„Akademicki Grand PiK” dla studentek dziennikarstwa

Bardzo miło nam poinformować, że Klaudia Leśniak, Aleksandra Malatyńska, Maja Maranda, Agata Nalepa, Julia Niewola i Sara Sikora otrzymały Nagrodę Główną w Konkursie „Akademicki Grand PiK” za słuchowisko kryminalne pt. „Na pełnym morzu”.

Nad zwycięską pracą studentki pracowały w ramach warsztatów organizowanych przez fundację Teatr Wyobraźni. Sam pomysł został zaczerpnięty z największych klasyków literatury kryminalnej, a konkretnie z twórczości Agaty Christie, których jej imienniczka — Agata Nalepa, jest wielką fanką. Wszystkie autorki były zgodne, co do osadzenia akcji ...

Czytaj dalej →
0

VI Konkurs im. Prof. Eweliny Nurczyńskiej-Fidelskiej

Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne „Venae Artis” we współpracy z Katedrą Filmu i Mediów Audiowizualnych UŁ oraz Muzeum Kinematografii w Łodzi ogłosiło VI edycję ogólnopolskiego konkursu im. Prof. Eweliny Nurczyńskiej-Fidelskiej na najlepszą pracę magisterską z zakresu kina polskiego lub edukacji audiowizualnej.

Konkurs ma na celu promowanie wartościowych badań naukowych, wspieranie początkujących badaczy oraz – last but not least – upamiętnienie zmarłej w roku 2016 profesor Eweliny Nurczyńskiej-Fidelskiej, która długie lata kierowała Katedrą Mediów i Kultury Audiowizualnej UŁ, była też współzałożycielką i wieloletnim prezesem Stowarzyszenia ...

Czytaj dalej →
0

Trwa rekrutacja do AIESEC

Wiosna już za pasem. Wszystko budzi się do życia, zwierzęta wychodzą ze swych nor, kwiaty rozkwitają… Rozkwitnąć możesz i ty!

 Jeśli chcesz:

– ciekawie spędzić okres wakacyjny

– wyjść ze swojej strefy komfortu i przeżyć niezapomnianą przygodę

 – wziąć udział w ZAGRANICZNYM projekcie wolontariackim

Skontaktuj się z nami: bit.ly/TalentUni

AIESEC to największa na świecie, niezależna organizacja prowadzona przez młodych ludzi, działająca w ponad 100 krajach na poziomie lokalnym, narodowym i globalnym. W Polsce od ponad 45 lat rozwijamy w młodych ludziach cechy ...

Czytaj dalej →
0

Wycieczka dla ambasador Królestwa Niderlandów poprowadzona przez studentki

12 maja do Łodzi przybyli ambasador Królestwa Niderlandów, Daphne Bergsma, oraz attaché kulturalny – Martin van Dijk.

W ramach wizyty uczestniczyli w wycieczce, którą zorganizowała prof. Beata Grzeszczakowska-Pawlikowska (Zakład Językoznawstwa Niemieckiego). W rolę przewodników wcieliły się studentki naszego Wydziału: Natalia Cukier (filologia germańska) i Justyna Styś (filologia germańska) oraz Julia Rogalska (lingwistyka dla biznesu).

Dzięki dobrej znajomości języka niderlandzkiego studentki mogły pokazać naszym gościom architekturę miasta, a także opowiedzieć o kulturze i codziennym życiu na Uniwersytecie.

On Thursday May 12, the ambassador of ...

Czytaj dalej →
0

Odszedł Adam Wołosz

Z głębokim żalem i poczuciem niezgody żegnamy naszego studenta – Adama Wołosza: mądrego, utalentowanego, dobrego i wrażliwego człowieka.

Z wyrazami współczucia wobec wszystkich bliskich, którzy doświadczają straty

Wykładowcy Instytutu Germanistyki UŁ

 

Czytaj dalej →
0

Werdykt młodych krytyków

Studenci polonistyki realizujący specjalizację „Publicystyka kulturalna i krytyka artystyczna” byli jurorami w konkursie literackim „Słowa-klucze” zorganizowanym we współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym w Pile.

Prace oceniały oraz w uroczystej gali wręczenia dyplomów udział wzięły studentki-członkinie Redakcji „Braku Słów”: Oliwia Stykowska, Julia Marynowska, Maja Aulak, Aleksandra Pawełczyk, Aga Becherka. Prace oceniali także studenci: Dominik Prądzyński i Filip Kaczmarek.

Nad konkursem czuwały mgr Iwona Krasowska (I LO w Pile) oraz dr Anna Wiśniewska-Grabarczyk (Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii, dobry duch pisma „Brak Słów”).

28 kwietnia ogłoszono wyniki konkursu.

I Nagroda

Pan Jakub Cebula (klasa 3B, I LO w Pile) za wiersz ...

Czytaj dalej →
0

Dołącz do redakcji Gazety Festiwalowej TUPOT

W terminie 9-15 maja 2022 roku odbędzie się tegoroczny Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi, podczas którego, jak co roku, Studenckie Koło Naukowe Teatrologów będzie wydawać Gazetę Festiwalową TUPOT oraz prowadzi Klub Festiwalowy. Właśnie trwa nabór do tegorocznej redakcji gazety, do której także Ty możesz dołączyć! Szukamy przede wszystkim osób lubiących teatr, chcących pisać teksty do gazety i prowadzić rozmowy z aktorami w Klubie Festiwalowym, który co wieczór transmitowany jest na oficjalnym Facebooku Festiwalu.

Jakie mogą być Twoje zadania?
– pisanie recenzji,
Czytaj dalej →

0

Odeszła prof. Grażyna Rytter

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 20.12.2021 r. zmarła

dr hab. prof. UŁ Grażyna Rytter

językoznawca, emerytowany pracownik Zakładu Językoznawstwa w Instytucie Rusycystyki.

Pogrzeb śp. prof. Grażyny Rytter odbędzie się 01.04.2022 r. (piątek) o godz. 13:00 na cmentarzu wojskowym św. Jerzego w Łodzi na „Dołach”, ul. Wojska Polskiego 149.

 

Wyrazy żalu i współczucia Rodzinie składają

Pracownicy Instytutu Rusycystyki UŁ

 

Czytaj dalej →
0

Nowy numer pisma polonistów pt. „Brak Słów”

Właśnie się ukazał najnowszy, już czwarty, numer studenckiego pisma „Brak Słów”, który współtworzą studenci polonistyki ze specjalizacji publicystyka kulturalna i krytyka artystyczna. Tym razem do lektury najnowszego numeru zaprasza Redaktorka Naczelna, Aga Becherka.

„Jak zawsze zadbaliśmy o czytelników, oferując bardzo różnorodne utwory – od intrygującej poezji, przez błyskotliwą publicystykę, po prozę skłaniającą do refleksji. Zapraszamy do literackiego świata, w którym każdy odnajdzie komfortową przestrzeń, idealną do czytelniczych uniesień i przemyśleń”.

Dr Anna Wiśniewska-Grabarczyk, opiekunka i dobry duch pisma, dodaje: „Wrażliwość i pasja ...

Czytaj dalej →
0

Odeszła prof. Barbara Falińska

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że 13 marca 2022 r. zmarła

prof. dr hab. Barbara Falińska

językoznawczyni, polonistka, emerytowany pracownik Instytutu Języka Polskiego PAN w Warszawie oraz Uniwersytetu w Białymstoku, która całe życie zawodowe poświęciła
badaniu i opisywaniu gwar polskich. Pani Profesor była pasjonatką badań dialektologicznych na Mazowszu i Podlasiu, organizatorką corocznych warsztatów i konferencji gwaroznawczych dla uczniów, studentów i pracowników naukowych,pomysłodawczynią projektu i serii wydawniczej ...

Czytaj dalej →
0

Rozstrzygnięcie konkursu na wybór stypendium dla doktoranta/doktorantki w projekcie CEUS-UNISONO

Informujemy, iż obradująca w dniu 11.03.2022 komisja konkursowa dla wyłonienia jednego stanowiska stypendialnego dla doktoranta/doktorantki w projekcie NCN CEUS UNISONO pt. „Studia animacji filmowej w Gottwaldovie i Łodzi (1945/47-1990) – porównawcza biografia zbiorowa”, zdecydowała o przyznaniu 12-miesięcznego stypendium p. Agacie Hofelmajer-Roś ze Szkoły Doktorskiej w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Czytaj dalej →
0

Oświadczenie Redakcji pisma „Brak Słów” w sprawie ataku Federacji Rosyjskiej na suwerenną Ukrainę

Redakcja pisma „Brak Słów” w pełni solidaryzuje się z naszymi Siostrami i Braćmi z Ukrainy. Jesteśmy wstrząśnięci bestialskim atakiem wojsk rosyjskich na wolny i suwerenny kraj. Nie da się przejść obojętnie obok tej ogromnej tragedii, która spotkała niewinnych ludzi.

Drodzy Przyjaciele – wszyscy jesteście niesamowicie dzielni. Stanowicie przykład odwagi, postawy patriotycznej i moralnej. Będziemy Was wspierać do samego końca. Jesteśmy z Wami sercem i duchem.

Drodzy Czytelnicy – zachęcamy Was do brania udziału we wszelkich akcjach pomocowych. Informacje o aktywnościach organizowanych przez ...

Czytaj dalej →
0

Konkurs na wybór stypendystki/ty w międzynarodowym projekcie CEUS-UNISONO

Wydział Filologiczny ponawia ogłoszenie konkursu na wybór studenta/studentki – stypendystki/ty w międzynarodowym projekcie CEUS-UNISONO dotyczącym porównania pól polskiej i czeskiej animacji filmowej.

Wymagania:

Kandydat/ka powinien/a:

  • posiadać status studenta/studentki trzeciego stopnia studiów w dziedzinie nauk społecznych lub humanistycznych;
  • posiadać znajomość aparatu badawczego socjologii;
  • dobrze widziana znajomość aparatu badawczego filmoznawstwa;
  • wykazywać się znajomością technik analizy danych ilościowych (w tym obsługa programu SPSS lub innego programu do analizy danych ilościowych) oraz analizą danych jakościowych (Atlas.ti lub pokrewny program);
  • biegle obsługiwać pakiet MS Office – w szczególności arkusz kalkulacyjny;
  • posiadać umiejętność analitycznego myślenia i rozwiązywania problemów, wykazywać się samodzielnością i ...
Czytaj dalej →
0

Nierozstrzygnięcie konkursu na stypendium w projekcie NCN CEUS-UNISONO

Obradująca w dn. 18.02.2022 komisja konkursowa dla wyłonienia jednego stanowiska stypendialnego dla doktoranta/doktorantki w projekcie NCN CEUS UNISONO pt. „Studia animacji filmowej w Gottwaldovie i Łodzi (1945/47-1990) – porównawcza biografia zbiorowa”, zdecydowała o nierozstrzygnięciu konkursu. Uzasadnienie: nadesłane dokumenty uniemożliwiają wyłonienie kandydata/kandydatki spełniającego/spełniającej wymagania w konkursie (w szczególności, żaden z kandydatów/kandydatek nie wykazał/a spełnienia warunku znajomości technik analizy danych, niezbędnego dla realizowania zadań w projekcie).

Komisja zarekomendowała rozpisanie nowego konkursu w najbliższym możliwym terminie.

Czytaj dalej →
0

Studenci-redaktorzy pisma „Brak Słów” jurorami w konkursie literackim

Od 2021 r. na Wydziale Filologicznym działa studencki periodyk internetowy „Brak Słów”. Młodzi redaktorzy pisma nie tylko ćwiczą się we własnej twórczości krytycznoliterackiej, ale – co pokazuje najnowsza inicjatywa – są zapraszani do jurorowania w konkursach literackich. Zaproszenie takie przyszło ze strony I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile oraz redakcji szkolnego periodyku „POLON”.

W roku 2022 wystosowaliśmy do dr Anny Wiśniewskiej-Grabarczyk prośbę o wsparcie merytoryczne przy organizacji szkolnego konkursu literackiego. Mimo bardzo lokalnego zasięgu tych zmagań, nasza propozycja ...

Czytaj dalej →
0

Odszedł Prof. dr hab. JERZY BARTMIŃSKI

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 7 lutego 2022 roku zmarł

Prof. dr hab. JERZY BARTMIŃSKI,

emerytowany profesor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, członek Polskiej Akademii Umiejętności, wybitny językoznawca, etnolingwista, znawca folkloru i slawista, twórca Lubelskiej Szkoły Etnolingwistycznej, autor wielu ważnych, przenikliwych i fundamentalnych opracowań z zakresu językowego obrazu świata, stereotypów językowych, słownictwa aksjologicznego, semantyki, tekstologii, odmian i stylów języka. ...

Czytaj dalej →
0

Oferty pracy w firmie CERI International

CERI International, członek Rady Biznesu i Pracodawców WF UŁ oraz wieloletni partner naszego Wydziału, prowadzi rekrutację do pracy wśród osób biegle posługujących się językami obcymi. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi ogłoszeniami.

💼 Młodszy Konsultant ds. Procesów Finansowania Handlu
Praca zdalna z językiem angielskim

Umiejętności językowe to Twój główny atut? Wykorzystaj go w pracy z klientem zagranicznym. Wiemy, że rozwój jest dla Ciebie ważny, dlatego u nas możesz angażować się w projekty wewnętrzne i szkolenia dla nowych pracowników, mając realny wpływ na ...

Czytaj dalej →
0

Odszedł Prof. dr hab. BOGDAN WALCZAK

Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 1 lutego 2022 roku zmarł

Prof. dr hab. BOGDAN WALCZAK,

wybitny i ceniony językoznawca, polonista i slawista, wielki erudyta, znakomity znawca dziejów polszczyzny, autor wielu ważnych i przenikliwych publikacji z zakresu historii języka polskiego, stylistyki, kultury języka, leksykografii, socjolingwistyki, onomastyki oraz językoznawstwa ogólnego i slawistycznego, niestrudzony animator i aktywny uczestnik polskiego życia naukowego, były prorektor Uniwersytetu im. ...

Czytaj dalej →
0

Dołącz do AIESEC!

Nowy rok, nowy ja! Ile razy słyszałeś już ten tekst lub sam go powiedziałeś? Może pora go zaktualizować? Nowy rok, nowe możliwości! Tak powinno brzmieć to stwierdzenie!

Dołącz do AIESEC, największej organizacji młodzieżowej na świecie już teraz i rozwijaj się z nami w działkach takich jak marketing, sprzedaż, audyt i wielu innych przy okazji poznając inspirujących ludzi i świat biznesu! Tylko od Ciebie zależy jaka będzie Twoja przyszłość więc dlaczego nie zacząć pracować nad nią właśnie teraz?

Wypełnij formularz i skontaktujemy się ...

Czytaj dalej →
0

Łukasz Barys z Paszportem Polityki 2021!

Mgr Łukasz Barys, absolwent filologii polskiej na naszym Wydziale, otrzymał Paszport Polityki 2021 w kategorii „Literatura”. Konkursowe jury doceniło debiutancką powieść autora „Kości, które nosisz w kieszeni”.

Paszporty Polityki to jedne z najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych za osiągnięcia w dziedzinie kultury. Tegoroczna odsłona była już 29. edycją konkursu. Co roku wyróżniani są twórcy w 7 kategoriach: literatura, film, teatr, muzyka poważna, plastyka (sztuki wizualne), estrada oraz (od 2016 r.) kultura cyfrowa.

Łukasz Barys został drugim najmłodszym laureatem Paszportów Polityki w kategorii „Literatura” ...

Czytaj dalej →
0

Odszedł dr Kim Skjoldager-Nielsen

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że 6 stycznia br. zmarł w Sztokhlomie

dr Kim Skjoldager-Nielsen,

nasz Kolega i wykładowca na Wydziale Filologicznym, człowiek niezwykle radosny i zawsze gotów do pomocy.

Ponieważ po odejściu Kima jego żona – absolwentka i wykładowczyni naszego Wydziału – Daria Skjoldager-Nielsen i syn Edek znaleźli się w bardzo trudnym położeniu, przyjaciele rodziny zorganizowali zbiórkę dla jej wsparcia. Wpłat można dokonywać, korzystając z linku https://www.betterplace.me/support-for-daria-and-edek

Czytaj dalej →

0

Oferta stażu w Zespole ds. Projektów

Informujemy, iż Zespół ds. Projektów działający w ramach Centrum Rozwoju Wydziału Filologicznego UŁ przyjmie na staż studenta/studentkę. Oferujemy uzyskanie nowych umiejętności i kwalifikacji m.in. kształtowanie kontaktów zawodowych i międzyludzkich, wdrażanie w organizację obowiązków zawodowych, możliwość samodzielnego dokształcania się.

Do zadań stażysty będzie należało:

  1. Wsparcie zespołu w bieżących projektach
  2. Bieżąca współpraca z innymi jednostkami uniwersyteckimi m.in. Centrum Nauki UŁ, dziekanatem, rektoratem itp. oraz współpraca z osobami i instytucjami spoza UŁ
  3. Pisanie i odpowiadanie na maile
  4. Uczestniczenie w bieżącej aktywności biura

Od stażysty oczekujemy umiejętności obsługi komputera, znajomości ...

Czytaj dalej →
0

Akademia Liderów Województwa Łódzkiego

W dniach 3 listopada 2021 r.-10 stycznia 2022 r. odbywa się rekrutacja do projektu pn. „Akademia Liderów Województwa Łódzkiego” realizowanego przez Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego (państwowa jednostka budżetowa, podległa Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji) we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego.

Projekt został objęty patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera. Zajęcia, które rozpoczną się 14 lutego br. i potrwają do 15 lipca br., mają charakter bezpłatny. „Akademia Liderów Województwa Łódzkiego” służy przygotowaniu uczestników do pełnienia funkcji liderów w samorządzie terytorialnym, organizacjach ...

Czytaj dalej →
0

Odszedł prof. Jan Wawrzyńczyk

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 07.11.2021 r. zmarł
em. prof. zw. Uniwersytetu Warszawskiego, a także były pracownik Instytutu Rusycystyki UŁ,
wybitny językoznawca, rusycysta i polonista 

prof. dr hab. Jan Wawrzyńczyk

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 26 listopada 2021 r. o godz. 12.00
w kaplicy cmentarza parafialnego w Aleksandrowie Łódzkim, ul. Piotrkowska 57/59.

Pracownicy Instytutu Rusycystyki UŁ

 

Czytaj dalej →
0

Odeszła mgr Lidia Berestowska

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 06.11.2021 r. zmarła

mgr Lidia Berestowska

metodyk, dydaktyk, emerytowany pracownik Instytutu Rusycystyki UŁ.

Wyrazy żalu i współczucia Rodzinie
składają pracownicy Instytutu Rusycystyki UŁ

 

Czytaj dalej →
0

Odeszła prof. Anna Krupska-Perek

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że 29.10.2021 roku zmarła

dr hab. prof. UŁ Anna Krupska-Perek

językoznawca, dialektolog, emerytowany pracownik Katedry Dialektologii Polskiej
(obecnie Zakład Dialektologii Polskiej i Logopedii w Instytucie Filologii Polskiej i Logopedii).

Pogrzeb odbył się 5 listopada na cmentarzu na Dołach w Łodzi.

Pracownicy Zakładu Dialektologii Polskiej i Logopedii w Instytucie Filologii Polskiej i Logopedii

 

Czytaj dalej →
0

Drugi numer pisma „Brak Słów”

Studenci specjalizacji publicystyka kulturalna i krytyka artystyczna realizowanej na filologii polskiej wydali drugi numer pisma „Brak Słów”.

Tytuł ukazuje się w formie periodyku internetowego i jest „trybuną” do przedstawiania twórczości przyszłych pisarzy i krytyków. Nad pracami czuwa dr Anna Wiśniewska-Grabarczyk z Zakładu Literatury Polskiej XX i XXI wieku.

Zapraszamy do lektury najnowszego numeru!

Czytaj dalej →
0

Uczniowie XXIX LO w Łodzi na warsztatach zorganizowanych przez rusycystykę

23 września Instytut Rusycystyki gościł na Wydziale Filologicznym UŁ uczniów XXIX Liceum Ogólnokształcącego im. Janka Bytnara „Rudego” w Łodzi.

W ramach działalności promującej Wydział Filologiczny dr hab. Aleksy Kucy, prof. UŁ przeprowadził warsztaty z tłumaczenia audiowizualnego. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się na temat współczesnych rodzajów tłumaczenia multimedialnego oraz poznać tajniki pracy tłumaczy audiowizualnych. Po części teoretycznej i pokazach filmowych ochotnicy z grupy uczniowskiej przetestowali siebie w charakterze aktorów filmowych. W studiu telewizyjnym Wydziału Filologicznego młodzi ludzie nagrywali swoje głosy do wybranego ...

Czytaj dalej →
0

Osiemnasty numer „ItaliAMO”

W ostatnich dniach ukazał się najnowszy, XVIII numer dwujęzycznego włosko-polskiego czasopisma „ItaliAMO”.

Inicjatywa łódzkich italianistów, zapoczątkowana w 2013 roku, przez lata rozwijała się i już od kilku wydań periodyk oprócz studentów filologii włoskiej UŁ zaprasza do współpracy także autorów z innych polskich ośrodków i z zagranicy. Nie inaczej jest tym razem. Czytelnicy mogą zapoznać się z tekstami miłośników kultury włoskiej z Łodzi, Lublina i Krakowa, a międzynarodowego wymiaru nadają „ItaliAMO” artykuły powstałe we Włoszech i Brazylii.

Do lektury periodyku z pewnością zachęcić może opinia Weroniki Kursy, studentki filologii włoskiej UŁ, która od kilku lat publikuje w nim swoje teksty: „Czasopismo Italiamo to wspaniała idea ...

Czytaj dalej →
0

Zmarł Wojtek Wielądek

Z niezmiernym smutkiem zawiadamiamy, że 11 lipca zmarł

Wojtek Wielądek

student III roku kierunku produkcja teatralna i organizacja widowisk.

Pogrzeb odbędzie się w piątek, 23 lipca o godz. 9.50 na Cmentarzu Komunalnym w Łodzi na Zarzewie, pożegnanie rozpocznie się w Kaplicy przy ulicy Przybyszewskiego 323.

pracownice i pracownicy Katedry Dramatu i Teatru
oraz studentki i studenci produkcji teatralnej i organizacji widowisk

 

Czytaj dalej →
0

Lingwistyka w komunikacji specjalistycznej wyróżniona Laurem innowacji

Lingwistyka w komunikacji specjalistycznej (studia II stopnia) znalazła się wśród najbardziej innowacyjnych i wartościowych kierunków akademickich w Polsce. Certyfikat akredytacyjny dla studiów prowadzonych w Katedrze Języków Specjalistycznych oraz Komunikacji Międzykulturowej UŁ przyznany został w ramach VI edycji konkursu ogłoszonego przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, wyróżniającą najlepsze na rynku akademickim kierunki oraz najbardziej odpowiadające potrzebom pracodawców.

Szczególne uznanie w konkursie zyskała innowacyjność studiów, za którą lingwiści z Uniwersytetu Łódzkiego otrzymali specjalne wyróżnienie: „Laur innowacji”.

Uroczysta gala oraz oficjalne wręczenie certyfikatów i ...

Czytaj dalej →
0

Węzeł dwóch kultur. Studenci o relacjach polsko-niemieckich

Rocznica urodzin Karla Dedeciusa, przypadająca na maj 2021 roku, stała się okazją do refleksji na temat dialogu i współpracy Polaków oraz Niemców. Studenci Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego przygotowali projekt, którego głównym celem jest ukazanie relacji polsko-niemieckich i ich wpływu na rozwój wielokulturowej Łodzi.


„Węzeł dwóch kultur. Łódź polsko-niemiecka” to inicjatywa zapoczątkowana na zajęciach Organizacja i zarządzanie kulturą w dobie nowych mediów prowadzonych przez mgr Natalie Moreno-Kamińską z Katedry Dramatu i Teatru UŁ na kierunku nowe media i kultura cyfrowa. W ...

Czytaj dalej →
0

Zaproszenie do udziału w kursie języka jidysz

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z ofertą kursu języka jidysz, który odbędzie się w dniach 9-27 sierpnia.

Organizatorzy przewidzieli dla uczestników 2 możliwości: zajęcia stacjonarne organizowane w Paryżu (2 poziomy) lub w formie zdalnej (5 poziomów w formie online).

Płatność za udział w zajęciach to 80 EUR.

Szczegółowe informacje na tej stronie.

Formularz kontaktowy: https://www.yiddishparis.com/contact-us/

Czytaj dalej →
0

„Brak Słów” – internetowe pismo studentów polonistyki

Przyszli publicyści, krytycy literaccy i artyści doskonalący swoje talenty na specjalizacji “Publicystyka kulturalna i krytyka artystyczna” wydali właśnie pierwszy numer pisma pt. „Brak Słów”. Projekt funkcjonuje w formie serwisu internetowego.

Jestem bardzo dumna z moich studentów mówi dr Anna Wiśniewska-Grabarczyk, sprawująca opiekę nad pismem. Mimo niełatwej sytuacji pandemicznej i szeregu obowiązków (nie tylko) uczelnianych pracowali z nieopisanym wręcz zapałem i radością tworzenia. Wszystkim moim młodym Współpracownikom dziękuję za tę wspólną podróż. Dziękuję również Władzom Wydziału Filologicznego za przychylność, ...

Czytaj dalej →
0

Konkurs o nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego za najlepsze rozprawy i prace tematycznie związane z województwem łódzkim 2021

Zarząd Województwa Łódzkiego ogłosił konkurs o przyznanie nagród Marszałka Województwa Łódzkiego za najlepsze rozprawy i prace z 2020 roku tematycznie związane z województwem łódzkim.

1. Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego przyznaje się za rozprawy i prace tematycznie związane z województwem łódzkim lub promujące region, bądź też za prace, których wyniki badań wykazują użyteczność dla rozwoju społecznego, gospodarczego lub kulturalnego regionu.

2. Do Konkursu mogą być zgłoszone prace obronione w 2020 roku, dotychczas nienagrodzone w formie nagrody pieniężnej w innych konkursach.

3. Do Konkursu mogą być zgłaszane prace ...

Czytaj dalej →
0

Festiwal Dobrego Smaku – oferta praktyk dla studentów

Festiwal Dobrego Smaku zaprasza osoby z kierunków i specjalizacji:
– public relations,
– nowe media i kultura cyfrowa,
– dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz  innych kierunków humanistycznych,do odbycia praktyk przy organizacji i w trakcie trwania festiwalu.

Poszukujemy energicznych osób z otwartością na nowe doświadczenie zawodowe, które wesprą działalność przedsięwzięcia.

Obszary współpracy:
– organizacja wydarzeń;
– obsługa social media;
– wsparcie organizatora festiwalu przy wdrażaniu koncepcji wydarzenia.

Osoby zainteresowane praktykami prosimy o kierowanie swoich aplikacji na adres: Czytaj dalej →

0

Odeszła dr Barbara Krucka (Moskal)

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 14 maja 2021 r. zmarła

dr Barbara Krucka (Moskal)

pracownik Instytutu Rusycystyki UŁ w latach 1965-1982, językoznawca.

Wyrazy głębokiego współczucia Mężowi i Synom składają
pracownicy i studenci Instytutu Rusycystyki UŁ

 

Czytaj dalej →
0

Oferta wolontariatu w Fundacji Sarigato

Studencie! Zostań SuperBohakerem! 💙 W Hakersach szukamy wolontariuszy-korepetytorów, którzy dołączą do Hakersowych Korków i wesprą potrzebujące dzieciaki w nauce szkolnej.

💥 Na czym to polega?

Na regularnych spotkaniach online z wybranym dzieckiem, na których będziecie pomagać w nadrabianiu zaległości, przygotowaniu do sprawdzianu czy po prostu w ogarnięciu jakiegoś przedmiotu.

💥 Kiedy?

Konkretne terminy i pierwsze spotkanie ustalacie indywidualnie z dzieckiem i jego opiekunem. Docelowo korki będziecie prowadzić do końca czerwca, ale jest opcja kontynuowania ich w nowym roku szkolnym.

💥 Kogo wspieramy?

Podopiecznych domów dziecka, świetlic ...

Czytaj dalej →
0

V Konkurs im Prof. Nurczyńskiej-Fidelskiej

Stowarzyszenie Edukacyjno-Kulturalne „Venae Artis” we współpracy z Katedrą Filmu i Mediów Audiowizualnych UŁ oraz Muzeum Kinematografii w Łodzi ogłosiło V edycję ogólnopolskiego konkursu im. Prof. Eweliny Nurczyńskiej-Fidelskiej na najlepszą pracę magisterską z zakresu kina polskiego lub edukacji audiowizualnej.

Konkurs ma na celu promowanie wartościowych badań naukowych, wspieranie początkujących badaczy oraz – last but not least – upamiętnienie zmarłej w roku 2016 profesor Eweliny Nurczyńskiej-Fidelskiej, która długie lata kierowała Katedrą Mediów i Kultury Audiowizualnej UŁ, była też współzałożycielką i wieloletnim prezesem Stowarzyszenia ...

Czytaj dalej →
0

Dystopia i apokalipsa we współczesnej literaturze i filmie – wyjątkowy projekt studentów anglistyki

Lepiej być martwym czy nieumarłym, jeśli nie ma innego wyjścia? Co to znaczy być człowiekiem? Jaki scenariusz końca świata jest najbardziej prawdopodobny? A którego najbardziej się boimy? Czy ludzkość zasługuje, by przetrwać? Czemu nieustannie sami stwarzamy dla siebie zagrożenie? Czy jest dla nas jakaś przyszłość? Czy jest nadzieja?

Oto projekty twórcze uczestniczek i uczestników proseminarium „Dystopia i apokalipsa we współczesnej literaturze i filmie” na pierwszym roku studiów magisterskich na filologii angielskiej.

Obejrzyjcie ich fantastyczne prace i zobaczcie, do jakich przemyśleń doszliśmy w ...

Czytaj dalej →
0

Studentki slawistyki laureatkami międzynarodowego konkursu translatorskiego

Studentki filologii słowiańskiej znalazły się w gronie laureatów kolejnej edycji międzynarodowego konkursu translatorskiego „Transformacje 2021” (Трансформации 2021) organizowanego przez Uniwersytet im Św. Św. Cyryla i Metodego w Wielkim Tyrnowie. 

Oliwia Król z III roku slawistyki zajęła 2. miejsce w kategorii „Przekład prozy z języka bułgarskiego na język obcy” za tłumaczenie opowiadania Elina Pelina na język polski. Warto dodać, że pani Oliwia powtórzyła sukces z ubiegłego roku – w poprzedniej odsłonie konkursu „Transformacje” również uplasowała się na drugim stopniu podium. Z kolei ...

Czytaj dalej →
0

Filolodzy z UniLodz będą edukować urzędników

Najpierw byli strażnicy miejscy i policjanci, teraz przyszła kolej na pracowników Urzędu Miasta Łodzi. W ramach finansowanego z Funduszy Europejskich projektu „Otwarta Łódź” naukowcy z Wydziału Filologicznego uczą języka angielskiego. Wszystko po to, by nasze miasto było jeszcze bardziej przyjazne obcokrajowcom.

Zaczynamy szkolenia 40 urzędników: semestralne z języka angielskiego oraz dotyczące komunikacji kulturowej i porozumiewania się z osobami słabo znającymi język polski. Istotne jest to, że na szkolenia przygotowaliśmy specjalne podręczniki dedykowane dużej grupie i będące ...

Czytaj dalej →
0

Odszedł prof. Gerhard Giesemann

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że 21 kwietnia 2021 r. w wieku 83 lat zmarł wybitny slawista

prof. dr hab. Gerhard Giesemann

emerytowany profesor Instytutu Slawistyki w Giessen (Uniwersytet Justusa Liebiga w Giessen, Niemcy), wieloletni dyrektor tegoż Instytutu, były przewodniczący Niemieckiego Stowarzyszenia Slawistów, pełnomocnik ds. współpracy z Uniwersytetem Łódzkim w latach 1993-2003, członek Łódzkiego Towarzystwa Naukowego, wieloletni partner Instytutu Rusycystyki UŁ.

Wyrazy głębokiego współczucia Żonie i Bliskim Pana ...

Czytaj dalej →
0

Kultura i sztuka współczesna – nowe studia magisterskie na Wydziale Filologicznym UŁ

Analiza przemian kulturowych i artystycznych w świecie nowoczesnym oraz ich wpływ na współczesne społeczeństwa – to główne założenia programu kultury i sztuki współczesnej, nowego kierunku studiów magisterskich na Wydziale Filologicznym UŁ, który zostanie uruchomiony w październiku.

Kierunek został stworzony z myślą o osobach zainteresowanych interdyscyplinarną refleksją humanistyczną oraz jej praktycznym wykorzystaniem w instytucjach i przemysłach kultury, a także pracy naukowej. Studia te są przede wszystkim propozycją dla absolwentów licencjackich kierunków filologicznych, kulturoznawczych, filozoficznych czy artystycznych.

Jakieś trzy dekady temu wydawało się, ...

Czytaj dalej →
0

Zmarł dr Józef Macjon

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 13 kwietnia 2021 r. zmarł

dr Józef Macjon

długoletni pracownik Katedry Filologii Klasycznej UŁ,
utriusque linguae peritus, wybitny dydaktyk,
nauczyciel i wychowawca wielu pokoleń łódzkich klasyków.

Pogrzeb odbędzie się 19 kwietnia (poniedziałek) o godz. 14.00
w katolickiej części Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej w Łodzi.

Pracownicy i studenci
Katedry Filologii Klasycznej UŁ

 

Wiadomość wygasa dnia: 2021-04-19

Czytaj dalej →
0

Nabór tekstów do studenckiego pisma „KaPITOL”

Redakcja studenckiego pisma „KaPITOL” działającego na Wydziale Filologicznym UŁ zwraca się do wszystkich, którzy studiują na tym Wydziale – oraz do innych osób z nim związanych – z propozycją współpracy w zakresie przygotowania ósmego już numeru pisma, którego treść również tym razem nie jest ograniczona tematycznie.

Naszą ofertę kierujemy przede wszystkim do tych, którzy chcieliby coś w „KaPITOLU” zamieścić (mogą to być teksty o zacięciu naukowym, lecz także rozważania na aktualne tematy, impresje z odbytych podróży, drobne próbki literackie, wspomnienia, polemiki). ...

Czytaj dalej →
0

Zmarł prof. Jerzy Dietl

Z głębokim żalem zawiadamiam, że w dniu 23 lutego 2021 r. zmarł

prof. dr hab. Jerzy Dietl

Doktor honoris causa Uniwersytetu Jean Moulin Lyon III
i Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Łódzkiego.
Pełnił szereg odpowiedzialnych funkcji na Wydziałach:
Ekonomiczno-Socjologicznym i Zarządzania.
Wieloletni kierownik Katedry Ekonomiki Handlu, dyrektor Instytutu Obrotu Towarowego, kierownik Katedry Marketingu.
Wybitny specjalista z zakresu marketingu i zarządzania przedsiębiorstwem.
Autor ok. 500 ...

Czytaj dalej →
0
Page 1 of 3 123