Trzeci webinar z cyklu „W sieci komunikacji” – „Copywriting: jak napisać artykuł?”

Jesteś studentem, doktorantem lub pracownikiem Uniwersytetu Łódzkiego? Interesujesz się marketingiem internetowym? Chętnie czytasz blogi lub wpisy w mediach społecznościowych? Może piszesz własne teksty, blogujesz lub dopiero chcesz stworzyć własną stronę w sieci? Jeśli tak, koniecznie weź udział w webinarze, dzięki któremu dowiesz się, jak udoskonalić swój warsztat copywritera!

Koło Naukowe Językoznawców UŁ działające przy Zakładzie Współczesnego Języka Polskiego na Wydziale Filologicznym serdecznie zaprasza na trzecie spotkanie z cyklu W sieci komunikacji, które odbędzie się 26 kwietnia 2021 r. (poniedziałek) o godz. ...

Czytaj dalej →
0

Webinarium na temat ERASMUS MUNDUS oraz Jean Monnet

Zachęcamy do uczestnictwa w webinarium dotyczącym programów Erasmus+ 2021: Wspólne studia magisterskie Erasmus Mundus (Erasmus Mundus Joint Master – EMJM i Erasmus Mundus Design Measures – EMDM) oraz Jean Monnet.

 Webinarium będzie miało miejsce 27 kwietnia (wtorek), w godz. 12.00-14.45.  W załączeniu przesyłamy program wydarzenia.

Oba działania centralne będą prezentowane przez przedstawicielki Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury w Brukseli, w związku z tym wydarzenie w części dotyczącej działania Erasmus Mundus będzie prowadzone w języku angielskim (bez tłumaczenia na język polski) a w ...

Czytaj dalej →
0

Zdalne spotkania informacyjne Centrum Nauki UŁ

Zachęcamy do uczestnictwa w spotkaniach informacyjnych organizowanych w ramach cyklu Centrum Nauki UŁ – zdalnie.

W pierwszej wiosennej sesji planowane są następujące spotkania:

 1. NAWA – Program im. Bekkera i Program im. Ulama, prowadzący: Magdalena Zalasa; termin: 29 kwietnia i 7 maja
 2. MEiN – Doktorat Wdrożeniowy, prowadzący: Agnieszka Wojnarowska; termin: 29 kwietnia i 6 maja

Chętnych do uczestnictwa w tych spotkaniach proszę o wypełnienie formularza zgłoszeniowego, dostępnego pod linkiem:

NAWA – Program im. Bekkera i Program im. Ulama

https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=7xpEYw7al0O7fvnUcF6WOyxqxs25oRNNvvqKJVU5lBpUNlRSTFM5M0NPUUxCWEJGN0dQSTVQVzE1RC4u

MEiN – Doktorat Wdrożeniowy

https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=7xpEYw7al0O7fvnUcF6WOyxqxs25oRNNvvqKJVU5lBpUNVUwWkxVV0RTVEc0N1QyOEhKUEw0OVlVWC4u

O kolejnych planowanych ...

Czytaj dalej →
0

Łódź i Poznań na językach

Serdecznie zapraszamy na spotkanie naukowe Łódź i Poznań na językach poświęcone językowym osobliwościom Łodzi i Poznania.  

W wystąpieniach oprócz zagadnień teoretycznych pojawią się liczne ciekawostki i zagadki. Nie zabraknie również okazji do dyskusji i podzielenia się własnymi spostrzeżeniami. 

Termin spotkania: 21 kwietnia 2021 (środa), godz. 11:00

Spotkanie potrwa około 2 godzin i odbędzie się na platformie MS Teams

Dla zainteresowanych spotkaniem zamieszczamy link do zespołu (należy w niego kliknąć i wejść do utworzonego zespołu).

Czytaj dalej →

0

Kultura i sztuka współczesna – nowe studia magisterskie na Wydziale Filologicznym UŁ

Analiza przemian kulturowych i artystycznych w świecie nowoczesnym oraz ich wpływ na współczesne społeczeństwa – to główne założenia programu kultury i sztuki współczesnej, nowego kierunku studiów magisterskich na Wydziale Filologicznym UŁ, który zostanie uruchomiony w październiku.

Kierunek został stworzony z myślą o osobach zainteresowanych interdyscyplinarną refleksją humanistyczną oraz jej praktycznym wykorzystaniem w instytucjach i przemysłach kultury, a także pracy naukowej. Studia te są przede wszystkim propozycją dla absolwentów licencjackich kierunków filologicznych, kulturoznawczych, filozoficznych czy artystycznych.

Jakieś trzy dekady temu wydawało się, ...

Czytaj dalej →
0

Spotkanie autorskie z Caroliną Schutti

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Caroliną Schutti, które poprowadzi prof. Joanna Jabłkowska.

Carolina Schutti, ur. 1976 w Innsbrucku, studiowała m.in. germanistykę i anglistykę, a doktorat poświeciła twórczości Eliasa Canettiego. W 2010 otrzymała za swój debiut literacki „Wer getragen wird, braucht keine Schuhe“ nagrodę Rauriser Literaturpreis. Na początku 2021 ukazała się jej najnowsza powieść „Der Himmel ist ein kleiner Kreis“, za której fragment została nominowana do Nagrody im. Ingeborg Bachmann 2020. Po polsku wydano dotychczas jej nowelę

Czytaj dalej →
0

Zmarł dr Józef Macjon

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 13 kwietnia 2021 r. zmarł

dr Józef Macjon

długoletni pracownik Katedry Filologii Klasycznej UŁ,
utriusque linguae peritus, wybitny dydaktyk,
nauczyciel i wychowawca wielu pokoleń łódzkich klasyków.

Pogrzeb odbędzie się 19 kwietnia (poniedziałek) o godz. 14.00
w katolickiej części Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej w Łodzi.

Pracownicy i studenci
Katedry Filologii Klasycznej UŁ

 

Wiadomość wygasa dnia: 2021-04-19

Czytaj dalej →
0

Spotkanie z Irminą Żarską

Koło Sympatyków Dydaktyki Polonistycznej działające przy Zakładzie Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej UŁ serdecznie zaprasza na spotkanie online z Irminą Żarską, które odbędzie się 28 kwietnia o godzinie 15:15 na platformie MS Teams.

Pani Irmina, autorka bloga „Rysunkowy język polski”, opowie, jak sprawdzać wiedzę uczniów za pomocą nowoczesnych technik.

Zgłoszenia chęci uczestnictwa w spotkaniu dla osób spoza specjalizacji nauczycielskiej prosimy kierować na adres mailowy: monika.wdowinska@unilodz.eu

 

Czytaj dalej →
0

Zasady korzystania z biblioteki wydziałowej oraz BUŁ

Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące zasad funkcjonowania Biblioteki Wydziału Filologicznego UŁ oraz Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego.


Informujemy, że od poniedziałku 11 stycznia 2021 r. do odwołania Biblioteka Wydziału Filologicznego będzie czynna w godz.:

poniedziałek – 9.00 – 18.00 

wtorek – piątek – 9.00 – 15.00

Czytaj dalej →

0

Rusza nabór do Grantów Interwencyjnych NAWA

Zachęcamy do zapoznania się z dokumentacją drugiej edycji programu Granty Interwencyjne.

W programie dofinansowanie nawet do 300 tys. zł otrzymają projekty naukowców, których realizacja przyczyni się do rozwiązania bieżących, kluczowych dla społeczeństwa, problemów naukowych.

Program Granty Interwencyjne NAWA wspiera współpracę międzynarodową zespołów badawczych lub mobilność międzynarodową naukowców, które są podejmowane w reakcji na nagłe, ważne, nieprzewidziane zjawiska społeczne, cywilizacyjne i przyrodnicze o konsekwencjach globalnych lub istotnych regionalnie.

Program Granty Interwencyjne NAWA uzupełnia istniejącą już ofertę grantów dla naukowców. Wnioski składane w programie muszą bowiem ...

Czytaj dalej →
0

Rzym a Półwysep Iberyjski III. Różnorodność relacji od starożytności po współczesność

Katedra Filologii Hiszpańskiej i Katedra Filologii Klasycznej Uniwersytetu Łódzkiego serdecznie zapraszają na kolejną interdyscyplinarną konferencję naukową „Rzym a Półwysep Iberyjski III. Różnorodność relacji od starożytności po współczesność”, która odbędzie się w formie zdalnej w dniach 22-23 kwietnia.

Celem kolejnej już interdyscyplinarnej konferencji będzie prezentacja własnych badań i wymiana doświadczeń między naukowcami z Polski i z zagranicy, którzy zajmują się podobną tematyką, ale patrzą na nią z różnych metodologicznie perspektyw, dostrzegając odmienne aspekty. Liczymy na obecność językoznawców badających zależności między łaciną i ...

Czytaj dalej →
0

Webinarium na temat Programu im. Bekkera

Zapraszamy do uczestnictwa w webinarium na temat aktualnego naboru w Programie im. Bekkera.

Spotkanie online odbędzie się we wtorek 20 kwietnia 2021 r., godz. 11:00.

W trakcie webinarium uczestnicy będą mogli zapoznać się z informacjami na temat Programu oraz uzyskać odpowiedzi na najważniejsze pytania, dotyczące m.in.:

 • nowości w edycji 2021
 • procedury wnioskowania,
 • uprawnionych działań,
 • kosztów kwalifikowalnych i niekwalifikowalnych,
 • sposobu przygotowania wniosku w systemie teleinformatycznym NAWA,
 • kryteriów oceny wniosków.

 

Link do rejestracji: https://nawa.gov.pl/nawa/aktualnosci/webinarium-na-temat-programu-bekker-nawa-rejestracja-otwarta.

 

 

 

Wiadomość wygasa dnia: 2021-04-22

Czytaj dalej →
0

Nowy konkurs: Recovery, Reneval and Resilience in a Post-Pandemic World

Zachęcamy do udziału w konkursie na międzynarodowe projekty badawcze pn. Recovery, Reneval and Resilience in a Post-Pandemic World (RRR Call 2021), ogłaszanym przez Narodowe Centrum Nauki we współpracy z siecią Trans-Atlantic Platform (T-AP) for Social Sciences and Humanities.

Konkurs obejmuje 5 głównych obszarów tematycznych:

 1. zmniejszanie słabości i nierówności,
 2. budowanie odporniejszego, bardziej aktywizującego i zrównoważonego społeczeństwa,
 3. wspieranie demokratycznych rządów i zaangażowania politycznego,
 4. rozwijanie odpowiedzialnych i sprzyjających społeczeństwu innowacji cyfrowych oraz
 5. zapewnianie skutecznej i precyzyjnej komunikacji (w tym komunikacji medialnej).

O finansowanie w konkursie ...

Czytaj dalej →
0

Kontrasty w humanistyce: literatura, sztuka, kultura

Koło Naukowe Romanistów UŁ serdecznie zaprasza na studencko-doktorancką konferencję naukową pt. „Kontrasty w humanistyce: literatura, sztuka, kultura”, która odbędzie się w dniach 27-28 września 2021 roku.

Konferencja w założeniu ma posłużyć uczestnikom jako platforma do wzajemnej inspiracji i wymiany myśli, a w efekcie dać podstawy do wytaczania dalszych celów badawczych. Pomimo zdalnej formuły wydarzenia, chcielibyśmy dążyć do nawiązania kontaktów i integracji środowiska naukowego młodych humanistów.

Kontrast leży u źródła postrzegania świata przez człowieka – próbując opisać otaczającą nas rzeczywistość, przedstawiamy dane zjawisko ...

Czytaj dalej →
0

Webinarium dotyczące Programu im. Ulama

13 kwietnia 2021 r. zapraszamy do uczestnictwa w webinarium dotyczącym założeń programu Ulam NAWA (Program im. Stanisława Ulama) oraz możliwości rozwijania kariery naukowej w Polsce. W webinarium wezmą udział m.in. stypendyści programu.

Obecnie trwa nabór wniosków do programu. Celem programu Ulam NAWA jest zwiększenie stopnia umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji naukowych. Program pozwala na przyjazdy do Polski zarówno uznanych, jak i obiecujących naukowców, posiadających co najmniej stopień naukowy doktora, którzy wzmocnią potencjał naukowy polskich jednostek i włączą się w prowadzone w nich aktywności naukowe, przede wszystkim ...

Czytaj dalej →
0

Konferencja inaugurująca Horyzont Europa w Polsce

Zapraszamy do uczestnictwa w konferencji inaugurującej w Polsce Program Ramowy UE na rzecz Badań i Innowacji Horyzont Europa.

Uczestnicy konferencji poznają założenia i priorytety nowego programu ramowego oraz nowości, takie jak EIC, partnerstwa i misje, którym poświęcone będą sesje tematyczne. W konferencji wezmą udział członkowie rządu RP, przedstawiciele KE i wybitni krajowi eksperci.

Kiedy: 16 kwietnia 2021 r.

Szczegółowe informacje oraz formularz rejestracyjny można znaleźć na stronie:

https://www.gov.pl/web/konferencja-horyzont-europa.

 

Wiadomość wygasa dnia: 2021-04-30

Czytaj dalej →
0

21. edycja Nagród Naukowych POLITYKI

Zachęcamy do aplikowania w 21. edycji Nagród Naukowych POLITYKI.

Fundacja Tygodnika POLITYKA od dziś zbiera zgłoszenia młodych naukowców do 21. edycji konkursu o Nagrody Naukowe POLITYKI. Do niedzieli 13 czerwca 2021 r. na stronie polityka.pl/stypendia dostępny jest formularz zgłoszeniowy, którego wypełnienie jest warunkiem przystąpienia do konkursu o 5 stypendiów po 15 tys. zł.
Piętnastu finalistów ogłosimy na łamach POLITYKI 15 września, zaś nazwiska pięciorga stypendystów i dziesięciorga laureatów nagród finałowych ...

Czytaj dalej →
0

Wspólne projekty badawcze między Polską a Niemcami

Uprzejmie informujemy o otwartym naborze wniosków w konkursie na wspólne projekty badawcze między Polską a Niemcami (NAWA).

Celem naboru jest wsparcie mobilności naukowców realizujących projekty badawcze, uzgodnione i prowadzone wspólnie przez uprawnionych Wnioskodawców z Polski i partnerów z Niemiec.

Granty NAWA przeznaczone są na wsparcie mobilności polsko-niemieckich zespołów badawczych. Nabór trwa do 30 czerwca 2021 roku.

Więcej informacji można znaleźć: https://nawa.gov.pl/wspolpraca-i-wymiana-miedzynarodowa/wspolne-projekty-badawcze/nabory-2021/wspolne-projekty-badawcze-miedzy-polska-a-niemcami.

Wiadomość wygasa dnia: 2021-06-30

Czytaj dalej →
0

Wspólne projekty badawcze między Polską a Austrią

Uprzejmie informujemy o ogłoszonym naborze wniosków na wspólne projekty badawcze między Polską a Austrią (NAWA).

Celem naboru jest wsparcie mobilności naukowców realizujących projekty badawcze, uzgodnione i prowadzone wspólnie przez uprawnionych Wnioskodawców z Polski i partnerów z Austrii.

Granty NAWA przeznaczone są na wsparcie mobilności polsko-austriackich zespołów badawczych.

Nabór trwa do 21 maja 2021 roku.

Więcej informacji: https://nawa.gov.pl/wspolpraca-i-wymiana-miedzynarodowa/wspolne-projekty-badawcze/nabory-2021/wspolne-projekty-badawcze-miedzy-polska-a-austria

Wiadomość wygasa dnia: 2021-05-22

Czytaj dalej →
0

Kolejny wydziałowy grant w ramach IDUB

Dr Natalia Kowalska-Elkader z Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UŁ została laureatką konkursu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza.

W ramach swojego grantu dla Młodych Naukowców zrealizuje projekt poświęcony eksperymentalnym formom radiowym, a główny przedmiot analiz stanowić będą dzieła Eugeniusza Rudnika oraz wybranych współczesnych twórców brytyjskich i amerykańskich.

Serdecznie gratulujemy!

IDUB to konkurs na projekty badawcze pracowników UŁ w ramach zwiększonej o 2% subwencji dla najlepszych uczelni, które przystąpiły do ogólnopolskiego konkursu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza.

Tekst: Katedra Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UŁ

Czytaj dalej →
0

Łódź akademicka przyjazna dla nowych mieszkańców Miasta

Informujemy o ogłoszonym przez Urząd Miasta Łodzi konkursie „Łódź akademicka przyjazna dla nowych mieszkańców Miasta”.

Konkurs rozpocznie się 26 marca i potrwa do 14 kwietnia br.

W ramach konkursu organizacje pozarządowe mogą pozyskać dotacje na projekty realizowane od maja do końca października br. związane z:

 1. realizacją projektów wspierających integrację studentów obcokrajowców na łódzkich uczelniach, przybliżających kulturę i tradycje studentów pochodzących
  z zagranicy, ułatwiających adaptację i asymilację oraz studiowanie na łódzkich uczelniach;
 2. realizacją przez środowisko naukowe i akademickie projektów w oparciu o wiedzę zgłębianą na poszczególnych wydziałach uczelni, ...
Czytaj dalej →
0

Nabór do Programu im. Bekkera oraz Programu im Ulama (NAWA)

Informujemy, iż NAWA ogłosiła nabór wniosków w konkursach: Program im. Bekkera oraz Program im. Ulama.

Program im. Bekkera ogłaszany jest po raz czwarty. Nabór wniosków prowadzony jest od 25 marca do 25 maja 2021 r. w systemie elektronicznym poprzez stronę www.nawa.gov.pl. Nowością w tegorocznej edycji jest możliwość składania wniosków w programie przez doktorantów. Celem programu jest wsparcie mobilności międzynarodowej doktorantów, naukowców i nauczycieli akademickich przez umożliwienie im rozwoju naukowego w zagranicznych ośrodkach badawczych oraz akademickich na całym świecie. Program jest otwarty dla doktorantów i naukowców reprezentujących ...

Czytaj dalej →
0

#CzytamDantego | Maraton ze studentami polskich uniwersytetów

25 marca będziemy świętować „Dantedì”. W tym dniu Włochy skupią się na Dantem Alighierim, gdyż według badaczy właśnie tego dnia zaczyna się wędrówka w zaświaty opisana w „Boskiej Komedii”. Z tej okazji licealiści, studenci i wykładowcy związani z językiem włoskim wezmą udział we wspólnej wirtualnej lekturze dzieła Boskiego Poety. Do akcji przyłączył się również Zakład Italianistyki UŁ.

W najbliższy czwartek o godzinie 16:00 większość katedr i zakładów italianistyki polskich uniwersytetów i niektóre Komitety Dantego Alighieri połączą się bezpośrednio na platformie Zoom ...

Czytaj dalej →
0

Uroczyste odnowienie doktoratu prof. Hanny Tadeusiewicz

22 marca odbyła się uroczystość odnowienia doktoratu długoletniego kierownika Katedry Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej (obecnie Informatologii i Bibliologii) Pani prof. dr hab. Hanny Tadeusiewicz.

Pani Profesor obroniła pracę doktorską w 1970 roku pod kierunkiem prof. Anieli Kowalskiej. W uroczystym, choć skromnym, bo ograniczonym pandemią spotkaniu, wzięli udział JM Rektor UŁ prof. dr hab. Elżbieta Żądzinska, prof. dr hab. Andrzej Wałkówski (promotor), prof. dr hab.Joanna Jabłkowska (Dziekan Wydziału Filologicznego UŁ) i prof. nadzw. dr hab. Mariola Antczak (obecny kierownik Katedry Informatologii i ...

Czytaj dalej →
0

Dotknij Teatru 2021 w radiu

27 marca przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. Do tegorocznych obchodów tego święta dołączają studenci z Katedry Dramatu i Teatru UŁ, którzy w ramach inicjatywy „Dotknij Teatru” prowadzić będą audycje na antenie Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej.

Ogólnopolskie obchody Międzynarodowego Dnia Teatru pod szyldem „Dotknij Teatru” to efekt połączenia oddolnej akcji „Dotknij Teatru” (powstałej w Łodzi) i warszawskiego projektu Instytutu Teatralnego pt. „Chodź do teatru” w 2012 roku. Zbieżność idei obu projektów pozwoliła na integrację działań na rzecz pozyskiwania partnerów, co sprawiło, że ...

Czytaj dalej →
0

Dr Łukasz Szkopiński laureatem konkursu Fulbright Senior Award 2021-22

Doktor Łukasz Szkopiński z Instytutu Romanistyki UŁ znalazł się w gronie laureatów konkursu Fulbright Senior Award 2021-22.

Fulbright Senior Award to program stypendialny umożliwiający pracownikom polskich instytucji akademickich i naukowych realizację samodzielnych projektów badawczych lub badawczo-dydaktycznych w instytucjach goszczących w USA.

Jak czytamy na stronie internetowej programu, „nabór wniosków trwał do 1 czerwca 2020 r. W konkursie wzięło udział 52 wnioskodawców. W wyniku procedury konkursowej obejmującej ocenę merytoryczną projektu przygotowaną przez 3 niezależnych ekspertów oraz rozmowę kwalifikacyjną z kandydatami, których wnioski otrzymały najwyższe noty, Rada Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta nominowała do stypendium 10 kandydatów”.

Serdecznie gratulujemy ...

Czytaj dalej →
0

Otwarte nabory do konkursów Doskonała nauka i Społeczna odpowiedzialność nauki

Zachęcamy do zapoznania się z dokumentacją konkursową ogłoszonych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki programów Doskonała nauka i Społeczna odpowiedzialność nauki.

 • Doskonała nauka – termin do 30 kwietnia 2021

 

Przedmiotem programu jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki w realizacji projektów mających na celu prezentację osiągnięć naukowych, w tym najnowszych wyników badań naukowych lub prac rozwojowych, poprzez organizację konferencji naukowych oraz wydawanie monografii naukowych.

 

Wnioski można składać w ramach dwóch modułów:

 

 • moduł 1 – ...
Czytaj dalej →
0

Program POLONISTA NAWA ogłoszony

Informujemy o ogłoszonym przez NAWĘ konkursie  POLONISTA.

Jego celem jest upowszechnianie języka polskiego w świecie przez umożliwienie obcokrajowcom zainteresowanym językiem polskim i polską kulturą podjęcia studiów lub realizacji projektów badawczych w Polsce. 

Udział w programie mogą wziąć STUDENCI i NAUKOWCY z zagranicznych uczelni i instytucji naukowych.

W ramach Programu POLONISTA studenci mogą otrzymać stypendium na studia polonistyczne na wybranych polskich uczelniach. Naukowcy – stypendyści Programu mają możliwość realizacji trwających od 3 do 12 miesięcy projektów badawczych w polskich uczelniach i instytucjach naukowych.

Nabór trwa do 30 kwietnia ...

Czytaj dalej →
0

Ogłoszenie konkursów OPUS21 i PRELUDIUM20

Informujemy o ogłoszeniu przez Narodowe Centrum Nauki kolejnej edycji konkursów OPUS 21 i PRELUDIUM20.

OPUS jest zaadresowany do naukowców na wszystkich etapach kariery naukowej, prowadzących badania podstawowe. Mogą w nim brać udział zarówno osoby nieposiadające stopnia naukowego, jak i doświadczeni badacze. Wymogiem jest jednak posiadanie przez kierownika projektu w swoim dorobku co najmniej jednej opublikowanej lub przyjętej do druku pracy naukowej bądź jednego dokonania artystycznego lub artystyczno-naukowego. Czas realizacji badań może wynosić 12, 24, 36 lub 48 miesięcy.

 

PRELUDIUM – konkurs skierowany ...

Czytaj dalej →
0

Legitymacja studencka w telefonie? Zamów i korzystaj!

Do tej pory na każdej uczelni wyższej obowiązującą formą legitymacji były plastikowe blankiety ELS. W tym roku na Uniwersytecie Łódzkim wdrażamy nową możliwość, dzięki której studenci będą mogli przechowywać swoje dokumenty na smartfonach. Wszystko za sprawą mLegitymacji.

MLegitymacja jest to elektroniczna wersja tradycyjnego, plastikowego dokumentu ELS, jaki do tej pory obowiązywał na naszej uczelni. Posiada ona taką samą moc prawną, jak jej fizyczny odpowiednik. Oznacza to, że posługując się nią można potwierdzić swój status studenta, a także skorzystać z wszelkich ustawowych ulg, zniżek i zwolnień ...

Czytaj dalej →
0

Nabór tekstów do studenckiego pisma „KaPITOL”

Redakcja studenckiego pisma „KaPITOL” działającego na Wydziale Filologicznym UŁ zwraca się do wszystkich, którzy studiują na tym Wydziale – oraz do innych osób z nim związanych – z propozycją współpracy w zakresie przygotowania ósmego już numeru pisma, którego treść również tym razem nie jest ograniczona tematycznie.

Naszą ofertę kierujemy przede wszystkim do tych, którzy chcieliby coś w „KaPITOLU” zamieścić (mogą to być teksty o zacięciu naukowym, lecz także rozważania na aktualne tematy, impresje z odbytych podróży, drobne próbki literackie, wspomnienia, polemiki). ...

Czytaj dalej →
0

Konkurs CHANSE Transformations: Social and Cultural Dynamics in the Digital Age

Informujemy o ogłoszonym konkursie CHANSE Transformations: Social and Cultural Dynamics in the Digital Age.

Do konkursu mogą być składane projekty mieszczące się w poniższej tematyce:

Transformations: Social and Cultural Dynamics in the Digital Age

Topic 1: Cultural Transformations in the Digital Age

Topic 2: Digitalisation and Social Transformation

 

Kierownikiem polskiego zespołu badawczego może być osoba, która w momencie składania wniosku posiada co najmniej stopień naukowy doktora.

W konkursie można zaplanować projekt badawczy trwający 24 miesiące lub 36 miesięcy.

 

Zachęcamy do zapoznania się z ogłoszeniem o konkursie:

https://www.ncn.gov.pl/wspolpraca-zagraniczna/wspolpraca-wielostronna/konkurs-chanse/ogloszenie-chanse2021

Czytaj dalej →

0

Zmarł prof. Jerzy Dietl

Z głębokim żalem zawiadamiam, że w dniu 23 lutego 2021 r. zmarł

prof. dr hab. Jerzy Dietl

Doktor honoris causa Uniwersytetu Jean Moulin Lyon III
i Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Łódzkiego.
Pełnił szereg odpowiedzialnych funkcji na Wydziałach:
Ekonomiczno-Socjologicznym i Zarządzania.
Wieloletni kierownik Katedry Ekonomiki Handlu, dyrektor Instytutu Obrotu Towarowego, kierownik Katedry Marketingu.
Wybitny specjalista z zakresu marketingu i zarządzania przedsiębiorstwem.
Autor ok. 500 ...

Czytaj dalej →
0

Webinarium naukowe „Afazja dziecięca, niedokształcenie mowy o typie afazji, alalia i alalia prolongata oraz SLI/DLD – w kręgu badań i terminologii”

Zakład Dialektologii Polskiej i Logopedii w Instytucie Filologii Polskiej i Logopedii Uniwersytetu Łódzkiego serdecznie zaprasza do udziału w webinarium naukowym „Afazja dziecięca, niedokształcenie mowy o typie afazji, alalia i alalia prolongata oraz SLI/DLD – w kręgu badań i terminologii”, które odbędzie się 22 maja 2021 roku (sobota).

Tegoroczna e-konferencja poświęcona zostanie afazji dziecięcej, niedokształceniu mowy o typie afazji, alalii i alalii prolongacie oraz SLI/DLD. Proponowana tematyka jest ważna ze względu na coraz częstsze diagnozowanie tych zaburzeń i duży chaos terminologiczny. Proponujemy ...

Czytaj dalej →
0

Ogólnopolska konferencja naukowa „Dyskursy internetowe a norma”

Zakład Współczesnego Języka Polskiego Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii Uniwersytetu Łódzkiego ma zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. „Dyskursy internetowe a norma”, która odbędzie się w formie online (za pośrednictwem aplikacji Microsoft Teams) w dniach 7–8 czerwca 2021 roku.

Główne dwa wzajemnie uzupełniające się zagadnienia, którym chcemy poświęcić nasze spotkanie, dotyczą — po pierwsze — wpływu dyskursów internetowych na współczesną normę językową i komunikacyjną, po drugie — kształtowania się norm zachowań komunikacyjnych, w tym językowych, w różnych ...

Czytaj dalej →
0

Student anglistyki wyróżniony przez Ministra

Student filologii angielskiej z naszego Wydziału został laureatem stypendium Ministra Edukacji i Nauki jako jedyny z całego Uniwersytetu Łódzkiego.

Krzysztof Hejduk może pochwalić się pracą na rzecz prestiżowych projektów badawczych – CLARIN-BIZ oraz CLARIN-ERIC.

Prawie od roku w ramach projektów zajmuję się transkrypcją danych mówionych w ramach budowy korpusów językowych i treningu sztucznej inteligencji/modeli służących systemom ASR. Odpowiadam za akwizycję rzeczonych danych, a później integrowanie ich na potrzeby protokołów projektu – opowiada Krzysztof Hejduk.

W konkursie stypendialnym doceniono również ponadprzeciętne osiągnięcia naukowe ...

Czytaj dalej →
0

Zmarła profesor Alicja Helman

Ze smutkiem informujemy, że 24 lutego br. w Hiszpanii zmarła profesor Alicja Helman, wybitna filmoznawczyni, kulturoznawczyni, muzykolożka, eseistka i tłumaczka związana z wieloma wiodącymi ośrodkami badawczymi w Polsce (pracowała w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, była kierownikiem Zakładu Filmu i Telewizji Instytutu Literatury i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Zakładu Filmu i Telewizji Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie).

Profesor Alicja Helman przez wiele lat była również zatrudniona  na Wydziale Filologicznym UŁ w Zakładzie Wiedzy o Filmie, gdzie przede wszystkim opiekowała się młodymi uczonymi. Jako inicjatorka licznych projektów badawczych, serii wydawniczych oraz konferencji współtworzyła, integrowała i skupiała wokół siebie polskie ...

Czytaj dalej →
0

Konferencja naukowa „Spotlight on Courts 2021: judges and their discourse from a multidisciplinary perspective”

W dniach 4-5 marca 2021 Katedra Języków Specjalistycznych oraz Komunikacji Międzykulturowej we współpracy z Uniwersytetem w Trieście organizuje konferencję on-line poświęconą dyskursowi sędziowskiemu w perspektywie interdyscyplinarnej: Spotlight on Courts 2021: judges and their discourse from a multidisciplinary perspective.

Organizowana pod auspicjami International Law and Language Association konferencja ma na celu stworzenie forum wymiany myśli i prezentacji wyników badań dotyczących różnych aspektów sądowego dyskursu. Zaproszeni eksperci to prawnicy, językoznawcy, antropolodzy oraz tłumacze z Europy oraz Stanów Zjednoczonych:

 • Prof. Martina Bajčić (Faculty of Law, ...
Czytaj dalej →
0

Centrum Badań Posthumanistycznych UŁ rozpoczyna swoją działalność

1 lutego na Wydziale Filologicznym powołano Centrum Badań Posthumanistycznych. Jego założycielkami są dr hab. Katarzyna Ostalska (kierowniczka Centrum) oraz dr Justyna Stępień z Instytutu Anglistyki UŁ.

To pierwsza jednostka o takim profilu w Polsce. Centrum Badań Posthumanistycznych ma charakter naukowy i zajmuje się badaniami z pogranicza nauk humanistycznych, środowiska naturalnego oraz nowych technologii. Celem interdyscyplinarnego zespołu badawczego jest upowszechnianie wiedzy dotyczącej posthumanizmu, transhumanizmu, kultury i społeczeństwa cyfrowego oraz podmiotów pozaludzkich. Centrum ma tworzyć pomost pomiędzy humanistyką a naukami ścisłymi, wzmacniać więź ...

Czytaj dalej →
0

Lingwistyka w komunikacji specjalistycznej z certyfikatem „Studia z Przyszłością”

Zakończyła się ocena merytoryczna aplikacji w VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Akredytacyjnego „Studia z Przyszłością” organizowanego przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego i Agencję PRC. Decyzją recenzentów kierunek lingwistyka w komunikacji specjalistycznej (studia II stopnia) prowadzony na Wydziale Filologicznym UŁ uzyskał certyfikat i znak jakości „Studia z Przyszłością”.

Certyfikat przyznawany jest na podstawie rekomendacji i wniosków komisji reprezentującej środowiska akademickie, gospodarcze i pozarządowe. W programie „Studia z przyszłością” wskazywane i nagradzane są kierunki studiów, które wyróżniają się na rynku ...

Czytaj dalej →
0

Wystartowała 8. edycja konkursu Papaya Young Directors

Marzysz o karierze reżyserki/reżysera, a może po prostu chcesz nakręcić film reklamowy, teledysk lub film społecznie zaangażowany? Konkurs Papaya Young Directors, unikatowa inicjatywa skierowana do każdego w wieku między 20-35 lat, daje szansę i budżet na realizację Twojego filmu! Pomysły możesz zgłaszać już do 14 marca 2021 r. na stronie www.papayayoungdirectors.com

Jeśli nudzą cię telewizyjne reklamy i uważasz, że pora zmienić tę branżę, to konkurs dla Ciebie. To właśnie w ramach tej inicjatywy możesz zrealizować filmy dla takich marek jak ...

Czytaj dalej →
0

Naukowo o kotach

Rozmowy właścicieli zwierząt w poczekalni weterynaryjnej, internetowe memy i językowe sposoby uczłowieczania kotów… W Międzynarodowy Dzień Kota przybliżamy tematykę tekstów naukowych naszych pracowników, dla których inspiracją były właśnie miauczące czworonogi.

W poczekalni…

Jeśli jesteście opiekunami jakiegoś zwierzaka, to z pewnością zdarzyło się Wam spędzić trochę czasu w przychodni weterynaryjnej. Oczekując na to, aż nadejdzie kolej Waszego pupila, pewnie nie raz wdaliście się w dyskusję z innymi właścicielami czworonogów oczekujących na wizytę. Właśnie w ten sposób narodził się pomysł tekstu autorstwa prof. Moniki ...

Czytaj dalej →
0

Spotkanie dla kandydatek i kandydatów na wyjazdy ERASMUS+

Serdecznie zapraszamy na spotkanie online dla studentek i studentów (filologii polskiej, logopedii, dziennikarstwa, bibliologii, kulturoznawstwa, filmoznawstwa, nowych mediów, produkcji teatralnej oraz wszystkich innych zainteresowanych) poświęcone wyjazdom zagranicznym w ramach programu ERASMUS+.

Spotkanie odbędzie się 17 lutego (środa) o godzinie 10.00 przy wykorzystaniu platformy MS Teams.

Link do spotkania

Czytaj dalej →
0
Page 1 of 10 12345...»