Jubileuszowy bieg na 75-lecie Uniwersytetu Łódzkiego już w czerwcu!

W niedzielę, 27 czerwca br., na terenie Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnego UŁ w Łodzi przy ul. Rogowskiej 26, odbędzie się Jubileuszowy Bieg na 75-lecie Uniwersytetu Łódzkiego. Zapraszamy studentów oraz pracowników naszej Uczelni.

Wydarzenie zaplanowano w formie pikniku rodzinnego skierowanego do wszystkich członków społeczności akademickiej, tj. pracowników naukowych, administracyjnych, studentów oraz dzieci pracowników UŁ. Maksymalna liczba wszystkich osób, które mogą wziąć udział w zawodach wynosi 300 – w tym 250 osób dorosłych i 50 dzieci. Dla pracowników i studentów UŁ przewidziano bieg główny ...

Czytaj dalej →
0

Konferencja naukowa „Penser/panser la crise”

Zakład Literatur Romańskich Instytutu Romanistyki i Pôle stratégique ESMED de l’Université de Toulon serdecznie zapraszają na konferencję PENSER / PANSER LA CRISE. RÉCITS ET FICTIONS DE CRISE (XIXe-XXIe s.).

Debaty będą się odbywać w dniach 23-25 czerwca za pośrednictwem platformy Microsoft Teams pod tym linkiem.

Zapraszamy do wysłuchania referatów i udziału w dyskusji!

Organizatorki:
Laure Lévêque, Université de Toulon
Anita Staroń, Uniwersytet Łódzki

Zobacz też:
📄 Okólnik

Czytaj dalej →
0

Pisarz Łukasz Zawada gościem polonistów

15 czerwca gościem studentów filologii polskiej realizujących specjalizację “Publicystyka kulturalna i krytyka artystyczna” był Łukasz Zawada. Pisarz, który za swoją debiutancką powieść „Fragmenty dziennik SI” został nominowany do Paszportu „Polityki” (2018), Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (2019) i Nagrody Conrada (2019), opowiedział o tajnikach swojego zawodu.

Studenci z I i II roku polonistyki otrzymali garść wskazówek na temat tego, jak poruszać się po współczesnym rynku wydawniczym. Dyskusja dotyczyła również wielu innych zagadnień – rozmawiano m.in. na temat najnowszej powieści pisarza pt. „Wydatki” (która już wkrótce), a także o… boksie ...

Czytaj dalej →
0

Szkoła letnia „Educational Laboratory to unlock the potential of Innovation and Sustainable Business Development”

Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, jako partner w projekcie Stepping-up and promoting Education & Innovation toward Sustainable Development Goals (SDGs) through Educational Laboratory for accelerating Civic Skills and Sustainable Businesses – EduLab4future (2019-1-RO01-KA203-063059) zaprasza studentów Uniwersytetu Łódzkiego do udziału w szkole letniej Educational Laboratory to unlock the potential of Innovation and Sustainable Business Development.

Szkoła letnia odbędzie się w dniach 28 czerwca – 2 lipca 2021 roku (zajęcia w godz. 9.30-14.00) i jest organizowana przez Brno University of Technology w formule online.

W ...

Czytaj dalej →
0

Conflicted and divided – representations of crises in theatre, film and media

Zakład Angielskiego Dramatu, Teatru i Filmu Instytutu Anglistyki UŁ zaprasza serdecznie do składania zgłoszeń na konferencję „Conflicted and Divided: representations of crises in theatre, film and media, która odbędzie się 26-27 listopada 2021 r.

Termin przysyłania abstraktów przedłużony do 18 lipca!

Szczegóły w załączniku.

Link do strony konferencji: https://dramathroughtheages.wordpress.com/

Czytaj dalej →
0

IV Dzień Doktoranta

Zastanawiasz się nad podjęciem studiów doktoranckich, ale jeszcze się wahasz, masz wątpliwości, pytania i chciał(a)byś wiedzieć, jak to wszystko wygląda od środka?

Co może zaoferować Ci Uniwersytet Łódzki i poszczególne szkoły doktorskie?
Jak wygląda rekrutacja i kształcenie w szkole doktorskiej?
Czym różni się pisanie rozprawy doktorskiej od pisania magisterki?
Jeżeli choć na jedno pytanie odpowiedziałeś/aś TAK, to nasze wydarzenie jest właśnie dla Ciebie! Postaramy się wyjaśnić Ci wszelkie wątpliwości i opowiedzieć, jak to wygląda z naszej perspektywy – uczestników Szkół Doktorskich: ...

Czytaj dalej →
0

Konferencja naukowa „Dyskursy internetowe a norma”

Pracownicy Zakładu Współczesnego Języka Polskiego serdecznie zapraszają do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej Dyskursy internetowe a norma, która odbędzie się na platformie MS Teams w dniach 7-8 czerwca 2021 roku.

Głównym zagadnieniem, któremu chcemy poświęcić nasze spotkanie, jest – z jednej strony – wpływ dyskursów internetowych na normę językową oraz – szerzej – komunikacyjną, z drugiej – kształtowanie się w różnych typach dyskursów internetowych specyficznych, właściwych im norm zachowań komunikacyjnych, w tym językowych.

Osoby, które chciałyby wziąć bierny udział w obradach, zachęcamy ...

Czytaj dalej →
0

Obrady Okrągłego Stołu z udziałem studentów rusycystyki

14 maja na platformie Microsoft Teams odbyło się pierwsze cykliczne spotkanie studentów-rusycystów czterech uniwersytetów pod nazwą Obrady Okrągłego Stołu, w którym uczestniczyli studenci Uniwersytetu Łódzkiego zrzeszeni w Kulturologicznym Kole Naukowym Młodych Rusycystów. Aktywny udział w Obradach wzięli także studenci Uniwersytetu Wrocławskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Uniwersytetu Warszawskiego.

Przewodni tematem Obrad była Rosja w literaturze, kulturze i obrzędach («Россия в литературе, культуре и обрядах»).

Podczas Obrad studenci zaprezentowali bardzo ciekawe tematy, ważne z punktu widzenia aktualnych badań. Najliczniej reprezentowany Uniwersytet ...

Czytaj dalej →
0

Wystartował Okrągły Stół Dydaktyków Rusycystów

W semestrze letnim 2021 roku odbyło się pierwsze cykliczne spotkanie Okrągłego Stołu Dydaktyków Rusycystów czterech uniwersytetów, którego inicjatorem i jednym z organizatorów jest dr Zoja Kuca z Instytutu Rusycystyki UŁ.

Głównym celem obrad jest wymiana doświadczeń dydaktycznych. Tematem przewodnim pierwszego spotkania była „rozgrzewka językowa” przeprowadzana w warunkach zdalnego nauczania. Łódzką rusycystykę tym razem reprezentowały trzy osoby: mgr Ija Blumental, dr Ełona Curkan-Dróżka i dr Zoja Kuca.

Podczas Obrad Dydaktycy Rusycyści przedstawili mnóstwo ciekawych pomysłów dot. ćwiczeń inicjujących i angażujących studentów na początku ...

Czytaj dalej →
0

Redaktor WUŁ gościem polonistów

We wtorek 25 maja gościem studentów filologii polskiej realizujących specjalizację “Publicystyka kulturalna i krytyka artystyczna” była Katarzyna Smyczek, redaktor inicjująca z Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego.

Pani Redaktor opowiedziała o swoich doświadczeniach zawodowych, przybliżyła studentom specyfikę pracy w wydawnictwie oraz zadania, jakie stoją (nie tylko) przed redaktorem inicjującym.

Organizatorką spotkania była prowadząca zajęcia specjalizacyjne dr Anna Wiśniewska-Grabarczyk z Zakładu Literatury Polskiej XX i XXI wieku.

Czytaj dalej →
0

Spotkanie z Agatą Karolczyk-Kozyrą

Koło Sympatyków Dydaktyki Polonistycznej UŁ zaprasza na spotkanie z Agatą Karolczyk-Kozyrą, które odbędzie się 26 maja o godz. 15:15 w formie online.

Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu prosimy o wysłanie swojego zgłoszenia na adres: malgorzata.gajak@uni.lodz.pl 

O naszym gościu:

Dyplomowana nauczycielka języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie, trener szkoleniowiec, edukator. W zawodzie od 2001 roku. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. ...

Czytaj dalej →
0

Niewidzialne Colloquium 2: Świadomość inna niż ludzka

Collegium Invisibile ma przyjemność zaprosić na cykl „Niewidzialnych Kolokwiów”, czyli paneli dyskusyjnych skupiających się wokół tematyki świadomości. W spotkaniach wezmą udział wybitni eksperci i ekspertki w swoich dziedzinach, którzy przybliżą nam wieloaspektowość tego pojęcia w ujęciu takich dyscyplin jak filozofia, psychologia, kognitywistyka, kulturoznawstwo, historia sztuki.

Kolokwia będą prowadzone poprzez platformę Zoom, a także w formie streamingu na żywo na platformie Facebook, a każde umożliwi uczestnikom zadawanie pytań zaproszonym gościom. Aby uzyskać dostęp do artykułów stanowiących punkt wyjściowy do dyskusji, zapraszamy ...

Czytaj dalej →
0

Wykład dziekański | Narracja (o) transformacji w hiszpańskiej powieści XXI wieku

Przed nami kolejny wykład dziekański organizowany w formule online. Tym razem gościem Wydziału Filologicznego UŁ będzie prof. María Ángeles Naval z Universidad de Zaragoza w Hiszpanii. Wydarzenie odbędzie się 2 czerwca o godzinie 17:00.

Prelegentka opowie o hiszpańskiej powieści XXI wieku i jej stosunku do dominującej narracji transformacji, w szczególności z perspektywy pamięci historycznej związanej z wojną domową. Wśród autorów, do których nawiąże María Ángeles Naval, znajdą się m.in.: Rafael Chirbes, Belén Gopegui, Javier Marías, Javier Cercas i Marta Sanz.

Czytaj dalej →
0

Łódź śladami Dedeciusa formą pamięci o dziedzictwie wielkiego łodzianina

Maj 2021 roku stoi w Łodzi pod znakiem uroczystości 100. rocznicy urodzin pochodzącego z tego miasta polsko-niemieckiego tłumacza Karla Dedeciusa. Jubileuszowy projekt, obejmujący wirtualny szlak oraz cyfrową wystawę fotograficzną, przygotowali studenci i studentki Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. 

Międzynarodowy, multimedialny projekt Łódź śladami Dedeciusa powstał w ramach zajęć Organizacja i zarządzanie kulturą w dobie nowych mediów na kierunku nowe media i kultura cyfrowa. Opiekunem projektu jest mgr Natalie Moreno-Kamińska z Katedry Dramatu i Teatru UŁ, partnerami przedsięwzięcia ...

Czytaj dalej →
0

Łódzka Konferencja Latynistyczna (Concilium Latinum Lodziense XVI)

Katedra Filologii Klasycznej UŁ oraz Studium Języków Obcych UŁ zapraszają wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w XVI już Łódzkiej Konferencji Latynistycznej (Concilium Latinum Lodziense XVI).

Tegoroczna odsłona wydarzenia odbędzie się pod hasłem Animantis naturae utriusque communitas  – w trybie zdalnym, na platformie MS Teams – dnia 29 maja b.r., w godz. 11:00 – 16:00, a poświęcona będzie tym razem różnego rodzaju związkom, jakie łączą człowieka ze światem zwierzęcym oraz ciążącym na nas zobowiązaniom wobec naszych „braci mniejszych” (obrady odbywają się w ...

Czytaj dalej →
0

Konferencja „Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku”

W dniach 27-28 maja Koło Naukowe Teatrologów UŁ organizuje konferencję naukową „Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku”.

Zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzenia.

Konferencja odbędzie się w formie online. Poniżej zamieszczamy linki do spotkań na platformie MS Teams organizowanych w ramach obrad.

Dzień pierwszy
Dzień drugi

Czytaj dalej →
0

Wykład dziekański | Od Penny do Dantego: własna ścieżka tłumacza poezji włoskiej

Serdecznie zapraszamy na wykład dziekański „Od Penny do Dantego: własna ścieżka tłumacza poezji włoskiej”, który wygłosi Jarosław Mikołajewski. Wydarzenie odbędzie się 19 maja o godzinie 17:00 i zostanie zorganizowane w formie online na platformie Microsoft Teams.

Autor wykładu opowie o swoim wyborze tłumaczenia poezji jako głównego obszaru pracy translatorskiej, przedstawi motywy wyboru tłumaczonych poetów, okoliczności pracy i perypetie wydawnicze. Sandro Penna i Dante Alighieri wyznaczają klamry jego dotychczasowej pracy w charakterze tłumacza poezji włoskiej. Wybór wierszy pierwszego wydał własnym nakładem w ...

Czytaj dalej →
0

Konferencja „Afazja dziecięca, niedokształcenie mowy o typie afazji, alalia i alalia prolongata oraz SLI/DLD – w kręgu badań i terminologii”

22 maja odbędzie się e-konferencja naukowa „Afazja dziecięca, niedokształcenie mowy o typie afazji, alalia i alalia prolongata oraz SLI/DLD – w kręgu badań i terminologii” organizowana przez Zakład Dialektologii Polskiej i Logopedii UŁ.

Szczegółowy program wydarzenia zamieszczamy poniżej.

Komitet naukowy

prof. dr hab. Jacek Błeszyński (Toruń)
dr hab. prof. UG Ewa Czaplewska (Gdańsk)
dr hab. prof. UŁ Irena Jaros (Łódź)
dr hab. prof. UMCS Grażyna Krasowicz-Kupis (Lublin)
dr hab. prof. UŁ Renata Marciniak-Firadza (Łódź)
dr hab. prof. UP Mirosław Michalik (Kraków)
dr hab. ...

Czytaj dalej →
0

Konferencja naukowa „Zjawiska propagandy i manipulacji w prasie, telewizji, radiu i internecie”

Dziennikarskie Koło Naukowe Uniwersytetu Łódzkiego działające przy Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego ma zaszczyt zaprosić do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt.: „Zjawiska propagandy i manipulacji w prasie, telewizji, radiu i internecie”, która odbędzie się online 20 maja 2021 roku za pośrednictwem platformy Microsoft Teams.

Konferencja jako  inicjatywa studencka jest skierowana przede wszystkim do studentów oraz doktorantów zajmujących się badaniami z zakresu dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Sądzimy, że związane z jej tematem zjawiska mają ogromy wpływ ...

Czytaj dalej →
0

Spotkanie polonistów z dr. Marcinem Bogusławskim

4 maja gościem studentów filologii polskiej realizujących specjalizację “Publicystyka kulturalna i krytyka artystyczna” był dr Marcin Bogusławski z Katedry Filozofii Współczesnej UŁ.

Dr Bogusławski, filozof i publicysta zajmującym się teatrem muzycznym, opowiedział o swoich muzycznych fascynacjach, o własnej drodze do krytyki muzycznej i o roli krytyki (nie tylko) muzycznej we współczesnej kulturze.

Organizatorką spotkania była prowadząca zajęcia specjalizacyjne dr Anna Wiśniewska-Grabarczyk z Zakładu Literatury Polskiej XX i XXI wieku.

Czytaj dalej →
0

Otwarta nauka – standardy i dobre praktyki

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) ma zaszczyt zaprosić w dniu 12 maja 2021 r. na seminarium poświęcone otwartemu dostępowi do nauki: „Otwarta nauka – standardy i dobre praktyki”. Wydarzenie odbędzie się online w godzinach 9:00 – 14:00. Celem Seminarium jest upowszechnienie wśród uczelni członkowskich rozwiązań i dobrych praktyk dotyczących otwartej nauki.

Czytaj dalej →
0

Biznes w internecie – szkolenia dla studentów

Zachęcamy do skorzystania z jednodniowych darmowych szkoleń dla studentów, które realizowane są w ramach projektu GoCarrots.


Celem szkolenia jest wzrost kompetencji studentów kierunków humanistycznych na rynku pracy. Uczestnicy szkolenia uzyskają wiedzę nt. tworzenia modelu biznesowego, promocji i platform sprzedażowych oraz obsługi klienta w kanałach cyfrowych. Wszystkie osoby biorące udział w szkoleniu otrzymają certyfikat uczestnictwa potwierdzający uzyskanie nowych kompetencji.

Aktualnie wolne terminy szkoleń to 11, 13 i 15 maja.

Zapisy i szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej https://gocarrots.pl/. ...

Czytaj dalej →
0

Konferencja „Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku”

Serdecznie zachęcamy do udziału w studencko-doktoranckiej konferencji naukowej Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku organizowanej przez Koło Naukowe Teatrologów UŁ działające przy Katedrze Dramatu i Teatru UŁ.

Celem konferencji jest przegląd różnorodnych sposobów ujmowania historii w polskiej literaturze dla teatru i na scenie polskiego teatru, co w obu przypadkach wiąże się ze specyficznie zaplanowaną konstrukcją dramaturgiczną. Chodzi o prześledzenie dramaturgicznych, literackich i scenicznych, ujęć historii, rozumianej dwuaspektowo – po pierwsze, jako makrohistorie społeczno-polityczne, po drugie, jako jednostkowe mikrohistorie. Oba ...

Czytaj dalej →
0

Niewidzialne Colloquium 1: Świadomość – próba definicji

Collegium Invisibile ma przyjemność zaprosić na cykl „Niewidzialnych Kolokwiów”, czyli paneli dyskusyjnych skupiających się wokół tematyki świadomości. W pięciu spotkaniach wezmą udział wybitni eksperci i ekspertki w swoich dziedzinach, którzy przybliżą nam wieloaspektowość tego pojęcia w ujęciu takich dyscyplin jak filozofia, psychologia, kognitywistyka, kulturoznawstwo, historia sztuki.

Kolokwia będą prowadzone w formie streamingu na żywo na platformie Facebook, a każde spotkanie poprzedzi możliwość zadania pytań. Aby uzyskać dostęp do artykułów stanowiących punkt wyjściowy do dyskusji, zapraszamy do rejestracji zainteresowania Czytaj dalej →

0

Dwujęzyczność w praktyce – spotkanie z prof. Marią Wtorkowską

W imieniu Koła Naukowego Glottodydaktyków UŁ serdecznie zapraszamy na spotkanie z Panią Profesor Marią Wtorkowską, absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Łódzkim, obecnie docentem na Uniwersytecie w Lublanie, prywatnie matką dwojga dwujęzycznych dzieci.


Pani Profesor, jako naukowiec oraz jako praktyk, przybliży nam bardzo aktualny temat bilingwizmu. Czym jest dwujęzyczność w praktyce, jakie korzyści z niej wypływają, jak pracować z dzieckiem dwujęzycznym – na te i inne pytania odnajdziecie odpowiedź podczas spotkania z profesor Wtorkowską.

Spotkanie odbędzie 28 kwietnia o godzinie 17:00 w środę ...

Czytaj dalej →
0

Trzeci webinar z cyklu „W sieci komunikacji” – „Copywriting: jak napisać artykuł?”

Jesteś studentem, doktorantem lub pracownikiem Uniwersytetu Łódzkiego? Interesujesz się marketingiem internetowym? Chętnie czytasz blogi lub wpisy w mediach społecznościowych? Może piszesz własne teksty, blogujesz lub dopiero chcesz stworzyć własną stronę w sieci? Jeśli tak, koniecznie weź udział w webinarze, dzięki któremu dowiesz się, jak udoskonalić swój warsztat copywritera!

Koło Naukowe Językoznawców UŁ działające przy Zakładzie Współczesnego Języka Polskiego na Wydziale Filologicznym serdecznie zaprasza na trzecie spotkanie z cyklu W sieci komunikacji, które odbędzie się 26 kwietnia 2021 r. (poniedziałek) o godz. ...

Czytaj dalej →
0

Łódź i Poznań na językach

Serdecznie zapraszamy na spotkanie naukowe Łódź i Poznań na językach poświęcone językowym osobliwościom Łodzi i Poznania.  

W wystąpieniach oprócz zagadnień teoretycznych pojawią się liczne ciekawostki i zagadki. Nie zabraknie również okazji do dyskusji i podzielenia się własnymi spostrzeżeniami. 

Termin spotkania: 21 kwietnia 2021 (środa), godz. 11:00

Spotkanie potrwa około 2 godzin i odbędzie się na platformie MS Teams

Dla zainteresowanych spotkaniem zamieszczamy link do zespołu (należy w niego kliknąć i wejść do utworzonego zespołu).

Czytaj dalej →

0

Spotkanie autorskie z Caroliną Schutti

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Caroliną Schutti, które poprowadzi prof. Joanna Jabłkowska.

Carolina Schutti, ur. 1976 w Innsbrucku, studiowała m.in. germanistykę i anglistykę, a doktorat poświeciła twórczości Eliasa Canettiego. W 2010 otrzymała za swój debiut literacki „Wer getragen wird, braucht keine Schuhe“ nagrodę Rauriser Literaturpreis. Na początku 2021 ukazała się jej najnowsza powieść „Der Himmel ist ein kleiner Kreis“, za której fragment została nominowana do Nagrody im. Ingeborg Bachmann 2020. Po polsku wydano dotychczas jej nowelę

Czytaj dalej →
0

Spotkanie z Irminą Żarską

Koło Sympatyków Dydaktyki Polonistycznej działające przy Zakładzie Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej UŁ serdecznie zaprasza na spotkanie online z Irminą Żarską, które odbędzie się 28 kwietnia o godzinie 15:15 na platformie MS Teams.

Pani Irmina, autorka bloga „Rysunkowy język polski”, opowie, jak sprawdzać wiedzę uczniów za pomocą nowoczesnych technik.

Zgłoszenia chęci uczestnictwa w spotkaniu dla osób spoza specjalizacji nauczycielskiej prosimy kierować na adres mailowy: monika.wdowinska@unilodz.eu

 

Czytaj dalej →
0

Rzym a Półwysep Iberyjski III. Różnorodność relacji od starożytności po współczesność

Katedra Filologii Hiszpańskiej i Katedra Filologii Klasycznej Uniwersytetu Łódzkiego serdecznie zapraszają na kolejną interdyscyplinarną konferencję naukową „Rzym a Półwysep Iberyjski III. Różnorodność relacji od starożytności po współczesność”, która odbędzie się w formie zdalnej w dniach 22-23 kwietnia.

Celem kolejnej już interdyscyplinarnej konferencji będzie prezentacja własnych badań i wymiana doświadczeń między naukowcami z Polski i z zagranicy, którzy zajmują się podobną tematyką, ale patrzą na nią z różnych metodologicznie perspektyw, dostrzegając odmienne aspekty. Liczymy na obecność językoznawców badających zależności między łaciną i ...

Czytaj dalej →
0

Kontrasty w humanistyce: literatura, sztuka, kultura

Koło Naukowe Romanistów UŁ serdecznie zaprasza na studencko-doktorancką konferencję naukową pt. „Kontrasty w humanistyce: literatura, sztuka, kultura”, która odbędzie się w dniach 27-28 września 2021 roku.

Konferencja w założeniu ma posłużyć uczestnikom jako platforma do wzajemnej inspiracji i wymiany myśli, a w efekcie dać podstawy do wytaczania dalszych celów badawczych. Pomimo zdalnej formuły wydarzenia, chcielibyśmy dążyć do nawiązania kontaktów i integracji środowiska naukowego młodych humanistów.

Kontrast leży u źródła postrzegania świata przez człowieka – próbując opisać otaczającą nas rzeczywistość, przedstawiamy dane zjawisko ...

Czytaj dalej →
0

#CzytamDantego | Maraton ze studentami polskich uniwersytetów

25 marca będziemy świętować „Dantedì”. W tym dniu Włochy skupią się na Dantem Alighierim, gdyż według badaczy właśnie tego dnia zaczyna się wędrówka w zaświaty opisana w „Boskiej Komedii”. Z tej okazji licealiści, studenci i wykładowcy związani z językiem włoskim wezmą udział we wspólnej wirtualnej lekturze dzieła Boskiego Poety. Do akcji przyłączył się również Zakład Italianistyki UŁ.

W najbliższy czwartek o godzinie 16:00 większość katedr i zakładów italianistyki polskich uniwersytetów i niektóre Komitety Dantego Alighieri połączą się bezpośrednio na platformie Zoom ...

Czytaj dalej →
0

Dotknij Teatru 2021 w radiu

27 marca przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. Do tegorocznych obchodów tego święta dołączają studenci z Katedry Dramatu i Teatru UŁ, którzy w ramach inicjatywy „Dotknij Teatru” prowadzić będą audycje na antenie Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej.

Ogólnopolskie obchody Międzynarodowego Dnia Teatru pod szyldem „Dotknij Teatru” to efekt połączenia oddolnej akcji „Dotknij Teatru” (powstałej w Łodzi) i warszawskiego projektu Instytutu Teatralnego pt. „Chodź do teatru” w 2012 roku. Zbieżność idei obu projektów pozwoliła na integrację działań na rzecz pozyskiwania partnerów, co sprawiło, że ...

Czytaj dalej →
0

Ogólnopolska konferencja naukowa „Dyskursy internetowe a norma”

Zakład Współczesnego Języka Polskiego Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii Uniwersytetu Łódzkiego ma zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. „Dyskursy internetowe a norma”, która odbędzie się w formie online (za pośrednictwem aplikacji Microsoft Teams) w dniach 7–8 czerwca 2021 roku.

Główne dwa wzajemnie uzupełniające się zagadnienia, którym chcemy poświęcić nasze spotkanie, dotyczą — po pierwsze — wpływu dyskursów internetowych na współczesną normę językową i komunikacyjną, po drugie — kształtowania się norm zachowań komunikacyjnych, w tym językowych, w różnych ...

Czytaj dalej →
0

Konferencja naukowa „Spotlight on Courts 2021: judges and their discourse from a multidisciplinary perspective”

W dniach 4-5 marca 2021 Katedra Języków Specjalistycznych oraz Komunikacji Międzykulturowej we współpracy z Uniwersytetem w Trieście organizuje konferencję on-line poświęconą dyskursowi sędziowskiemu w perspektywie interdyscyplinarnej: Spotlight on Courts 2021: judges and their discourse from a multidisciplinary perspective.

Organizowana pod auspicjami International Law and Language Association konferencja ma na celu stworzenie forum wymiany myśli i prezentacji wyników badań dotyczących różnych aspektów sądowego dyskursu. Zaproszeni eksperci to prawnicy, językoznawcy, antropolodzy oraz tłumacze z Europy oraz Stanów Zjednoczonych:

  • Prof. Martina Bajčić (Faculty of Law, ...
Czytaj dalej →
0

Konferencja naukowa młodych badaczy pt. „Kreatywność językowa w marketingu”

Koło Naukowe Językoznawców działające przy Zakładzie Współczesnego Języka Polskiego Uniwersytetu Łódzkiego z wielką przyjemnością zaprasza do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej młodych badaczy pt. Kreatywność językowa w marketingu, która odbędzie się w dniach 22–23 marca 2021 r. za pośrednictwem aplikacji MS Teams. Zaproszenie kierujemy do studentów, doktorantów i młodych doktorów reprezentujących filologię polską, filologie obce, dziennikarstwo, medioznawstwo, komunikację społeczną i kierunki pokrewne.

Już po raz czwarty chcielibyśmy zachęcić Państwa do udziału w dyskusji dotyczącej kreatywności językowej, która stanowiła przedmiot rozważań w ubiegłych latach ...

Czytaj dalej →
0

Drugi webinar z cyklu „W sieci komunikacji” pt. „Real-time marketing, czyli okazja czyni… marketingowca”

Jesteś studentem, doktorantem lub pracownikiem Uniwersytetu Łódzkiego? Interesujesz się komunikacją w internecie? Chciałbyś poszerzyć swoją wiedzę na temat działań marketingowych? Jeśli tak, to 14 stycznia weź udział w webinarze „Real-time marketing, czyli okazja czyni… marketingowca”.

Będzie to druga odsłona cyklu „W sieci komunikacji”, czyli serii spotkań organizowanych w przestrzeni wirtualnej przez Koło Naukowe Językoznawców UŁ, które działa przy Zakładzie Współczesnego Języka Polskiego na Wydziale Filologicznym. Webinaria są prowadzone przez uznanych i cenionych specjalistów w dziedzinie szeroko pojętej komunikacji internetowej, którzy w ...

Czytaj dalej →
0

Łódzko-lubelskie spotkania językoznawców (UŁ-UMCS)

Serdecznie zapraszamy na IV spotkanie z cyklu „Łódzko-lubelskie spotkania językoznawców (UŁ-UMCS)”, które odbędzie się w trybie zdalnym za pośrednictwem platformy Ms Teams 12 grudnia 2020 r. o godz. 11.00.

PROGRAM SPOTKANIA

prof. dr hab. Feliks Czyżewski – „Imiona na pograniczu polsko-wschodniosłowiańskim jako problem badawczy (na marginesie prac nad Słownikiem)”

dr hab. prof. UŁ Katarzyna Sicińska – „Powitania i pożegnania w korespondencji prywatnej z XVIII wieku (na przykładzie listów Anny i Elżbiety Mniszchówien do ojca)”

 

Osoby zainteresowane uczestnictwem ...

Czytaj dalej →
0

XI edycja Get a Job: Zdobądź pracę w czasie pandemii

Czy uważasz, że obecna sytuacja spowodowana COVID-19 nie sprzyja poszukiwaniom nowej profesji? Chcesz zwiększyć efektywność swojej pracy podczas home office i zależy Ci na ciągłym doskonaleniu zawodowym? A może po prostu stawiasz pierwsze kroki na swojej ścieżce kariery zawodowej? Jeśli tak, to seria webinarów „Get a Job” jest dla Ciebie idealnym wyborem!

Dzięki udziałowi w XI edycji projektu odnajdziesz się w aktualnej sytuacji na rynku zatrudnienia, zdobędziesz pracę oraz zachowasz równowagę w jej trakcie!

Dołącz do tegorocznej edycji projektu Get a ...

Czytaj dalej →
0

38. edycja Festiwalu Szkół Teatralnych

W dniach 23-29 listopada 2020 odbędzie się 38. edycja Festiwalu Szkół Teatralnych, organizowanego przez PWSTTviF w Łodzi. Tym razem wirtualnie – spektakle dyplomowe studentów aktorstwa ze wszystkich szkół teatralnych w Polsce zostaną zaprezentowane on-line w bezpłatnym dostępie.

Studenci Koła Naukowego Teatrologów przy Katedrze Dramatu i Teatru UŁ, jak co roku, będą współtworzyć wydarzenie, redagując gazetę festiwalową Tupot, gdzie zamieszczać będą swoje recenzje spektakli. Dodatkowo w tym roku co dzień prowadzony będzie dyskusyjny klub ...

Czytaj dalej →
0

Online-Kolloquium: Text, Medien, Diskurs – linguistische Forschungsperspektiven

Instytut Filologii Germańskiej UŁ zaprasza na zbliżającą się konferencję online pt. „Text, Medien, Diskurs – linguistische Forschungsperspektiven”, która odbędzie się 26 listopada.

Kolokwium będzie koncentrowało się na wzajemnych relacjach tekst – media – dyskurs, a zaplanowane wystąpienia będą uwzględniały perspektywy badawcze, metodologię i empirię z zakresu

a) lingwistyki tekstu, mediów czy dyskursu,

b) translatoryki czy teorii przekładu,

c) glottodydaktyki.

📄 Program konferencji

Kontakt do organizatorów: fds@uni.lodz.pl

Czytaj dalej →
0

Pierwszy webinar z cyklu „W sieci komunikacji” – „Marketing w wyszukiwarkach internetowych – pierwsze kroki w SEO”

Jesteś studentem, doktorantem lub pracownikiem Uniwersytetu Łódzkiego? Interesujesz się komunikacją w internecie? Chciałbyś spróbować swoich sił w marketingu internetowym, ale nie wiesz od czego zacząć? Jeśli tak, to 17 listopada weź udział w webinarze „Marketing w wyszukiwarkach internetowych – pierwsze kroki w SEO”.

Będzie to pierwsza odsłona cyklu „W sieci komunikacji”, czyli serii spotkań organizowanych w przestrzeni wirtualnej przez Koło Naukowe Językoznawców UŁ, które działa przy Zakładzie Współczesnego Języka Polskiego na Wydziale Filologicznym. Webinaria będą prowadzone przez uznanych i cenionych specjalistów ...

Czytaj dalej →
0

Święto Łodzi Filmowej

Kilkanaście wydarzeń w 3 miastach, do tego liczne wykłady i spotkania online, a także wirtualne spacery – 27 sierpnia rozpoczyna się Święto Łodzi Filmowej! Czynny udział w imprezie wezmą udział nasi wykładowcy.

Poniżej zamieszczamy harmonogram imprezy.

27 sierpnia 2020

Kino Kultura, Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie, plac Narutowicza 1a, Bełchatów

 

13:00 – 16:00 #filmnews. Warsztaty dziennikarstwa filmowego, prowadząca: Diana Dąbrowska, Kino Kultura, obowiązują zapisy, wstęp wolny

16:30 – 17:20 WFO: „Wypracowanie”, reż. Andrzej Barański, „Spokojny dzień”, reż. Witold Starecki, wykład: Kuba Mikurda, Kino Kultura, wstęp ...

Czytaj dalej →
0

Klatka po klatce za kulisami animacji. Spotkania z mistrzami stop motion

To oni wiedzą, jak ożywić postać, z czego uszyć kilkucentymetrową kreację na miarę oscarowej nominacji i ile godzin pracy na planie potrzeba na jedną sekundę filmu. Mistrzowie polskiej animacji – twórcy lalek, charakteryzacji, kostiumów, scenografii i dźwięku oraz animatorzy – znani z prac przy tak głośnych tytułach jak „Piotruś i wilk”, „Wyspa psów” czy „Frankenweenie” zdradzą tajniki swojego fachu podczas spotkań „Klatka po klatce”. Cykl darmowych webinarów dostępnych dla wszystkich rusza 27 lipca.

Udało nam się zaprosić do współpracy polskich mistrzów tworzących ...

Czytaj dalej →
0
Page 1 of 2 12