Pisarz Łukasz Zawada gościem polonistów

15 czerwca gościem studentów filologii polskiej realizujących specjalizację “Publicystyka kulturalna i krytyka artystyczna” był Łukasz Zawada. Pisarz, który za swoją debiutancką powieść „Fragmenty dziennik SI” został nominowany do Paszportu „Polityki” (2018), Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (2019) i Nagrody Conrada (2019), opowiedział o tajnikach swojego zawodu.

Studenci z I i II roku polonistyki otrzymali garść wskazówek na temat tego, jak poruszać się po współczesnym rynku wydawniczym. Dyskusja dotyczyła również wielu innych zagadnień – rozmawiano m.in. na temat najnowszej powieści pisarza pt. „Wydatki” (która już wkrótce), a także o… boksie tajskim.

Myślę, że spotkania z twórcami są niezwykle cenne dla przyszłych publicystów i literatów – podkreśla dr Anna Wiśniewska-Grabarczyk (Zakład Literatury Polskiej XX i XXI wieku), prowadząca zajęcia specjalizacyjne i jednocześnie organizatorka spotkania. Opinię tę podzielają również studenci.

Zajęcia z Panem Łukaszem Zawadą były dla nas nie tylko przyjemne, ale też bardzo przydatne. Spotkanie z kimś z branży, kto chętnie opowiedział z własnej perspektywy, jaką drogę trzeba pokonać, żeby opublikować własną książkę, poszerzyło nasze horyzonty i przygotowało na to, co czeka nas w przyszłości – mówi Aga Becherka z I roku polonistyki. – Pan Łukasz Zawada pokazał nam drogę, jaką tekst musi przejść, aby stać się pełnoprawnym dziełem literackim, z którym może mierzyć się szersze grono odbiorców. Przyszłość to swoiste lepiszcze krzyżujące ścieżki przypadku i pomysłu mogące uczynić z nas pisarzy – dodaje Błażej Marcinkowski, student II roku filologii polskiej.

Spotkanie z Łukaszem Zawadą było kolejnym praktycznym sposobem zdobywania wiedzy przez studentów ze specjalizacji „Publicystyka kulturalna i krytyka artystyczna”. W przeszłości gościli na zajęciach dra Marcina Bogusławskiego, a także tworzyli własne internetowe pismo.