Najzdolniejsi licealiści z województwa łódzkiego z wizytą na Filologicznym

W piątek najlepsi maturzyści z Kleszczowa, Bełchatowa, Łowicza i Piotrkowa mogli się przekonać, jak wygląda studiowanie na Wydziale Filologicznym UŁ.

W ramach akcji organizowanej przez Urząd Miasta Łodzi przy współpracy z Uniwersytetem Łódzkim najbardziej uzdolnieni licealiści pojawili się w budynku naszego Wydziału, by wziąć udział w specjalnych zajęciach przygotowanych przez koła naukowe. Wcześniej jednak zostali przywitani przez Dziekan Wydziału Filologicznego prof. dr hab. Joannę Jabłkowską oraz prorektora ds. studenckich dr. hab. prof. nadzw. UŁ Tomasza Cieślaka. W trakcie powitania uczniowie dowiedzieli się wielu cennych informacji na temat dodatkowych możliwości oferowanych najwybitniejszym maturzystom przez naszą uczelnię w ramach programu „Zdolny uczeń, świetny student”.

Później nadszedł czas na naoczne sprawdzenie, jak smakuje studiowanie na UŁ. Pierwsi w obroty naszych piątkowych gości wzięli członkowie Dziennikarskiego Koła Naukowego, którzy odkryli przed maturzystami tajniki sztuki radiowej. Nie obyło się bez ćwiczeń z dykcji i emisji głosu, wskazówek dotyczących przygotowania się do relacji na żywo oraz części praktycznej, czyli prób nagrań i montażu materiału.

Następnie uczniowie trafili pod skrzydła romanistów. Studentki filologii romańskiej szybko znalazły wspólny język z maturzystami, a pomogły w tym ciekawie przygotowane zajęcia, które dotyczyły francuskiej muzyki i języka. Z odgadywaniem znaczenia francuskich słówek nie mieli większych problemów nawet ci, którzy dotychczas nie uczyli się tego języka. Nagrodą po wysiłku intelektualnym dla wszystkich uczestników warsztatów był niezwykle smaczny poczęstunek przygotowany w iście francuskim stylu – na tematycznie udekorowanym stole pojawiły się sery, kiełbaski, bagietki, croissanty, krem z kasztanów, foie gras i dużo słodkości.

Ostatnim etapem piątkowej wizyty były zajęcia prowadzone przez Studencko-Doktoranckie Logopedyczne Koło Naukowe. Zaczęło się od krótkiej rozgrzewki połączonej z odrobiną ruchu, a później uczestnicy warsztatów skupili się już na meritum, czyli ćwiczeniach aktorskich i teatralnych. Obejmowały one pracę nad właściwym akcentem wyrazowym i zdaniowym, odpowiednią intonacją, logiką przekazu oraz wzbudzeniem i utrzymaniem zainteresowania słuchacza.

Piątek był zatem dla naszych gości na pewno bardzo intensywnym dniem, ale mamy nadzieję, że pozostawił po sobie wiele miłych wspomnień, co w przyszłości zaowocuje tym, że już wkrótce część osób pojawi się u nas ponownie, tym razem jednak w nowej roli – studentów naszego Wydziału.

Foto: własne / Maciej Andrzejewski (Centrum Promocji UŁ)