FAQ – najczęściej zadawane pytania
Szanowni Państwo,
zaistniała sytuacja rodzi wiele wątpliwości dotyczących funkcjonowania Wydziału. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, publikujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Wpis będzie na bieżąco aktualizowany.
Zachęcamy również do zaglądania na stronę covid19.uni.lodz.pl, gdzie na bieżąco publikowane są wszystkie komunikaty dotyczące aktualnej sytuacji na uczelni.
Pytania ogólne
- Skąd mam wiedzieć, które zajęcia odbędą się stacjonarnie?
W związku z decyzją o wprowadzeniu nowych rządowych obostrzeń dotyczących zwalczania epidemii COVID-19 i zakwalifikowaniem Łodzi do tzw. strefy czerwonej informujemy, że niemal wszystkie zajęcia akademickie realizowane na Wydziale Filologicznym UŁ od 19 października odbywać się będą do odwołania w formie zdalnej. Wyjątkami są nieliczne zajęcia o charakterze praktycznym, które prowadzone będą stacjonarnie. Ich wykaz zamieszczamy
tutaj.
Proszę pamiętać, że zajęcia zdalne (online) również będą odbywały się zgodnie z planem (w czasie rzeczywistym) i obecność na nich jest obowiązkowa.
- W jaki sposób mogę otrzymać zaświadczenie o kontynuowaniu nauki na studiach?
W tym celu proszę skontaktować się z pracownikiem Biura Obsługi Studenta (Dziekanatu), adresy mailowe pracowników obsługujących poszczególne kierunki dostępne są na stronie internetowej Wydziału.
- W jaki sposób mogę podstemplować legitymację na kolejny semestr?
Na ten moment nie ma takiej potrzeby. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (art. 51b ust. 4) w okresie ograniczenia lub zawieszenia funkcjonowania uczelni oraz przez 60 dni po jego zakończeniu legitymacje studenckie i legitymacje służbowe nauczycieli akademickich są ważne bez konieczności ich potwierdzania.
- W jaki sposób będzie przebiegać praca dziekanatu w semestrze zimowym?
Dziekanat jest otwarty dla studentów od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-14.00.
Ze względu na fakt, że pracownicy dziekanatu pracują w trybie rotacyjnym (praca stacjonarna+praca zdalna), rekomendowany jest kontakt mailowy z pracownikiem Dziekanatu (lista adresów mailowych znajduje się tutaj) w celu wcześniejszego umówienia wizyty.
- Jestem przeziębiony/-a. Czy powinienem/powinnam pojawić się na zajęciach stacjonarnych? Czy w takich okolicznościach moja absencja będzie skutkowała wpisaniem nieobecności?
Osoby wykazujące symptomy przeziębienia lub innej choroby zakaźnej mają bezwzględny zakaz uczestnictwa w zajęciach stacjonarnych. W takich przypadkach swoją niedyspozycję należy zgłosić wcześniej drogą mailową prowadzącemu zajęcia. Za jego zgodą student będzie mógł jednorazowo zdalnie uczestniczyć w zajęciach odbywających się stacjonarnie, dzięki czemu uniknie wpisania nieobecności. Będzie można także umówić się z prowadzącym/-ą na zaliczenie zajęć w formie zdalnej.
- Przebywam na kwarantannie. W jaki sposób mogę uniknąć nieobecności na zajęciach stacjonarnych?
W takiej sytuacji student będzie mógł uczestniczyć w zajęciach w sposób zdalny, po uzyskaniu zgody na takie rozwiązanie od osoby prowadzącej zajęcia stacjonarne. Będzie można także umówić się z prowadzącym/-ą na zaliczenie zajęć w formie zdalnej.
- Zajęcia stacjonarne odbywają się tylko raz w tygodniu, a ja mieszkam w znacznej odległości od Łodzi. Czy mogę zatem uczestniczyć w tych zajęciach zdalnie?
Stacjonarnie prowadzone będą te zajęcia, które ze względu na swoją specyfikę wymagają bezpośredniego kontaktu prowadzącego ze studentami.
Student jest zobowiązany do udziału w zajęciach stacjonarnych, które zostały wymienione w komunikatach zamieszczonych na stronie internetowej danej jednostki, a trudności z transportem nie są wystarczającym powodem do zwolnienia go z tego obowiązku. Ostateczną decyzję w kwestii umożliwienia zdalnego uczestnictwa w zajęciach odbywających się stacjonarnie podejmuje prowadzący. Przywilej ten powinien dotyczyć jednak przede wszystkim studentów przebywających na kwarantannie lub osób wykazujących symptomy chorobowe. Osoby mieszkające w znacznej odległości od Łodzi powinny rozważyć zapewnienie sobie kwatery w naszym mieście.
- Czy na zajęciach stacjonarnych będzie trzeba mieć założoną maseczkę lub przyłbicę?
Z uwagi na nowe
rozporządzenie z 26 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wprowadzony został obowiązek zakrywania nosa oraz ust we wszystkich pomieszczeniach, w których przebywa więcej niż 1 osoba. Oznacza to, że studenci zobowiązani są do noszenia maseczki, przyłbicy lub innej osłony ust i nosa również podczas zajęć stacjonarnych odbywających się na Wydziale. Wykładowca prowadzący zajęcia ma obowiązek stosowania osłony ust oraz nosa do momentu zajęcia swojego miejsca w sali (podczas prowadzenia zajęć może zdjąć maseczkę/przyłbicę, pamiętając jednocześnie o zachowaniu bezpiecznego dystansu od innych uczestników zajęć).
- Mam problemy ze stabilnym połączeniem internetowym w domu. W jaki sposób Wydział może mi pomóc?
Wydział udostępnił do dyspozycji zainteresowanych osób pojedyncze sale wykładowe wyposażone w sprzęt komputerowy i dostęp do internetu. Można w nich wziąć udział w zajęciach prowadzonych zdalnie. Liczba takich sal jest ograniczona. Szczegółowe informacje nt. procedury rezerwacji udostępnionych sal znajdują się tutaj.
- W jaki sposób Wydział przygotował sale wykładowe do zajęć stacjonarnych w czasie pandemii?
Do zajęć dopuszczone zostały jedynie te sale, które spełniają wymogi bezpieczeństwa sanitarnego. Ograniczona została liczb miejsc dostępnych w salach dla studentów w taki sposób, by możliwe było zachowanie dystansu co najmniej 1,5 metra pomiędzy poszczególnymi osobami znajdującymi się w danym pomieszczeniu. Krzesła/siedzenia wyłączone z użytkowania zostały wyniesione z sal lub oznaczone w widoczny sposób jako niedostępne. Część pomieszczeń ze względu na brak możliwości przewietrzenia została całkowicie wyłączona z użytkowania. Wszyscy wykładowcy przeprowadzający zajęcia w sposób stacjonarny zostali poinformowani o nowej maksymalnej liczbie dostępnych miejsc w salach i na podstawie tych wytycznych dokonali rezerwacji pomieszczeń na poszczególne zajęcia. Dodatkowo w budynku Wydziału umieszczono urządzenia do dezynfekcji rąk, które są ogólnodostępne dla wszystkich osób przebywających na terenie gmachu.
Przypominamy również, że od 28 listopada studenci w trakcie zajęć stacjonarnych ze względów bezpieczeństwa zobowiązani są do stosowania osłony nosa i ust.
- Jak funkcjonować będzie biblioteka wydziałowa?
Zasady dotyczące pracy biblioteki opisane są tutaj.
- Czy w trakcie semestru może zapaść decyzja o całkowitym przywróceniu zajęć stacjonarnych lub przejściu na tryb wyłącznie zdalny?
Decyzje dotyczące ewentualnej zmiany formy zajęć podejmowane będą na podstawie aktualnej sytuacji epidemicznej. Nie planujemy jednak zwiększenia liczby zajęć stacjonarnych w trakcie semestru zimowego. Ponieważ część studentów nie będzie miała możliwości przeniesienia się do Łodzi, zachowamy formę zdalną 4 dni w tygodniu. Możemy ewentualnie dopuścić do konsultacji pojedynczych lub grupowych w mniejszych salach, obecnie wyłączonych z dydaktyki.
- W jaki sposób odbywać będzie się sesja zimowa – stacjonarnie, zdalnie czy w sposób mieszany?
Jest zbyt wcześnie, by składać w tej sprawie jednoznaczną deklarację. Studenci zostaną poinformowani o formie sesji egzaminacyjnej z odpowiednim wyprzedzeniem po uwzględnieniu aktualnej sytuacji epidemicznej. Należy się jednak liczyć z formą hybrydową.
- W jaki sposób w semestrze zimowym odbywać się będą dyżury prodziekanów odpowiedzialnych za dane kierunki oraz konsultacje z wykładowcami?
O formie i terminie spotkania decydować będzie prodziekan/wykładowca w porozumieniu ze studentem. Większość konsultacji odbywać się będzie w budynku, z zachowaniem pełnego reżimu sanitarnego. Rekomendowany jest kontakt mailowy i wcześniejsze umówienie spotkania, by uniknąć niepotrzebnego oczekiwania w kolejce. Dopuszczalna będzie również możliwość rozmowy zdalnej z wykorzystaniem Microsoft Teams. Podobnie rozwiązane zostaną konsultacje pracowników dydaktycznych.
2
GRU
2020