Wydziałowa inauguracja roku akademickiego 2021/22

Informujemy, że inauguracja roku akademickiego 2021/2022 na Wydziale Filologicznym UŁ odbędzie się 30 września 2021 r. (czwartek)
w auli A1 w budynku Wydziału przy ul. Pomorskiej 171/173.

Uroczystość zostanie przeprowadzona z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego i odbędzie się w dwóch turach, zgodnie z zamieszczonym niżej podziałem na poszczególne kierunki studiów.

Uwaga! Liczba miejsc w auli jest ograniczona do 200, uczestnicy inauguracji będą zajmować wyłącznie wyznaczone miejsca. Osoby towarzyszące studentom I roku nie będą mogły brać udziału w uroczystości.

Przebieg inauguracji będzie można później ...

Czytaj dalej →
0

Medal Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Włodawskiej dla prof. Ireny Jaros

Profesor Irena Jaros, kierowniczka Zakładu Dialektologii Polskiej i Logopedii na Uniwersytecie Łódzkim i Prodziekan Wydziału Filologicznego ds. dydaktycznych, otrzymała medal Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Włodawskiej.

Odznaczenie zostało przyznane między innymi za długoletnią współpracę i promocję regionu.

Prof. Jaros odebrała medal 28 sierpnia na wniosek wiceprezesa Towarzystwa prof. dr. hab. Feliksa Czyżewskiego i przedstawiciela Samorządu Gminy Wola Uhruska – mgr. Mirosława Koniecznego.

Gratulujemy serdecznie!

Czytaj dalej →
0

Konto UŁ dla nowych studentów

Osoby, które rozpoczynają studia na Uniwersytecie Łódzkim – studenci, doktoranci i słuchacze studiów podyplomowych, otrzymają swoje konto UŁ. Pozwala ono korzystać z poczty studenckiej wraz z całym pakietem MS Office 365 Professional Plus oraz z systemów UŁ.

Konto to nie tylko ułatwia wszystkim korzystanie z systemów i usług informatycznych funkcjonujących w ramach UŁ, ale wprowadza też porządek w komunikacji między studentami, doktorantami i pracownikami.

Studencie, doktorancie, słuchaczu studiów podyplomowych – zaczynasz studia na UŁ? 

Jeśli rozpoczynasz studia na Uniwersytecie Łódzkim, to ...

Czytaj dalej →
0

Zmarł Wojtek Wielądek

Z niezmiernym smutkiem zawiadamiamy, że 11 lipca zmarł

Wojtek Wielądek

student III roku kierunku produkcja teatralna i organizacja widowisk.

Pogrzeb odbędzie się w piątek, 23 lipca o godz. 9.50 na Cmentarzu Komunalnym w Łodzi na Zarzewie, pożegnanie rozpocznie się w Kaplicy przy ulicy Przybyszewskiego 323.

pracownice i pracownicy Katedry Dramatu i Teatru
oraz studentki i studenci produkcji teatralnej i organizacji widowisk

 

Czytaj dalej →
0

Nowe czasopismo kulturalno-naukowe „Kalejdoskop Kultury”

„Przystanek pandemia” to temat pierwszego numeru „Kalejdoskopu Kultury”, nowego czasopisma kulturalno-naukowego – pierwszego od dawna o takim charakterze, osadzonego w Łodzi i pierwszego w ogóle, które jest efektem kooperacji ważnych ponadlokalnych partnerów merytorycznych. Inicjatorami współfinansującymi tytuł są Uniwersytet Łódzki, Szkoła Filmowa w Łodzi i Akademia Sztuki Pięknych, a jego partnerem merytorycznym jest Muzeum Sztuki w Łodzi. Oficjalna premiera odbyła się w czwartek 8 lipca w dawnej wozowni zabytkowego pałacu Alfreda Biedermanna, nowej przestrzeni kulturalnej w mieście. Obiekt położony jest w ...

Czytaj dalej →
0

Lingwistyka w komunikacji specjalistycznej wyróżniona Laurem innowacji

Lingwistyka w komunikacji specjalistycznej (studia II stopnia) znalazła się wśród najbardziej innowacyjnych i wartościowych kierunków akademickich w Polsce. Certyfikat akredytacyjny dla studiów prowadzonych w Katedrze Języków Specjalistycznych oraz Komunikacji Międzykulturowej UŁ przyznany został w ramach VI edycji konkursu ogłoszonego przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, wyróżniającą najlepsze na rynku akademickim kierunki oraz najbardziej odpowiadające potrzebom pracodawców.

Szczególne uznanie w konkursie zyskała innowacyjność studiów, za którą lingwiści z Uniwersytetu Łódzkiego otrzymali specjalne wyróżnienie: „Laur innowacji”.

Uroczysta gala oraz oficjalne wręczenie certyfikatów i ...

Czytaj dalej →
0

Procedury związane z odbiorem dyplomu

Przedstawiamy procedury związane z odbiorem dyplomu.

Przed odbiorem dyplomu należy:
1. rozliczyć się z elektronicznej karty obiegowej (online USOSweb)
2. przekazać do Biura Obsługi Studenta Wydziału Filologicznego (Dziekanatu) (za pośrednictwem poczty elektronicznej bądź umieszczając w skrzynce znajdującej się przy wejściu do budynku Wydziału Filologicznego od ul. Narutowicza) dowód wniesienia opłaty 60 zł (dotyczy studentów, którzy rozpoczęli studia w roku akad. 2018/2019 i wcześniej) za dyplom ukończenia studiów wraz z suplementem do dyplomu oraz ich dwa odpisy (tzw. komplet dyplomu)

Na wniosek ...

Czytaj dalej →
0

Absolwentki kulturoznawstwa laureatkami XXVI edycji Konkursu Prac Magisterskich im. Jana Józefa Lipskiego

24 czerwca poznaliśmy laureatów XXVI edycji Konkursu Prac Magisterskich im. Jana Józefa Lipskiego. W gronie wyróżnionych znalazły się dwie nasze absolwentki z kierunku kulturoznawstwo (specjalność: filmoznawstwo).

Mgr Patrycja Chuszcz otrzymała nagrodę specjalną pamięci Joanny Wiszniewicz za pracę magisterską pt. „Kultura produkcji filmów radykalnych. Przykład Stowarzyszenia Otwarte Klatki” napisaną pod opieką dra Michała Pabisia-Orzeszyny. Z kolei mgr Oldze Wesołowskiej przyznano nagrodą specjalną Ambasady Austrii w Warszawie za pracę magisterską „Austria i jej mieszkańcy w twórczości Ruth Beckermann”, której promotorem była prof. Małgorzata ...

Czytaj dalej →
0

Pracownicy Wydziału z nagrodami i wyróżnieniami ŁTN

W ostatnim czasie zarząd Łódzkiego Towarzystwa Naukowego postanowił wyróżnić pracowników naukowych naszego Wydziału będących członkami tej organizacji.

Medale ŁTN 2021 zostały przyznane prof. Marioli Antczak (Katedra Informatologii i Bibliologii UŁ) oraz prof. Jarosławowi Płuciennikowi (Instytut Kultury Współczesnej, Katedra Teorii Literatury UŁ). Z kolei medale ŁTN za 2020 rok otrzymały prof. Irena Jaros (Instytut Filologii Polskiej i Logopedii UŁ) oraz prof. Marzena Karwowska (również IFPiL UŁ). Odznaczenia te stanowią uznanie zasług naszych pracowników dla Łódzkiego Towarzystwa Naukowego. 

Warto przypomnieć, że są ...

Czytaj dalej →
0

Mgr Piotr Kowalski ze stypendium Fundacji Lemmermanna

Piotr Kowalski, doktorant obecnego I roku naszej szkoły doktorskiej związany z Zakładem Italianistyki UŁ, zdobył prestiżowe włoskie stypendium Fundacji Lemmermanna, zakładające obowiązkowy pobyt w Rzymie (2 miesiące – od lutego do marca 2022). 

Mgr Kowalski będzie realizował temat badawczy pt. „Systemowy model tłumaczenia dialektu rzymskiego w przekładach literackich i audiowizualnych oparty na korpusie polsko-, angielsko- i francuskojęzycznym”. 

Serdecznie gratulujemy!

Foto: Paweł Fiejdasz

Czytaj dalej →
0

Ruszyły konkursy SONATA BIS i MAESTRO

Pragniemy poinformować, iż NCN ogłosił kolejne edycje konkursów: SONATA BIS i MAESTRO.

Zachęcamy do zapoznania się z dokumentacją konkursową.

 

W konkursie MAESTRO 13 adresatami są doświadczeni naukowcy, którzy planują przeprowadzić ważne dla rozwoju nauki badania, wykraczające poza dotychczasowy stan wiedzy. Kierownikiem projektu może zostać osoba mająca co najmniej stopień naukowy doktora, która w okresie ostatnich 10 lat kierowała bądź kieruje przynajmniej dwoma projektami badawczymi wyłonionymi w drodze konkursów ogólnokrajowych lub międzynarodowych. Ponadto ubiegający się o mistrzowski grant badacz musi posiadać w swoim dorobku ...

Czytaj dalej →
0

Zasady korzystania z biblioteki wydziałowej oraz BUŁ

Przekazujemy najważniejsze informacje dotyczące zasad funkcjonowania Biblioteki Wydziału Filologicznego UŁ oraz Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego.


Od dnia 5 lipca do końca sierpnia br. Biblioteka Wydziału Filologicznego UŁ będzie czynna w dniach poniedziałek – piątek w godz.: 10.00 – 14.00
W soboty biblioteka NIECZYNNA.
Więcej informacji na stronie http://biblfilolog.uni.lodz.pl/


Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego:

Zasady korzystania z usług Biblioteki UŁ dostępne są na stronie http://www.lib.uni.lodz.pl/

📌 Komunikat nr 13 Dyrektora Biblioteki Uniwersytetu ...

Czytaj dalej →
0

Jubileuszowy bieg na 75-lecie Uniwersytetu Łódzkiego już w czerwcu!

W niedzielę, 27 czerwca br., na terenie Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnego UŁ w Łodzi przy ul. Rogowskiej 26, odbędzie się Jubileuszowy Bieg na 75-lecie Uniwersytetu Łódzkiego. Zapraszamy studentów oraz pracowników naszej Uczelni.

Wydarzenie zaplanowano w formie pikniku rodzinnego skierowanego do wszystkich członków społeczności akademickiej, tj. pracowników naukowych, administracyjnych, studentów oraz dzieci pracowników UŁ. Maksymalna liczba wszystkich osób, które mogą wziąć udział w zawodach wynosi 300 – w tym 250 osób dorosłych i 50 dzieci. Dla pracowników i studentów UŁ przewidziano bieg główny ...

Czytaj dalej →
0

Konferencja naukowa „Penser/panser la crise”

Zakład Literatur Romańskich Instytutu Romanistyki i Pôle stratégique ESMED de l’Université de Toulon serdecznie zapraszają na konferencję PENSER / PANSER LA CRISE. RÉCITS ET FICTIONS DE CRISE (XIXe-XXIe s.).

Debaty będą się odbywać w dniach 23-25 czerwca za pośrednictwem platformy Microsoft Teams pod tym linkiem.

Zapraszamy do wysłuchania referatów i udziału w dyskusji!

Organizatorki:
Laure Lévêque, Université de Toulon
Anita Staroń, Uniwersytet Łódzki

Zobacz też:
📄 Okólnik

Czytaj dalej →
0

Pisarz Łukasz Zawada gościem polonistów

15 czerwca gościem studentów filologii polskiej realizujących specjalizację “Publicystyka kulturalna i krytyka artystyczna” był Łukasz Zawada. Pisarz, który za swoją debiutancką powieść „Fragmenty dziennik SI” został nominowany do Paszportu „Polityki” (2018), Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (2019) i Nagrody Conrada (2019), opowiedział o tajnikach swojego zawodu.

Studenci z I i II roku polonistyki otrzymali garść wskazówek na temat tego, jak poruszać się po współczesnym rynku wydawniczym. Dyskusja dotyczyła również wielu innych zagadnień – rozmawiano m.in. na temat najnowszej powieści pisarza pt. „Wydatki” (która już wkrótce), a także o… boksie ...

Czytaj dalej →
0

Pierwsza niemieckojęzyczna publikacja o polskim komiksie

„Handbuch Polnische Comickulturen nach 1989” to pierwsza niemieckojęzyczna publikacja przekrojowo prezentująca rozwój kultury komiksowej w Polsce po 1989. Książka powstała pod redakcją dr Kaliny Kupczyńskiej z Instytutu Filologii Germańskiej UŁ i prof. Renaty Makarskiej z Uniwersytetu w Moguncji.

Do udziału w publikacji zostały zaproszone najważniejsze postaci polskiego komiksoznawstwa, ale nie brakuje tu także głosów tych, którzy znają komiks polski od kulis – wydawców, dziennikarzy, publicystów i krytyków.   

Pomysł na „Handbuch Polnische Comickulturen nach 1989” pojawił się kilka lat temu, ...

Czytaj dalej →
0

Szkoła letnia „Educational Laboratory to unlock the potential of Innovation and Sustainable Business Development”

Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, jako partner w projekcie Stepping-up and promoting Education & Innovation toward Sustainable Development Goals (SDGs) through Educational Laboratory for accelerating Civic Skills and Sustainable Businesses – EduLab4future (2019-1-RO01-KA203-063059) zaprasza studentów Uniwersytetu Łódzkiego do udziału w szkole letniej Educational Laboratory to unlock the potential of Innovation and Sustainable Business Development.

Szkoła letnia odbędzie się w dniach 28 czerwca – 2 lipca 2021 roku (zajęcia w godz. 9.30-14.00) i jest organizowana przez Brno University of Technology w formule online.

W ...

Czytaj dalej →
0

Węzeł dwóch kultur. Studenci o relacjach polsko-niemieckich

Rocznica urodzin Karla Dedeciusa, przypadająca na maj 2021 roku, stała się okazją do refleksji na temat dialogu i współpracy Polaków oraz Niemców. Studenci Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego przygotowali projekt, którego głównym celem jest ukazanie relacji polsko-niemieckich i ich wpływu na rozwój wielokulturowej Łodzi.


„Węzeł dwóch kultur. Łódź polsko-niemiecka” to inicjatywa zapoczątkowana na zajęciach Organizacja i zarządzanie kulturą w dobie nowych mediów prowadzonych przez mgr Natalie Moreno-Kamińską z Katedry Dramatu i Teatru UŁ na kierunku nowe media i kultura cyfrowa. W ...

Czytaj dalej →
0

Zaproszenie do udziału w kursie języka jidysz

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą kursu języka jidysz, który odbędzie się w dniach 9-27 sierpnia.

Organizatorzy przewidzieli dla uczestników 2 możliwości: zajęcia stacjonarne organizowane w Paryżu (2 poziomy) lub w formie zdalnej (5 poziomów w formie online).

Płatność za udział w zajęciach to 80 EUR.

Szczegółowe informacje na tej stronie.

Formularz kontaktowy: https://www.yiddishparis.com/contact-us/

Czytaj dalej →
0

„Brak Słów” – internetowe pismo studentów polonistyki

Przyszli publicyści, krytycy literaccy i artyści doskonalący swoje talenty na specjalizacji “Publicystyka kulturalna i krytyka artystyczna” wydali właśnie pierwszy numer pisma pt. „Brak Słów”. Projekt funkcjonuje w formie serwisu internetowego.

Jestem bardzo dumna z moich studentów mówi dr Anna Wiśniewska-Grabarczyk, sprawująca opiekę nad pismem. Mimo niełatwej sytuacji pandemicznej i szeregu obowiązków (nie tylko) uczelnianych pracowali z nieopisanym wręcz zapałem i radością tworzenia. Wszystkim moim młodym Współpracownikom dziękuję za tę wspólną podróż. Dziękuję również Władzom Wydziału Filologicznego za przychylność, ...

Czytaj dalej →
0

IV Dzień Doktoranta

Zastanawiasz się nad podjęciem studiów doktoranckich, ale jeszcze się wahasz, masz wątpliwości, pytania i chciał(a)byś wiedzieć, jak to wszystko wygląda od środka?

Co może zaoferować Ci Uniwersytet Łódzki i poszczególne szkoły doktorskie?
Jak wygląda rekrutacja i kształcenie w szkole doktorskiej?
Czym różni się pisanie rozprawy doktorskiej od pisania magisterki?
Jeżeli choć na jedno pytanie odpowiedziałeś/aś TAK, to nasze wydarzenie jest właśnie dla Ciebie! Postaramy się wyjaśnić Ci wszelkie wątpliwości i opowiedzieć, jak to wygląda z naszej perspektywy – uczestników Szkół Doktorskich: ...

Czytaj dalej →
0

Konferencja naukowa „Dyskursy internetowe a norma”

Pracownicy Zakładu Współczesnego Języka Polskiego serdecznie zapraszają do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej Dyskursy internetowe a norma, która odbędzie się na platformie MS Teams w dniach 7-8 czerwca 2021 roku.

Głównym zagadnieniem, któremu chcemy poświęcić nasze spotkanie, jest – z jednej strony – wpływ dyskursów internetowych na normę językową oraz – szerzej – komunikacyjną, z drugiej – kształtowanie się w różnych typach dyskursów internetowych specyficznych, właściwych im norm zachowań komunikacyjnych, w tym językowych.

Osoby, które chciałyby wziąć bierny udział w obradach, zachęcamy ...

Czytaj dalej →
0

Zasady korzystania z wydziałowego książkomatu

7 czerwca br. udostępniony został dla naszych czytelników książkomat.


Urządzenie znajduje się w przedsionku wejścia bocznego do budynku Wydziału Filologicznego i będzie dostępne w systemie 24/7. Aby wejść do przedsionka poza godzinami otwarcia Wydziału, należy przyłożyć do czytnika znajdującego się na drzwiach zewnętrznych kartę biblioteczną lub legitymację studencką.

UWAGA!
Aby korzystać z książkomatu osoby, które zapisały się do biblioteki zdalnie, muszą aktywować legitymację/kartę biblioteczną osobiście w naszej bibliotece lub w BUŁ.

Przepisy porządkowe korzystania z książkomatu w Bibliotece Wydziału Filologicznego UŁ od ...

Czytaj dalej →
0

Obrady Okrągłego Stołu z udziałem studentów rusycystyki

14 maja na platformie Microsoft Teams odbyło się pierwsze cykliczne spotkanie studentów-rusycystów czterech uniwersytetów pod nazwą Obrady Okrągłego Stołu, w którym uczestniczyli studenci Uniwersytetu Łódzkiego zrzeszeni w Kulturologicznym Kole Naukowym Młodych Rusycystów. Aktywny udział w Obradach wzięli także studenci Uniwersytetu Wrocławskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Uniwersytetu Warszawskiego.

Przewodni tematem Obrad była Rosja w literaturze, kulturze i obrzędach («Россия в литературе, культуре и обрядах»).

Podczas Obrad studenci zaprezentowali bardzo ciekawe tematy, ważne z punktu widzenia aktualnych badań. Najliczniej reprezentowany Uniwersytet ...

Czytaj dalej →
0

Wystartował Okrągły Stół Dydaktyków Rusycystów

W semestrze letnim 2021 roku odbyło się pierwsze cykliczne spotkanie Okrągłego Stołu Dydaktyków Rusycystów czterech uniwersytetów, którego inicjatorem i jednym z organizatorów jest dr Zoja Kuca z Instytutu Rusycystyki UŁ.

Głównym celem obrad jest wymiana doświadczeń dydaktycznych. Tematem przewodnim pierwszego spotkania była „rozgrzewka językowa” przeprowadzana w warunkach zdalnego nauczania. Łódzką rusycystykę tym razem reprezentowały trzy osoby: mgr Ija Blumental, dr Ełona Curkan-Dróżka i dr Zoja Kuca.

Podczas Obrad Dydaktycy Rusycyści przedstawili mnóstwo ciekawych pomysłów dot. ćwiczeń inicjujących i angażujących studentów na początku ...

Czytaj dalej →
0

Prezentacja ze szkolenia Portal Euraxess – jak publikować ogłoszenia w bazie Komisji Europejskiej?

Przedstawiamy prezentację ze szkolenia Działu Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE nt. Portalu Euraxess – jak publikować ogłoszenia w bazie Komisji Europejskiej. Zachęcamy do rejestracji w bazie ogłoszeń o pracę, finansowania projektów, ofert współpracy z partnerami zagranicznymi.

Przejdź do prezentacji

W Portalu EURAXESS znajdują się praktyczne informacje związane z zatrudnianiem i pobytem zagranicznych badaczy w Polsce. Pracodawcy znajdą niezbędne informacje związane z przyjazdem zagranicznego naukowca. Natomiast naukowcy planujący wzbogacić swoją ścieżkę kariery o wymiar międzynarodowy, ...

Czytaj dalej →
0

Prof. Ewa Kobyłecka-Piwońska laureatką konkursu Uniwersalia 2.1

Prof. UŁ dr hab. Ewa Kobyłecka-Piwońska z Katedry Filologii Hiszpańskiej UŁ została laureatką konkursu Uniwersalia 2.1 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.

Prof. Kobyłecka-Piwońska uzyskała finansowanie na przekład na język angielski i wydanie w wydawnictwie naukowym Peter Lang monografii „Spojrzenia z zewnątrz. Witold Gombrowicz w literaturze argentyńskiej (1970-2017)”. Książka w polskiej wersji ukazała się na  rynku wydawniczym w 2017 roku nakładem Wydawnictwa UŁ.

– Jak czytają Gombrowicza Argentyńczycy? Co filtrują z jego dzieł i legendy? Gdzie odnajdują gombrowiczowskie tropy i tematy? I ...

Czytaj dalej →
0

Konkurs o nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego za najlepsze rozprawy i prace tematycznie związane z województwem łódzkim 2021

Zarząd Województwa Łódzkiego ogłosił konkurs o przyznanie nagród Marszałka Województwa Łódzkiego za najlepsze rozprawy i prace z 2020 roku tematycznie związane z województwem łódzkim.

1. Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego przyznaje się za rozprawy i prace tematycznie związane z województwem łódzkim lub promujące region, bądź też za prace, których wyniki badań wykazują użyteczność dla rozwoju społecznego, gospodarczego lub kulturalnego regionu.

2. Do Konkursu mogą być zgłoszone prace obronione w 2020 roku, dotychczas nienagrodzone w formie nagrody pieniężnej w innych konkursach.

3. Do Konkursu mogą być zgłaszane prace ...

Czytaj dalej →
0

Absolwent polonistyki zwycięzcą konkursu Polskiego Towarzystwa Retorycznego

Mgr Krystian Słomka vel Słomiński został zwycięzcą II edycji konkursu Polskiego Towarzystwa Retorycznego na najlepszą pracę dyplomową z retoryki.

Komisja konkursowa doceniła pracę magisterską pt. „Przekłady i parafrazy „Vitae Regum Polonorum” Klemensa Janicjusza od XVI do XVIII wieku – sposoby kreowania wizerunku doskonałego władcy”, która została przygotowana w Instytucie Filologii Polskiej i Logopedii UŁ pod opieką naukową prof. UŁ dr. hab. Michała Kurana.

Werdykt jury zapadł w oparciu o szczegółowe kryteria konkursowe – komisja oceniała poprawność zastosowania wybranych metod analizy retorycznej, walory ...

Czytaj dalej →
0

Redaktor WUŁ gościem polonistów

We wtorek 25 maja gościem studentów filologii polskiej realizujących specjalizację “Publicystyka kulturalna i krytyka artystyczna” była Katarzyna Smyczek, redaktor inicjująca z Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego.

Pani Redaktor opowiedziała o swoich doświadczeniach zawodowych, przybliżyła studentom specyfikę pracy w wydawnictwie oraz zadania, jakie stoją (nie tylko) przed redaktorem inicjującym.

Organizatorką spotkania była prowadząca zajęcia specjalizacyjne dr Anna Wiśniewska-Grabarczyk z Zakładu Literatury Polskiej XX i XXI wieku.

Czytaj dalej →
0

Superekslibris dla prof. Krystyny Radziszewskiej

24 maja prof. dr hab. Krystyna Radziszewska z Zakładu Niemcoznawstwa UŁ odebrała Superekslibrisa 2019 – nagrodę przyznawaną od 2010 r. przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi dla autorów najlepszych publikacji.

Prof. Radziszewska wraz z dr Ewą Wiatr (Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ, Centrum Badań Żydowskich) zostały nagrodzone za całokształt dotychczasowych osiągnięć w zakresie publikacji o Łodzi.

Serdecznie gratulujemy!

Czytaj dalej →
0

Spotkanie z Agatą Karolczyk-Kozyrą

Koło Sympatyków Dydaktyki Polonistycznej UŁ zaprasza na spotkanie z Agatą Karolczyk-Kozyrą, które odbędzie się 26 maja o godz. 15:15 w formie online.

Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu prosimy o wysłanie swojego zgłoszenia na adres: malgorzata.gajak@uni.lodz.pl 

O naszym gościu:

Dyplomowana nauczycielka języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie, trener szkoleniowiec, edukator. W zawodzie od 2001 roku. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. ...

Czytaj dalej →
0

Program CEEPUS uruchomiony

Zachęcamy pracowników naukowych oraz studentów do zapoznania się z ofertą programu CEEPUS.

NAWA rozpoczęła nabór aplikacji mobilności akademickich dla studentów (I, II, III stopnia) i pracowników naukowych w ramach Programu CEEPUS na rok 2021/2022.

Terminy składania poszczególnych aplikacji to: 15 czerwca 2021 na semestr zimowy; 31 października 2021 na semestr letni;30 listopada – Freemover.

 

Informacje o sieciach akademickich realizowanych w roku 2021/2022 znajdują się na stronie www.ceepus.info.

Wiadomość wygasa dnia: 2021-10-25

Czytaj dalej →
0

Niewidzialne Colloquium 2: Świadomość inna niż ludzka

Collegium Invisibile ma przyjemność zaprosić na cykl „Niewidzialnych Kolokwiów”, czyli paneli dyskusyjnych skupiających się wokół tematyki świadomości. W spotkaniach wezmą udział wybitni eksperci i ekspertki w swoich dziedzinach, którzy przybliżą nam wieloaspektowość tego pojęcia w ujęciu takich dyscyplin jak filozofia, psychologia, kognitywistyka, kulturoznawstwo, historia sztuki.

Kolokwia będą prowadzone poprzez platformę Zoom, a także w formie streamingu na żywo na platformie Facebook, a każde umożliwi uczestnikom zadawanie pytań zaproszonym gościom. Aby uzyskać dostęp do artykułów stanowiących punkt wyjściowy do dyskusji, zapraszamy ...

Czytaj dalej →
0

Festiwal Dobrego Smaku – oferta praktyk dla studentów

Festiwal Dobrego Smaku zaprasza osoby z kierunków i specjalizacji:
– public relations,
– nowe media i kultura cyfrowa,
– dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz  innych kierunków humanistycznych,do odbycia praktyk przy organizacji i w trakcie trwania festiwalu.

Poszukujemy energicznych osób z otwartością na nowe doświadczenie zawodowe, które wesprą działalność przedsięwzięcia.

Obszary współpracy:
– organizacja wydarzeń;
– obsługa social media;
– wsparcie organizatora festiwalu przy wdrażaniu koncepcji wydarzenia.

Osoby zainteresowane praktykami prosimy o kierowanie swoich aplikacji na adres: Czytaj dalej →

0

Odeszła dr Barbara Krucka (Moskal)

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 14 maja 2021 r. zmarła

dr Barbara Krucka (Moskal)

pracownik Instytutu Rusycystyki UŁ w latach 1965-1982, językoznawca.

Wyrazy głębokiego współczucia Mężowi i Synom składają
pracownicy i studenci Instytutu Rusycystyki UŁ

 

Czytaj dalej →
0

Łódź śladami Dedeciusa formą pamięci o dziedzictwie wielkiego łodzianina

Maj 2021 roku stoi w Łodzi pod znakiem uroczystości 100. rocznicy urodzin pochodzącego z tego miasta polsko-niemieckiego tłumacza Karla Dedeciusa. Jubileuszowy projekt, obejmujący wirtualny szlak oraz cyfrową wystawę fotograficzną, przygotowali studenci i studentki Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. 

Międzynarodowy, multimedialny projekt Łódź śladami Dedeciusa powstał w ramach zajęć Organizacja i zarządzanie kulturą w dobie nowych mediów na kierunku nowe media i kultura cyfrowa. Opiekunem projektu jest mgr Natalie Moreno-Kamińska z Katedry Dramatu i Teatru UŁ, partnerami przedsięwzięcia ...

Czytaj dalej →
0

Łódzka Konferencja Latynistyczna (Concilium Latinum Lodziense XVI)

Katedra Filologii Klasycznej UŁ oraz Studium Języków Obcych UŁ zapraszają wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w XVI już Łódzkiej Konferencji Latynistycznej (Concilium Latinum Lodziense XVI).

Tegoroczna odsłona wydarzenia odbędzie się pod hasłem Animantis naturae utriusque communitas  – w trybie zdalnym, na platformie MS Teams – dnia 29 maja b.r., w godz. 11:00 – 16:00, a poświęcona będzie tym razem różnego rodzaju związkom, jakie łączą człowieka ze światem zwierzęcym oraz ciążącym na nas zobowiązaniom wobec naszych „braci mniejszych” (obrady odbywają się w ...

Czytaj dalej →
0

Oferta wolontariatu w Fundacji Sarigato

Studencie! Zostań SuperBohakerem! 💙 W Hakersach szukamy wolontariuszy-korepetytorów, którzy dołączą do Hakersowych Korków i wesprą potrzebujące dzieciaki w nauce szkolnej.

💥 Na czym to polega?

Na regularnych spotkaniach online z wybranym dzieckiem, na których będziecie pomagać w nadrabianiu zaległości, przygotowaniu do sprawdzianu czy po prostu w ogarnięciu jakiegoś przedmiotu.

💥 Kiedy?

Konkretne terminy i pierwsze spotkanie ustalacie indywidualnie z dzieckiem i jego opiekunem. Docelowo korki będziecie prowadzić do końca czerwca, ale jest opcja kontynuowania ich w nowym roku szkolnym.

💥 Kogo wspieramy?

Podopiecznych domów dziecka, świetlic ...

Czytaj dalej →
0

Konferencja „Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku”

W dniach 27-28 maja Koło Naukowe Teatrologów UŁ organizuje konferencję naukową „Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku”.

Zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzenia.

Konferencja odbędzie się w formie online. Poniżej zamieszczamy linki do spotkań na platformie MS Teams organizowanych w ramach obrad.

Dzień pierwszy
Dzień drugi

Czytaj dalej →
0

V Konkurs im Prof. Nurczyńskiej-Fidelskiej

Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne „Venae Artis” we współpracy z Katedrą Filmu i Mediów Audiowizualnych UŁ oraz Muzeum Kinematografii w Łodzi ogłosiło V edycję ogólnopolskiego konkursu im. Prof. Eweliny Nurczyńskiej-Fidelskiej na najlepszą pracę magisterską z zakresu kina polskiego lub edukacji audiowizualnej.

Konkurs ma na celu promowanie wartościowych badań naukowych, wspieranie początkujących badaczy oraz – last but not least – upamiętnienie zmarłej w roku 2016 profesor Eweliny Nurczyńskiej-Fidelskiej, która długie lata kierowała Katedrą Mediów i Kultury Audiowizualnej UŁ, była też współzałożycielką i wieloletnim prezesem Stowarzyszenia ...

Czytaj dalej →
0

Dystopia i apokalipsa we współczesnej literaturze i filmie – wyjątkowy projekt studentów anglistyki

Lepiej być martwym czy nieumarłym, jeśli nie ma innego wyjścia? Co to znaczy być człowiekiem? Jaki scenariusz końca świata jest najbardziej prawdopodobny? A którego najbardziej się boimy? Czy ludzkość zasługuje, by przetrwać? Czemu nieustannie sami stwarzamy dla siebie zagrożenie? Czy jest dla nas jakaś przyszłość? Czy jest nadzieja?

Oto projekty twórcze uczestniczek i uczestników proseminarium „Dystopia i apokalipsa we współczesnej literaturze i filmie” na pierwszym roku studiów magisterskich na filologii angielskiej.

Obejrzyjcie ich fantastyczne prace i zobaczcie, do jakich przemyśleń doszliśmy w ...

Czytaj dalej →
0

Nowa jednostka na Wydziale – Centrum Badań Kultury Żydowskiej

28 kwietnia powołano do życia nową jednostkę na Wydziale Filologicznym – Centrum Badań Kultury Żydowskiej UŁ. Jej celem jest prowadzenie i inicjowanie badań naukowych nad kulturą, literaturą i językiem Żydów europejskich, ze szczególnym uwzględnieniem terenów Polski i Łodzi.

Kierownikiem Centrum została dr hab. prof. UŁ Małgorzata Domagalska. Skład Rady Naukowej jednostki uzupełniają dr hab. prof. UŁ Danuta Szajnert (zastępczyni) oraz dr Joanna Podolska i mgr Dariusz Dekiert (członkowie).

Do zadań Centrum należeć będzie popularyzacja wiedzy na temat szeroko pojętej problematyki żydowskiej, zwrócenie ...

Czytaj dalej →
0

Studentki slawistyki laureatkami międzynarodowego konkursu translatorskiego

Studentki filologii słowiańskiej znalazły się w gronie laureatów kolejnej edycji międzynarodowego konkursu translatorskiego „Transformacje 2021” (Трансформации 2021) organizowanego przez Uniwersytet im Św. Św. Cyryla i Metodego w Wielkim Tyrnowie. 

Oliwia Król z III roku slawistyki zajęła 2. miejsce w kategorii „Przekład prozy z języka bułgarskiego na język obcy” za tłumaczenie opowiadania Elina Pelina na język polski. Warto dodać, że pani Oliwia powtórzyła sukces z ubiegłego roku – w poprzedniej odsłonie konkursu „Transformacje” również uplasowała się na drugim stopniu podium. Z kolei ...

Czytaj dalej →
0

„Convivium. Germanistisches Jahrbuch Polen” w bazie SCOPUS

Czasopismo naukowe „Convivium. Germanistisches Jahrbuch Polen” zostało przyjęte do prestiżowej bazy naukowej SCOPUS.

SCOPUS jest największą na świecie bazą bibliograficzną, do której należą ściśle wyselekcjonowane periodyki. Proces oceny czasopism zgłaszanych przez redakcje lub wydawców do indeksowania w bazie SCOPUS obejmuje dwa etapy: etap oceny spełnienia tzw. kryteriów minimalnych, a następnie – w przypadku ich spełnienia – etap pełnej oceny merytorycznej przez niezależną radę Content and Selection and Advisory Board (CSAB). Sam proces oceny czasopisma trwa od kilku miesięcy do ponad ...

Czytaj dalej →
0
Page 1 of 10 12345...»