Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego na Filologicznym

25 lutego na Wydziale Filologicznym UŁ miały miejsce obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. To święto w założeniu ma dopomóc ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Głównym punktem programu było spotkanie z Katarzyną Pakosińską, znaną przede wszystkim z występów w Kabarecie Moralnego Niepokoju artystką estradową, teatralną i filmową. Podczas spotkania nie zabrakło wspomnień z czasów studiów (Katarzyna Pakosińska jest absolwentką filologii polskiej), dowcipów językowych i wielu anegdot.

Wcześniej w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego studenci oraz wykładowcy polonistyki przygotowali stanowiska z grami i zabawami oraz przeprowadzili serię warsztatów dla wybranych szkół, również spoza województwa łódzkiego. Warsztaty dotyczyły między innymi kreowania wizerunku, kreatywności językowej czy łodzianizmów. Niektórzy uczniowie wzięli też udział w zorganizowanych wycieczkach po budynku Wydziału, podczas których zobaczyli na własne oczy najciekawsze miejsca znajdujące się na Filologicznym – m.in. studio radiowe i Aulę Rady Wydziału.

Organizatorem wydziałowych obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego był Instytut Filologii Polskiej i Logopedii UŁ.