Warsztaty o studiach animacji filmowej

Serdecznie zapraszamy na dwudniowy warsztat naukowy poświęcony studiom animacji filmowej w Gottwaldovie i w Łodzi. 

Spotkanie odbędzie się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, sala 1.03, ul. Pomorska 171/173, w godzinach:

28 czerwca: 9:45 – 16:00 (panel 1-3)

29 czerwca: 9:00 – 12:30 (panel 4-5)

 

Pełen program wydarzenia dostępny jest tutaj.

Spotkanie podzielone jest na 5 paneli tematycznych, w czasie których zostaną przedstawione zagadnienia opracowane przez polskich i czeskich badaczy w ramach międzynarodowego projektu NCN: „Studia animacji w Gottwaldowie i Łodzi (1945/47-1990) ...

Czytaj dalej →
0

Gala Absolwentów Wydziału Filologicznego UŁ już 25 czerwca

W najbliższą sobotę (25 czerwca) o godz. 13:00 odbędzie się Gala Absolwentów Wydziału Filologicznego UŁ dla osób, które obroniły swoje prace magisterskie w roku akademickim 2019/2020 oraz 2020/2021. Do udziału w uroczystości zachęcamy wszystkich pracowników naukowych i administracyjnych naszego Wydziału.


Tegoroczna Gala Absolwentów zostanie zorganizowana po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią i obowiązującymi w jej czasie obostrzeniami. Dotychczas na Filologu odbyły się 4 tego typu wydarzenia, a pierwsza taka uroczystość miała miejsce w grudniu 2016 roku.

Tegoroczna Gala będzie mieć wyjątkową oprawę. ...

Czytaj dalej →
0

„Akademicki Grand PiK” dla studentek dziennikarstwa

Bardzo miło nam poinformować, że Klaudia Leśniak, Aleksandra Malatyńska, Maja Maranda, Agata Nalepa, Julia Niewola i Sara Sikora otrzymały Nagrodę Główną w Konkursie „Akademicki Grand PiK” za słuchowisko kryminalne pt. „Na pełnym morzu”.

Nad zwycięską pracą studentki pracowały w ramach warsztatów organizowanych przez fundację Teatr Wyobraźni. Sam pomysł został zaczerpnięty z największych klasyków literatury kryminalnej, a konkretnie z twórczości Agaty Christie, których jej imienniczka — Agata Nalepa, jest wielką fanką. Wszystkie autorki były zgodne, co do osadzenia akcji ...

Czytaj dalej →
0

Wspólnotowe uwarunkowania języka i tekstu

Serdecznie zapraszamy na konferencję Wspólnotowe uwarunkowania języka i tekstu, która odbędzie się w Łodzi na Wydziale Filologicznym UŁ w dniach 20–21 czerwca 2022 roku. Konferencja stanowi kontynuację proponowanego przez Zakład Historii Języka Polskiego Uniwersytetu Łódzkiego oraz Zakład Językoznawstwa Uniwersytetu Zielonogórskiego cykl spotkań Język — obyczaj — wspólnota

Szczegółowy program wydarzenia znajduje się w załączniku

 

Kierownik konferencji 
dr hab. prof. UŁ Danuta Kowalska 

Sekretarz konferencji 
mgr Magdalena Gozdek 

Czytaj dalej →
0

Łódź otwarta i przyjazna obywatelom Ukrainy

14 czerwca, w godzinach 15:00-18:00, na Wydziale Filologicznym odbędzie się spotkanie informacyjne w ramach projektu Otwarta Łódź.

Wydarzenie jest skierowane do osób z Ukrainy, które przebywają w Polsce. Wystąpią na nim eksperci i urzędnicy, którzy przestawią różne zagadnienia związane z opieką społeczną, służbą zdrowia oraz edukacją w Polsce.

Plan wydarzenia – 14 czerwca

Następne spotkania przygotowane dla obywateli Ukrainy odbędą się 22 czerwca (Wydział Filologiczny) i 24 czerwca (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny).

Plan wydarzenia – 22 czerwca

Plan wydarzenia – 24 czerwca

Wstęp wolny. Wszystkie ...

Czytaj dalej →
0

Łódzkie wykłady z poetyki: Monika Sznajderman i Andrzej Stasiuk (nagrania wykładów)

Wydział Filologiczny UŁ zorganizował kolejną edycję „Łódzkich wykładów z poetyki”. W kwietniu, maju i czerwcu naszymi gośćmi byli Monika Sznajderman oraz Andrzej Stasiuk.

Wszystkich, którzy nie byli obecni na spotkaniach, zachęcamy do zapoznania się z nagraniami wideo niedawnych wykładów.

Nagranie z trzeciego wykładu zostanie opublikowane wkrótce.

Sylwetki naszych gości:

Monika Sznajderman – antropolożka kultury, pisarka, wydawca. Zajmuje się kulturą popularną i współczesną wyobraźnią religijną. Autorka książek: Zaraza. Mitologia dżumy, ...

Czytaj dalej →
0

Sukces Prof. Doroty Golańskiej w konkursie CHANSE

Miło nam poinformować o sukcesie Prof. Doroty Golańskiej w konkursie CHANSE (Collaboration of Humanities and Social Sciences in Europe) – jednym z trzech międzynarodowych programów typu ERA-NET koordynowanym przez NCN.

Projekt pt. „SMARTUP – Inteligentny dom: przeobrażenia relacji społecznych związane z cyfryzacją przestrzeni domowej” uzyskał dofinansowanie jako jeden z 12 polskich zespołów badawczych.

SMARTUP bada, w jaki sposób przestrzeń domu została przekształcona przez rosnącą cyfryzację i jakie konsekwencje ten proces generuje w odniesieniu do: 1) konceptualnego rozumienia („inteligentnego”) domu; 2) sposobów wyobrażania ...

Czytaj dalej →
0

VI Konkurs im. Prof. Eweliny Nurczyńskiej-Fidelskiej

Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne „Venae Artis” we współpracy z Katedrą Filmu i Mediów Audiowizualnych UŁ oraz Muzeum Kinematografii w Łodzi ogłosiło VI edycję ogólnopolskiego konkursu im. Prof. Eweliny Nurczyńskiej-Fidelskiej na najlepszą pracę magisterską z zakresu kina polskiego lub edukacji audiowizualnej.

Konkurs ma na celu promowanie wartościowych badań naukowych, wspieranie początkujących badaczy oraz – last but not least – upamiętnienie zmarłej w roku 2016 profesor Eweliny Nurczyńskiej-Fidelskiej, która długie lata kierowała Katedrą Mediów i Kultury Audiowizualnej UŁ, była też współzałożycielką i wieloletnim prezesem Stowarzyszenia ...

Czytaj dalej →
0

Pracownicy Wydziału Filologicznego UŁ odznaczeni podczas uroczystego Senatu UŁ

24 maja Uniwersytet Łódzki obchodził 77. rocznicę istnienia. Na uroczystym posiedzeniu Senatu w auli Wydziału Zarządzania wręczono odznaczenia państwowe i uczelniane. Wyróżnienia otrzymali również naukowcy z naszego Wydziału.

W gronie dziewięciu wybitnych pracowników naszej uczelni uhonorowanych medalami „Universitas Lodziensis Merentibus” (za szczególne zasługi dla Uniwersytetu Łódzkiego) znaleźli się: prof. dr hab. Małgorzata Leyko i prof. dr hab. Wiaczesław Nowikow.

Oprócz tego przyznano medale za długoletnią służbę kilkunastu innym pracownikom naszego Wydziału.

🥇 Złote medale za długoletnią służbę otrzymali:

 • prof. dr hab. Jadwiga Czerwińska
 • prof. dr ...
Czytaj dalej →
0

Pierwsze spotkanie Koła Badań Kulturowych UŁ

Szanowni Studenci_Szanowne Studentki Uniwersytetu Łódzkiego!

Mamy ogromną przyjemność zaprosić Was na pierwsze, oficjalne spotkanie nowo powołanego Koła Badań Kulturowych UŁ.

Studenckie Koło Na​ukowe Badań Kulturowych Uniwersytetu Łódzkiego działa przy kierunkach kulturoznawstwo (lic.) oraz kultura i sztuka współczesna (mgr), ale skierowane jest do wszystkich studentów_studentek Uniwersytetu Łódzkiego. Jeśli interesuje Cię zgłębianie kultury i sztuki, dzielenie się swoimi zainteresowaniami, organizowanie wspólnych projektów badawczych oraz pomoc w rozwijaniu osobistej kariery naukowej – dołącz do nas! Celem spotkań jest rozwijanie kompetencji akademickich, umiejętności miękkich, wiedzy oraz ...

Czytaj dalej →
0

Sukcesy naszych Pracowników w konkursie SONATA (NCN)

Miło nam poinformować, iż w rozstrzygniętej edycji konkursu SONATA (Narodowe Centrum Nauki) dwóch Pracowników Wydziału Filologicznego otrzymało finansowanie swoich projektów.

Dr Jakub Gortat (Instytut Filologii Germańskiej) zrealizuje projekt pt. Narodowy socjalizm w austriacko-niemieckich koprodukcjach telewizyjnych (1961-1980). Celem projektu jest zbadanie, w jakim stopniu telewizja przyczyniła się do ożywienia zainteresowania niedawną przeszłością Austrii, a więc jakie programy, w których tenże wątek historyczny się pojawia, produkowała i emitowała, oraz z jakimi reakcjami spotykały się emisje tych programów.

Dr Maciej Grabski (Instytut Anglistyki) ...

Czytaj dalej →
0

Majowy jubileusz 45-lecia Studenckiego Koła Naukowego Teatrologów UŁ

W piątek, 27 maja o godzinie 17.00, odbędzie się Jubileusz powstania Studenckiego Koła Naukowego Teatrologów Uniwersytetu Łódzkiego. Koło zaprawione w wielu bojach przez ponad cztery dekady, będzie świętowało rocznicę 45 lat owocnej współpracy wszystkich opiekunów, studentów i doktorantów, a także pracowników naukowych pracujących i uczących się na co dzień w Katedrze Dramatu i Teatru UŁ Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.

W roku 2022 roku przypada kilka znaczących rocznic dla tradycji, historii i kultury działającego na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego Instytutu Kultury Współczesnej. ...

Czytaj dalej →
0

Międzynarodowy Kongres Regeneracja Miast – Łódź 2022

Przed nami II edycja Międzynarodowego Kongresu Regeneracja Miast, który 7-8 czerwca 2022 r. odbędzie się w Łodzi (na terenie EC1 Łódź – Miasto Kultury przy ul. Targowej 1/3).

Pierwsza edycja Kongresu pod hasłem ”REGENERACJA MIAST PRZEMYSŁOWYCH” zgromadziła łącznie  ponad 1 000 uczestników, którzy mieli okazję uczestniczyć w panelach dyskusyjnych z udziałem ponad 150 mówców z całego świata. Tak duże zainteresowanie pokazuje jak ważnym tematem jest zrównoważony rozwój miast, o przyszłości których musimy decydować już dziś.

II Kongres Regeneracja Miast będzie poświęcony polityce ...

Czytaj dalej →
0

Laboratorium dobrej energii – poznaj pasje naszych studentów

Rozpoczynamy cykl, w którym studenci będą mieli możliwość opowiedzieć o swojej aktywności poza uczelnią w formule: prezentacja i pytania od słuchaczy. Na początek zapraszamy na spotkanie z Arturem Dawidem Łukawskim, studentem germanistytki, muzykiem, edukatorem i założycielem Fundacji Ars Pro Cultura.


„Poznaj cajon! Prezentacja instrumentu, pokazy gry i warsztaty” to wydarzenie mające na celu przybliżenie niezwykłego instrumentu perkusyjnego jakim jest niepozorna drewniana skrzynka z Ameryki Południowej, a także propagowanie zespołowej muzyki perkusyjnej. To także okazja, by nie tylko dowiedzieć się więcej ...

Czytaj dalej →
0

Trwa rekrutacja do AIESEC

Wiosna już za pasem. Wszystko budzi się do życia, zwierzęta wychodzą ze swych nor, kwiaty rozkwitają… Rozkwitnąć możesz i ty!

 Jeśli chcesz:

– ciekawie spędzić okres wakacyjny

– wyjść ze swojej strefy komfortu i przeżyć niezapomnianą przygodę

 – wziąć udział w ZAGRANICZNYM projekcie wolontariackim

Skontaktuj się z nami: bit.ly/TalentUni

AIESEC to największa na świecie, niezależna organizacja prowadzona przez młodych ludzi, działająca w ponad 100 krajach na poziomie lokalnym, narodowym i globalnym. W Polsce od ponad 45 lat rozwijamy w młodych ludziach cechy ...

Czytaj dalej →
0

Spotkanie informacyjne dot. konkursów OPUS, PRELUDIUM i MINIATURA

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniu informacyjnym organizowanym przez pracowników Centrum Nauki UŁ oraz Biblioteki UŁ dotyczącym aktualnych konkursów Narodowego Centrum Nauki: OPUS, PRELUDIUM i MINIATURA.

Termin spotkania: 20.05.2022 r. godz. 10.30–13.30

Spotkanie online – Aplikacja Microsoft Teams.

Program:

1.Konkursy NCN: OPUS 23, PRELUDIUM 21, MINIATURA 6 – dokumentacja konkursowa, konstrukcja wniosku, kosztorys, procedura oceny wniosków;

2.Plan zarządzania danymi w konkursach NCN – wymogi prawne, gromadzenie i opis danych badawczych, udostępnianie i długotrwałe przechowywanie danych;

3.Open Access – koszty.

Chętnych do uczestnictwa w spotkaniu prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

 

Czytaj dalej →
0

Odszedł Adam Wołosz

Z głębokim żalem i poczuciem niezgody żegnamy naszego studenta – Adama Wołosza: mądrego, utalentowanego, dobrego i wrażliwego człowieka.

Z wyrazami współczucia wobec wszystkich bliskich, którzy doświadczają straty

Wykładowcy Instytutu Germanistyki UŁ

 

Czytaj dalej →
0

Wystawa „Na fali… Historia radia w II RP”

Od 10 maja na drugim piętrze budynku Wydziału Filologicznego UŁ oglądać można wyjątkową wystawę poświęconą historii radia w II RP.

Ekspozycja została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN w związku z 95. rocznicą regularnej emisji Polskiego Radia, która przypadła w 2021 roku. Za opracowanie merytoryczne wystawy odpowiedzialna była Marzena Kumosińska.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami przygotowanymi przez organizatorów. Wystawa będzie dostępna na Wydziale Filologicznym do 15 czerwca.

Czytaj dalej →
0

Nowe drzewka na Wydziale na rocznicę italianistyki i SKN „ItaliAMO”

Zakład Italianistyki UŁ oraz funkcjonujące w nim Studenckie Koło Naukowe Italianistów „ItaliAMO” w wyjątkowy sposób postanowiły uczcić rocznice swojej działalności (odpowiednio: 11. i 10.). 13 maja przed budynkiem Wydziału Filologicznego UŁ zasadzono dwa nowe drzewka.

Jak tłumaczą organizatorzy akcji, wybór gatunku rośliny nie był przypadkowy. – Zdecydowaliśmy się na platany, gdyż są to typowo włoskie drzewa – wyjaśnia dr Justyna Groblińska, wykładowczyni italianistyki, a w przeszłości wieloletnia przewodnicząca koła naukowego „ItaliAMO”.

Nowe drzewa posadzono w zielonej przestrzeni wydziałowego parkingu, równolegle do ulicy ...

Czytaj dalej →
0

Dni otwarte w łódzkich firmach i webinary dla studentów

W najbliższym czasie odbędzie się szereg wydarzeń skierowanych do studentów – dni otwartych w firmach oraz webinarów. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami nadchodzących imprez.

Dzień Otwarty w Fabryce P&G Gillette w Łodzi – 17 maja 2022

Dzień Otwarty w Craftware – 18 maja 2022

Webinar: New Era of Procurement. Key roles enabling business success z firmą TAKEDA – 18 maja 2022

Dzień Otwarty w firmie VISTEX – 26 ...

Czytaj dalej →
0

Konferencja naukowa „Normativity & Praxis | Visions of Good Life in Antiquity – Physical, Spiritual, and Social. Ancient Medicine and Philosophy”

W dniach 18-19 maja w auli A5 Wydziału Filologicznego UŁ odbędzie się konferencja naukowa „Normativity & Praxis | Visions of Good Life in Antiquity – Physical, Spiritual, and Social. Ancient Medicine and Philosophy” . Współorganizatorem wydarzenia jest Katedra Filologii Klasycznej UŁ.

Zachęcamy do zapoznania się z programem konferencji.

 

Czytaj dalej →
0

Werdykt młodych krytyków

Studenci polonistyki realizujący specjalizację „Publicystyka kulturalna i krytyka artystyczna” byli jurorami w konkursie literackim „Słowa-klucze” zorganizowanym we współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym w Pile.

Prace oceniały oraz w uroczystej gali wręczenia dyplomów udział wzięły studentki-członkinie Redakcji „Braku Słów”: Oliwia Stykowska, Julia Marynowska, Maja Aulak, Aleksandra Pawełczyk, Aga Becherka. Prace oceniali także studenci: Dominik Prądzyński i Filip Kaczmarek.

Nad konkursem czuwały mgr Iwona Krasowska (I LO w Pile) oraz dr Anna Wiśniewska-Grabarczyk (Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii, dobry duch pisma „Brak Słów”).

28 kwietnia ogłoszono wyniki konkursu.

I Nagroda

Pan Jakub Cebula (klasa 3B, I LO w Pile) za wiersz ...

Czytaj dalej →
0

Webinar „Content marketing. Jak wykorzystać wiedzę polonistyczną do tworzenia wartościowych treści?”

Studiujesz filologię i zastanawiasz się, na ile zdobyta wiedza przydałaby się w pracy copywritera? A może wybrałeś inny kierunek studiów, ale lubisz pisać i chciałbyś tworzyć teksty reklamowe? Być może słyszałeś już o content marketingu, zwanym także marketingiem treści, i zdajesz sobie sprawę, że podstawą sukcesu w tej dziedzinie jest umiejętność odpowiedniego dopasowania treści do preferencji odbiorcy. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego, jak tworzyć artykuły, posty, materiały reklamowe, by przyciągnąć uwagę potencjalnego klienta, to koniecznie weź ...

Czytaj dalej →
0

Rozmowa z Mirą Krum-Ledowską o książce „Królewna z kukurydzy” (online)

Centrum Badań Kultury Żydowskiej UŁ oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi 10 maja (wtorek) o godz. 18 zapraszają na rozmowę z Mirą Krum-Ledowską o jej książce „Królewna z kukurydzy”. Spotkanie, transmitowane na facebookowym profilu Centrum Dialogu Łódź poprowadzi dr hab. prof. UŁ Małgorzata Domagalska.

Mira Ledowska z domu Krum, urodziła się w roku 1937 w Tłumaczu. W dzieciństwie przeżyła getto tłumackie i ponad roczne schronienie w piwnicy młyna w Beremianach. W maju 1944 r. wraz ...

Czytaj dalej →
0

40. edycja Festiwalu Szkół Teatralnych

W dniach 9-15 maja 2022 roku odbędzie się jubileuszowa 40. edycja Festiwalu Szkół Teatralnych, organizowanego przez PWSFTviT w Łodzi.

Festiwal będzie miał charakter stacjonarny, choć niektóre spektakle zostaną również udostępnione on-line w bezpłatnym dostępie. Członkowie i Członkinie Studenckiego Koła Naukowego Teatrologów przy Katedrze Dramatu i Teatru UŁ, jak co roku, będą współtworzyć wydarzenie, redagując gazetę festiwalową „Tupot”, gdzie zamieszczać będą swoje recenzje spektakli. Dodatkowo, co dzień, prowadzony będzie dyskusyjny klub festiwalowy, w którym ...

Czytaj dalej →
0

Niewidzialne kolokwia: „Wspólnota europejska. Czy możemy zjednoczyć się w różnorodności?”

Stowarzyszenie Naukowe Collegium Invisibile zaprasza na Niewidzialne Kolokwia – cykl spotkań, podczas których pochylamy się nad wybranymi problemami społecznymi, świata kultury i nauki. Do dyskusji zapraszamy wybitnych ekspertów oraz wszystkich zainteresowanych.

W ramach tegorocznego cyklu Colloquia Invisibilia zwracamy się ku pojęciu „wspólnoty”. Eksplorując historyczne, socjologiczne, filozoficzne i językowe konteksty tej kategorii poszukujemy odpowiedzi na pytanie: co nas łączy, a co dzieli? Trzecie z „Niewidzialnych Kolokwiów” zatytułowaliśmy „Wspólnota europejska. Czy możemy zjednoczyć się w różnorodności?” – odbędzie się ono 12.05.2021 o godz. ...

Czytaj dalej →
0

Spotkanie promujące książkę „Konrad W. Tatarowski – naukowiec, dziennikarz, poeta. Portret wielokrotny”

Spotkanie z Agnieszką Barczyk-Sitkowską i Renatą Nolbrzak – autorkami książki o profesorze – odbędzie się 5 maja w Auli A3 na Wydziale Filologicznym UŁ o godz. 15:00. W spotkaniu weźmie także udział prof. Konrad W. Tatarowski.

Bezpośrednią inspiracją do zredagowania tej książki była konferencja zorganizowana we wrześniu 2018 roku z okazji 70. rocznicy urodzin Profesora oraz jego przejścia na emeryturę. […] Organizatorom udało się zgromadzić współpracowników, przyjaciół i znajomych Profesora. Dzięki temu konferencja miała nie tylko wymiar naukowy, lecz także nie była ...

Czytaj dalej →
0

Nabór w konkursach IDUB otwarty

Informujemy o otwarciu naboru wniosków na Doktoranckie Granty Badawcze, Granty dla młodych badaczy i Interdyscyplinarne granty badawcze w ramach konkursu IDUB.

 

Doktoranckie granty badawcze ed. 2022 – jest to konkurs na projekty badawcze prowadzone przez słuchaczy szkół doktorskich oraz studiów doktoranckich, którzy chcą realizować swoje pomysły badawcze w dowolnej dyscyplinie nauki

 

Granty dla młodych badaczy ed. 2022 – konkurs na projekty badawcze prowadzone przez młodych naukowców, którzy chcą realizować swoje pomysły badawcze w dowolnej dyscyplinie nauki.

 

Interdyscyplinarne granty badawcze – nowy konkurs przeznaczony ...

Czytaj dalej →
0

Spektakl dyplomowy Wydziału Aktorskiego pt. „115 sen Boba Dylana” – zaproszenie

Teatr Studyjny łódzkiej Szkoły Filmowej (PWSFTViT) zaprasza studentów i wykładowców Wydziału Filologicznego UŁ na spektakl dyplomowy Wydziału Aktorskiego pt. „115 sen Boba Dylana” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka.

Bezpłatny pokaz dla studentów i wykładowców UŁ odbędzie się 5 maja o godz. 19.00. Osoby chętne do wzięcia udziału w wydarzeniu prosimy o zgłoszenie do prof. Małgorzaty Budzowskiej (malgorzata.budzowska@uni.lodz.pl) do środy, 27 kwietnia, do godz. 19.00.

Czytaj dalej →
0

Quiz z wiedzy o Włoszech

Zapraszamy serdecznie wszystkich studentów, wykładowców i pracowników Uniwersytetu Łódzkiego do wzięcia udziału w quizie z wiedzy o Włoszech! Konkurs organizowany jest w ramach obchodów 10-lecia SKN ItaliAMO działającego przy Zakładzie Italianistyki UŁ, a oprócz świetnej zabawy na uczestników czekają atrakcyjne nagrody.

Quiz odbędzie się za pośrednictwem MS Forms i będzie otwarty dla wszystkich zainteresowanych, którzy posiadają adresy mailowe w domenie uniwersyteckiej. Przygotowaliśmy pulę kilkudziesięciu pytań z rozmaitych dziedzin: historia, film, turystyka, geografia, kuchnia – wszystko to związane z Italią!

Czytaj dalej →

0

„Domowa videoteka” – wyjątkowa wystawa studentów filmoznawstwa

21 kwietnia odbyło się oficjalne otwarcie wystawy „Domowa videoteka”, która została przygotowana przez studentów III roku filmoznawstwa (spec. krytyka filmowa i promocja kultury filmowej) w ramach zajęć „Planowanie i realizacja wydarzeń filmowych” prowadzonych przez mgr Annę Michalską. Gabloty z eksponatami znajdują się na trzecim piętrze budynku Wydziału Filologicznego UŁ (nieopodal wind).

Poniżej zamieszczamy kilka słów od organizatorów wystawy.

Pojawienie się na rynku kaset VHS i magnetowidów było jednym z największych punktów zwrotnych w historii kina. Nagle ...

Czytaj dalej →
0

Łódź otwarta i przyjazna obywatelom Ukrainy – spotkanie informacyjne na Wydziale Filologicznym UŁ

Jak uzyskać dodatkowe świadczenia finansowe i opiekę medyczną? Do kogo zwrócić się z prośbą o pomoc prawną? O czym pamiętać przy wynajmie mieszkania? Z inicjatywy Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego 22 kwietnia o godz. 14:00 odbędzie się spotkanie informacyjne dla obywateli Ukrainy. W jego trakcie urzędnicy i eksperci podzielą się wiedzą na temat najważniejszych kwestii nurtujących osoby z kraju naszego wschodniego sąsiada, którzy przybyli do Łodzi, uciekając przed wojną.

Spotkanie organizowane jest jako część projektu „Otwarta Łódź”, który od 2019 roku realizowany ...

Czytaj dalej →
0

Wyróżnienia za działalność doktorancką i studencką na rzecz i dla dobra UŁ

5 reprezentantów naszego Wydziału otrzymało wyróżnienia Prorektora UŁ prof. Roberta Zakrzewskiego za działalność doktorancką i studencką na rzecz i dla dobra uczelni.

W gronie wyróżnionych znaleźli się:

 • mgr Joanna Królikowska (Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych, Katedra Dramatu i Teatru UŁ);
 • mgr Marcin Jaworski (student lingwistyki dla biznesu);
 • Paweł Ogórkiewicz (absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej);
 • Eliza Sasin (studentka filologii romańskiej);
 • Weronika Żyła (studentka kultury i sztuki współczesnej).

Wyróżnienia zostały przyznane przez Pana Prorektora ds. studentów i jakości kształcenia UŁ po analizie aktywności wskazanych we wnioskach przybliżających sylwetki odznaczonych studentów ...

Czytaj dalej →
0

Komunikat Dziekana Wydziału Filologicznego z dnia 12 kwietnia 2022 r. dotyczący organizacji sesji letniej 2021/2022 oraz przeprowadzania egzaminów dyplomowych

Komunikat Dziekana Wydziału Filologicznego z dnia 12 kwietnia 2022 r.
dotyczący organizacji sesji letniej 2021/2022 oraz przeprowadzania egzaminów dyplomowych

Wszystkie egzaminy pisemne muszą odbywać się w budynku Wydziału.

Sale na egzaminy pisemne w sesji prowadzący rezerwuje w sekretariacie kierunku, natomiast rezerwacja auli dokonywana jest w sekretariacie dziekana.

Egzaminy ustne, w tym egzaminy dyplomowe powinny odbywać się, co do zasady, w budynku wydziału.
W uzasadnionych przypadkach egzamin może zostać przeprowadzony zdalnie. Uzasadnieniem może być:
▪ konieczność przebywania poza Polską (dotyczy w szczególności ...

Czytaj dalej →
0

Studia magisterskie z bohemistyki na UŁ od jesieni 2022!

Wydział Filologiczny UŁ odwiedzili Ambasador Republiki Czeskiej w Polsce pan Jakub Dürr oraz Konsul Honorowy Republiki Czeskiej w Łodzi prof. Krzysztof Skotnicki. Jednym z poruszanych podczas spotkania tematów była zmiana, jaka zostanie wprowadzona na slawistyce od przyszłego roku akademickiego. Na studiach II stopnia język czeski będzie bowiem można wybrać jako wiodący.

Była to pierwsza wizyta powołanego w grudniu 2021 roku nowego Ambasadora Republiki Czeskiej na naszej uczelni. Została zorganizowana z inicjatywy prof. Skotnickiego, który od lat aktywnie wspiera tworzenie i rozwój ścieżki bohemistycznej na UŁ. 

– ...

Czytaj dalej →
0

Krzysztof Hejduk laureatem nagrody MEiN

W tym roku stypendia Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe otrzymało 432 studentów z całej Polski. Jednym z nich jest Krzysztof Hejduk, który kończy studia magisterskie na kierunku filologia angielska na Wydziale Filologicznym UŁ.

Choć zajmuje się głównie przekładem tekstów specjalistycznych, interesują go także badania nad lokalizacją dzieł audiowizualnych, lingwistyka korpusowa i literaturoznawstwo. W zeszłym roku został członkiem Polskiego Towarzystwa Językoznawstwa Kognitywnego oraz włączył się w pracę Koła Naukowego Badaczy Gier UŁ.

Czytaj dalej →

0

Studia polskie z językiem angielskim – nowy kierunek na Wydziale Filologicznym UŁ

Uniwersytet Łódzki, korzystając z możliwości ustawowych, planuje jeszcze w tym roku akademickim uruchomić nabór na kierunek studia polskie z językiem angielskim. Wniosek o uruchomienie kierunku rozpatrzy Senat UŁ na posiedzeniu w dniu 25.04.2022. Biuro Współpracy z Zagranicą UŁ zbiera deklaracje chęci podjęcia studiów pod adresem admission@uni.lodz.pl.

Będą to studia I stopnia, umożliwiające studentom – nieznającym języka polskiego lub znającym w wąskim zakresie, zainteresowanym językiem polskim i polską kulturą, pragnącym poszerzyć znajomość języka i wiedzy o Polsce – zdobycie zarówno ...

Czytaj dalej →
0

Sukces prof. Mikołaja Deckerta w konkursie PRELUDIUM BIS

Miło nam poinformować o sukcesie prof. Mikołaja Deckerta w konkursie PRELUDIUM BIS finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki. Pan Profesor otrzymał środki finansowe na realizację projektu pt. Język na ekranie w grach wideo: perspektywa recepcji przekładu.

Celem projektu jest zbadanie, czy gracze rzeczywiście zauważają komponenty „języka na ekranie” (treści reprezentowanych graficznie w produkcjach audiowizualnych). Projekt ...

Czytaj dalej →
0

Webinarium na temat Programu im. Bekkera

Zapraszamy do uczestnictwa w webinarium na temat udziału w Programie Bekker NAWA.

Spotkanie online odbędzie się we wtorek 12 kwietnia 2022 r., godz. 11:00.

W trakcie webinarium uczestnicy będą mogli zapoznać się z informacjami na temat Programu oraz uzyskać odpowiedzi na najważniejsze pytania, dotyczące m.in.:

 • nowości w edycji 2022
 • procedury wnioskowania,
 • uprawnionych działań,
 • kosztów kwalifikowalnych i niekwalifikowalnych,
 • sposobu przygotowania wniosku w systemie teleinformatycznym NAWA,
 • kryteriów oceny wniosków.

Link do formularza rejestracyjnego: https://tjclick.clickmeeting.com/bekker-2022/register

Czytaj dalej →
0

Nabór na wspólne projekty Polska-Niemcy (NAWA)

Zachęcamy do zapoznania się z otwartym naborem w ramach konkursu NAWY na wspólne projekty badawcze pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec.

Celem naboru jest wsparcie mobilności naukowców realizujących projekty badawcze, uzgodnione i prowadzone wspólnie przez uprawnionych Wnioskodawców z Polski i partnerów z Niemiec.

Wnioski mogą składać instytucje nauki i szkolnictwa wyższego.

Nabór trwa do 30 czerwca 2022 roku do godz. 15:00.

Więcej informacji: https://nawa.gov.pl/wspolpraca-i-wymiana-miedzynarodowa/wspolne-projekty-badawcze/nabory-2022/wspolne-projekty-badawcze-pomiedzy-polska-a-niemcami.

 

Czytaj dalej →
0

Nabór wniosków w konkursie POLONIUM (NAWA)

Zapraszamy do składania wniosków na wspólne projekty badawcze pomiędzy Polską a Francją PHC Polonium. 

Granty wspierają mobilność naukowców realizujących projekty badawcze w zespołach polsko-francuskich. Finansowanie jest przeznaczone na pokrycie kosztów podróży i pobytów polskich naukowców w kraju partnera.

Wnioski dotyczące wspólnego projektu muszą być złożone jednocześnie przez partnerów z Francji do Campus France oraz przez polskich partnerów do NAWA. Nabór trwa do 30 czerwca 2022 roku.

Więcej szczegółów: https://nawa.gov.pl/nawa/aktualnosci/phc-polonium-nabor-wnioskow#link_tab.

 

Czytaj dalej →
0

Pomagamy Ukrainie – zbiórka darów

Wojna w Ukrainie trwa. Wydział Filologiczny stara się pomagać nieprzerwanie. Tym razem nawiązaliśmy współpracę ze stowarzyszeniem Domus Orientalis – Dom Wschodni, które koncentruje się na pomocy wewnątrz Ukrainy.

Trzy razy w tygodniu odbywają się kursy do pięciu ośrodków pomocy rozlokowanych na terenie Ukrainy (Czerwonohrad, Żytomierz, Berdyczów i dwa ośrodki we Lwowie). W ośrodkach na bieżąco przebywa około 50 osób, dla których potrzebne jest stałe zaopatrzenie w artykuły żywnościowe i sanitarne. Bywają też dodatkowe, zmienne potrzeby. Uwzględnia to lista, którą załączamy poniżej.

Niezmiennie ...

Czytaj dalej →
0

WorkShow – Branżowe Targi Pracy na UŁ

WorkShow to spotkanie studentów Uniwersytetu Łódzkiego z firmami poszukującymi kandydatów do pracy w konkretnych sektorach. Taka formuła pozwala pracodawcom szybko i łatwo dotrzeć do dużej liczby studentów o konkretnym profilu wykształcenia.

W tej edycji biorą udział trzy Wydziały Uniwersytetu Łódzkiego, na których rekruterzy będą proponować studentom rozwój zawodowy w takich branżach jak SSC/BPO, bankowość, finanse, logistyka, usługi biznesowe, inwestycje i nieruchomości, data science, IT, analityka.

Czytaj dalej →
0

Ruszyły Granty Interwencyjne (NAWA)

Informujemy o uruchomieniu naboru w programie Granty interwencyjne NAWA, którego założeniem jest dofinansowanie projektów naukowców, których badania przyczyniają się do rozwiązania bieżących, kluczowych dla społeczeństwa, problemów naukowych.

Celem programu jest wspieranie współpracy międzynarodowej zespołów badawczych oraz mobilność międzynarodową naukowców, w reakcji na nagłe, ważne, nieprzewidziane zjawiska społeczne, cywilizacyjne i przyrodnicze o konsekwencjach globalnych lub istotnych dla danego regionu świata. Dotychczasowe projekty dotyczyły m.in. badań skutków pandemii, zarówno tych w wymiarze medycznym, jak i społecznym. Dofinansowanie otrzymały również projekty poświęcone społecznych konsekwencjom wojny w Górskim Karabachu, jak i analizom ...

Czytaj dalej →
0

Odeszła prof. Grażyna Rytter

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 20.12.2021 r. zmarła

dr hab. prof. UŁ Grażyna Rytter

językoznawca, emerytowany pracownik Zakładu Językoznawstwa w Instytucie Rusycystyki.

Pogrzeb śp. prof. Grażyny Rytter odbędzie się 01.04.2022 r. (piątek) o godz. 13:00 na cmentarzu wojskowym św. Jerzego w Łodzi na „Dołach”, ul. Wojska Polskiego 149.

 

Wyrazy żalu i współczucia Rodzinie składają

Pracownicy Instytutu Rusycystyki UŁ

 

Czytaj dalej →
0

Nowy numer pisma polonistów pt. „Brak Słów”

Właśnie się ukazał najnowszy, już czwarty, numer studenckiego pisma „Brak Słów”, który współtworzą studenci polonistyki ze specjalizacji publicystyka kulturalna i krytyka artystyczna. Tym razem do lektury najnowszego numeru zaprasza Redaktorka Naczelna, Aga Becherka.

„Jak zawsze zadbaliśmy o czytelników, oferując bardzo różnorodne utwory – od intrygującej poezji, przez błyskotliwą publicystykę, po prozę skłaniającą do refleksji. Zapraszamy do literackiego świata, w którym każdy odnajdzie komfortową przestrzeń, idealną do czytelniczych uniesień i przemyśleń”.

Dr Anna Wiśniewska-Grabarczyk, opiekunka i dobry duch pisma, dodaje: „Wrażliwość i pasja ...

Czytaj dalej →
0
Page 1 of 14 12345...»