Akademia Liderów Województwa Łódzkiego

W dniach 3 listopada 2021 r.-10 stycznia 2022 r. odbywa się rekrutacja do projektu pn. „Akademia Liderów Województwa Łódzkiego” realizowanego przez Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego (państwowa jednostka budżetowa, podległa Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji) we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego.

Projekt został objęty patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera. Zajęcia, które rozpoczną się 14 lutego br. i potrwają do 15 lipca br., mają charakter bezpłatny. „Akademia Liderów Województwa Łódzkiego” służy przygotowaniu uczestników do pełnienia funkcji liderów w samorządzie terytorialnym, organizacjach ...

Czytaj dalej →
0

Odszedł prof. Jan Wawrzyńczyk

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 07.11.2021 r. zmarł
em. prof. zw. Uniwersytetu Warszawskiego, a także były pracownik Instytutu Rusycystyki UŁ,
wybitny językoznawca, rusycysta i polonista 

prof. dr hab. Jan Wawrzyńczyk

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 26 listopada 2021 r. o godz. 12.00
w kaplicy cmentarza parafialnego w Aleksandrowie Łódzkim, ul. Piotrkowska 57/59.

Pracownicy Instytutu Rusycystyki UŁ

 

Czytaj dalej →
0

Odeszła mgr Lidia Berestowska

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 06.11.2021 r. zmarła

mgr Lidia Berestowska

metodyk, dydaktyk, emerytowany pracownik Instytutu Rusycystyki UŁ.

Wyrazy żalu i współczucia Rodzinie
składają pracownicy Instytutu Rusycystyki UŁ

 

Czytaj dalej →
0

Odeszła prof. Anna Krupska-Perek

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że 29.10.2021 roku zmarła

dr hab. prof. UŁ Anna Krupska-Perek

językoznawca, dialektolog, emerytowany pracownik Katedry Dialektologii Polskiej
(obecnie Zakład Dialektologii Polskiej i Logopedii w Instytucie Filologii Polskiej i Logopedii).

Pogrzeb odbył się 5 listopada na cmentarzu na Dołach w Łodzi.

Pracownicy Zakładu Dialektologii Polskiej i Logopedii w Instytucie Filologii Polskiej i Logopedii

 

Czytaj dalej →
0

Drugi numer pisma „Brak Słów”

Studenci specjalizacji publicystyka kulturalna i krytyka artystyczna realizowanej na filologii polskiej wydali drugi numer pisma „Brak Słów”.

Tytuł ukazuje się w formie periodyku internetowego i jest „trybuną” do przedstawiania twórczości przyszłych pisarzy i krytyków. Nad pracami czuwa dr Anna Wiśniewska-Grabarczyk z Zakładu Literatury Polskiej XX i XXI wieku.

Zapraszamy do lektury najnowszego numeru!

Czytaj dalej →
0

Uczniowie XXIX LO w Łodzi na warsztatach zorganizowanych przez rusycystykę

23 września Instytut Rusycystyki gościł na Wydziale Filologicznym UŁ uczniów XXIX Liceum Ogólnokształcącego im. Janka Bytnara „Rudego” w Łodzi.

W ramach działalności promującej Wydział Filologiczny dr hab. Aleksy Kucy, prof. UŁ przeprowadził warsztaty z tłumaczenia audiowizualnego. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się na temat współczesnych rodzajów tłumaczenia multimedialnego oraz poznać tajniki pracy tłumaczy audiowizualnych. Po części teoretycznej i pokazach filmowych ochotnicy z grupy uczniowskiej przetestowali siebie w charakterze aktorów filmowych. W studiu telewizyjnym Wydziału Filologicznego młodzi ludzie nagrywali swoje głosy do wybranego ...

Czytaj dalej →
0

Osiemnasty numer „ItaliAMO”

W ostatnich dniach ukazał się najnowszy, XVIII numer dwujęzycznego włosko-polskiego czasopisma „ItaliAMO”.

Inicjatywa łódzkich italianistów, zapoczątkowana w 2013 roku, przez lata rozwijała się i już od kilku wydań periodyk oprócz studentów filologii włoskiej UŁ zaprasza do współpracy także autorów z innych polskich ośrodków i z zagranicy. Nie inaczej jest tym razem. Czytelnicy mogą zapoznać się z tekstami miłośników kultury włoskiej z Łodzi, Lublina i Krakowa, a międzynarodowego wymiaru nadają „ItaliAMO” artykuły powstałe we Włoszech i Brazylii.

Do lektury periodyku z pewnością zachęcić może opinia Weroniki Kursy, studentki filologii włoskiej UŁ, która od kilku lat publikuje w nim swoje teksty: „Czasopismo Italiamo to wspaniała idea ...

Czytaj dalej →
0

Zmarł Wojtek Wielądek

Z niezmiernym smutkiem zawiadamiamy, że 11 lipca zmarł

Wojtek Wielądek

student III roku kierunku produkcja teatralna i organizacja widowisk.

Pogrzeb odbędzie się w piątek, 23 lipca o godz. 9.50 na Cmentarzu Komunalnym w Łodzi na Zarzewie, pożegnanie rozpocznie się w Kaplicy przy ulicy Przybyszewskiego 323.

pracownice i pracownicy Katedry Dramatu i Teatru
oraz studentki i studenci produkcji teatralnej i organizacji widowisk

 

Czytaj dalej →
0

Lingwistyka w komunikacji specjalistycznej wyróżniona Laurem innowacji

Lingwistyka w komunikacji specjalistycznej (studia II stopnia) znalazła się wśród najbardziej innowacyjnych i wartościowych kierunków akademickich w Polsce. Certyfikat akredytacyjny dla studiów prowadzonych w Katedrze Języków Specjalistycznych oraz Komunikacji Międzykulturowej UŁ przyznany został w ramach VI edycji konkursu ogłoszonego przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, wyróżniającą najlepsze na rynku akademickim kierunki oraz najbardziej odpowiadające potrzebom pracodawców.

Szczególne uznanie w konkursie zyskała innowacyjność studiów, za którą lingwiści z Uniwersytetu Łódzkiego otrzymali specjalne wyróżnienie: „Laur innowacji”.

Uroczysta gala oraz oficjalne wręczenie certyfikatów i ...

Czytaj dalej →
0

Węzeł dwóch kultur. Studenci o relacjach polsko-niemieckich

Rocznica urodzin Karla Dedeciusa, przypadająca na maj 2021 roku, stała się okazją do refleksji na temat dialogu i współpracy Polaków oraz Niemców. Studenci Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego przygotowali projekt, którego głównym celem jest ukazanie relacji polsko-niemieckich i ich wpływu na rozwój wielokulturowej Łodzi.


„Węzeł dwóch kultur. Łódź polsko-niemiecka” to inicjatywa zapoczątkowana na zajęciach Organizacja i zarządzanie kulturą w dobie nowych mediów prowadzonych przez mgr Natalie Moreno-Kamińską z Katedry Dramatu i Teatru UŁ na kierunku nowe media i kultura cyfrowa. W ...

Czytaj dalej →
0

Zaproszenie do udziału w kursie języka jidysz

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą kursu języka jidysz, który odbędzie się w dniach 9-27 sierpnia.

Organizatorzy przewidzieli dla uczestników 2 możliwości: zajęcia stacjonarne organizowane w Paryżu (2 poziomy) lub w formie zdalnej (5 poziomów w formie online).

Płatność za udział w zajęciach to 80 EUR.

Szczegółowe informacje na tej stronie.

Formularz kontaktowy: https://www.yiddishparis.com/contact-us/

Czytaj dalej →
0

„Brak Słów” – internetowe pismo studentów polonistyki

Przyszli publicyści, krytycy literaccy i artyści doskonalący swoje talenty na specjalizacji “Publicystyka kulturalna i krytyka artystyczna” wydali właśnie pierwszy numer pisma pt. „Brak Słów”. Projekt funkcjonuje w formie serwisu internetowego.

Jestem bardzo dumna z moich studentów mówi dr Anna Wiśniewska-Grabarczyk, sprawująca opiekę nad pismem. Mimo niełatwej sytuacji pandemicznej i szeregu obowiązków (nie tylko) uczelnianych pracowali z nieopisanym wręcz zapałem i radością tworzenia. Wszystkim moim młodym Współpracownikom dziękuję za tę wspólną podróż. Dziękuję również Władzom Wydziału Filologicznego za przychylność, ...

Czytaj dalej →
0

Konkurs o nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego za najlepsze rozprawy i prace tematycznie związane z województwem łódzkim 2021

Zarząd Województwa Łódzkiego ogłosił konkurs o przyznanie nagród Marszałka Województwa Łódzkiego za najlepsze rozprawy i prace z 2020 roku tematycznie związane z województwem łódzkim.

1. Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego przyznaje się za rozprawy i prace tematycznie związane z województwem łódzkim lub promujące region, bądź też za prace, których wyniki badań wykazują użyteczność dla rozwoju społecznego, gospodarczego lub kulturalnego regionu.

2. Do Konkursu mogą być zgłoszone prace obronione w 2020 roku, dotychczas nienagrodzone w formie nagrody pieniężnej w innych konkursach.

3. Do Konkursu mogą być zgłaszane prace ...

Czytaj dalej →
0

Festiwal Dobrego Smaku – oferta praktyk dla studentów

Festiwal Dobrego Smaku zaprasza osoby z kierunków i specjalizacji:
– public relations,
– nowe media i kultura cyfrowa,
– dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz  innych kierunków humanistycznych,do odbycia praktyk przy organizacji i w trakcie trwania festiwalu.

Poszukujemy energicznych osób z otwartością na nowe doświadczenie zawodowe, które wesprą działalność przedsięwzięcia.

Obszary współpracy:
– organizacja wydarzeń;
– obsługa social media;
– wsparcie organizatora festiwalu przy wdrażaniu koncepcji wydarzenia.

Osoby zainteresowane praktykami prosimy o kierowanie swoich aplikacji na adres: Czytaj dalej →

0

Odeszła dr Barbara Krucka (Moskal)

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 14 maja 2021 r. zmarła

dr Barbara Krucka (Moskal)

pracownik Instytutu Rusycystyki UŁ w latach 1965-1982, językoznawca.

Wyrazy głębokiego współczucia Mężowi i Synom składają
pracownicy i studenci Instytutu Rusycystyki UŁ

 

Czytaj dalej →
0

Oferta wolontariatu w Fundacji Sarigato

Studencie! Zostań SuperBohakerem! 💙 W Hakersach szukamy wolontariuszy-korepetytorów, którzy dołączą do Hakersowych Korków i wesprą potrzebujące dzieciaki w nauce szkolnej.

💥 Na czym to polega?

Na regularnych spotkaniach online z wybranym dzieckiem, na których będziecie pomagać w nadrabianiu zaległości, przygotowaniu do sprawdzianu czy po prostu w ogarnięciu jakiegoś przedmiotu.

💥 Kiedy?

Konkretne terminy i pierwsze spotkanie ustalacie indywidualnie z dzieckiem i jego opiekunem. Docelowo korki będziecie prowadzić do końca czerwca, ale jest opcja kontynuowania ich w nowym roku szkolnym.

💥 Kogo wspieramy?

Podopiecznych domów dziecka, świetlic ...

Czytaj dalej →
0

V Konkurs im Prof. Nurczyńskiej-Fidelskiej

Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne „Venae Artis” we współpracy z Katedrą Filmu i Mediów Audiowizualnych UŁ oraz Muzeum Kinematografii w Łodzi ogłosiło V edycję ogólnopolskiego konkursu im. Prof. Eweliny Nurczyńskiej-Fidelskiej na najlepszą pracę magisterską z zakresu kina polskiego lub edukacji audiowizualnej.

Konkurs ma na celu promowanie wartościowych badań naukowych, wspieranie początkujących badaczy oraz – last but not least – upamiętnienie zmarłej w roku 2016 profesor Eweliny Nurczyńskiej-Fidelskiej, która długie lata kierowała Katedrą Mediów i Kultury Audiowizualnej UŁ, była też współzałożycielką i wieloletnim prezesem Stowarzyszenia ...

Czytaj dalej →
0

Dystopia i apokalipsa we współczesnej literaturze i filmie – wyjątkowy projekt studentów anglistyki

Lepiej być martwym czy nieumarłym, jeśli nie ma innego wyjścia? Co to znaczy być człowiekiem? Jaki scenariusz końca świata jest najbardziej prawdopodobny? A którego najbardziej się boimy? Czy ludzkość zasługuje, by przetrwać? Czemu nieustannie sami stwarzamy dla siebie zagrożenie? Czy jest dla nas jakaś przyszłość? Czy jest nadzieja?

Oto projekty twórcze uczestniczek i uczestników proseminarium „Dystopia i apokalipsa we współczesnej literaturze i filmie” na pierwszym roku studiów magisterskich na filologii angielskiej.

Obejrzyjcie ich fantastyczne prace i zobaczcie, do jakich przemyśleń doszliśmy w ...

Czytaj dalej →
0

Studentki slawistyki laureatkami międzynarodowego konkursu translatorskiego

Studentki filologii słowiańskiej znalazły się w gronie laureatów kolejnej edycji międzynarodowego konkursu translatorskiego „Transformacje 2021” (Трансформации 2021) organizowanego przez Uniwersytet im Św. Św. Cyryla i Metodego w Wielkim Tyrnowie. 

Oliwia Król z III roku slawistyki zajęła 2. miejsce w kategorii „Przekład prozy z języka bułgarskiego na język obcy” za tłumaczenie opowiadania Elina Pelina na język polski. Warto dodać, że pani Oliwia powtórzyła sukces z ubiegłego roku – w poprzedniej odsłonie konkursu „Transformacje” również uplasowała się na drugim stopniu podium. Z kolei ...

Czytaj dalej →
0

Filolodzy z UniLodz będą edukować urzędników

Najpierw byli strażnicy miejscy i policjanci, teraz przyszła kolej na pracowników Urzędu Miasta Łodzi. W ramach finansowanego z Funduszy Europejskich projektu „Otwarta Łódź” naukowcy z Wydziału Filologicznego uczą języka angielskiego. Wszystko po to, by nasze miasto było jeszcze bardziej przyjazne obcokrajowcom.

Zaczynamy szkolenia 40 urzędników: semestralne z języka angielskiego oraz dotyczące komunikacji kulturowej i porozumiewania się z osobami słabo znającymi język polski. Istotne jest to, że na szkolenia przygotowaliśmy specjalne podręczniki dedykowane dużej grupie i będące ...

Czytaj dalej →
0

Odszedł prof. Gerhard Giesemann

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że 21 kwietnia 2021 r. w wieku 83 lat zmarł wybitny slawista

prof. dr hab. Gerhard Giesemann

emerytowany profesor Instytutu Slawistyki w Giessen (Uniwersytet Justusa Liebiga w Giessen, Niemcy), wieloletni dyrektor tegoż Instytutu, były przewodniczący Niemieckiego Stowarzyszenia Slawistów, pełnomocnik ds. współpracy z Uniwersytetem Łódzkim w latach 1993-2003, członek Łódzkiego Towarzystwa Naukowego, wieloletni partner Instytutu Rusycystyki UŁ.

Wyrazy głębokiego współczucia Żonie i Bliskim Pana ...

Czytaj dalej →
0

Kultura i sztuka współczesna – nowe studia magisterskie na Wydziale Filologicznym UŁ

Analiza przemian kulturowych i artystycznych w świecie nowoczesnym oraz ich wpływ na współczesne społeczeństwa – to główne założenia programu kultury i sztuki współczesnej, nowego kierunku studiów magisterskich na Wydziale Filologicznym UŁ, który zostanie uruchomiony w październiku.

Kierunek został stworzony z myślą o osobach zainteresowanych interdyscyplinarną refleksją humanistyczną oraz jej praktycznym wykorzystaniem w instytucjach i przemysłach kultury, a także pracy naukowej. Studia te są przede wszystkim propozycją dla absolwentów licencjackich kierunków filologicznych, kulturoznawczych, filozoficznych czy artystycznych.

Jakieś trzy dekady temu wydawało się, ...

Czytaj dalej →
0

Zmarł dr Józef Macjon

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 13 kwietnia 2021 r. zmarł

dr Józef Macjon

długoletni pracownik Katedry Filologii Klasycznej UŁ,
utriusque linguae peritus, wybitny dydaktyk,
nauczyciel i wychowawca wielu pokoleń łódzkich klasyków.

Pogrzeb odbędzie się 19 kwietnia (poniedziałek) o godz. 14.00
w katolickiej części Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej w Łodzi.

Pracownicy i studenci
Katedry Filologii Klasycznej UŁ

 

Wiadomość wygasa dnia: 2021-04-19

Czytaj dalej →
0

Nabór tekstów do studenckiego pisma „KaPITOL”

Redakcja studenckiego pisma „KaPITOL” działającego na Wydziale Filologicznym UŁ zwraca się do wszystkich, którzy studiują na tym Wydziale – oraz do innych osób z nim związanych – z propozycją współpracy w zakresie przygotowania ósmego już numeru pisma, którego treść również tym razem nie jest ograniczona tematycznie.

Naszą ofertę kierujemy przede wszystkim do tych, którzy chcieliby coś w „KaPITOLU” zamieścić (mogą to być teksty o zacięciu naukowym, lecz także rozważania na aktualne tematy, impresje z odbytych podróży, drobne próbki literackie, wspomnienia, polemiki). ...

Czytaj dalej →
0

Zmarł prof. Jerzy Dietl

Z głębokim żalem zawiadamiam, że w dniu 23 lutego 2021 r. zmarł

prof. dr hab. Jerzy Dietl

Doktor honoris causa Uniwersytetu Jean Moulin Lyon III
i Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Łódzkiego.
Pełnił szereg odpowiedzialnych funkcji na Wydziałach:
Ekonomiczno-Socjologicznym i Zarządzania.
Wieloletni kierownik Katedry Ekonomiki Handlu, dyrektor Instytutu Obrotu Towarowego, kierownik Katedry Marketingu.
Wybitny specjalista z zakresu marketingu i zarządzania przedsiębiorstwem.
Autor ok. 500 ...

Czytaj dalej →
0

Odszedł prof. Jerzy Limon

Z głębokim smutkiem żegnamy Profesora Jerzego Limona, anglistę, literaturoznawcę i teatrologa. Odszedł niezwykły badacz, pisarz i tłumacz, który swojej wizji nadał realne kształty – stworzył Gdański Teatr Szekspirowski.  

 

Pracownicy Katedry Dramatu i Teatru UŁ

Czytaj dalej →
0

Zmarła profesor Alicja Helman

Ze smutkiem informujemy, że 24 lutego br. w Hiszpanii zmarła profesor Alicja Helman, wybitna filmoznawczyni, kulturoznawczyni, muzykolożka, eseistka i tłumaczka związana z wieloma wiodącymi ośrodkami badawczymi w Polsce (pracowała w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, była kierownikiem Zakładu Filmu i Telewizji Instytutu Literatury i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Zakładu Filmu i Telewizji Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie).

Profesor Alicja Helman przez wiele lat była również zatrudniona  na Wydziale Filologicznym UŁ w Zakładzie Wiedzy o Filmie, gdzie przede wszystkim opiekowała się młodymi uczonymi. Jako inicjatorka licznych projektów badawczych, serii wydawniczych oraz konferencji współtworzyła, integrowała i skupiała wokół siebie polskie ...

Czytaj dalej →
0

Wystartowała 8. edycja konkursu Papaya Young Directors

Marzysz o karierze reżyserki/reżysera, a może po prostu chcesz nakręcić film reklamowy, teledysk lub film społecznie zaangażowany? Konkurs Papaya Young Directors, unikatowa inicjatywa skierowana do każdego w wieku między 20-35 lat, daje szansę i budżet na realizację Twojego filmu! Pomysły możesz zgłaszać już do 14 marca 2021 r. na stronie www.papayayoungdirectors.com

Jeśli nudzą cię telewizyjne reklamy i uważasz, że pora zmienić tę branżę, to konkurs dla Ciebie. To właśnie w ramach tej inicjatywy możesz zrealizować filmy dla takich marek jak ...

Czytaj dalej →
0

Studio telewizyjne gotowe do otwarcia. Nowa inwestycja na Wydziale Filologicznym UŁ

Już wkrótce studenci dziennikarstwa na Uniwersytecie Łódzkim będą mogli wejść do pachnącego nowością studia telewizyjnego. Inwestycja, która właśnie dobiegła końca, stanowi uzupełnienie nowoczesnej infrastruktury Wydziału Filologicznego. Nowo powstałe pomieszczenie wraz z funkcjonującym od ponad 6 lat studiem radiowym i kabiną lektorów mają umożliwić przyszłym dziennikarzom praktyczną naukę zawodu.

Studio telewizyjne było marzeniem studentów i wykładowców od dłuższego czasu. Ukończenie inwestycji z pewnością przyczyni się do urozmaicenia programu zajęć realizowanych na uczelni.

W studiu zamierzamy prowadzić przedmioty takie, jak: gatunki dziennikarskie telewizyjne, ...

Czytaj dalej →
0

Jednorazowe stypendium naukowe Marszałka Województwa Łódzkiego

Uprzejmie informujemy, że została ogłoszona kolejna edycja przyznawania jednorazowych stypendiów naukowych Marszałka Województwa Łódzkiego.

Wnioski wypełnione komputerowo należy dostarczyć do Centrum Obsługi Studenta Wydziału Filologicznego UŁ, w nieprzekraczalnym terminie do 1 marca 2021 r.

📄 REGULAMIN

Wnioski można przesłać pocztą na adres:
Centrum Obsługi Studenta Wydziału Filologicznego
ul. Pomorska 171/173, 93-236 Łódź

bądź dostarczyć osobiście do p. 3.42 (po wcześniejszym umówieniu mailowym: katarzyna.pawlowska@uni.lodz.pl).

Czytaj dalej →
0

Studenci i doktoranci z naszego Wydziału ze stypendiami Santander Universidades

21 stycznia komisja stypendialna ogłosiła wyniki kolejnej edycji programu stypendialnego Santander Universidades dla studentów Uniwersytetu Łódzkiego.

W gronie wyróżnionych znalazło się 4 studentów naszego Wydziału: Łukasz Barys (filologia polska), Eliza Sasin (filologia romańska), Daniel Sołtysiak (kulturoznawstwo) oraz Magdalena Stefanowska (dziennikarstwo i komunikacja społeczna).

Komisja nagrodziła również doktorantów. Na liście wyróżnionych osób w tej grupie znalazły się m.in. Justyna Groblińska (Instytut Romanistyki), Katarzyna Kowalik (Instytut Romanistyki) oraz Eliza Matusiak (Katedra Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej).

Intencją fundatora stypendiów jest niezmiennie nagradzanie studentów Uniwersytetu Łódzkiego za ...

Czytaj dalej →
0

Studenci rusycystyki laureatami Moskiewskiego Festiwalu Przyjaźni

Studenci II roku studiów licencjackich filologii rosyjskiej Oliwia Łubowska i Michał Wiktorowicz stanęli na wirtualnym podium X Moskiewskiego Festiwalu Przyjaźni.

Uczestnicy wydarzenia prezentowali swoje umiejętności wokalne w języku rosyjskim. Organizatorem wydarzenia online była najbardziej prestiżowa uczelnia w Rosji – Moskiewski Uniwersytet Państwowy im. M. Łomonosowa (MGU).

W finale wystąpiło 122 uczestników z 42 krajów. Pani Oliwia zdobyła tytuł zwyciężczyni konkursu, zaś Pan Michał został laureatem.

Serdecznie gratulujemy naszym zdolnym studentom!

Czytaj dalej →
0

III edycja Konkursu EkSoc StartUP

Jesteś studentem/doktorantem z województwa łódzkiego? Jesteś kreatywny? Chcesz samodzielnie zaplanować własną karierę i myślisz o założeniu firmy? Zapraszamy do udziału w III edycji Konkursu EkSoc StartUP! Zgłoś się do 31 stycznia 2021, zdobądź kilkumiesięczne wsparcie praktyków biznesu, pakiet szkoleń, know-how, kontakty, które zaprocentują w przyszłości, a nawet 25 000 PLN!

Ważne linki:

Organizatorem konkursu EkSoc StartUP! jest Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego, wraz z działającą przy nim Radą Biznesu oraz partnerami biznesowymi.

Konkurs ...

Czytaj dalej →
0

Rekrutacja do międzynarodowego programu GEMMA

Niepowtarzalna szansa dla studentów zainteresowanych gender studies i women’s studies. Ruszyła rekrutacja do programu Erasmus Mundus Master’s Degree in Women’s and Gender Studies (GEMMA).

Projekt będzie szczególnie wartościowy dla osób, których istotną częścią pracy naukowej jest polityka równych szans, kwestie związane z imigracją, mniejszościami etnicznymi, seksualnymi czy religijnymi.

GEMMA daje możliwość studiowania w ramach dwuletniego interdyscyplinarnego programu magisterskiego na przynajmniej dwóch uczelniach partnerskich (w Bolonii, Yorku, Oviedo, Wiedniu czy Utrechcie). Po ukończeniu studiów można otrzymać podwójny dyplom z zakresu gender studies.

Więcej informacji ...

Czytaj dalej →
0

Dr Jiří Byčkov z nagrodą czeskiego ministerstwa

Dr Jiří Byčkov, lektor języka czeskiego w Katedrze Filologii Słowiańskiej UŁ, znalazł się w gronie 10 osób nagrodzonych przez czeskie Ministerstwo Edukacji, Młodzieży i Sportu.

Nagrody przyznane absolwentom i studentom czeskich uczelni mają na celu wyróżnienie osób, które aktywnie pomagały w trakcie pandemii COVID-19 poprzez wolontariat i inne działania. Absolwent Uniwersytetu Masaryka w Brnie i wykładowca UŁ dr J. Byčkov odpowiedział na prośbę o pomoc Ostrawskiego Centrum Alzheimera, gdzie w pierwszej fazie epidemii pracował jako uczestnik interwencji kryzysowej, opiekun sanitarny oraz ...

Czytaj dalej →
0

Finał IV edycji konkursu „Recensiamo ItaliAMO”

Studenckie Koło Naukowe Italianistów UŁ „ItaliAMO” składa podziękowania wszystkim uczestnikom za nadesłanie wspaniałych recenzji współczesnych włoskich książek! Najciekawsze teksty zostaną opublikowane w kolejnym numerze czasopisma „ItaliAMO”, który ukaże się w połowie 2021 roku.

Członkowie Koła serdecznie dziękują Pani Dyrektor Instytutu Romanistyki, prof. Staroń, za udział w obradach jury i nieocenioną pomoc przy ocenianiu prac konkursowych.

Patronami wydarzenia w czwartej edycji konkursu byli: Wydawnictwo Czarne, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytet Łódzki.

Szczególne podziękowania Koło składa Pani Dziekan Wydziału Filologicznego, prof. Jabłkowskiej oraz Prorektorowi ds. studentów i jakości kształcenia, prof. Zakrzewskiemu, za wsparcie konkursu.

Oto nazwiska zwycięzców oraz autorów ...

Czytaj dalej →
0

Odeszła prof. Dorota Filipczak

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 1 stycznia 2021 r. zmarła

dr hab. Dorota Filipczak

 

profesor Uniwersytetu Łódzkiego, 
kierownik Zakładu Badań Intermedialnych, Kanadystycznych i Postkolonialnych w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Łódzkiego.
Specjalista z zakresu literaturoznawstwa anglojęzycznego.
Autorka licznych publikacji naukowych.
Ceniony Nauczyciel akademicki i Wychowawca młodzieży.

 

Panią Profesor żegnają
Rektor, Senat,
Dziekan, Rada Wydziału,
pracownicy i studenci Wydziału Filologicznego

 

Czytaj dalej →
0

Odeszła Sabina Pawlak

Z  głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 10 grudnia 2020 r. zmarła 

Pani Sabina Pawlak

 emerytowany pracownik administracji 
wieloletni kierownik Dziekanatu Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.

Pogrzeb odbędzie się 18 grudnia 2020 r. (piątek) o godz. 11.15
na Cmentarzu Rzymskokatolickim pw. Św. Antoniego przy ul. Solec 11 w Łodzi.

 

Rektor, Dziekan Wydziału Filologicznego,
Kanclerz i pracownicy Uniwersytetu Łódzkiego

 

 

Czytaj dalej →
0

Wyróżnienie dla „ItaliAMO” w konkursie dziennikarskim EDUinspiracje Media 2020

Miło nam poinformować, że redakcja czasopisma „ItaliAMO” została wyróżniona w konkursie EDUinspiracje Media 2020.

Jego adresatami byli dziennikarze, którzy, jak piszą organizatorzy wydarzenia, „w sposób przystępny, zrozumiały oraz atrakcyjny prezentują problematykę związaną z programami i inicjatywami edukacyjnymi zarządzanymi przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, a w swojej działalności poruszali i promowali działania w ramach programów Erasmus+, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży, Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży, Eurodesk, Europass, eTwinning”.

Działalność dwujęzycznego czasopisma łódzkich italianistów, w którym bardzo często pojawiają się ...

Czytaj dalej →
0

Prośba o wsparcie dla studentki naszego Wydziału

Drodzy studenci i pracownicy,

zapewne wielu z Was słyszało o wybuchu gazu w jednym z domów we Włodzimierzowie i smutnych konsekwencjach tego zdarzenia. Tragedia ta dotknęła bezpośrednio studentkę naszego Wydziału. Wszystkich, którzy w tej trudnej chwili chcieliby okazać solidarność z poszkodowanymi, z całego serca zachęcamy do dołączenia do internetowej zbiórki pieniędzy.

Link do zbiórki

Czytaj dalej →
0

Wolność w tworzeniu – łódzkie wykłady Olgi Tokarczuk

Na rynku ukazała się najnowsza książka Olgi Tokarczuk „Czuły narrator”. To zbiór dwunastu wykładów poświęconych nie tylko warsztatowi polskiej Noblistki, ale również dotykających zagadnień szeroko pojętej psychologii twórczości. Część z wykładów autorka „Biegunów” zaprezentowała po raz pierwszy na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. To wyróżnienie nie tylko humanistycznego dorobku łódzkiej humanistyki, ale również potwierdzenie, że UŁ stanowi wiodący ośrodek myśli humanistycznej w Polsce.

Wszystkie wykłady dostępne są w formie podcastów:

Olga Tokarczuk: Psychologia narratora, czyli kto to mówi?

Czytaj dalej →

0

Stypendia Santander Universidades dla studentów UŁ

Ruszył nabór na stypendia Santander Universidades Polska. Nagrody finansowe otrzymają studenci z najlepszymi osiągnięciami w nauce, angażujący się w pracę na rzecz społeczności uniwersyteckiej, promocję nauki, czy też współpracę z podmiotami zewnętrznymi.

W bieżącej edycji programu stypendialnego przyznane zostaną:

– 2 jednorazowe stypendia w kwocie 2600 zł,

– 4 jednorazowe stypendia w kwocie 1300 zł,

– 44 jednorazowe stypendia po 900 zł.

Aplikować można do 31 grudnia 2020 r.

Szczegóły na stronie Uniwersytetu Łódzkiego.

Czytaj dalej →
0

Konkurs „Recensiamo ItaliAMO”

Studenckie Koło Naukowe Italianistów UŁ ItaliAMO ma przyjemność ogłosić czwartą edycję konkursu na najlepszą recenzję współczesnego włoskiego dzieła literackiego!

Na przestrzeni trzech lat dzięki konkursowi udało nam się poznać mnóstwo interesujących, współczesnych włoskich książek! Rok temu wśród autorów cieszących się największym zainteresowaniem, królowała niezmiennie Elena Ferrante. Obok tego tajemniczego nazwiska pojawiły się też inne, np. Margaret Mazzantini czy Jhumpa Lahiri, dzięki którym poznaliśmy wspaniałe narracje na temat przewrotnych kobiecych losów. Młode pokolenie cały czas przyciąga również kryminał, czego dowodem były recenzje m.in. utworów Michela Giuttariego i Donata Carrisiego. ...

Czytaj dalej →
0

VIII edycja projektu mentorskiego

Do końca października br. potrwa rekrutacja studentów do kolejnej edycji projektu mentorskiego w ramach Programu Absolwent VIP UŁ. Projekt ten – niezmiennie od ośmiu lat – skierowany jest do studentów wszystkich wydziałów Uniwersytetu Łódzkiego. Wybitni absolwenci UŁ – w tej edycji będzie ich blisko 40 – wspierają studentów w znajdywaniu nowych sposobów poszerzania kwalifikacji oraz wskazują najnowsze trendy i kierunki rozwoju.

Kim jest mentee? Tym terminem określamy ucznia, który poszukuje pomocy w nakreśleniu swojej ścieżki zawodowej i w tym celu indywidualnie ...

Czytaj dalej →
0

Księgarnia PWN ponownie otwarta

Od 1 października księgarnia PWN znajdująca się na poziomie -1 w budynku Wydziału Filologicznego wznawia pracę.
Księgarnia będzie czynna bez zmian, tj. od poniedziałku do piątku w godzinach 09:00 – 17:00

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

Osobom, które nie mogą pojawić się w księgarni osobiście, proponujemy zakupy poprzez naszą stronę internetową:
http://lodzkopcinskiego.ksiegarnienaukowe.pl/

Zamówienia składane przez stronę mogą zostać dostarczone kurierem (po opłaceniu lub z opcją płatności za pobraniem) lub można odebrać je osobiście w księgarni (przy ...

Czytaj dalej →
0
Page 1 of 2 12