Spotkanie z arcybiskupem Grzegorzem Rysiem na Wydziale Filologicznym

Klub „Tygodnika Powszechnego” oraz Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego zapraszają na spotkanie z księdzem arcybiskupem Grzegorzem Rysiem pt. „Współczesny człowiek w oczach historyka.

Rozmowę poprowadzi redaktor Marek Zając. Spotkanie odbędzie się 22 października (wtorek) o godz. 18:00 w auli A5 Wydziału Filologicznego przy ul. Pomorskiej 171/173.

Ks. abp Grzegorz Ryś – po święceniach kapłańskich (22 maja 1988 r.) przez rok pracował na parafii w Kętach, by później powrócić na studia na Wydziale Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej – tutaj uzyskał doktorat i habilitację. Jest specjalistą od historii średniowiecza, posługuje się łaciną, językiem angielskim i włoskim. Przez kilka lat (2004-2007) był dyrektorem Archiwum Kapitulnego Katedry Wawelskiej, a przed nominacją na biskupa był Rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie (2007-2011) i Przewodniczącym Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych w Polsce (2010-2011). Pracował jako komentator pielgrzymek Jana Pawła II, a w trakcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II był jednym z członków komisji historycznej działającej przy Trybunale Rogatoryjnym. Jest autorem i współautorem wielu książek. Od listopada 2017r. jest arcybiskupem metropolitą łódzkim. Jako arcybiskup został członkiem Rady Stałej KEP (z wyboru), zasiada także w Radzie ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, jest członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Marek Zając – absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracownik „Tygodnika Powszechnego” jako felietonista i publicysta. Wykładowca Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera. Autor audycji Kościół według Marka na antenie Radia Plus. Współpracował też z RMF FM i KAI. W 2018 został dyrektorem kanału telewizyjnego Polsat Rodzina. W latach 2009–2016 członek zarządu warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. W 2006 powołany na sekretarza Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Członek, a od 2015 przewodniczący rady Fundacji Auschwitz-Birkenau.