Wydział Filologiczny jest jednym z największych wydziałów na Uniwersytecie Łódzkim. Zatrudnia ok. 400 pracowników (badawczych, badawczo-dydaktycznych, dydaktycznych oraz administracyjnych), kształci prawie 4000 studentów na niemal 40 kierunkach studiów.

Pracownicy Wydziału Filologicznego prowadzą badania naukowe w różnych dyscyplinach. Główne to: językoznawstwo, literaturoznawstwo, nauki o kulturze i religii, nauki o sztuce oraz nauki o komunikacji społecznej i mediach.

Wydział Filologiczny posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora oraz doktora habilitowanego w dyscyplinach: językoznawstwo, literaturoznawstwo oraz nauki o kulturze i religii. Współpracuje z licznymi uczelniami oraz ośrodkami badawczo-naukowymi w Polsce i za granicą, jest również organizatorem wielu konferencji międzynarodowych.

Istotną rolę w działalności Wydziału odgrywa współpraca z pracodawcami. Programy kształcenia na kierunkach Wydziału Filologicznego tworzone są z uwzględnieniem realiów zmieniającego się rynku pracy, a ich opracowywanie poprzedzają konsultacje ze środowiskiem biznesowym.

Zajęcia akademickie odbywają się w nowoczesnym budynku zlokalizowanym w samym centrum kampusu uniwersyteckiego, 2 km od Dworca Łódź Fabryczna. Do dyspozycji studentów są m.in. sale logopedyczne, pracownie językowe i translatoryczne, sala kinowa oraz studia: radiowe i telewizyjne.

PROFESJE ABSOLWENTÓW

Nasi wykładowcy kładą nacisk na doskonalenie umiejętności interpersonalnych studentów, a także pracę zespołową, samodzielność i kreatywność. Absolwenci kierunków filologicznych dzięki interdyscyplinarności studiów należą do jednych z najbardziej wszechstronnych i samodzielnych osób kończących Uniwersytet Łódzki.

Absolwenci Wydziału Filologicznego UŁ są przygotowani do pracy w następujących zawodach:

• tłumacz (po ukończeniu specjalizacji translatorskiej)
  • nauczyciel (po ukończeniu specjalizacji nauczycielskiej)
  • lektor/coach
  • animator kultury
  • autor działań edukacyjnych
  • kierownik literacki, dramaturg, librecista
  • przewodnik (ze znajomością języka i kultury wybranego regionu)
  • organizator eventów
  • specjalista ds. reklamy, PR, brandingu, kreowania wizerunku, zarządzania komunikacją wizualną firmy
  • dziennikarz, redaktor w wydawnictwach
  • archiwista dokumentów elektronicznych