Niewidzialne kolokwia: „Wspólnota europejska. Czy możemy zjednoczyć się w różnorodności?”

Stowarzyszenie Naukowe Collegium Invisibile zaprasza na Niewidzialne Kolokwia – cykl spotkań, podczas których pochylamy się nad wybranymi problemami społecznymi, świata kultury i nauki. Do dyskusji zapraszamy wybitnych ekspertów oraz wszystkich zainteresowanych.

W ramach tegorocznego cyklu Colloquia Invisibilia zwracamy się ku pojęciu „wspólnoty”. Eksplorując historyczne, socjologiczne, filozoficzne i językowe konteksty tej kategorii poszukujemy odpowiedzi na pytanie: co nas łączy, a co dzieli? Trzecie z „Niewidzialnych Kolokwiów” zatytułowaliśmy „Wspólnota europejska. Czy możemy zjednoczyć się w różnorodności?” – odbędzie się ono 12.05.2021 o godz. 18:00 na platformie ZOOM (online).

W ostatniej dekadzie stosunek do globalizacji i współpracy międzynarodowej stał się jednym z najważniejszych wyznaczników podziałów politycznych w Europie. Ruchy przeciwne integracji europejskiej uzyskały znaczące poparcie, doprowadzając do wystąpienia pierwszego państwa członkowskiego z Unii Europejskiej. Unia Europejska, zgodnie ze swoim mottem, powinna być „zjednoczona w różnorodności”. Brexit oraz niedawne wydarzenia polityczne w Polsce sugerują, że obawy o zachowanie różnorodności upowszechniają się. Czy integracja europejska może postępować, nie naruszając poczucia suwerenności państw członkowskich? Czy możliwe jest powstanie europejskiego „demos” bez kulturowego ujednolicenia?

Na te pytania odpowiedzą 👇 dr hab. Karolina Borońska-Hryniewiecka (Uniwersytet Wrocławski, Panthéon-Sorbonne) oraz prof. Wojciech Gagatek (Uniwersytet Warszawski). Debatę poprowadzi Michał Gulczyński (Uniwersytet Bocconiego, Collegium Invisibile).

Link do rejestracji: https://mailchi.mp/42ca60b4d343/mv1gwv4nck
Więcej szczegółów w wydarzeniu na Facebooku: https://fb.me/e/2q8Nd0nIy

0