Laboratorium dobrej energii – poznaj pasje naszych studentów

Rozpoczynamy cykl, w którym studenci będą mieli możliwość opowiedzieć o swojej aktywności poza uczelnią w formule: prezentacja i pytania od słuchaczy. Na początek zapraszamy na spotkanie z Arturem Dawidem Łukawskim, studentem germanistytki, muzykiem, edukatorem i założycielem Fundacji Ars Pro Cultura.

„Poznaj cajon! Prezentacja instrumentu, pokazy gry i warsztaty” to wydarzenie mające na celu przybliżenie niezwykłego instrumentu perkusyjnego jakim jest niepozorna drewniana skrzynka z Ameryki Południowej, a także propagowanie zespołowej muzyki perkusyjnej. To także okazja, by nie tylko dowiedzieć się więcej o pochodzeniu, historii i sposobach wykorzystania cajonu, ale przede wszystkim, aby samodzielnie spróbować na nim gry.

Cajon to instrument perkusyjny pochodzący z Peru. Stanowi ważny element rodzimego folkloru, o czym świadczyć może fakt nadania mu przez peruwiański rząd statusu skarbu dziedzictwa narodowego. Cajon urzeka prostotą, kompaktowym rozmiarem i możliwościami zastosowania różnych technik wykonawczych, dzięki czemu zyskuje coraz większą popularność zarówno wśród profesjonalnych wykonawców, jak i amatorów. Stałe miejsce znalazł nie tylko w muzyce Ameryki Południowej, ale także we flamenco i w jazzie, a obecnie przenika coraz silniej do innych gatunków muzycznych.

Spotkanie odbędzie się 19 maja (czwartek) o godz. 15:15 w Auli A1 Wydziału Filologicznego UŁ. Wydarzenie będzie również transmitowane za pośrednictwem Microsoft Teams.

Kliknij tutaj, aby dołączyć do spotkania

Artur Dawid Łukawski – absolwent Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Perkusista udzielający się w wielu projektach zróżnicowanych stylistycznie. Wykonuje muzykę poważną, współczesną, jazz, funk, rock, pop, poezję śpiewaną. Współpracował z różnymi artystami łódzkiej sceny muzycznej (m.in. Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka, Artur Gotz – płyta „Mężczyzna prawie idealny”, Caat Trio, Przejście, Sin City Swing Band, Big Band Akademii Muzycznej w Łodzi, Chcę do nieba. Leningrad-Łódź i inne). Uczestniczył w nagraniach muzyki do filmów i etiud filmowych (m.in. „Ida” Pawła Pawlikowskiego, 2013). Obok wykonawstwa zajmuje się także kompozycją, a inspiracji dla swych muzycznych działań poszukuje w sztukach plastycznych, literaturze i naukach humanistycznych. Od 2017 roku działający jako edukator w sferze edukacji nieformalnej i pozaformalnej. Założyciel działającej od marca 2019 roku Fundacji Ars Pro Cultura realizującej poprzez szerokie spektrum projektów edukacji kulturalnej i kulturowej ideę Fundatora: „kultura edukacją silna”.

Oczekujemy na zgłoszenia następnych chętnych studentów, którzy chcieliby przedstawić swoją pasję w semestrze zimowym 2022/23. Zgłoszenia proszę kierować na adres: joanna.firaza@uni.lodz.pl