„KreaTYwni w Łodzi” oraz „Łódź Włókiennicza wczoraj i dziś” – Dzień Dziecka online w Łodzi

Tegoroczny Kulturalny Dzień Dziecka online w Łodzi zapowiada się bardzo ciekawie. W tym wydarzeniu nie może zabraknąć także propozycji studentów Instytutu Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego.

Studenci I i II kulturoznawstwa w ramach zajęć warsztatowych poświęconych dziedzictwu kulturowemu prowadzonych przez mgr Natalie Moreno-Kamińską przygotowali dla dzieci zabawy edukacyjne i materiał filmowy.

„KreaTYwni w Łodzi” oraz „Łódź Włókiennicza wczoraj i dziś” powstały w oparciu o scenariusze gier miejskich, które miały być przeprowadzone na początku czerwca 2020. Tegoroczne realizacje z oczywistych przyczyn nie mogą się odbyć. Z tego względu w ramach zaliczenia warsztatu  studenci oprócz scenariusza opracowali materiały edukacyjne, aby do wspólnej zabawy zaprosić małych łodzian i pomóc im w odkrywaniu historii miasta, poznawaniu sylwetek najważniejszych fabrykantów, których spuścizna na trwałe wpisała się w dziedzictwo Łodzi. Studenci chcą także pokazać dzieciom, jak bardzo na przestrzeni lat zmienił się sposób życia mieszkańców miasta.

W poprzednich latach w Łodzi odbyły się dwie gry miejskie, były to „W przeszłość śladami Tuwima i Rubinsteina” oraz „Łódzki Szlak Filmowy”. W realizacjach tych udział brali uczniowie ze Szkoły nr 5 im. I Armii Wojska Polskiego w Konstantynowie Łódzkim. Dzieci miały możliwość poznać sylwetki łódzkiego poety i urodzonego w Łodzi wybitnego pianisty, odkryć dziedzictwo filmowe miasta, a także spróbować własnych sił w układaniu budżetu czy w kręceniu filmu wcielając się kolejno w role producenta, reżysera i aktora na planie. Partnerami projektów byli oprócz Wydziału Filologicznego UŁ m.in. Katarzyna Bieńkiewicz, koordynator projektu Łódź Miasto Filmu UNESCO. W działania na trasie gry włączyły się także Hotel Grand i Hotel Stare Kino.

Zapraszamy do wspólnej zabawy i wyruszenia w podróż po Łodzi bez wychodzenia z domu!

Materiały do pobrania