Dotknij Teatru 2021 w radiu

27 marca przypada Międzynarodowy Dzień Teatru. Do tegorocznych obchodów tego święta dołączają studenci z Katedry Dramatu i Teatru UŁ, którzy w ramach inicjatywy „Dotknij Teatru” prowadzić będą audycje na antenie Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej.

Ogólnopolskie obchody Międzynarodowego Dnia Teatru pod szyldem „Dotknij Teatru” to efekt połączenia oddolnej akcji „Dotknij Teatru” (powstałej w Łodzi) i warszawskiego projektu Instytutu Teatralnego pt. „Chodź do teatru” w 2012 roku. Zbieżność idei obu projektów pozwoliła na integrację działań na rzecz pozyskiwania partnerów, co sprawiło, że akcja „Dotknij Teatru” rozszerzyła się na większość polskich województw.

W najbliższą sobotę studenci Koła Naukowego Teatrologów działającego przy Katedrze Dramatu i Teatru UŁ pod opieką prof. Małgorzaty Budzowskiej i dra Piotra Olkusza zadadzą gościom pytania dotyczące trzech zasadniczych przestrzeni namysłu nad Obecnością w teatrze. Prowadzący poruszą na antenie kwestie dotyczące teatru bez barier (uobecniającego grupy społecznie wykluczone), przedstawień teatralnych odbywających się czasie pandemii w internecie oraz poprowadzą dyskusję na temat tego, co w teatrze współczesnym jest obecne, a czego ciągle brakuje.

Pełny program zaplanowanych audycji zamieszczamy poniżej.

14.00-15.00: O sztuce teatru włączającego, teatru bez barier, uobecniającego grupy społecznie wykluczone.

Zaproszeni goście: Justyna Sobczyk (twórczyni Teatru 21, tworzonego przez osoby z zespołem Downa i zaburzeniami ze spektrum autyzmu; współtwórczyni Centrum Sztuki Włączającej, tegoroczna laureatka Paszportu Polityki w dziedzinie Teatru), Wiktor Moraczewski (kulturoznawca, teatrolog, pedagog teatralny, od 2017 roku współpracuje z Teatrem Chorea w Łodzi, gdzie współpracuje m.in. przy projektach z dziećmi i młodzieżą oraz osobami z niepełnosprawnościami).

Prowadzący (studenci z Koła Naukowego Teatrologów UŁ): Julia Gawryszczak i Michał Mielnik

15.00-16.00: Czy teatr online jest teatrem „obecnym”. O sztuce teatru w sieci – blaski i cienie streamingu teatralnego w pandemii.

Zaproszeni goście: Weronika Doboszyńska (specjalistka PR w Teatrze Dramatycznym w Warszawie); Ewa Krasucka (fotografka, autorka multimediów i realizatorka wideo w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie).

Prowadzący (studenci z Koła Naukowego Teatrologów UŁ): Sandra Kocoń i Michał Mielnik

16.00-17.00: Inscenizacja Obecności i Nieobecności: co w teatrze współczesnym jest obecne, a czego ciągle brakuje?

Zaproszeni goście: Dorota Ignatjew (nowa dyrektorka Teatru Nowego w Łodzi); Paweł Grala (tancerz i choreograf, współpracownik grupy Pracownia Fizyczna przy Akademii Muzycznej w Łodzi; współtwórca KIPISZ-u, łódzkiego generatora działań twórczych).

Prowadzący (studenci z Koła Naukowego Teatrologów UŁ): Adrianna Wolińska i Sandra Kocoń

Organizatorzy: Katedra Dramatu i Teatru Uniwersytetu Łódzkiego, Studenckie Radio Żak Politechniki Łódzkiej, Dotknij Teatru, Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych

„Dotknij Teatru” jest organizowane przez Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi.

Finansowanie: Urząd Miasta Łodzi
Honorowy patronat Prezydenta Miasta Łodzi

Więcej informacji na stronie internetowej dotknijteatru.pl/lodz/.