UŁ świętuje z Uniwersytetem w Giessen

To będą wyjątkowe obchody Święta Uniwersytetu Łódzkiego, bo połączą dwa jubileusze. 73 lata temu powołano do życia największą obecnie łódzką uczelnię, a 40 lat temu UŁ rozpoczął jedną z najbardziej owocnych i trwających do dziś współpracy z Uniwersytetem Justusa Liebiga w Giessen.

22 i 23 maja Uniwersytet Łódzki będzie gościł reprezentację naukowców niemieckiej uczelni, żeby wspólnie z łódzkimi badaczami i wykładowcami świętować, wspominać, ale i rozmawiać o kolejnych perspektywach współpracy.

Obchody jubileuszu współpracy z Giessen koncentrujemy we wtorek 22 maja. Uroczyste Kolokwium pt. „Współpraca naukowa Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Justusa Liebiga w Giessen: projekty i perspektywy” rozpoczynają się o godzinie 9:00, na Wydziale Filologicznym, w Auli A5 (II piętro). Na początku zaprezentujemy krótki film o historii współpracy obu uczelni, przygotowany przez Honoratę Ogieniewską i Macieja Fornala z Centrum Promocji UŁ. Potem nastąpi seria prezentacji naukowców polskich i niemieckich. Moderatorem pierwszej części będzie wybitny chemik prof. Grzegorz Mlostoń, który od lat, w swoim obszarze badań, współpracuje z niemiecką uczelnią. Drugą część moderować będzie historyk, badacz stosunków polsko-niemieckich, prof. Hans-Jurgen Bömelburg.

Naukowcy będą mówić między innymi o europeizacji i perspektywach jej rozwoju, polsko-niemieckiej wymianie kulturalnej, możliwościach finansowania wspólnych badań, czy zmianach politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Nie zabraknie też prezentacji z nauk ścisłych, w tym z matematyki, chemii i biologii. Współpraca naukowa UŁ i JLU obejmuje niezwykle szerokie spektrum badań.

O godzinie 18:30 w Pałacu Biedermanna odbędzie się uroczysty koncert, podczas którego zagrają Aldo Duo i Jazz Quartet. W koncercie wezmą udział naukowcy z Uniwersytetu w Giessen.

W środę (23 maja) reprezentanci Uniwersytetu Justusa Liebiga w Giessen będą brali udział w uroczystym Senacie z okazji 73-lecia Uniwersytetu Łódzkiego. Uroczystość odbędzie się na Wydziale Filologicznym przy Pomorskiej 171/173. Początek o godzinie 10:00. Rektor Uniwersytetu Justusa Liebiga w Giessen, prof. Joybrato Mukherjee, otrzyma wtedy medal Universitas Lodziensis Amico, a prof. Joanna Jabłkowska, dziekan Wydziału Filologicznego UŁ, medal uczelni z Giessen.

Początki współpracy między Uniwersytetem w Giessen a Uniwersytetem Łódzkim mają swe źródła w osobistych kontaktach i późniejszych przyjaźniach, jakie zostały nawiązane przez profesorów reprezentujących nauki ekonomiczne i zarządzania. Pierwsze, zapoznawcze spotkanie odbyło się w roku 1973, kiedy to prof. J. Górski wizytował m.in. prof. A. Bohneta w Uniwersytecie w Mannheim. Do formalnego nawiązania współpracy pomiędzy UŁ i JLU ze strony polskiej przyczynili się prof. W. Welfe, J. Tylman, nieżyjący prof. J. Kortan, J. Górski i A. Szpunar. Ze strony niemieckiej były to znaczące postacie: prof. Karl Alewell – wieloletni prezydent JLU, prof. Armin Bohnet – pierwszy pełnomocnik ds. współpracy, Peter Cramer, Dietger Hahn, Manfred Schulz, Gunter Maier, Peter Probst, Hans Ramge, Erwin Leibfried, doc. Hans-Gernot Hermann, kanclerz Wolf, asesor J. Roth.

Serdecznie zapraszamy na wtorkowe i środowe uroczystości.

Redakcja: Centrum Promocji

Wiadomość wygasa dnia: 2018-05-24

0