Quiz ortograficzny „Mikołajkowe Językozwanie”

Nie masz jeszcze planów na mikołajki, a pragniesz spędzić je w wyjątkowy sposób? Jesteś miłośnikiem języka polskiego? Chcesz zmierzyć się z zawiłościami polskiej ortografii i interpunkcji? Jeśli tak, weź udział w wyjątkowym quizie „Mikołajkowe Językozwanie” organizowanym przez Koło Naukowe Językoznawców UŁ.

Do niedawna wszystkim osobom związanym z Wydziałem Filologicznym UŁ grudzień kojarzył się nie tylko z Wigilią, smacznym barszczykiem z uszkami i stosem wymarzonych prezentów znalezionych pod choinką, lecz także z Dyktandem Mikołajkowym. Wydarzenie organizowane w latach 2014–2019 zgromadziło łącznie prawie ...

Czytaj dalej →
0

Wykład „Strange Tales, Supernatural Romance and Vengeful Ghosts: the Origins of Asian Gothic”

Instytut Anglistyki UŁ serdecznie zaprasza na wykład im. prof. Witolda Ostrowskiego pt. „Strange Tales, Supernatural Romance and Vengeful Ghosts: the Origins of Asian Gothic”, który wygłosi dr Katarzyna Ancuta (Chulalongkorn University, Tajlandia).

Wykład odbędzie się 7 grudnia (wtorek) o godz. 13.30 na platformie Microsoft Teams.

📌 Link do spotkania (MS Teams)

Wydarzenie zostało objęte patronatem Dyrektora Instytutu Anglistyki UŁ. Wykład prowadzony będzie w języku angielskim.

O prelegentce:

🇵🇱 Dr Katarzyna Ancuta (Chulalongkorn University, Tajlandia) jest specjalistką ...

Czytaj dalej →
0

„Papierki z cukierków” – premiera filmu dokumentalnego

3 grudnia o godz. 18:00 w łódzkim kinie Charlie odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Papierki z cukierków” połączona z dyskusją o monografiach poświęconych twórczości Zofii Rydet.

Spotkanie poprowadzi dr Weronika Kobylińska (PWSF,TViT im. L. Schillera w Łodzi, zastępca redaktor naczelnej „Dagerotypu”)

Papierki z cukierków to opowieść o fotograficznych podróżach, które złożyły się na dzieło życia Zofii Rydet – cykl kilkudziesięciu tysięcy kadrów Zapisu socjologicznego. Ich śladem podążają autorzy filmu, docierając do miejsc i osób fotografowanych przez Rydet. Poświęcona im opowieść, kontynuacja spotkań ...

Czytaj dalej →
0

Noc Anglistów

26 listopada odbędzie się Noc Anglistów, czyli wieczór pełen wykładów i prezentacji przygotowanych przez ośrodki anglistyczne z całej Polski. Wszyscy zainteresowani będą mogli wziąć udział również w warsztatach online prowadzonych przez wykładowców z Instytut Anglistyki UŁ.

Czytaj dalej →
0

Poznawanie tańczącego słonia. Współczesne badanie performatywne

W dn. 22-28.11.2021, w przestrzeniach w pałacyku przy ul. Skłodowskiej-Curie 11 realizowany będzie program Teatru Nowszego oraz Uniwersytetu Łódzkiego pt. „Poznawanie tańczącego słonia. Współczesne badanie performatywne”. Składa się on z trzech części: wystawy „Praktyka pracy i miejsce pracy”, zewnętrznej instalacji „Metoda i narzędzie” oraz weekendu działań i pokazów performatywnych.

Idea programu odnosi się do staroindyjskiej przypowieści o sześciu mężczyznach, którzy natknęli się na słonia. Każdy z nich był osobą niewidomą. Jeden z nich złapał za ogon, kolejni odbili się ...

Czytaj dalej →
0

„Być człowiekiem-uchem – o fenomenie reportażu dźwiękowego” – spotkanie z Katarzyną Michalak

Gościem Radia Łódź i 31. Festiwalu Mediów „Człowiek w zagrożeniu” będzie reportażystka radiowa Katarzyna Michalak. Spotkanie w Sali balowej Muzeum Kinematografii w Łodzi zaplanowane na 25 listopada o godz. 18:15 poprowadzi dr Kinga Sygizman (Katedra Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UŁ).

Katarzyna Michalak jest łodzianką, polonistką, w przeszłości wokalistką. Od 1999 roku związana z Redakcją Reportażu Radia Lublin, którą kierowała w latach 2011-2018. W radiowej odmianie gatunku fascynują ją bliskie spotkania z ludźmi oraz specyfika dźwięku jako tworzywa opowieści. O tych dwóch ...

Czytaj dalej →
0

Spotkanie z Zofią Turowską

Zakład Literatury Polskiej XX i XXI wieku UŁ wspólnie z Komisją Badań Genetycznych i Dokumentacyjnych nad Literaturą przy Łódzkim Oddziale Polskiej Akademii Nauk zapraszają na spotkanie z Zofią Turowską, autorką biografii „Gustaw. Opowieść o Holoubku”.

Spotkanie odbędzie się 25 listopada o godzinie 17:00 w Pałacu Kindermanna przy ul. Piotrkowskiej 137/139 w Łodzi.

 

Czytaj dalej →
0

Dzieło in statu nascendi. Proces twórczy w literaturze

Zakład Literatury Polskiej XX i XXI wieku UŁ wspólnie z Komisją Badań Genetycznych i Dokumentacyjnych nad Literaturą przy Łódzkim Oddziale Polskiej Akademii Nauk zapraszają na konferencję „Dzieło in statu nascendi. Proces twórczy w literaturze”.

Konferencja odbędzie się 25-26 listopada w Pałacu Kindermanna przy ul. Piotrkowskiej 137/139 w Łodzi.

Czytaj dalej →
0

2 lata współpracy Wydziału Filologicznego UŁ ze Strażą Miejską w Łodzi

17 listopada w auli A5 odbyło się spotkanie podsumowujące współpracę między Wydziałem Filologicznym UŁ a Komendą Straży Miejskiej w Łodzi. Uroczystość została połączona z rozdaniem dyplomów funkcjonariuszom, którzy ukończyli szkolenia w ramach projektu „Otwarta Łódź”.

Koordynowany przez pracowników naszego Wydziału projekt „Otwarta Łódź” jest najważniejszym elementem współpracy ze strażą miejską. Jego celem jest wspólne działanie zmierzające do poprawy bezpieczeństwa i integracji cudzoziemców na terenie Łodzi. W ramach projektu prowadzone są szkolenia oraz działania badawcze.

Do tej pory ...

Czytaj dalej →
0

Doing Memory I. Ujęcia wizualne, wirtualne, werbalne

Instytut Filologii Germańskiej UŁ zaprasza na pierwszą odsłonę konferencji „Doing Memory”.

15-16 grudnia 2021 r.
Łódź, ul. Pomorska 171/173, Aula A5

Program wydarzenia

 

Organizatorki:

Univ.-Prof‘in. Dr. Gudrun Heidemann, Instytut Filologii Germańskiej UŁ
Dr. Aleksandra Lévy-Lendzinska, Université Paris-Est Créteil

 

🇫🇷 La fabrique de la mémoire I. Les accès virtuels, visuels et verbaux à la mémoire.

Czytaj dalej →
0

IV Seminarium Logopedyczne pt. „Diagnoza i terapia logopedyczna pacjentów w wieku senioralnym”

Serdecznie zapraszamy na IV Seminarium Logopedyczne pt. „Diagnoza i terapia logopedyczna pacjentów w wieku senioralnym”, które odbędzie się 27 listopada w godz. 10:00-14:20. Wydarzenie organizowane jest przez Zakład Dialektologii Polskiej i Logopedii w Instytucie Filologii Polskiej i Logopedii Uniwersytetu Łódzkiego.

Kilka słów od organizatorów:

Jest to wyjątkowe seminarium naukowe, bowiem chcemy wesprzeć Stowarzyszenie „Hospicjum Kutnowskie”, które jako pozarządowa organizacja pożytku publicznego sprawuje wszechstronną opiekę nad osobami w terminalnej fazie choroby nowotworowej w domu chorego oraz ich rodzinami. Od 3 lutego 2020 r. ...

Czytaj dalej →
0

Skills Festival

27 października wystartowały zapisy na Skills Festival, nowe wydarzenie Biura Karier UŁ!

W ramach Festivalu zapraszamy na szkolenia prowadzone przez topowych pracodawców z całej Polski (m.in. Allegro, L’Oreal, PGF), sesje Q&A oraz spotkania z firmami. Skills Festival odbędzie się w formule online w dniach 15.11 – 23.11.

Studentom Wydziału Filologicznego UŁ szczególnie polecamy następujące szkolenia:

  • 15.11.: Marsh European Business Support Centre – Praca, nauka języków obcych i mistrzostwo świata w warcabach – spotkanie z Natalią Sadowską
  • 15.11.: Biuro Karier UŁ – Gry komunikacyjne
  • 17.11.: Philips ...
Czytaj dalej →
0

„Es gibt kein Entkommen“. Entropische Szenarien bei Cordula Simon

13 listopada Instytut Filologii Germańskiej UŁ odwiedzi pisarka z Austrii Cordula Simon.

Autorka pojawi się w Łodzi w ramach cyklicznych spotkań „Literatur und Engagement”, organizowanych przez IFG UŁ we współpracy z Austriackim Forum Kultury oraz Centrum Egzaminacyjnym Instytutu Goethego w Łodzi. Tegoroczny workshop nosi tytuł „Es ‚gibt’ kein Entkommen. Entropische Szenarien bei Cordula Simon“ i koncentruje się wokół książki „Wie man schlaffen soll“ (2016).

Nasi goście i gościnie z Poznania, Krakowa, Bydgoszczy, Warszawy, Wiednia, Frankfurtu nad Menem i Łodzi wygłoszą krótkie referaty, ...

Czytaj dalej →
0

Psia Kość! Zbieramy dary dla zwierzaków w listopadzie

Po raz dziesiąty w ramach akcji Psia Kość zbieramy dary dla Schroniska dla zwierząt w Łodzi. Co jest potrzebne? Przede wszystkim karma, zwłaszcza ta specjalistyczna, a także koce i ręczniki. Tym razem zbiórka będzie trwała 2 tygodnie, do połowy listopada.

Do 22 listopada oznakowane pudła na dary ustawione będą w ponad 20 miejscach na Uczelni.  Znaleźć je będzie można na wszystkich wydziałach UŁ, w Bibliotece UŁ, w X Domu Studenckim i w Rektoracie. Do zbiórki jak co roku włącza się ...

Czytaj dalej →
0

„Co wpływa na jakość głosu i mowy?” – gościnny wykład prof. Krzysztofa Izdebskiego

29 października odbył się wykład otwarty pt. „Co wpływa na jakość głosu i mowy”, który wygłosił prof. Krzysztof Izdebski – światowej sławy specjalista w dziedzinie patofizjologii głosu. Pan Profesor przybył na Wydział Filologiczny na zaproszenie Zakładu Dialektologii Polskiej i Logopedii UŁ.

W wykładzie uczestniczyło łącznie ponad 150 osób – stacjonarnie oraz w formie online.

Prof. Krzysztof Izdebski prowadzi prywatną praktykę w San Francisco oraz jest profesorem w San Francisco Conservatory of Music, a ...

Czytaj dalej →
0

Łódź coraz bardziej otwarta. Filolodzy z #UniLodz wraz z policjantami pomagają obcokrajowcom

Kursy językowe i ćwiczenia z komunikacji międzykulturowej, podręczniki do nauki języka angielskiego, a także szkolenia dotyczące bezpieczeństwa – to tylko kilka z efektów współpracy między Wydziałem Filologicznym UŁ a Komendą Miejską Policji w Łodzi. 27 października liczna reprezentacja funkcjonariuszy gościła na Filologu, by podsumować efekty wspólnych działań z ostatnich kilkunastu miesięcy.

Wszystko zaczęło się 2 lata temu wraz ze startem projektu „Otwarta Łódź” pod kierownictwem dr Moniki Kopytowskiej z Instytutu Anglistyki UŁ. Inicjatywa zakłada przeprowadzenie działań mających docelowo przyczynić się do poprawy ...

Czytaj dalej →
0

Stypendia DAAD – spotkania informacyjne (online)

Planujecie studia, kurs językowy, a może projekt badawczy w Niemczech? Chcielibyście ubiegać się o stypendium DAAD, ale nie wiecie od czego zacząć? Najlepiej od spotkania z nami online! Wyjaśnimy wszystko krok po kroku i odpowiemy na Wasze pytania.

Spotkania odbędą się na platformie MS Teams. Udział jest możliwy bez rejestracji. Linki do poniższych terminów można znaleźć na polskiej stronie DAAD: https://www.daad.pl/pl/stypendia/stypendia-do-niemiec/stypendia-daad-do-niemiec-spotkania-informacyjne-online/


  • 26 października 2021 (wtorek), godz. 14.00-15.00

Stypendia DAAD na pobyty badawcze w Niemczech

To spotkanie skierowane jest do doktorantek ...

Czytaj dalej →
0

Muzyka u Biedermanna

Po dłuższej przerwie powracają koncerty z cyklu „Muzyka u Biedermanna”. Zapraszamy wszystkich pracowników do zapoznania się ze szczegółami.

Repertuar pierwszego spotkania, powstały we współpracy z Akademią Muzyczną w Łodzi, obejmie dwa koncerty chopinowskie na fortepian i kwartet smyczkowy: e-moll op. 11 oraz f-moll op. 21. Wykonawcami obydwu numerów będą studenci Akademii Muzycznej w Łodzi.

Udział w koncertach jest bezpłatny. Wejście na wydarzenie za okazaniem maila potwierdzającego rezerwację.

Uczestnicy zobowiązani są posiadać własne maseczki ochronne i do noszenia ich na terenie Pałacu Biedermanna, również ...

Czytaj dalej →
0

Spotkanie Członków i Sympatyków Centrum Badań Kultury Żydowskiej

W dniu 22 października o godzinie 12 na platformie Teams odbędzie się spotkanie Centrum Badań Kultury Żydowskiej Wydziału Filologicznego UŁ, na którym członkowie i kandydaci przedstawią wyniki swoich badań.

Wszystkich badaczy zainteresowanych prowadzeniem prac w ramach Centrum zapraszamy do współpracy i uczestnictwa w spotkaniu. Link prześlemy po otrzymaniu wiadomości z krótką prezentacją dorobku.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: cbkz@filologia.uni.lodz.

Czytaj dalej →
0

39. edycja Festiwalu Szkół Teatralnych

W dniach 18-24 października 2021 roku odbędzie się 39. edycja Festiwalu Szkół Teatralnych, organizowanego przez PWSFTviT w Łodzi.

Tym razem formuła festiwalu będzie miała charakter hybrydowy – spektakle dyplomowe studentów aktorstwa ze wszystkich szkół teatralnych w Polsce zostaną zaprezentowane stacjonarnie i on-line w bezpłatnym dostępie. Studenci Koła Naukowego Teatrologów przy Katedrze Dramatu i Teatru UŁ, jak co roku, będą współtworzyć wydarzenie, redagując gazetę festiwalową Tupot (https://tupotgazeta.wordpress.com/), gdzie zamieszczać będą swoje recenzje spektakli. Dodatkowo, w tym roku, co ...

Czytaj dalej →
0

XX Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi

Wykład nt. twórczości Stanisława Lema, prelekcja o najważniejszych wynalazkach i wynalazcach z krajów bałkańskich, a także tajniki warsztatu dziennikarskiego i wiele innych atrakcji. 18 października rozpoczyna się XX Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki.

Szczegółowe informacje oraz program wydarzeń naukowych, kulturalnych i artystycznych przygotowanych przez łódzkie uczelnie wyższe oraz inne instytucje naukowe i kulturalne dostępny jest  na stronie www.program.festiwal.lodz.pl.

W imprezie czynny udział wezmą również pracownicy naukowi Wydziału Filologicznego UŁ. Z ...

Czytaj dalej →
0

Spotkanie z Reginą Hofer i Leopoldem Maurerem

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Reginą Hofer i Leopoldem Maurerem (autorami komiksu „Owady”), które odbędzie się 28 października.

Wydarzenie zostanie zorganizowane stacjonarnie w budynku Wydziału Filologicznego UŁ (Aula A5), ale będzie również transmitowane w internecie za pośrednictwem platformy Microsoft Teams. Osoby zainteresowane uzyskaniem dostępu do transmisji proszone są o kontakt mailowy z prof. Gudrun Heidemann (gudrun.heidemann@uni.lodz.pl).

W trakcie wydarzenia planowana jest hybrydowa prezentacja książki „Efekty Lete – forensyka zapominania” napisanej pod redakcją prof. Heidemann.

Szczegółowe informacje na plakacie informacyjnym zamieszczonym poniżej.

Czytaj dalej →
0

VII Ogólnopolska Sesja Studenckich Kół Naukowych

Działasz w Kole Naukowym, prowadzisz badania, przygotowujesz pierwsze publikacje naukowe lub dopiero zaczynasz swoją przygodę naukową? Weź udział w Ogólnopolskiej Sesji Studenckich Kół Naukowych

Sesja to możliwość: 

  • prezentacji wyników badań prowadzonych w Studenckich Kołach Naukowych;  
  • zdobycia kompetencji z zakresu wystąpień publicznych; 
  • wymiany poglądów i doświadczeń; 
  • poznania ludzi z podobnymi zainteresowaniami z innych uczelni. 

Tegoroczna Sesja odbędzie się w dniach 9-11 grudnia 2021 roku i będzie:  

  • w pełni on-line (z wykorzystaniem Zoom, MS Teams),  
  • całkowicie bezpłatna dla ...
Czytaj dalej →
0

Niewidzialne Colloquium 5: Świadomość badawcza

Collegium Invisibile ma przyjemność zaprosić na cykl „Niewidzialnych Kolokwiów”, czyli paneli dyskusyjnych skupiających się wokół tematyki świadomości. W spotkaniach wezmą udział wybitni eksperci i ekspertki w swoich dziedzinach, którzy przybliżą nam wieloaspektowość tego pojęcia w ujęciu takich dyscyplin jak filozofia, psychologia, kognitywistyka, kulturoznawstwo, historia sztuki.

Kolokwia będą prowadzone poprzez platformę Zoom, a także w formie streamingu na żywo na platformie Facebook, a każde umożliwi uczestnikom zadawanie pytań zaproszonym gościom. Aby uzyskać dostęp do artykułów stanowiących punkt wyjściowy do dyskusji, zapraszamy ...

Czytaj dalej →
0

Jubileuszowy bieg na 75-lecie Uniwersytetu Łódzkiego już w czerwcu!

W niedzielę, 27 czerwca br., na terenie Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnego UŁ w Łodzi przy ul. Rogowskiej 26, odbędzie się Jubileuszowy Bieg na 75-lecie Uniwersytetu Łódzkiego. Zapraszamy studentów oraz pracowników naszej Uczelni.

Wydarzenie zaplanowano w formie pikniku rodzinnego skierowanego do wszystkich członków społeczności akademickiej, tj. pracowników naukowych, administracyjnych, studentów oraz dzieci pracowników UŁ. Maksymalna liczba wszystkich osób, które mogą wziąć udział w zawodach wynosi 300 – w tym 250 osób dorosłych i 50 dzieci. Dla pracowników i studentów UŁ przewidziano bieg główny ...

Czytaj dalej →
0

Konferencja naukowa „Penser/panser la crise”

Zakład Literatur Romańskich Instytutu Romanistyki i Pôle stratégique ESMED de l’Université de Toulon serdecznie zapraszają na konferencję PENSER / PANSER LA CRISE. RÉCITS ET FICTIONS DE CRISE (XIXe-XXIe s.).

Debaty będą się odbywać w dniach 23-25 czerwca za pośrednictwem platformy Microsoft Teams pod tym linkiem.

Zapraszamy do wysłuchania referatów i udziału w dyskusji!

Organizatorki:
Laure Lévêque, Université de Toulon
Anita Staroń, Uniwersytet Łódzki

Zobacz też:
📄 Okólnik

Czytaj dalej →
0

Pisarz Łukasz Zawada gościem polonistów

15 czerwca gościem studentów filologii polskiej realizujących specjalizację “Publicystyka kulturalna i krytyka artystyczna” był Łukasz Zawada. Pisarz, który za swoją debiutancką powieść „Fragmenty dziennik SI” został nominowany do Paszportu „Polityki” (2018), Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza (2019) i Nagrody Conrada (2019), opowiedział o tajnikach swojego zawodu.

Studenci z I i II roku polonistyki otrzymali garść wskazówek na temat tego, jak poruszać się po współczesnym rynku wydawniczym. Dyskusja dotyczyła również wielu innych zagadnień – rozmawiano m.in. na temat najnowszej powieści pisarza pt. „Wydatki” (która już wkrótce), a także o… boksie ...

Czytaj dalej →
0

Szkoła letnia „Educational Laboratory to unlock the potential of Innovation and Sustainable Business Development”

Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, jako partner w projekcie Stepping-up and promoting Education & Innovation toward Sustainable Development Goals (SDGs) through Educational Laboratory for accelerating Civic Skills and Sustainable Businesses – EduLab4future (2019-1-RO01-KA203-063059) zaprasza studentów Uniwersytetu Łódzkiego do udziału w szkole letniej Educational Laboratory to unlock the potential of Innovation and Sustainable Business Development.

Szkoła letnia odbędzie się w dniach 28 czerwca – 2 lipca 2021 roku (zajęcia w godz. 9.30-14.00) i jest organizowana przez Brno University of Technology w formule online.

W ...

Czytaj dalej →
0

Conflicted and divided – representations of crises in theatre, film and media

Zakład Angielskiego Dramatu, Teatru i Filmu Instytutu Anglistyki UŁ zaprasza serdecznie do składania zgłoszeń na konferencję „Conflicted and Divided: representations of crises in theatre, film and media, która odbędzie się 26-27 listopada 2021 r.

Termin przysyłania abstraktów przedłużony do 18 lipca!

Szczegóły w załączniku.

Link do strony konferencji: https://dramathroughtheages.wordpress.com/

Czytaj dalej →
0

IV Dzień Doktoranta

Zastanawiasz się nad podjęciem studiów doktoranckich, ale jeszcze się wahasz, masz wątpliwości, pytania i chciał(a)byś wiedzieć, jak to wszystko wygląda od środka?

Co może zaoferować Ci Uniwersytet Łódzki i poszczególne szkoły doktorskie?
Jak wygląda rekrutacja i kształcenie w szkole doktorskiej?
Czym różni się pisanie rozprawy doktorskiej od pisania magisterki?
Jeżeli choć na jedno pytanie odpowiedziałeś/aś TAK, to nasze wydarzenie jest właśnie dla Ciebie! Postaramy się wyjaśnić Ci wszelkie wątpliwości i opowiedzieć, jak to wygląda z naszej perspektywy – uczestników Szkół Doktorskich: ...

Czytaj dalej →
0

Konferencja naukowa „Dyskursy internetowe a norma”

Pracownicy Zakładu Współczesnego Języka Polskiego serdecznie zapraszają do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej Dyskursy internetowe a norma, która odbędzie się na platformie MS Teams w dniach 7-8 czerwca 2021 roku.

Głównym zagadnieniem, któremu chcemy poświęcić nasze spotkanie, jest – z jednej strony – wpływ dyskursów internetowych na normę językową oraz – szerzej – komunikacyjną, z drugiej – kształtowanie się w różnych typach dyskursów internetowych specyficznych, właściwych im norm zachowań komunikacyjnych, w tym językowych.

Osoby, które chciałyby wziąć bierny udział w obradach, zachęcamy ...

Czytaj dalej →
0

Obrady Okrągłego Stołu z udziałem studentów rusycystyki

14 maja na platformie Microsoft Teams odbyło się pierwsze cykliczne spotkanie studentów-rusycystów czterech uniwersytetów pod nazwą Obrady Okrągłego Stołu, w którym uczestniczyli studenci Uniwersytetu Łódzkiego zrzeszeni w Kulturologicznym Kole Naukowym Młodych Rusycystów. Aktywny udział w Obradach wzięli także studenci Uniwersytetu Wrocławskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Uniwersytetu Warszawskiego.

Przewodni tematem Obrad była Rosja w literaturze, kulturze i obrzędach («Россия в литературе, культуре и обрядах»).

Podczas Obrad studenci zaprezentowali bardzo ciekawe tematy, ważne z punktu widzenia aktualnych badań. Najliczniej reprezentowany Uniwersytet ...

Czytaj dalej →
0

Wystartował Okrągły Stół Dydaktyków Rusycystów

W semestrze letnim 2021 roku odbyło się pierwsze cykliczne spotkanie Okrągłego Stołu Dydaktyków Rusycystów czterech uniwersytetów, którego inicjatorem i jednym z organizatorów jest dr Zoja Kuca z Instytutu Rusycystyki UŁ.

Głównym celem obrad jest wymiana doświadczeń dydaktycznych. Tematem przewodnim pierwszego spotkania była „rozgrzewka językowa” przeprowadzana w warunkach zdalnego nauczania. Łódzką rusycystykę tym razem reprezentowały trzy osoby: mgr Ija Blumental, dr Ełona Curkan-Dróżka i dr Zoja Kuca.

Podczas Obrad Dydaktycy Rusycyści przedstawili mnóstwo ciekawych pomysłów dot. ćwiczeń inicjujących i angażujących studentów na początku ...

Czytaj dalej →
0

Redaktor WUŁ gościem polonistów

We wtorek 25 maja gościem studentów filologii polskiej realizujących specjalizację “Publicystyka kulturalna i krytyka artystyczna” była Katarzyna Smyczek, redaktor inicjująca z Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego.

Pani Redaktor opowiedziała o swoich doświadczeniach zawodowych, przybliżyła studentom specyfikę pracy w wydawnictwie oraz zadania, jakie stoją (nie tylko) przed redaktorem inicjującym.

Organizatorką spotkania była prowadząca zajęcia specjalizacyjne dr Anna Wiśniewska-Grabarczyk z Zakładu Literatury Polskiej XX i XXI wieku.

Czytaj dalej →
0

Spotkanie z Agatą Karolczyk-Kozyrą

Koło Sympatyków Dydaktyki Polonistycznej UŁ zaprasza na spotkanie z Agatą Karolczyk-Kozyrą, które odbędzie się 26 maja o godz. 15:15 w formie online.

Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu prosimy o wysłanie swojego zgłoszenia na adres: malgorzata.gajak@uni.lodz.pl 

O naszym gościu:

Dyplomowana nauczycielka języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie, trener szkoleniowiec, edukator. W zawodzie od 2001 roku. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. ...

Czytaj dalej →
0

Niewidzialne Colloquium 2: Świadomość inna niż ludzka

Collegium Invisibile ma przyjemność zaprosić na cykl „Niewidzialnych Kolokwiów”, czyli paneli dyskusyjnych skupiających się wokół tematyki świadomości. W spotkaniach wezmą udział wybitni eksperci i ekspertki w swoich dziedzinach, którzy przybliżą nam wieloaspektowość tego pojęcia w ujęciu takich dyscyplin jak filozofia, psychologia, kognitywistyka, kulturoznawstwo, historia sztuki.

Kolokwia będą prowadzone poprzez platformę Zoom, a także w formie streamingu na żywo na platformie Facebook, a każde umożliwi uczestnikom zadawanie pytań zaproszonym gościom. Aby uzyskać dostęp do artykułów stanowiących punkt wyjściowy do dyskusji, zapraszamy ...

Czytaj dalej →
0

Wykład dziekański | Narracja (o) transformacji w hiszpańskiej powieści XXI wieku

Przed nami kolejny wykład dziekański organizowany w formule online. Tym razem gościem Wydziału Filologicznego UŁ będzie prof. María Ángeles Naval z Universidad de Zaragoza w Hiszpanii. Wydarzenie odbędzie się 2 czerwca o godzinie 17:00.

Prelegentka opowie o hiszpańskiej powieści XXI wieku i jej stosunku do dominującej narracji transformacji, w szczególności z perspektywy pamięci historycznej związanej z wojną domową. Wśród autorów, do których nawiąże María Ángeles Naval, znajdą się m.in.: Rafael Chirbes, Belén Gopegui, Javier Marías, Javier Cercas i Marta Sanz.

Czytaj dalej →
0

Łódź śladami Dedeciusa formą pamięci o dziedzictwie wielkiego łodzianina

Maj 2021 roku stoi w Łodzi pod znakiem uroczystości 100. rocznicy urodzin pochodzącego z tego miasta polsko-niemieckiego tłumacza Karla Dedeciusa. Jubileuszowy projekt, obejmujący wirtualny szlak oraz cyfrową wystawę fotograficzną, przygotowali studenci i studentki Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. 

Międzynarodowy, multimedialny projekt Łódź śladami Dedeciusa powstał w ramach zajęć Organizacja i zarządzanie kulturą w dobie nowych mediów na kierunku nowe media i kultura cyfrowa. Opiekunem projektu jest mgr Natalie Moreno-Kamińska z Katedry Dramatu i Teatru UŁ, partnerami przedsięwzięcia ...

Czytaj dalej →
0

Łódzka Konferencja Latynistyczna (Concilium Latinum Lodziense XVI)

Katedra Filologii Klasycznej UŁ oraz Studium Języków Obcych UŁ zapraszają wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w XVI już Łódzkiej Konferencji Latynistycznej (Concilium Latinum Lodziense XVI).

Tegoroczna odsłona wydarzenia odbędzie się pod hasłem Animantis naturae utriusque communitas  – w trybie zdalnym, na platformie MS Teams – dnia 29 maja b.r., w godz. 11:00 – 16:00, a poświęcona będzie tym razem różnego rodzaju związkom, jakie łączą człowieka ze światem zwierzęcym oraz ciążącym na nas zobowiązaniom wobec naszych „braci mniejszych” (obrady odbywają się w ...

Czytaj dalej →
0

Konferencja „Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku”

W dniach 27-28 maja Koło Naukowe Teatrologów UŁ organizuje konferencję naukową „Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku”.

Zachęcamy do zapoznania się z programem wydarzenia.

Konferencja odbędzie się w formie online. Poniżej zamieszczamy linki do spotkań na platformie MS Teams organizowanych w ramach obrad.

Dzień pierwszy
Dzień drugi

Czytaj dalej →
0

Wykład dziekański | Od Penny do Dantego: własna ścieżka tłumacza poezji włoskiej

Serdecznie zapraszamy na wykład dziekański „Od Penny do Dantego: własna ścieżka tłumacza poezji włoskiej”, który wygłosi Jarosław Mikołajewski. Wydarzenie odbędzie się 19 maja o godzinie 17:00 i zostanie zorganizowane w formie online na platformie Microsoft Teams.

Autor wykładu opowie o swoim wyborze tłumaczenia poezji jako głównego obszaru pracy translatorskiej, przedstawi motywy wyboru tłumaczonych poetów, okoliczności pracy i perypetie wydawnicze. Sandro Penna i Dante Alighieri wyznaczają klamry jego dotychczasowej pracy w charakterze tłumacza poezji włoskiej. Wybór wierszy pierwszego wydał własnym nakładem w ...

Czytaj dalej →
0

Konferencja „Afazja dziecięca, niedokształcenie mowy o typie afazji, alalia i alalia prolongata oraz SLI/DLD – w kręgu badań i terminologii”

22 maja odbędzie się e-konferencja naukowa „Afazja dziecięca, niedokształcenie mowy o typie afazji, alalia i alalia prolongata oraz SLI/DLD – w kręgu badań i terminologii” organizowana przez Zakład Dialektologii Polskiej i Logopedii UŁ.

Szczegółowy program wydarzenia zamieszczamy poniżej.

Komitet naukowy

prof. dr hab. Jacek Błeszyński (Toruń)
dr hab. prof. UG Ewa Czaplewska (Gdańsk)
dr hab. prof. UŁ Irena Jaros (Łódź)
dr hab. prof. UMCS Grażyna Krasowicz-Kupis (Lublin)
dr hab. prof. UŁ Renata Marciniak-Firadza (Łódź)
dr hab. prof. UP Mirosław Michalik (Kraków)
dr hab. ...

Czytaj dalej →
0

Konferencja naukowa „Zjawiska propagandy i manipulacji w prasie, telewizji, radiu i internecie”

Dziennikarskie Koło Naukowe Uniwersytetu Łódzkiego działające przy Katedrze Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego ma zaszczyt zaprosić do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pt.: „Zjawiska propagandy i manipulacji w prasie, telewizji, radiu i internecie”, która odbędzie się online 20 maja 2021 roku za pośrednictwem platformy Microsoft Teams.

Konferencja jako  inicjatywa studencka jest skierowana przede wszystkim do studentów oraz doktorantów zajmujących się badaniami z zakresu dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Sądzimy, że związane z jej tematem zjawiska mają ogromy wpływ ...

Czytaj dalej →
0

Spotkanie polonistów z dr. Marcinem Bogusławskim

4 maja gościem studentów filologii polskiej realizujących specjalizację “Publicystyka kulturalna i krytyka artystyczna” był dr Marcin Bogusławski z Katedry Filozofii Współczesnej UŁ.

Dr Bogusławski, filozof i publicysta zajmującym się teatrem muzycznym, opowiedział o swoich muzycznych fascynacjach, o własnej drodze do krytyki muzycznej i o roli krytyki (nie tylko) muzycznej we współczesnej kulturze.

Organizatorką spotkania była prowadząca zajęcia specjalizacyjne dr Anna Wiśniewska-Grabarczyk z Zakładu Literatury Polskiej XX i XXI wieku.

Czytaj dalej →
0

Otwarta nauka – standardy i dobre praktyki

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) ma zaszczyt zaprosić w dniu 12 maja 2021 r. na seminarium poświęcone otwartemu dostępowi do nauki: „Otwarta nauka – standardy i dobre praktyki”. Wydarzenie odbędzie się online w godzinach 9:00 – 14:00. Celem Seminarium jest upowszechnienie wśród uczelni członkowskich rozwiązań i dobrych praktyk dotyczących otwartej nauki.

Czytaj dalej →
0
Page 1 of 2 12