Spotkanie z reżyserem Dario Argento

Katedra Mediów i Kultury Audiowizualnej UŁ we współpracy z Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia zapraszają na niezwykłe spotkanie z Dario Argento na Uniwersytecie Łódzkim – 24 listopada (piątek), aula A2 na Wydziale Filologicznym UŁ, ul. Pomorska 171/173.

O godz. 13:30 rozpocznie się pokaz jego debiutanckiego filmu „Ptak o kryształowym upierzeniu”. Po projekcji (ok. 15:15) odbędzie się „lekcja kina” z Dario Argento. Rozmowę z gościem poprowadzą specjaliści w dziedzinie włoskiego kina gatunkowego: Diana Dąbrowska (Uniwersytet Łódzki) i Grzegorz Fortuna (Uniwersytet Gdański). Argento opowie zebranym o kulisach realizacji swoich dzieł, fascynacji oniryzmem i magią, a także o sposobach inscenizacji makabrycznych morderstw, z których twórczość włoskiego artysty słynie.

Wstęp otwarty (zarówno na projekcję, jak i spotkanie z reżyserem)

Spotkanie będzie tłumaczone na język polski.

Zamaskowani zabójcy w czarnych rękawiczkach ze skóry, mechaniczne lalki, krwiożercze owady, muzyka zespołu Goblin… Przez lata Dario Argento stworzył własną ikonografię grozy i makabry na dużym ekranie. Dzieła włoskiego mistrza wypełniają listy ulubionych filmów Quentina Tarantino, Johna Carpentera, Davida Cronenberga czy Nicolasa Windinga Refna. Argento to bez wątpienia najważniejsza postać w historii włoskiego horroru i filmowego giallo. 23 listopada włoski reżyser zostanie uhonorowany Złotym Glanem za całokształt twórczości podczas gali otwarcia tegorocznej edycji Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia.

ptak
PTAK O KRYSZTAŁOWYM UPIERZENIU
DARIO ARGENTO: GENIUSZ HORRORU
L’UCCELLO DALLE PIUME DI CRISTALLO / THE BIRD WITH THE CRYSTAL PLUMAGE / Włochy / Italy 1970 96’

Debiut Argento, a także pierwsze ogniwo tzw. trylogii zwierzęcej, którą reżyser rozpoczął swoją przepełnioną suspensem karierę. Pisarz Sam Dalmas zauważa nocą morderstwo. Odziany w czarny płaszcz i rękawiczki zabójca ucieka, a Dalmas nie jest w stanie uratować jego ponętnej ofiary. To traumatyczne zdarzenie rodzi w umyśle pisarza osobliwe poczucie twórczego szaleństwa, które wpakuje mężczyznę w liczne tarapaty. Za sprawą komercyjnego i krytycznego sukcesu „Ptaka…” wczesna filmografia Argento stała się synonimem włoskiego giallo, specyficznej odmiany thrillera, gatunku silnie zakorzenionego w tradycji XX-wiecznej literatury kryminalnej i w dorobku Alfreda Hitchcocka, uznawanego za jego filmowego mistrza.

REŻYSERIA / DIRECTOR: Dario Argento
SCENARIUSZ / SCREENPLAY:
Dario Argento
ZDJĘCIA / CINEMATOGRAPHY:
Vittorio Storaro
OBSADA / CAST:
Tony Muscante, Suzy Kendall, Enrico Maria Salerno
PRODUCENT / PRODUCER:
Salvatore Argento

FESTIWALE I NAGRODY (wybór) / Festivals and Awards (selection)
Nagrody Edgara Allana Poe 1971:
nominacja do nagrody dla najlepszego filmu

O Dario Argento:

– Wysmakowany styl wizualny o niezwykle soczystej palecie barw to jeden ze znaków charakterystycznych twórczości Argento, dla którego „wiara w obraz” jest o wiele ważniejsza niż „wiara w rzeczywistość”.

Diana Dąbrowska, filmoznawczyni, kuratorka przeglądu „Dario Argento: geniusz horroru” podczas tegorocznego Forum Kina Europejskiego ORLEN Cinergia

– Historia jego filmów to podróż przez krainę snów, pełną dziwaczności, szaleństwa i realizatorskiego geniuszu.

Grzegorz Fortuna Jr, krytyk filmowy, współtwórca Festiwalu Filmów Kultowych w Gdańsku

– Dario Argento wykształcił własny, niepowtarzalny styl. Włoski reżyser kładzie nacisk przede wszystkim na budowanie pełnej grozy atmosfery, ale nie stroni od krwawych efektów.

Piotr Kletowski, filmoznawca, redaktor tomu „Europejskie kino gatunków” (Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2017) nominowanego do tegorocznej nagrody PISFu

Wiadomość wygasa dnia: 2017-11-25