Spotkanie autorskie z Caroliną Schutti

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z Caroliną Schutti, które poprowadzi prof. Joanna Jabłkowska.

Carolina Schutti, ur. 1976 w Innsbrucku, studiowała m.in. germanistykę i anglistykę, a doktorat poświeciła twórczości Eliasa Canettiego. W 2010 otrzymała za swój debiut literacki „Wer getragen wird, braucht keine Schuhe“ nagrodę Rauriser Literaturpreis. Na początku 2021 ukazała się jej najnowsza powieść „Der Himmel ist ein kleiner Kreis“, za której fragment została nominowana do Nagrody im. Ingeborg Bachmann 2020. Po polsku wydano dotychczas jej nowelę „Sowy latają bezszelestnie” („Eulen fliegen lautlos”) w tłumaczeniu studentek i studentów Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiupod redakcją Ewy Mikulskiej-Frindo i Marii Przybyłowskiej (Wrocław, 2018).  Za tę nowelę Schutti otrzymała Nagrodę Literacką im. Aloisa Vogla.

Powieści Caroliny Schutti są pełne tajemniczych niedopowiedzeń. Protagonistki i protagoniści to na ogół młodzi ludzie, już doświadczeni przez los, po traumatycznych przeżyciach, jakie niejednemu dojrzałemu człowiekowi złamałyby psychikę.

Osiemnastoletnia Anna opuszcza dom rodzinny i zaczyna pracę w obcym mieście, ponieważ obwinia się o śmierć swojej młodszej siostry.

Inna młoda kobieta ucieka na koniec świata, do Patagonii, i przez pewien czas mieszka z czworgiem ludzi, takimi, jak ona sama – przetrąconymi, zamkniętymi w sobie. Ma amputowaną nogę i źle umocowaną protezę, raniącą kikut. A jednak nie przestaje czegoś szukać, czegoś, co da jej podstawę egzystencji.

Bohaterki ostatniej powieści też uciekają: jedna z nich w swoje własne wyobrażenia i lęki, druga na Syberię, gdzie żyje sama w opuszczonej fabryce. Być może chodzi o tą samą kobietę, ponieważ nie wiemy, co jest rzeczywistością, a co wytworem wyobraźni.

Powieści Schutti nie mają ani początku ani końca. Czytelnicy muszą sami odtworzyć brakujące informacje. Narracja rejestruje strzępy myśli z akrybiczną dokładnością, bolesnym realizmem, który jeden z krytyków określił jako czystą literaturę.

Spotkanie odbędzie się w formie online. Zapraszamy do śledzenia transmisji na facebookowym fanpage’u Austriackiego Forum Kultury (transmisja w języku polskim) oraz fanpage’u Instytutu Filologii Germańskiej UŁ (transmisja w języku niemieckim).

Wstęp wolny. Spotkanie będzie prowadzone po polsku i niemiecku z tłumaczeniem symultanicznym

Organizacja: Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Partner: Instytut Filologii Germańskiej UŁ