„Papierki z cukierków” – premiera filmu dokumentalnego

3 grudnia o godz. 18:00 w łódzkim kinie Charlie odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Papierki z cukierków” połączona z dyskusją o monografiach poświęconych twórczości Zofii Rydet.

Spotkanie poprowadzi dr Weronika Kobylińska (PWSF,TViT im. L. Schillera w Łodzi, zastępca redaktor naczelnej „Dagerotypu”)

Papierki z cukierków to opowieść o fotograficznych podróżach, które złożyły się na dzieło życia Zofii Rydet – cykl kilkudziesięciu tysięcy kadrów Zapisu socjologicznego. Ich śladem podążają autorzy filmu, docierając do miejsc i osób fotografowanych przez Rydet. Poświęcona im opowieść, kontynuacja spotkań artystki sprzed kilkudziesięciu lat, przeplata się z wypowiedziami artystów i krytyków, Ten towarzyszący podjętym poszukiwaniom wielogłos specjalistów oraz mieszkańców podkarpackich, podhalańskich i orawskich wsi staje się zarazem próbą przybliżenia osoby artystki połączoną z rekonstrukcją jej programu artystycznego. Ścieżki tematyczne filmu są wynikiem interdyscyplinarnych prac badawczych opublikowanych w czterech monografiach teoretyków fotografii, historii i socjologii sztuki oraz antropologii kultury. Dyskusja towarzysząca filmowi będzie także okazją do spotkania z autorami książek poświęconych Zofii Rydet wydanych przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

Publikacje są wynikiem grantu badawczego pt. Zofia Rydet ‒ Dziedzictwo kulturowe i eksperyment fotograficzny zrealizowanego w Uniwersytecie Łódzkim w latach 2016‒2020, przyznanego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki pn. „Rozwój” 2b.