Rozmowa z Mirą Krum-Ledowską o książce „Królewna z kukurydzy” (online)

Centrum Badań Kultury Żydowskiej UŁ oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi 10 maja (wtorek) o godz. 18 zapraszają na rozmowę z Mirą Krum-Ledowską o jej książce „Królewna z kukurydzy”. Spotkanie, transmitowane na facebookowym profilu Centrum Dialogu Łódź poprowadzi dr hab. prof. UŁ Małgorzata Domagalska.

Mira Ledowska z domu Krum, urodziła się w roku 1937 w Tłumaczu. W dzieciństwie przeżyła getto tłumackie i ponad roczne schronienie w piwnicy młyna w Beremianach. W maju 1944 r. wraz z matką znalazła schronienie u pani Antoniny Działoszyńskiej z Pużnik. Po wojnie Mira ukończyła Seminarium Pedagogiczne i rozpoczęła studia na wrocławskiej polonistyce, ale w następstwie antysemickiego incydentu wyjechała do Izraela. Ukończyła studia na wydziale literatury hebrajskiej i biblistyki. Po przejściu na emeryturę pracowała w Muzeum Diaspory i w Jad Waszem jako przewodnik dla grup polskojęzycznych. Od 2000 r. jest lektorką języka polskiego w Instytucie Polskim w Tel Awiwie. Właśnie dla uczestników lektoratu zaczęła pisać opowiadania.

W wydanych w ubiegłym roku wspomnieniach Mira Krum-Ledowska z dystansem, chwilami z ironią, ale i ze wzruszeniem oraz czułością prowadzi nas przez obrazy ze swojego życia. Od walki o przetrwanie w czasie wojny, przez powojenne lata w Jeleniej Górze i we Wrocławiu, bolesny dla niej wyjazd z Polski, kibuce i wojsko izraelskie, pracę nauczycielki aż do polskiej księgarni w Tel Awiwie. Te dwie rzeczywistości i kultury: polska i izraelska, na kartach opowiadań Miry stają się sobie bliskie, choć autorka nie idealizuje żadnej z nich.

Zbiór opowiadań pt. „Królewna z kukurydzy” ukazał się po polsku nakładem Wydawnictwa Kol Isze Publikacje.

Więcej informacji nt. spotkania znajdą Państwo w wydarzeniu na Facebooku.