Akademia Liderów Województwa Łódzkiego

W dniach 3 listopada 2021 r.-10 stycznia 2022 r. odbywa się rekrutacja do projektu pn. „Akademia Liderów Województwa Łódzkiego” realizowanego przez Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego (państwowa jednostka budżetowa, podległa Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji) we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego.

Projekt został objęty patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera. Zajęcia, które rozpoczną się 14 lutego br. i potrwają do 15 lipca br., mają charakter bezpłatny. „Akademia Liderów Województwa Łódzkiego” służy przygotowaniu uczestników do pełnienia funkcji liderów w samorządzie terytorialnym, organizacjach ...

Czytaj dalej →
0

Quiz ortograficzny „Mikołajkowe Językozwanie”

Nie masz jeszcze planów na mikołajki, a pragniesz spędzić je w wyjątkowy sposób? Jesteś miłośnikiem języka polskiego? Chcesz zmierzyć się z zawiłościami polskiej ortografii i interpunkcji? Jeśli tak, weź udział w wyjątkowym quizie „Mikołajkowe Językozwanie” organizowanym przez Koło Naukowe Językoznawców UŁ.

Do niedawna wszystkim osobom związanym z Wydziałem Filologicznym UŁ grudzień kojarzył się nie tylko z Wigilią, smacznym barszczykiem z uszkami i stosem wymarzonych prezentów znalezionych pod choinką, lecz także z Dyktandem Mikołajkowym. Wydarzenie organizowane w latach 2014–2019 zgromadziło łącznie prawie ...

Czytaj dalej →
0

Wykład „Strange Tales, Supernatural Romance and Vengeful Ghosts: the Origins of Asian Gothic”

Instytut Anglistyki UŁ serdecznie zaprasza na wykład im. prof. Witolda Ostrowskiego pt. „Strange Tales, Supernatural Romance and Vengeful Ghosts: the Origins of Asian Gothic”, który wygłosi dr Katarzyna Ancuta (Chulalongkorn University, Tajlandia).

Wykład odbędzie się 7 grudnia (wtorek) o godz. 13.30 na platformie Microsoft Teams.

📌 Link do spotkania (MS Teams)

Wydarzenie zostało objęte patronatem Dyrektora Instytutu Anglistyki UŁ. Wykład prowadzony będzie w języku angielskim.

O prelegentce:

🇵🇱 Dr Katarzyna Ancuta (Chulalongkorn University, Tajlandia) jest specjalistką ...

Czytaj dalej →
0

„Papierki z cukierków” – premiera filmu dokumentalnego

3 grudnia o godz. 18:00 w łódzkim kinie Charlie odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Papierki z cukierków” połączona z dyskusją o monografiach poświęconych twórczości Zofii Rydet.

Spotkanie poprowadzi dr Weronika Kobylińska (PWSF,TViT im. L. Schillera w Łodzi, zastępca redaktor naczelnej „Dagerotypu”)

Papierki z cukierków to opowieść o fotograficznych podróżach, które złożyły się na dzieło życia Zofii Rydet – cykl kilkudziesięciu tysięcy kadrów Zapisu socjologicznego. Ich śladem podążają autorzy filmu, docierając do miejsc i osób fotografowanych przez Rydet. Poświęcona im opowieść, kontynuacja spotkań ...

Czytaj dalej →
0

Stypendyści Prezydenta Miasta Łodzi oraz programu „Młodzi w Łodzi”

Przyznano tegoroczne stypendia dla łódzkiej młodzieży akademickiej. Miło nam poinformować, że Zuzanna Kolbus z italianistyki otrzymała stypendium Prezydenta Miasta Łodzi. Siedmioro studentów Wydziału Filologicznego UŁ znalazło się również w gronie stypendystów programu „Młodzi w Łodzi”.

Podstawą przyznania wyróżnienia Pani Zuzannie Kolbus był tytuł laureatki Olimpiady Języka Łacińskiego 2020/2021, który uzyskała jeszcze jako licealistka. Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska nagrodziła studentkę filologii włoskiej comiesięcznym stypendium w wysokości 1350 zł.

Stypendia programu „Młodzi w Łodzi” przyznawane są zaś co roku najlepszym studentom łódzkich uczelni ...

Czytaj dalej →
0

Noc Anglistów

26 listopada odbędzie się Noc Anglistów, czyli wieczór pełen wykładów i prezentacji przygotowanych przez ośrodki anglistyczne z całej Polski. Wszyscy zainteresowani będą mogli wziąć udział również w warsztatach online prowadzonych przez wykładowców z Instytut Anglistyki UŁ.

Czytaj dalej →
0

Poznawanie tańczącego słonia. Współczesne badanie performatywne

W dn. 22-28.11.2021, w przestrzeniach w pałacyku przy ul. Skłodowskiej-Curie 11 realizowany będzie program Teatru Nowszego oraz Uniwersytetu Łódzkiego pt. „Poznawanie tańczącego słonia. Współczesne badanie performatywne”. Składa się on z trzech części: wystawy „Praktyka pracy i miejsce pracy”, zewnętrznej instalacji „Metoda i narzędzie” oraz weekendu działań i pokazów performatywnych.

Idea programu odnosi się do staroindyjskiej przypowieści o sześciu mężczyznach, którzy natknęli się na słonia. Każdy z nich był osobą niewidomą. Jeden z nich złapał za ogon, kolejni odbili się ...

Czytaj dalej →
0

Nabór tekstów do czasopisma „Acta Universitatis Lodziensis. Folia Litteraria Polonica”

Redakcja kwartalnika „Acta Universitatis Lodziensis. Folia Litteraria Polonica” zaprasza do składania artykułów do numeru tematycznego (4/2022), poświęconego przedstawieniu, zestawieniu oraz analizie wzajemnych relacji, oddziaływań i dialogu, pomiędzy – z jednej strony, literaturą polską z drugiej zaś, literaturami języka hiszpańskiego (hiszpańską i latynoamerykańską).

Interesują nas wzajemne interakcje i korelacje między polskimi i hiszpańskojęzycznymi tekstami literackimi; zarówno procesy konwergencji, jak i dywergencji: literatura polska i literatury języka hiszpańskiego przedstawione zarówno w ich odmienności, jak i tożsamości; postrzegane w ujęciu ponadnarodowym, osadzone w innej/innych kulturze/kulturach.

Zapraszamy ...

Czytaj dalej →
0

Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego za najlepsze prace dyplomowe dla naszych absolwentek

15 listopada przyznano coroczne nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego za najlepsze rozprawy i prace tematycznie związane z województwem łódzkim.

W gronie laureatów znalazły się 2 absolwentki Wydziału Filologicznego UŁ:

mgr Małgorzata Lisiecka-Muniak (filologia włoska) – nagroda za pracę magisterską „Roma e Łódź. Due cinecittà nella Rete delle Città Creative dell’Unesco” („Rzym i Łódź. Dwa miasta filmu w Sieci Miast Kreatywnych Unesco”), promotor pracy: prof. dr hab. Jadwiga Czerwińska;

mgr Katarzyna Konicka (filologia polska) – nagroda za pracę magisterską „Pamięć prywatna i pamięć ...

Czytaj dalej →
0

Sukces projektu prof. Michała Kurana w ramach Dziedzictwa narodowego

Miło nam poinformować, iż prof. Michał Kuran (Instytut Filologii Polskiej i Logopedii UŁ, Zakład Literatury Dawnej, Edytorstwa i Nauk Pomocniczych) otrzymał finansowanie projektu pt. Edycja krytyczna „Sarmatiae Europeae descriptio” i „Kroniki Sarmacyjej europskiej” Aleksandra Gwagnina w ramach Dziedzictwa narodowego (Konkurs NPRH).

Celem przygotowania edycji krytycznej jest uprzystępnienie po odpowiednim opracowaniu unikatowego zasobu źródłowego, istotnego dla polskiego dziedzictwa kulturowego dawnych ziem Rzeczypospolitej w postaci Sarmatiae Europeae descriptio z 1574–1578 oraz Kroniki Sarmacyjej europskiej Aleksandra Gwagnina z 1611 r. w uzupełnionym i poszerzonym ...

Czytaj dalej →
0

Odszedł prof. Jan Wawrzyńczyk

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 07.11.2021 r. zmarł
em. prof. zw. Uniwersytetu Warszawskiego, a także były pracownik Instytutu Rusycystyki UŁ,
wybitny językoznawca, rusycysta i polonista 

prof. dr hab. Jan Wawrzyńczyk

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 26 listopada 2021 r. o godz. 12.00
w kaplicy cmentarza parafialnego w Aleksandrowie Łódzkim, ul. Piotrkowska 57/59.

Pracownicy Instytutu Rusycystyki UŁ

 

Czytaj dalej →
0

„Być człowiekiem-uchem – o fenomenie reportażu dźwiękowego” – spotkanie z Katarzyną Michalak

Gościem Radia Łódź i 31. Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” będzie reportażystka radiowa Katarzyna Michalak. Spotkanie w Sali balowej Muzeum Kinematografii w Łodzi zaplanowane na 25 listopada o godz. 18:15 poprowadzi dr Kinga Sygizman (Katedra Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UŁ).

Katarzyna Michalak jest łodzianką, polonistką, w przeszłości wokalistką. Od 1999 roku związana z Redakcją Reportażu Radia Lublin, którą kierowała w latach 2011-2018. W radiowej odmianie gatunku fascynują ją bliskie spotkania z ludźmi oraz specyfika dźwięku jako tworzywa opowieści. O tych dwóch ...

Czytaj dalej →
0

Startuje Akademia Przedsiębiorczości #UniLodz

22 listopada na uniwersyteckiej platformie Moodle startuje Akademia Przedsiębiorczości #UniLodz.

Akademia to nowy i unikalny cykl video składający się z sześciu modułów, który ma inspirować do zakładania własnej działalności gospodarczej. Jej celem jest zachęcenie studentów do przedsiębiorczości produktywnej, zrównoważonej i etycznej. Uczymy myśleć i działać przedsiębiorczo, jednocześnie podkreślając rolę przedsiębiorczości w budowaniu wartości dla społeczeństwa. 

Akademia Przedsiębiorczości #UniLodz   

Kurs został przygotowany we współpracy z najlepszymi ...

Czytaj dalej →
0

2 lata współpracy Wydziału Filologicznego UŁ ze Strażą Miejską w Łodzi

17 listopada w auli A5 odbyło się spotkanie podsumowujące współpracę między Wydziałem Filologicznym UŁ a Komendą Straży Miejskiej w Łodzi. Uroczystość została połączona z rozdaniem dyplomów funkcjonariuszom, którzy ukończyli szkolenia w ramach projektu „Otwarta Łódź”.

Koordynowany przez pracowników naszego Wydziału projekt „Otwarta Łódź” jest najważniejszym elementem współpracy ze strażą miejską. Jego celem jest wspólne działanie zmierzające do poprawy bezpieczeństwa i integracji cudzoziemców na terenie Łodzi. W ramach projektu prowadzone są szkolenia oraz działania badawcze.

Do tej pory ...

Czytaj dalej →
0

Stypendia ministra dla wybitnych młodych naukowców – edycja 2021

Informujemy, iż od 1 grudnia do 31 grudnia 2021r.  będzie można składać wnioski o przyznanie stypendium ministra dla wybitnych młodych naukowców wykazujących się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej.

Kwestie przyznawania stypendiów ministra dla wybitnych młodych naukowców regulują przepisy:

 • art. 360, art. 361 i art. 363 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r.  poz. 478, z późn. zm.)
 • rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 1 kwietnia 2019 ...
Czytaj dalej →
0

Sukces projektu „Nauka sztuki – sztuka nauki”

Miło nam poinformować, iż mgr Tomasz Ciesielski (Katedra Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UŁ) otrzymał finansowanie na realizację projektu Nauka sztuki – sztuka nauki w ramach konkursu Społeczna Odpowiedzialność Nauki (Program MEiN).

Celem projektu „Nauka sztuki – sztuka nauki” jest popularyzacja wiedzy o współczesnych metodologiach humanistycznych, w szczególność tzw. practice-as-research (PaR, pol. praktyka-jako-badanie), poprzez prezentacje performansu „Odyseja”. W ramach projektu godzinny performans „Odyseja” zostaje zaprezentowany dwukrotnie w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu oraz Gdańsku. Każdej prezentacji towarzyszyć będą godzinne spotkanie z twórcami oraz ...

Czytaj dalej →
0

Filmoznawcy z UŁ pomogą opracować strategię kształcenia specjalistów animacji filmowej i efektów specjalnych

Pracownicy i studenci Katedry Filmu i Mediów Audiowizualnych UŁ wezmą udział w opracowywaniu krajowej strategii rozwoju szkolnictwa branżowego dla przemysłów animacji filmowej i efektów specjalnych na lata 2023-2030. Projekt, którego koordynatorem i wnioskodawcą jest łódzka firma Momakin, uzyskał właśnie finansowanie z tzw. funduszy norweskich na kwotę blisko 86 000 €.

Oprócz filmoznawców z UŁ w gronie partnerów przedsięwzięcia znaleźli się: norweskie przedsiębiorstwo Trollfilm AS oraz Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji.

– Zarówno w Polsce, jak i ...

Czytaj dalej →
0

Nagroda Literacka im. Leopolda Staffa 2021 dla SKN ItaliAMO

Studenckie Koło Naukowe ItaliAMO funkcjonujące przy Zakładzie Italianistyki UŁ otrzymało Nagrodę Literacką im. Leopolda Staffa.

Wyróżnienie zostało przyznane za działalność popularyzatorską związaną z wydawaniem polsko-włoskiego czasopisma studenckiego ukazującego się na Wydziale Filologicznym UŁ.

Co nas ujęło w działalności ItaliAMO? Entuzjazm – coraz rzadszy w naszej współczesności, gdzie motywację wyznaczają strategie i opłacalność. Ryzyko zachwytu dla opisywanych zjawisk. Błogosławioną nieostrożność podziwu. Powagę i kompetencję dostosowaną w opisie do przewidywanej radości czytania i słuchania… – czytamy w laudacji uzasadniającej przyznanie wyróżnienia..

Nagroda Literacka im. ...

Czytaj dalej →
0

Dr Anna Wendorff z nagrodą Polskiej Akademii Nauk

Dr Anna Wendorff laureatką Nagrody za Wybitne Osiągnięcia Przyczyniające się do Rozwoju Nauki dla Młodych Uczonych Pracujących na Terenie Województwa Łódzkiego za rok 2020! Wyróżnienie za działania z zakresu nauk humanistyczno-społecznych zostało przyznane przez Polską Akademię Nauk.

Nagrodę za wybitne osiągnięcia naukowe oraz artystyczne otrzymują osoby, które nie ukończyły 38. roku życia oraz posiadają co najmniej stopień doktora. Każdego roku przyznawane są nagrody w pięciu kategoriach, po jednej w obszarze nauk humanistyczno-społecznych, biologiczno-medycznych, ścisłych, technicznych oraz w dziedzinie sztuki.

Dr Anna Wendorff ...

Czytaj dalej →
0

Odeszła mgr Lidia Berestowska

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 06.11.2021 r. zmarła

mgr Lidia Berestowska

metodyk, dydaktyk, emerytowany pracownik Instytutu Rusycystyki UŁ.

Wyrazy żalu i współczucia Rodzinie
składają pracownicy Instytutu Rusycystyki UŁ

 

Czytaj dalej →
0

Nabór tekstów na rok 2022 do czasopisma „Zagadnienia Rodzajów Literackich”

W imieniu Redakcji „Zagadnień Rodzajów Literackich” ogłaszamy Call for Papers na rok 2022. Trwa  nabór do trzech pierwszych zeszytów planowanych na przyszły rok.

nr 1/2022 – Uchodźctwo, emigracja i twórczość Abdulrazaka Gurnaha

red. prowadzące: prof. Donna Landry i dr hab., prof. UŁ Natalia Lemann

termin nadsyłania tekstów – 28 lutego 2022 r.

nr 2/2022 – Kulturotwórczy potencjał dyskursu o rodzinie

red. prowadzące: prof. Ewa Kraskowska i dr Anna Zatora

termin nadsyłania tekstów – 31 kwietnia 2022 r.

nr 3/2022 – zeszyt wolny, bez tematu głównego

red. prowadzący: prof. ...

Czytaj dalej →
0

Doing Memory I. Ujęcia wizualne, wirtualne, werbalne

Instytut Filologii Germańskiej UŁ zaprasza na pierwszą odsłonę konferencji „Doing Memory”.

15-16 grudnia 2021 r.
Łódź, ul. Pomorska 171/173, Aula A5

Program wydarzenia

 

Organizatorki:

Univ.-Prof‘in. Dr. Gudrun Heidemann, Instytut Filologii Germańskiej UŁ
Dr. Aleksandra Lévy-Lendzinska, Université Paris-Est Créteil

 

🇫🇷 La fabrique de la mémoire I. Les accès virtuels, visuels et verbaux à la mémoire.

Czytaj dalej →
0

Nagrody Rektora UŁ za osiągnięcia naukowo-badawcze za rok 2020

Przedstawiamy listę nagrodzonych przez Rektora UŁ pracowników naukowych Wydziału Filologicznego za osiągnięcia naukowo-badawcze za rok 2020.

Nagrody indywidualne I stopnia:

 • prof. dr hab. Jadwiga Czerwińska – za cykl 15 publikacji pt. „Dramaturgiczne i mitologiczne aspekty tragedii antycznej”,
 • dr hab. Stanisław Goźdź Roszkowski, prof. UŁ – za cykl 9 publikacji pt. „Cechy językowe uzasadnień wyroków sądowych w orzecznictwie polskich i amerykańskich sadów (Sądu Najwyższego oraz Trybunału Konstytucyjnego)”,
 • dr Marek Majer – za cykl 14 publikacji pt. „System języka prasłowiańskiego w kontekście indoeuropejskim”,
 • dr Katarzyna Ojrzyńska – ...
Czytaj dalej →
0

Odeszła prof. Anna Krupska-Perek

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że 29.10.2021 roku zmarła

dr hab. prof. UŁ Anna Krupska-Perek

językoznawca, dialektolog, emerytowany pracownik Katedry Dialektologii Polskiej
(obecnie Zakład Dialektologii Polskiej i Logopedii w Instytucie Filologii Polskiej i Logopedii).

Pogrzeb odbył się 5 listopada na cmentarzu na Dołach w Łodzi.

Pracownicy Zakładu Dialektologii Polskiej i Logopedii w Instytucie Filologii Polskiej i Logopedii

 

Czytaj dalej →
0

IV Seminarium Logopedyczne pt. „Diagnoza i terapia logopedyczna pacjentów w wieku senioralnym”

Serdecznie zapraszamy na IV Seminarium Logopedyczne pt. „Diagnoza i terapia logopedyczna pacjentów w wieku senioralnym”, które odbędzie się 27 listopada w godz. 10:00-14:20. Wydarzenie organizowane jest przez Zakład Dialektologii Polskiej i Logopedii w Instytucie Filologii Polskiej i Logopedii Uniwersytetu Łódzkiego.

Kilka słów od organizatorów:

Jest to wyjątkowe seminarium naukowe, bowiem chcemy wesprzeć Stowarzyszenie „Hospicjum Kutnowskie”, które jako pozarządowa organizacja pożytku publicznego sprawuje wszechstronną opiekę nad osobami w terminalnej fazie choroby nowotworowej w domu chorego oraz ich rodzinami. Od 3 lutego 2020 r. ...

Czytaj dalej →
0

Skills Festival

27 października wystartowały zapisy na Skills Festival, nowe wydarzenie Biura Karier UŁ!

W ramach Festivalu zapraszamy na szkolenia prowadzone przez topowych pracodawców z całej Polski (m.in. Allegro, L’Oreal, PGF), sesje Q&A oraz spotkania z firmami. Skills Festival odbędzie się w formule online w dniach 15.11 – 23.11.

Studentom Wydziału Filologicznego UŁ szczególnie polecamy następujące szkolenia:

 • 15.11.: Marsh European Business Support Centre – Praca, nauka języków obcych i mistrzostwo świata w warcabach – spotkanie z Natalią Sadowską
 • 15.11.: Biuro Karier UŁ – Gry komunikacyjne
 • 17.11.: Philips ...
Czytaj dalej →
0

„Es gibt kein Entkommen“. Entropische Szenarien bei Cordula Simon

13 listopada Instytut Filologii Germańskiej UŁ odwiedzi pisarka z Austrii Cordula Simon.

Autorka pojawi się w Łodzi w ramach cyklicznych spotkań „Literatur und Engagement”, organizowanych przez IFG UŁ we współpracy z Austriackim Forum Kultury oraz Centrum Egzaminacyjnym Instytutu Goethego w Łodzi. Tegoroczny workshop nosi tytuł „Es ‚gibt’ kein Entkommen. Entropische Szenarien bei Cordula Simon“ i koncentruje się wokół książki „Wie man schlaffen soll“ (2016).

Nasi goście i gościnie z Poznania, Krakowa, Bydgoszczy, Warszawy, Wiednia, Frankfurtu nad Menem i Łodzi wygłoszą krótkie referaty, ...

Czytaj dalej →
0

Mgr Magdalena Gozdek laureatką ogólnopolskiego konkursu na najlepsze magisterium w 2020 r.

Praca magisterska Magdaleny Gozdek pt. Nazwy własne w „Odporze na odpowiedź kwestyj” (1579) Erazma Glicznera. Forma i funkcja otrzymała I nagrodę za najlepsze magisterium w roku 2020 w kategorii językoznawstwo w XX edycji ogólnopolskiego Konkursu im. Profesora Czesława Zgorzelskiego.

Promotorem wyróżnionej pracy była prof. UŁ dr hab. Ewa Woźniak z Zakładu Historii Języka Polskiego funkcjonującego w Instytucie Filologii Polskiej i Logopedii UŁ. Mgr Gozdek jest aktualnie słuchaczką II roku Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych UŁ. Nagrodzona praca zostanie opublikowana.

Tegoroczna laureatka dołączyła do ...

Czytaj dalej →
0

Otwarty nabór w konkursie Partnerstwa strategiczne

Zachęcamy do zapoznania się z dokumentacją konkursową Programu Partnerstwa Strategiczne, finansowanego z NAWA.

Celem głównym Programu jest wsparcie instytucji szkolnictwa wyższego i nauki w wypracowaniu trwałych rozwiązań w zakresie współpracy dydaktycznej, naukowej i wdrożeniowej realizowanej w ramach strategicznych partnerstw międzynarodowych. Wnioskodawca w ramach projektu zobowiązany jest zaplanować działania związane z tematyką dydaktyczną, badań naukowych lub wdrożeniową. Działania wskazane we wniosku o finansowanie powinny być ukierunkowane na podjęcie międzynarodowej współpracy instytucjonalnej.

 

Działania projektowe mogą dotyczyć następujących zagadnień:

 1. organizacja wymiany/wykładów/wizyt studyjnych/staży przemysłowych studentów, doktorantów i kadry instytucji – w siedzibie Partnerów lub przedsiębiorców, w tym dostęp ...
Czytaj dalej →
0

Śladami Św. Św. Cyryla i Metodego – międzynarodowy projekt z udziałem łódzkich slawistów

Kolejny sukces łódzkiej slawistyki. Katedra Filologii Słowiańskiej UŁ znalazła się wśród oficjalnych partnerów Association of Legal Entities European Cultural Route of Saints Cyril and Methodius. Pracownicy naukowi i współpracownicy KFS aktywnie uczestniczą w bieżących działaniach organizacji.

Główny cel Asocjacji stanowi prowadzenie (w szerokiej współpracy z partnerami międzynarodowymi) Europejskiego Szlaku Kulturowego Dziedzictwa Św. Św. Cyryla i Metodego. Projekt jest realizowany w ramach istniejącego od 1987 roku programu „Europejskie Szlaki Kulturowe”, koordynowanego przez Radę ...

Czytaj dalej →
0

Psia Kość! Zbieramy dary dla zwierzaków w listopadzie

Po raz dziesiąty w ramach akcji Psia Kość zbieramy dary dla Schroniska dla zwierząt w Łodzi. Co jest potrzebne? Przede wszystkim karma, zwłaszcza ta specjalistyczna, a także koce i ręczniki. Tym razem zbiórka będzie trwała 2 tygodnie, do połowy listopada.

Do 22 listopada oznakowane pudła na dary ustawione będą w ponad 20 miejscach na Uczelni.  Znaleźć je będzie można na wszystkich wydziałach UŁ, w Bibliotece UŁ, w X Domu Studenckim i w Rektoracie. Do zbiórki jak co roku włącza się ...

Czytaj dalej →
0

Laureaci II edycji konkursu IDUB

Przedstawiamy laureatów II edycji konkursu IDUB (Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza) z grona pracowników Wydziału Filologicznego UŁ.

💰 Granty dla doświadczonych badaczy:

 • prof. Artur Gałkowski (Instutut Romanistyki UŁ, Zakład Italianistyki), tytuł projektu: Włoska terminologia onomastyczna (WTO). Konceptualizacja systemowa i relacyjna baza danych
 • prof. Anita Jarzyna (Instytut Filologii Polskiej i Logopedii UŁ, Zakład Literatury i Tradycji Romantyzmu), tytuł projektu: Archiwum prywatne Irit Amiel – opracowanie zbiorów oraz publikacja ineditów literackich
 • dr Agnieszka Przybyszewska (Instytut Kultury Współczesnej UŁ, Katedra Teorii Literatury), tytuł projektu: Między (re)konstrukcją a ...
Czytaj dalej →
0

UNICOV: Akademia w trakcie pandemii. Doświadczenia i organizacja pracy na polskich uczelniach [badanie skierowane do nauczycieli akademickich]

Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie badawczym pt. “UNICOV: Akademia w trakcie pandemii. Doświadczenia i organizacja pracy na polskich uczelniach”.

Badanie realizowane jest pod auspicjami Komisji ds. Komunikacji i Odpowiedzialności Społecznej Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) przez zespół w składzie: Magdalena Formanowicz, Uniwersytet SWPS; Aleksandra Derra, UMK; Joanna Wyleżałek, SGGW; Joanna Paliszkiewicz, SGGW; Rafał Boguszewski, SGGW; Adam Mrozowicki, UWr; Jan Czarzasty, SGH; Juliusz Gardawski, SGH; Natasza Kosakowska-Berezecka, UG; Paweł Jurek, UG i Aleksandra Cisłak-Wójcik, Uniwersytet SWPS.

Dane zbierane są do 30.11.2021 ...

Czytaj dalej →
0

„Co wpływa na jakość głosu i mowy?” – gościnny wykład prof. Krzysztofa Izdebskiego

29 października odbył się wykład otwarty pt. „Co wpływa na jakość głosu i mowy”, który wygłosił prof. Krzysztof Izdebski – światowej sławy specjalista w dziedzinie patofizjologii głosu. Pan Profesor przybył na Wydział Filologiczny na zaproszenie Zakładu Dialektologii Polskiej i Logopedii UŁ.

W wykładzie uczestniczyło łącznie ponad 150 osób – stacjonarnie oraz w formie online.

Prof. Krzysztof Izdebski prowadzi prywatną praktykę w San Francisco oraz jest profesorem w San Francisco Conservatory of Music, a ...

Czytaj dalej →
0

Drugi numer pisma „Brak Słów”

Studenci specjalizacji publicystyka kulturalna i krytyka artystyczna realizowanej na filologii polskiej wydali drugi numer pisma „Brak Słów”.

Tytuł ukazuje się w formie periodyku internetowego i jest „trybuną” do przedstawiania twórczości przyszłych pisarzy i krytyków. Nad pracami czuwa dr Anna Wiśniewska-Grabarczyk z Zakładu Literatury Polskiej XX i XXI wieku.

Zapraszamy do lektury najnowszego numeru!

Czytaj dalej →
0

Łódź coraz bardziej otwarta. Filolodzy z #UniLodz wraz z policjantami pomagają obcokrajowcom

Kursy językowe i ćwiczenia z komunikacji międzykulturowej, podręczniki do nauki języka angielskiego, a także szkolenia dotyczące bezpieczeństwa – to tylko kilka z efektów współpracy między Wydziałem Filologicznym UŁ a Komendą Miejską Policji w Łodzi. 27 października liczna reprezentacja funkcjonariuszy gościła na Filologu, by podsumować efekty wspólnych działań z ostatnich kilkunastu miesięcy.

Wszystko zaczęło się 2 lata temu wraz ze startem projektu „Otwarta Łódź” pod kierownictwem dr Moniki Kopytowskiej z Instytutu Anglistyki UŁ. Inicjatywa zakłada przeprowadzenie działań mających docelowo przyczynić się do poprawy ...

Czytaj dalej →
0

Wybitni absolwenci po raz kolejny wesprą studentów

Do 14 listopada potrwa rekrutacja studentów do kolejnej edycji projektu mentorskiego w ramach Programu Absolwent VIP UŁ. Projekt ten jest skierowany do studentów wszystkich wydziałów Uniwersytetu Łódzkiego. Wybitni absolwenci UŁ pełniący rolę ekspertów dzielących się wiedzą i doświadczeniem, wspierają naszych studentów w znajdowaniu nowych sposobów poszerzania kwalifikacji oraz wskazują najnowsze trendy i kierunki rozwoju.

Różnorodność osobowości oraz szeroki zakres kompetencji mentorów sprawia, że młodzi ludzie otrzymują wiedzę oraz umiejętności na wielu płaszczyznach. Role mentorów przyjmują co roku osoby piastujące wysokie stanowiska ...

Czytaj dalej →
0

Trwa nabór na stypendia i darmowe szkolenia

W ramach współpracy z Santander Universidades po raz kolejny mamy przyjemność ogłosić nabór wniosków na Nagrodę Santander Universidades dla studentów i doktorantów Uniwersytetu Łódzkiego.

Dodatkowo w jesiennej edycji Stypendiów Santander studenci, doktoranci i pracownicy mogą korzystać z projektów ogólnopolskich oraz globalnych. Stypendia oferują rozwój kompetencji cyfrowych, językowych a także branżowych z zakresu marketingu, ekonomii, bankowości, liderstw itd. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą i aplikowanie.

Obecnie trwają nabory na:

 • Nagroda Santander Universidades dla studentów i doktorantów UŁ – 50 nagród dla studentów i doktorantów osiągających wysokie ...
Czytaj dalej →
0

Książka dr Kupczyńskiej z nagrodą Icom Independent Comic Preis

Książka „Handbuch Polnische Comickulturen nach 1989” pod redakcją dr Kaliny Kupczyńskiej z Instytutu Filologii Germańskiej UŁ i prof. Renaty Makarskiej z Uniwersytetu w Moguncji otrzymała nagrodę specjalną Icom Independent Comic Preis.

„Handbuch Polnische Comickulturen nach 1989” to pierwsza niemieckojęzyczna publikacja przekrojowo prezentująca rozwój kultury komiksowej w Polsce po 1989. Do udziału w publikacji zostały zaproszone najważniejsze postaci polskiego komiksoznawstwa, ale nie brakuje tu także głosów ...

Czytaj dalej →
0

Stypendium od firmy PHILIPS dla studentów wybranych kierunków na UŁ

Studiujesz filologię germańską lub romańską, albo lingwistykę na UŁ bądź management and production engineering lub Gestion Et Technologie na PŁ? Masz szanse na jednorazowe stypendium w wysokości 8000 zł od firmy PHILIPS!

O Stypendium może się ubiegać student/ studentka co najmniej trzeciego roku studiów jednolitych bądź trzeciego roku studiów pierwszego stopnia lub co najmniej pierwszego roku studiów drugiego stopnia Politechniki Łódzkiej lub Uniwersytetu Łódzkiego, który:
– studiuje na Politechnice Łódzkiej na kierunku management and production engineering; ...

Czytaj dalej →
0

Parking studencki

Szanowni Studenci Wydziału Filologicznego UŁ!

Mając na celu ograniczenie możliwości wjazdu na parking osobom nieuprawnionym, a tym samym zapewnienie większej liczby miejsc parkingowych dla studentów, przy wjeździe na parking zainstalowany został system na KARTĘ WJAZDOWĄ. Posiadaczem karty może być tylko i wyłącznie student Wydziału Filologicznego.

W celu nabycia karty wjazdowej należy zapoznać się z regulaminem parkingu studenckiego, a wypełniony wniosek wysłać na adres parking@filologia.uni.lodz.pl lub umieścić w skrzynce korespondencyjnej zamontowanej przy wejściu ...

Czytaj dalej →
0

Projekt dr Anny Barańskiej-Szmitko z finansowaniem w ramach konkursu MINIATURA 5

Poznaliśmy nazwiska laureatów konkursu MINIATURA 5 organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki. W gronie zwycięzców znalazła się dr Anna Barańska-Szmitko (Katedra Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UŁ), która otrzymała finansowanie na realizację projektu pt. Autentyczność jako podstawa nowego modelu autorytetu w serwisie YouTube. Wyjazd konsultacyjny.

Celem wyjazdu jest doprecyzowanie oraz weryfikacja własnych koncepcji badawczych podczas konsultacji z prof. Gunn Enli z Uniwersytetu w Oslo. Dr Barańskiej-Szmitko na realizację zaplanowanych działań przyznano 12 639 zł.

Serdecznie gratulujemy!

Czytaj dalej →
0

Prof. Anita Jarzyna laureatką konkursu Uniwersalia 2.1

Miło nam poinformować, iż dr hab. Anita Jarzyna, prof. UŁ (Instytut Filologii Polskiej i Logopedii UŁ, Zakład Literatury i Tradycji Romantyzmu) otrzymała finansowanie na przekład na język angielski i publikację książki pt. „Post-koiné. Studia o nieantropocentrycznych językach (poetyckich)” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, w konkursie Uniwersalia 2.1.

W monografii wypracowano autorską formułę wspólnoty i komunikacji szerszej niż ludzka. Obejmuje ona języki polemiczne wobec dotychczasowego modelu wspólnoty, często wykluczającej już ludzi (w starożytnej nomenklaturze nie-obywateli: kobiety, dzieci, niewolników, barbarzyńców, czyli niemówiących ...

Czytaj dalej →
0

Stypendia DAAD – spotkania informacyjne (online)

Planujecie studia, kurs językowy, a może projekt badawczy w Niemczech? Chcielibyście ubiegać się o stypendium DAAD, ale nie wiecie od czego zacząć? Najlepiej od spotkania z nami online! Wyjaśnimy wszystko krok po kroku i odpowiemy na Wasze pytania.

Spotkania odbędą się na platformie MS Teams. Udział jest możliwy bez rejestracji. Linki do poniższych terminów można znaleźć na polskiej stronie DAAD: https://www.daad.pl/pl/stypendia/stypendia-do-niemiec/stypendia-daad-do-niemiec-spotkania-informacyjne-online/


 • 26 października 2021 (wtorek), godz. 14.00-15.00

Stypendia DAAD na pobyty badawcze w Niemczech

To spotkanie skierowane jest do doktorantek ...

Czytaj dalej →
0

Muzyka u Biedermanna

Po dłuższej przerwie powracają koncerty z cyklu „Muzyka u Biedermanna”. Zapraszamy wszystkich pracowników do zapoznania się ze szczegółami.

Repertuar pierwszego spotkania, powstały we współpracy z Akademią Muzyczną w Łodzi, obejmie dwa koncerty chopinowskie na fortepian i kwartet smyczkowy: e-moll op. 11 oraz f-moll op. 21. Wykonawcami obydwu numerów będą studenci Akademii Muzycznej w Łodzi.

Udział w koncertach jest bezpłatny. Wejście na wydarzenie za okazaniem maila potwierdzającego rezerwację.

Uczestnicy zobowiązani są posiadać własne maseczki ochronne i do noszenia ich na terenie Pałacu Biedermanna, również ...

Czytaj dalej →
0

Spotkanie Członków i Sympatyków Centrum Badań Kultury Żydowskiej

W dniu 22 października o godzinie 12 na platformie Teams odbędzie się spotkanie Centrum Badań Kultury Żydowskiej Wydziału Filologicznego UŁ, na którym członkowie i kandydaci przedstawią wyniki swoich badań.

Wszystkich badaczy zainteresowanych prowadzeniem prac w ramach Centrum zapraszamy do współpracy i uczestnictwa w spotkaniu. Link prześlemy po otrzymaniu wiadomości z krótką prezentacją dorobku.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: cbkz@filologia.uni.lodz.

Czytaj dalej →
0

Pracownicy Wydziału wyróżnieni podczas uniwersyteckiego święta edukacji

14 października odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu UŁ z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Podczas uroczystości, która miała miejsce w auli Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnego, pracownicy uczelni otrzymali medale i odznaki przyznane w latach 2020 i 2021.

27 osób uhonorowano Medalem Komisji Edukacji Narodowej, 31 osób otrzymało medale „UŁ w służbie społeczeństwu i nauce”, a 81 pracowników – Złote Odznaki UŁ (lista nagrodzonych – poniżej). Z kolei 20 autorów (w tym 4 spoza UŁ) odebrało nagrody za najlepszy podręcznik akademicki.

Poniżej zamieszczamy nazwiska wyróżnionych osób związanych ...

Czytaj dalej →
0

39. edycja Festiwalu Szkół Teatralnych

W dniach 18-24 października 2021 roku odbędzie się 39. edycja Festiwalu Szkół Teatralnych, organizowanego przez PWSFTviT w Łodzi.

Tym razem formuła festiwalu będzie miała charakter hybrydowy – spektakle dyplomowe studentów aktorstwa ze wszystkich szkół teatralnych w Polsce zostaną zaprezentowane stacjonarnie i on-line w bezpłatnym dostępie. Studenci Koła Naukowego Teatrologów przy Katedrze Dramatu i Teatru UŁ, jak co roku, będą współtworzyć wydarzenie, redagując gazetę festiwalową Tupot (https://tupotgazeta.wordpress.com/), gdzie zamieszczać będą swoje recenzje spektakli. Dodatkowo, w tym roku, co ...

Czytaj dalej →
0

#OtwartyUniLodz – ułatwiamy szczepienia!

Uniwersytet Łódzki przygotował dodatkowe możliwości zaszczepienia się przeciw COVID-19.

W najbliższych dniach w kilku punktach kampusu UŁ staną szczepieniobusy:

 • wtorek (19.10), Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny (ul. POW 3/5),
 • środa (20.10.), Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego (ul. J. Matejki 32),
 • czwartek (21.10), Wydział Filozoficzno-Historyczny (ul. Lindleya 3, Stary Rektorat UŁ).

W tych punktach w godzinach 9:00-16:00 każdy ze studentów i pracowników będzie mógł natychmiastowo skorzystać ze szczepionki. Szczepienia wykonywane będą preparatami Pfizer oraz Johnson & Johnson. Będą tam mogły także przyjąć trzecią dawkę osoby, które się ...

Czytaj dalej →
0
Page 1 of 12 12345...»