XI edycja Get a Job: Zdobądź pracę w czasie pandemii

Czy uważasz, że obecna sytuacja spowodowana COVID-19 nie sprzyja poszukiwaniom nowej profesji? Chcesz zwiększyć efektywność swojej pracy podczas home office i zależy Ci na ciągłym doskonaleniu zawodowym? A może po prostu stawiasz pierwsze kroki na swojej ścieżce kariery zawodowej? Jeśli tak, to seria webinarów „Get a Job” jest dla Ciebie idealnym wyborem!

Dzięki udziałowi w XI edycji projektu odnajdziesz się w aktualnej sytuacji na rynku zatrudnienia, zdobędziesz pracę oraz zachowasz równowagę w jej trakcie!

Dołącz do tegorocznej edycji projektu Get a ...

Czytaj dalej →
0

Wolność w tworzeniu – łódzkie wykłady Olgi Tokarczuk

Na rynku ukazała się najnowsza książka Olgi Tokarczuk „Czuły narrator”. To zbiór dwunastu wykładów poświęconych nie tylko warsztatowi polskiej Noblistki, ale również dotykających zagadnień szeroko pojętej psychologii twórczości. Część z wykładów autorka „Biegunów” zaprezentowała po raz pierwszy na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. To wyróżnienie nie tylko humanistycznego dorobku łódzkiej humanistyki, ale również potwierdzenie, że UŁ stanowi wiodący ośrodek myśli humanistycznej w Polsce.

Wszystkie wykłady dostępne są w formie podcastów:

Olga Tokarczuk: Psychologia narratora, czyli kto to mówi?

Czytaj dalej →

0

38. edycja Festiwalu Szkół Teatralnych

W dniach 23-29 listopada 2020 odbędzie się 38. edycja Festiwalu Szkół Teatralnych, organizowanego przez PWSTTviF w Łodzi. Tym razem wirtualnie – spektakle dyplomowe studentów aktorstwa ze wszystkich szkół teatralnych w Polsce zostaną zaprezentowane on-line w bezpłatnym dostępie.

Studenci Koła Naukowego Teatrologów przy Katedrze Dramatu i Teatru UŁ, jak co roku, będą współtworzyć wydarzenie, redagując gazetę festiwalową Tupot, gdzie zamieszczać będą swoje recenzje spektakli. Dodatkowo w tym roku co dzień prowadzony będzie dyskusyjny klub ...

Czytaj dalej →
0

Stypendia Santander Universidades dla studentów UŁ

Ruszył nabór na stypendia Santander Universidades Polska. Nagrody finansowe otrzymają studenci z najlepszymi osiągnięciami w nauce, angażujący się w pracę na rzecz społeczności uniwersyteckiej, promocję nauki, czy też współpracę z podmiotami zewnętrznymi.

W bieżącej edycji programu stypendialnego przyznane zostaną:

– 2 jednorazowe stypendia w kwocie 2600 zł,

– 4 jednorazowe stypendia w kwocie 1300 zł,

– 44 jednorazowe stypendia po 900 zł.

Aplikować można do 31 grudnia 2020 r.

Szczegóły na stronie Uniwersytetu Łódzkiego.

Czytaj dalej →
0

Pierwszy webinar z cyklu „W sieci komunikacji” – „Marketing w wyszukiwarkach internetowych – pierwsze kroki w SEO”

Jesteś studentem, doktorantem lub pracownikiem Uniwersytetu Łódzkiego? Interesujesz się komunikacją w internecie? Chciałbyś spróbować swoich sił w marketingu internetowym, ale nie wiesz od czego zacząć? Jeśli tak, to 17 listopada weź udział w webinarze „Marketing w wyszukiwarkach internetowych – pierwsze kroki w SEO”.

Będzie to pierwsza odsłona cyklu „W sieci komunikacji”, czyli serii spotkań organizowanych w przestrzeni wirtualnej przez Koło Naukowe Językoznawców UŁ, które działa przy Zakładzie Współczesnego Języka Polskiego na Wydziale Filologicznym. Webinaria będą prowadzone przez uznanych i cenionych specjalistów ...

Czytaj dalej →
0

Konkurs „Recensiamo ItaliAMO”

Studenckie Koło Naukowe Italianistów UŁ ItaliAMO ma przyjemność ogłosić czwartą edycję konkursu na najlepszą recenzję współczesnego włoskiego dzieła literackiego!

Na przestrzeni trzech lat dzięki konkursowi udało nam się poznać mnóstwo interesujących, współczesnych włoskich książek! Rok temu wśród autorów cieszących się największym zainteresowaniem, królowała niezmiennie Elena Ferrante. Obok tego tajemniczego nazwiska pojawiły się też inne, np. Margaret Mazzantini czy Jhumpa Lahiri, dzięki którym poznaliśmy wspaniałe narracje na temat przewrotnych kobiecych losów. Młode pokolenie cały czas przyciąga również kryminał, czego dowodem były recenzje m.in. utworów Michela Giuttariego i Donata Carrisiego. ...

Czytaj dalej →
0

VIII edycja projektu mentorskiego

Do końca października br. potrwa rekrutacja studentów do kolejnej edycji projektu mentorskiego w ramach Programu Absolwent VIP UŁ. Projekt ten – niezmiennie od ośmiu lat – skierowany jest do studentów wszystkich wydziałów Uniwersytetu Łódzkiego. Wybitni absolwenci UŁ – w tej edycji będzie ich blisko 40 – wspierają studentów w znajdywaniu nowych sposobów poszerzania kwalifikacji oraz wskazują najnowsze trendy i kierunki rozwoju.

Kim jest mentee? Tym terminem określamy ucznia, który poszukuje pomocy w nakreśleniu swojej ścieżki zawodowej i w tym celu indywidualnie ...

Czytaj dalej →
0

Księgarnia PWN ponownie otwarta

Od 1 października księgarnia PWN znajdująca się na poziomie -1 w budynku Wydziału Filologicznego wznawia pracę.
Księgarnia będzie czynna bez zmian, tj. od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00 – 17:00

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

Osobom, które nie mogą pojawić się w księgarni osobiście, proponujemy zakupy poprzez naszą stronę internetową:
http://lodzkopcinskiego.ksiegarnienaukowe.pl/

Zamówienia składane przez stronę mogą zostać dostarczone kurierem (po opłaceniu lub z opcją płatności za pobraniem) lub można odebrać je osobiście w księgarni (przy ...

Czytaj dalej →
0

Święto Łodzi Filmowej

Kilkanaście wydarzeń w 3 miastach, do tego liczne wykłady i spotkania online, a także wirtualne spacery – 27 sierpnia rozpoczyna się Święto Łodzi Filmowej! Czynny udział w imprezie wezmą udział nasi wykładowcy.

Poniżej zamieszczamy harmonogram imprezy.

27 sierpnia 2020

Kino Kultura, Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie, plac Narutowicza 1a, Bełchatów

 

13:00 – 16:00 #filmnews. Warsztaty dziennikarstwa filmowego, prowadząca: Diana Dąbrowska, Kino Kultura, obowiązują zapisy, wstęp wolny

16:30 – 17:20 WFO: „Wypracowanie”, reż. Andrzej Barański, „Spokojny dzień”, reż. Witold Starecki, wykład: Kuba Mikurda, Kino Kultura, wstęp ...

Czytaj dalej →
0

Klatka po klatce za kulisami animacji. Spotkania z mistrzami stop motion

To oni wiedzą, jak ożywić postać, z czego uszyć kilkucentymetrową kreację na miarę oscarowej nominacji i ile godzin pracy na planie potrzeba na jedną sekundę filmu. Mistrzowie polskiej animacji – twórcy lalek, charakteryzacji, kostiumów, scenografii i dźwięku oraz animatorzy – znani z prac przy tak głośnych tytułach jak „Piotruś i wilk”, „Wyspa psów” czy „Frankenweenie” zdradzą tajniki swojego fachu podczas spotkań „Klatka po klatce”. Cykl darmowych webinarów dostępnych dla wszystkich rusza 27 lipca.

Udało nam się zaprosić do współpracy polskich mistrzów tworzących ...

Czytaj dalej →
0

Nowy numer pisma studenckiego „ItaliAMO”

Redakcja dwujęzycznego polsko-włoskiego czasopisma „ItaliAMO” serdecznie zaprasza do lektury nowego numeru, który jest podsumowaniem roku akademickiego 2019/2020.

To wydanie wyjątkowe – znajdują się tam teksty italianistów z Uniwersytetu Łódzkiego, a także autorów pochodzących z Warszawy, Krakowa, Śląska, a nawet ze Słowenii, Macedonii, Włoch i Brazylii. W pracę nad opublikowaniem pisma zaangażowało się blisko 50 osób. W najnowszym „ItaliAMO” można przeczytać artykuły poświęcone między innymi współczesnej włoskiej literaturze, historii, sztuce, turystyce i wielu innym tematom związanym z kulturą Włoch. Warto podkreślić także, ...

Czytaj dalej →
0

Zostań wolontariuszem Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości

Serdecznie zapraszamy wszystkich studentów do współpracy z dwoma wyjątkowymi programami: SZLACHETNĄ PACZKĄ oraz AKADEMIĄ PRZYSZŁOŚCI.

Oba programy oparte są na idei mądrej pomocy. SZLACHETNA PACZKA jest projektem pomocy bezpośredniej, w którym darczyńcy przygotowują paczki dla rodzin w potrzebie. AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI zmienia życie dzieci, które straciły wiarę w siebie. Wykorzystując System Motywatorów Zmiany – unikalną metodologię pracy wolontariusza z dzieckiem – przeprowadza je od porażki w szkole do sukcesów w życiu.

Obecnie poszukiwani są Wolontariusze Paczki i Akademii, bez których mądra pomoc dla ...

Czytaj dalej →
0

UŁ współredaguje pismo kulturalne

„Kalejdoskop Kultury” to czasopismo kulturalno-naukowe, które powstało z inicjatywy i w partnerstwie Szkoły Filmowej w Łodzi, Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Uniwersytetu Łódzkiego, Muzeum Sztuki w Łodzi, afiliowanego przy miesięczniku kulturalnym „Kalejdoskop”, którego wydawcą jest Łódzki Dom Kultury. Zapraszamy do nadsyłania propozycji artykułów do pierwszego numeru czasopisma. Termin przyjmowania abstraktów to 15.06.2020, kalejdoskop.kultury.red@gmail.com.

Pismo jest półrocznikiem ogólnopolskim – pierwszym od wielu lat i pierwszym tego typu w Łodzi – którego wersją referencyjną będzie wydanie internetowe. Za punkt wyjścia do bardziej zróżnicowanego i pełniejszego myślenia o miejscu i znaczeniu polskiej kultury ...

Czytaj dalej →
0

„KreaTYwni w Łodzi” oraz „Łódź Włókiennicza wczoraj i dziś” – Dzień Dziecka online w Łodzi

Tegoroczny Kulturalny Dzień Dziecka online w Łodzi zapowiada się bardzo ciekawie. W tym wydarzeniu nie może zabraknąć także propozycji studentów Instytutu Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego.

Studenci I i II kulturoznawstwa w ramach zajęć warsztatowych poświęconych dziedzictwu kulturowemu prowadzonych przez mgr Natalie Moreno-Kamińską przygotowali dla dzieci zabawy edukacyjne i materiał filmowy.

„KreaTYwni w Łodzi” oraz „Łódź Włókiennicza wczoraj i dziś” powstały w oparciu o scenariusze gier miejskich, które miały być przeprowadzone na początku czerwca 2020. Tegoroczne realizacje z oczywistych przyczyn nie mogą się ...

Czytaj dalej →
0

Wykłady w pigUŁce – Filolog spotyka się online

Drodzy studenci!

Siedzenie w domu już Was męczy? Tęsknicie za atmosferą panującą w auli? Wraz z naszymi naukowcami wynaleźliśmy specjalne antidotum na rzeczywistość, z którą przyszło nam się zmierzyć. To internetowe „Wykłady w pigUŁce”!

Każdy student uczy się teraz online – spotyka się z wykładowcami przez kamerkę, wykonuje zadania na platformie Moodle, przygotowuje prace zaliczeniowe…  Nie mamy jednak możliwości zebrania całej naszej społeczności – tak jak na spotkaniach ze specjalnymi gośćmi czy wykładach ogólnowydziałowych.

Szykujemy dla Was specjalny cykl, ...

Czytaj dalej →
0

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego na Filologicznym

25 lutego na Wydziale Filologicznym UŁ miały miejsce obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. To święto w założeniu ma dopomóc ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Głównym punktem programu było spotkanie z Katarzyną Pakosińską, znaną przede wszystkim z występów w Kabarecie Moralnego Niepokoju artystką estradową, teatralną i filmową. Podczas spotkania nie zabrakło wspomnień z czasów studiów (Katarzyna Pakosińska jest absolwentką filologii polskiej), dowcipów językowych i wielu anegdot.

Wcześniej w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego studenci oraz wykładowcy polonistyki przygotowali stanowiska z grami ...

Czytaj dalej →
0

Europejski Dzień Logopedy

6 marca obchodzimy Europejski Dzień Logopedy.

Z tej okazji zachęcamy do obejrzenia filmu promującego łódzką logopedię oraz konferencję „Interdyscyplinarne aspekty diagnozy i terapii logopedycznej” zorganizowaną przez Zakład Dialektologii Polskiej i Logopedii w Instytucie Filologii Polskiej i Logopedii UŁ.

Czytaj dalej →
0

Krytyk z uczelni 2020

Biuro Literackie już po raz czwarty zaprasza studentów do udziału w projekcie „Krytyk z uczelni”.

Głównym zadaniem będzie napisanie eseju na zadany temat, który zostanie ogłoszony w marcu 2020 roku. Do napisania esejów zostaną zaproszeni studenci wybrani spośród tych, którzy do 29 lutego 2020 roku, korzystając z formularza (link poniżej), prześlą własną recenzję wybranej książki, która została wydana przez Biuro Literackie jako premiera jednej z 25 edycji festiwalu znanego pod nazwą Fort, potem Port, a ostatnio Stacja Literatura.

W finale projektu znajdzie ...

Czytaj dalej →
0

Studenci zagrają dla dr Fiołek-Lubczyńskiej

Związana z Wydziałem Filologicznym od wielu lat, zawsze pogodna, pełna pasji i otwarta na pomysły młodzieży. Czerpaniu radości z nauczania przeszkodziły jej jednak poważne problemy ze zdrowiem. Dr Bogumiła Fiołek-Lubczyńska z Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej wymaga specjalistycznego, kosztownego leczenia. W zbieranie potrzebnych środków finansowych zaangażowali się studenci, którzy organizują koncert charytatywny.

– Dla każdego z nas Bogusia jest osobą wyjątkową, która dzieli się swoją życiową mądrością i ogromną wiedzą – mówi Sylwia Brożyńska, pomysłodawczyni wydarzenia. – Chcemy sprawić, by pozostała ...

Czytaj dalej →
0

Kolejna „Środa z polonistyką” za nami

5 lutego Instytut Filologii Polskiej i Logopedii rozpoczął letni cykl „Śród z polonistyką”. Podczas spotkań zaproszeni licealiści mogą wysłuchać wykładów poświęconych literaturze i kulturze polskiej oraz polszczyźnie. W minioną środę gościliśmy uczniów z: I LO Ogólnokształcącego w Tomaszowie Mazowieckim, Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Władysława Jagiełły w Płocku, Liceum Ogólnokształcącego w Poddębicach, VI Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi oraz XVIII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi — łącznie ponad 150 osób.

Tym razem nasi goście wysłuchali wykładów: dr Karoliny Kołodziej, Literackie obrazy ...

Czytaj dalej →
0

Rehabilitacja zaburzeń głosu – nowy kierunek studiów podyplomowych na Wydziale Filologicznym UŁ

Praca nad poprawną emisją głosu, zwiększenie komfortu mówienia i terapia osób z chorobami krtani czy zaburzeniami artykulacji. Tego uczyć się będą słuchacze studiów podyplomowych rehabilitacja zaburzeń głosu otwieranych przy Zakładzie Dialektologii Polskiej i Logopedii.

Program kierunku zakłada 280 godzin zajęć rozłożonych na dwa semestry. W planie dominować mają przedmioty o charakterze warsztatowym – wszystko po to, by wyposażyć studentów w kompetencje potrzebne do bezpośredniej pracy z pacjentami.

– Słuchacze w toku studiów poszerzą swoją wiedzę między innymi z zakresu anatomii i fizjologii ...

Czytaj dalej →
0

Pierwsze spotkanie Rady Biznesu w nowym roku kalendarzowym

Podsumowanie dotychczasowej działalności, nowi członkowie i dalekosiężne plany na rozwój – te i inne tematy były przedmiotem dyskusji podczas pierwszego tegorocznego posiedzenia Rady Biznesu i Pracodawców Wydziału Filologicznego UŁ, które obyło się 29 stycznia.

W auli Rady Wydziału gościliśmy przedstawicieli firm członkowskich, kierunkowych pełnomocników ds. promocji oraz opiekunów praktyk. Wśród obecnych znaleźli się również reprezentanci firm Studio Lingua oraz Software Development Academy, które na dniach oficjalnie dołączą do grona członków Rady Biznesu.

Podczas spotkania profesor Artur Gałkowski razem z dr Agnieszką Stawikowską ...

Czytaj dalej →
0

O jąkaniu bez tajemnic

17 stycznia miała miejsce projekcja filmu poświęconego jąkaniu pt. „When I stutter”.

Film poprzedził wykład Pani dr hab. prof. UŚ Katarzyny Węsierskiej pt. „Czy filmy zmieniają postawy wobec jąkania?”. Spotkanie zostało zorganizowane przez Zakład Dialektologii Polskiej i Logopedii w Instytucie Filologii Polskiej i Logopedii UŁ.

Czytaj dalej →
0

Styczniowa środa z polonistyką

8 stycznia odbyło się ostatnie spotkanie w ramach zimowego cyklu Śród z polonistyką. Dla ponad 140 licealistów z Łowicza, Poddębic i Tomaszowa Mazowieckiego wykłady wygłosili:
dr Lidia Ignaczak, Polski i francuski kabaret przełomu XIX i XX wieku, prof. Arkadiusz Morawiec, „Medaliony” Zofii Nałkowskiej ― między dokumentem a literaturą,
prof. Dorota Samborska-Kukuć, Arcydzieła i czytadła ― o literaturze polskiej 2. połowy XIX wieku.


Do zobaczenia w semestrze letnim! Kolejne spotkanie już w lutym.

Czytaj dalej →
0

Ruszyła rekrutacja na płatne staże studenckie!

Uprzejmie informujemy, że rozpoczęliśmy już rekrutację do nowego projektu stażowego, Student’s Power, do którego zgłosił się Państwa Wydział. Będziemy wdzięczni za udostępnienie tej informacji na Państwa kanałach komunikacji ze studentami.

W ramach Student’s Power studenci mają możliwość wziąć udział w warsztatach, skorzystać z doradztwa zawodowego oraz dostać się na dobry jakościowo, płatny staż. W ramach stażu studenci muszą przepracować 240h, a za cały ten czas otrzymają wynagrodzenie w wysokości 4 440 zł. Z funduszy projektu opłacamy również opiekuna stażu po stronie ...

Czytaj dalej →
0

Zmarła prof. dr hab. Ewa Guderian-Czaplińska

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość, że 2 stycznia odeszła

prof. dr hab. Ewa Guderian-Czaplińska

 

kierownik Katedry Dramatu, Teatru i Widowisk UAM,
badaczka teatru antycznego i współczesnego,
krytyk teatralny, wspaniały i życzliwy człowiek.

 

Pracownicy Katedry Dramatu i Teatru UŁ

Czytaj dalej →
0

Drugi projekt italianistów we współpracy z Uniwersytetem Florenckim

Po realizacji zeszłorocznego projektu „Essere Europa|Essere in Europa” italianiści kontynuują współpracę z Uniwersytetem Florenckim i właśnie zakończyli pracę w projekcie „In and out. Dentro e fuori la crisi”, w którym uczestniczyły również Uniwersytet w Salonikach i Uniwersytet Barceloński.

Studentki italianistyki Beata Jaworska i Klaudia Latek zrealizowały włosko-angielski film, w którym przeprowadziły wywiady z przedstawicielami różnych mniejszości językowych mieszkających na co dzień w Polsce. W ten sposób studentki zbadały sytuację przedstawicieli mniejszości włoskiej, niemieckiej i ukraińskiej. Stawiane przez nich pytania dotyczą samopoczucia ...

Czytaj dalej →
0

Studia w ramach programu Erasmus+

Zachęcamy do zapoznania się z informacją dotyczącą rekrutacji studentów UŁ na wyjazd na częściowe studia Erasmus+ do uczelni partnerskich (32 kraje Europy) na rok 2020/2021.

I etap on-line:
złóż wniosek w USOSweb
13.01.2020 r., godz. 12:00 – 17.02.2020 r., godz. 12:00

II etap na Wydziale:
sprawdź szczegóły na stronie swojego Wydziału lub dopytaj u Koordynatora Wydziałowego

Otwórz swój umysł i ruszaj w świat ze stypendium Erasmus+!

Szczegółowe zasady rekrutacji znajdują się na tej stronie.

Prezentacja na temat programu ...

Czytaj dalej →
0

Na Wydziale o tradycjach świątecznych…

12 grudnia odbyło się spotkanie pt. Nadchodzi Boże Narodzenie… Świąteczne refleksje filologa, organizowane przez Koło Naukowe „wKoło Języka” funkcjonujące przy Zakładzie Historii Języka Polskiego Uniwersytetu Łódzkiego.

Referaty członków koła dotyczyły historycznych uwarunkowań związanych z datą obchodów Bożego Narodzenia, wierzeń bożonarodzeniowych, pochodzenia kolęd i ich zmieniającej się w czasie tematyki oraz świątecznych kulinariów, które związane były z praktyczną stroną przygotowywania posiłków i symboliką potraw. Omówiono również językowe aspekty związane z Bożym Narodzeniem — przedstawione zostały nazwy świąt funkcjonujące w historii języka polskiego ...

Czytaj dalej →
0

Warsztaty SDLKN

W ramach działalności Studencko-Doktoranckiego Logopedycznego Koła Naukowego działającego przy Zakładzie Dialektologii Polskiej i Logopedii studentki Agnieszka Stefańska, Magda Janczewska i Anna Misztal przeprowadziły zajęcia z emisji głosu dla koła teatralnego w Szkołe Podstawowej Fundacji Oświatowej „Nasza Szkoła” w Łodzi. Celem zajęć było zapoznanie się z metodami usprawniania artykulacji i pracy głosem.  

Poniżej fotorelacja z wydarzenia.

Czytaj dalej →
0

Za nami spotkanie z cyklu „Świadek Historii”

12 grudnia odbyło się spotkanie w ramach cyklu „Świadek Historii”. Koło Sympatyków Dydaktyki Polonistycznej, działające przy Instytucie Filologii Polskiej i Logopedii, gościło świadków II wojny światowej: podpułkownika Tadeusza Barańskiego oraz majora Tadeusza Bratka.


Poniżej fotorelacja z wydarzenia.

Czytaj dalej →
0

Licealiści na kolejnej „Środzie z polonistyką”

Miło nam poinformować, że 11 grudnia gościliśmy po raz kolejny licealistów z Łodzi, Łowicza i Kutna na spotkaniu w ramach cyklu „Środy z polonistyką”.

Tym razem uczniowie wysłuchali wykładów: dr Katarzyny Badowskiej, Skandalizujący fin de siècle – o skandalach w życiu pisarzy i gorszących dziełach literackich XIX wieku, dr Magdaleny Kuran, Historia biblioteki oraz prof. Tomasza Bocheńskiego, Zapytaj Witkacego? (Jak istnieć intensywnie?).

Aula była wypełniona po brzegi!

Kolejne spotkanie już w styczniu. Do zobaczenia!

Czytaj dalej →
0

Za nami Dyktando Mikołajkowe

Po raz kolejny miłośnicy języka polskiego mieli szansę sprawdzić swoją znajomość ortografii, biorąc udział w VI już edycji Dyktanda Mikołajkowego, które odbyło się 9 grudnia o godz. 17.00 w auli A3 na Wydziale Filologicznym UŁ.

Ponad stu uczestników stawiło czoła zawiłościom polskiej ortografii i interpunkcji, pisząc tekst przygotowany przez członków Koła Naukowego Językoznawców działającego przy Zakładzie Współczesnego Języka Polskiego oraz Koła Naukowego „wKoło Języka” działającego przy Zakładzie Historii Języka Polskiego. W tym roku tematem przewodnim dyktanda były przemiany w życiu studenckim ...

Czytaj dalej →
0

Gala Absolwentów 2019 – fotorelacja

Ponad 70 absolwentów oraz osób wyróżnionych „Medalami za Chlubne Studia” 7 grudnia wzięło udział w Gali Absolwentów Wydziału Filologicznego 2019.

Uczestnicy wydarzenia otrzymali dyplomy ukończenia studiów z rąk Dziekan Wydziału Filologicznego UŁ prof. dr hab. Joanny Jabłkowskiej oraz prorektora UŁ ds. studenckich dra hab. prof. nadzw. UŁ Tomasza Cieślaka.

Uroczystość zakończyło tradycyjne zbiorowe podrzucenie biretów, które poszybowały wysoko w górę przy asyście konfetti.

Zachęcamy do oglądania pierwszej fotorelacji z tego wydarzenia.

Czytaj dalej →
0

Współpraca z biznesem doceniona przez ABSL. Prestiżowe wyróżnienie dla UŁ

Wspaniałe wiadomości ze stolicy! Podczas Gali ABSL, która została zorganizowana 4 grudnia w Hotelu Marriott w Warszawie, Uniwersytet Łódzki został wyróżniony nagrodą za znaczące zasługi dla rozwoju sektora nowoczesnych usług biznesowych w Polsce w ciągu ostatnich 2 lat.

Kapituła konkursowa doceniła działania z zakresu współpracy z pracodawcami, które koordynowane są na naszym Wydziale przez prodziekana prof. UŁ dr. hab. Artura Gałkowskiego oraz dr Agnieszkę Stawikowską-Marcinkowską. Nagrodę podczas Gali odebrała przedstawicielka naszego Wydziału mgr Aleksandra Matusiak.

Jesteśmy niezmiernie dumni i ...

Czytaj dalej →
0

Kolejna „Środa z polonistyką” za nami

13 listopada odbyło się trzecie spotkanie z cyklu „Środy z polonistyką”.

Uczestniczyli w nim uczniowie z: I Liceum Ogólnokształcącego w Kutnie, II Liceum Ogólnokształcącego w Łowiczu, III Liceum Ogólnokształcącego w Bełchatowie, XIII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi, XXX Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi oraz XLVII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi.

Nasi goście wysłuchali wykładów: prof. Katarzyny Sicińskiej „Dzień, tydzień, miesiąc, rok — o nazwach miar czasu w języku polskim”, prof. Magdaleny Pietrzak „Polszczyzna Sienkiewicza — znana i nieznana” oraz prof. Katarzyny Jachimowskiej „Czy macie świet(l)ne ...

Czytaj dalej →
0

Ambasador Francji z wizytą na Filologicznym

W czwartek 31 października nasz Wydział odwiedził Ambasador Francji pan Frédéric Billet. Ambasadorowi towarzyszyli m. in. Konsul Honorowa Francji w Łodzi pani Alicja Bień, Christophe Paoli, attaché ds. nauki i współpracy uniwersyteckiej oraz Benoît Gress, przedstawiciel działu ekonomicznego Ambasady.

Goście spotkali się z panią dziekan Joanną Jabłkowską, panią dyrektor Instytutu Romanistyki Anitą Staroń i panem doktorem Łukaszem Szkopińskim. Studentów – w ten wolny od zajęć dzień – reprezentowała przewodnicząca Koła Naukowego Romanistów Eliza Sasin.

Podczas spotkania przedstawiono profile działalności Instytutu, zarówno w ...

Czytaj dalej →
0

Studenckie pismo KaPITOL poszukuje osób do współpracy

Redakcja studenckiego pisma KaPITOL wychodzącego na Wydziale Filologicznym UŁ zwraca się do wszystkich studentów Wydziału oraz do innych osób z nim związanych z propozycją współpracy w zakresie przygotowania i opracowania siódmego już numeru pisma, którego treść, podobnie jak poprzednio, nie jest ograniczona tematycznie. Naszą ofertę kierujemy zarówno do osób, które chciałyby włączyć się w prace redakcyjne (potrzebujemy kogoś, kto zająłby się składem komputerowym oraz opracowaniem graficznym całości materiału), jak i do tych, którzy chcieliby coś w KaPITOL-u zamieścić (mogą to ...

Czytaj dalej →
0

Filolodzy UŁ będą uczyć policjantów angielskiego

Uniwersytet Łódzki i Komenda Miejska Policji w Łodzi poszerzają współpracę. Wydział Filologiczny, w ramach projektu „Otwarta Łódź”, przeszkoli 80 funkcjonariuszy KMP.

Zakres szkoleń obejmie komunikację międzykulturową, komunikację z osobami ze słabą znajomością języka polskiego oraz język angielski na poziomie podstawowym i średniozaawansowanym. W zamian funkcjonariusz KMP przeprowadzi szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i przepisów prawnych dla cudzoziemców będących uczestnikami projektu. Zapraszamy na podpisanie porozumienia – piątek (25.10), godz. 13:30, Sala Rady Wydziału Filologicznego A5, II p.

Celem porozumienia jest określenie zasad współpracy pomiędzy ...

Czytaj dalej →
0

„Środa z polonistyką”

Za nami drugie spotkanie z serii Środy z Polonistyką. Tym razem gościliśmy ponad 200 uczniów z liceów z Łodzi i z województwa łódzkiego, w tym: I Liceum Ogólnokształcące w Kutnie, Pijarskie Liceum Ogólnokształcące w Łowiczu, XLVII Liceum Ogólnokształcące w Łodzi, II Liceum Ogólnokształcące w Tomaszowie Mazowieckim, XIII Liceum Ogólnokształcące w Łodzi, XXIV Liceum Ogólnokształcące w Łodzi oraz XXX Liceum Ogólnokształcące w Łodzi.

Zaproszeni uczniowie wysłuchali wykładów: dr Agnieszki Wierzbickiej, Dlaczego banki nie robią bokami? O frazeologii i poprawności słów kilka, prof. ...

Czytaj dalej →
0

Produkcja teatralna i organizacja wydarzeń artystycznych – studia dualne na UŁ

Z początkiem roku akademickiego na Wydziale Filologicznym UŁ zostały uruchomione studia dualne pn. „produkcja teatralna i organizacja wydarzeń artystycznych”. To pierwsze takie zajęcia w kraju, podczas których studenci, obok zajęć realizowanych w uczelni, zaangażowani są w działalność konkretnych instytucji kultury.

Podczas dzisiejszego briefingu prasowego na Wydziale Filologicznym UŁ wykładowcy Wydziału, student kierunku i przedstawicielka UMŁ opowiedzieli o charakterze studiów.

Są to studia o profilu praktycznym. Studenci podczas ich trwania mają praktyki w dużym wymiarze – sześć miesięcy w ciągu sześciu semestrów. Program studiów i realizacja jest ściśle związana z pracodawcami, instytucjami kultury ...

Czytaj dalej →
0
Page 1 of 2 12