowszechnianie wiedzy italianistycznej w środowisku akademickim i pozaakademickim, która odbędzie się 10 czerwca 2022 r. w trybie hybrydowym na Uniwersytecie Łódzkim.

Zapraszamy do wzięcia udziału badaczy zajmujących się w ramach różnych dyscyplin naukowych studiami italianistycznymi. Poniżej znajdą Państwo pełny opis wydarzenia oraz formularz zgłoszeniowy. 

📌 Call for Papers (PL)

📌 Call for Papers (IT)

📄 Formularz zgłoszeniowy

Czytaj dalej →
0

31. Ogólnopolska Konferencja Naukowa Studenckich Kół Naukowych „Człowiek i jego środowisko”

Centrum Nauki i Kultury Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zaprasza do uczestnictwa w interdyscyplinarnej| 31. Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Studenckich Kół Naukowych „Człowiek i jego środowisko” pod patronatem JM Rektora UJK w Kielcach prof. dr. hab. Stanisława Głuszka.

Celem konferencji jest wymiana doświadczeń w zakresie prowadzonych badań naukowych i integracja studenckiego środowiska naukowego. Zapraszamy członków Studenckich Kół Naukowych, studentów studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz słuchaczy szkół doktorskich.

Wystąpienia można zgłaszać w ramach trzech sekcji:

Sekcja I obejmująca następujące dziedziny:

       – nauki humanistyczne,

       – ...

Czytaj dalej →
0

Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Migracje w słowiańskiej przestrzeni kulturowej”

Katedra Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Łódzkiego oraz Instytut Historyczny w Belgradzie mają zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Migracje w słowiańskiej przestrzeni kulturowej”, która odbędzie się 6 maja 2022 r.

Wydarzenie to, we współpracy z Instytutem Historycznym w Belgradzie, zostanie zorganizowane w ramach projektu pt. „Kulturowe implikacje migracji Serbów we wczesnej dobie nowożytnej”. 

Zgłoszenie na konferencję należy przesyłać do 18 kwietnia 2022 r. na adres e-mail: konferencja.migracje@filologia.uni.lodz.pl Informacje o przyjęciu zgłoszenia, po uprzedniej kwalifikacji przez Komitet Organizacyjny konferencji, zostaną przesłane ...

Czytaj dalej →
0

Dzieło in statu nascendi. Proces twórczy w literaturze

Zakład Literatury Polskiej XX i XXI wieku UŁ wspólnie z Komisją Badań Genetycznych i Dokumentacyjnych nad Literaturą przy Łódzkim Oddziale Polskiej Akademii Nauk zapraszają na konferencję „Dzieło in statu nascendi. Proces twórczy w literaturze”.

Konferencja odbędzie się 25-26 listopada w Pałacu Kindermanna przy ul. Piotrkowskiej 137/139 w Łodzi.

Czytaj dalej →
0

Doing Memory I. Ujęcia wizualne, wirtualne, werbalne

Instytut Filologii Germańskiej UŁ zaprasza na pierwszą odsłonę konferencji „Doing Memory”.

15-16 grudnia 2021 r.
Łódź, ul. Pomorska 171/173, Aula A5

Program wydarzenia

 

Organizatorki:

Univ.-Prof‘in. Dr. Gudrun Heidemann, Instytut Filologii Germańskiej UŁ
Dr. Aleksandra Lévy-Lendzinska, Université Paris-Est Créteil

 

🇫🇷 La fabrique de la mémoire I. Les accès virtuels, visuels et verbaux à la mémoire.

Czytaj dalej →
0

IV Seminarium Logopedyczne pt. „Diagnoza i terapia logopedyczna pacjentów w wieku senioralnym”

Serdecznie zapraszamy na IV Seminarium Logopedyczne pt. „Diagnoza i terapia logopedyczna pacjentów w wieku senioralnym”, które odbędzie się 27 listopada w godz. 10:00-14:20. Wydarzenie organizowane jest przez Zakład Dialektologii Polskiej i Logopedii w Instytucie Filologii Polskiej i Logopedii Uniwersytetu Łódzkiego.

Kilka słów od organizatorów:

Jest to wyjątkowe seminarium naukowe, bowiem chcemy wesprzeć Stowarzyszenie „Hospicjum Kutnowskie”, które jako pozarządowa organizacja pożytku publicznego sprawuje wszechstronną opiekę nad osobami w terminalnej fazie choroby nowotworowej w domu chorego oraz ich rodzinami. Od 3 lutego 2020 r. ...

Czytaj dalej →
0

Conflicted and divided – representations of crises in theatre, film and media

Zakład Angielskiego Dramatu, Teatru i Filmu Instytutu Anglistyki UŁ zaprasza serdecznie do składania zgłoszeń na konferencję „Conflicted and Divided: representations of crises in theatre, film and media, która odbędzie się 26-27 listopada 2021 r.

Termin przysyłania abstraktów przedłużony do 18 lipca!

Szczegóły w załączniku.

Link do strony konferencji: https://dramathroughtheages.wordpress.com/

Czytaj dalej →
0