#OtwartyUniLodz – ułatwiamy szczepienia!

Uniwersytet Łódzki przygotował dodatkowe możliwości zaszczepienia się przeciw COVID-19.

W najbliższych dniach w kilku punktach kampusu UŁ staną szczepieniobusy:

• wtorek (19.10), Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny (ul. POW 3/5),
  • środa (20.10.), Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego (ul. J. Matejki 32),
  • czwartek (21.10), Wydział Filozoficzno-Historyczny (ul. Lindleya 3, Stary Rektorat UŁ).

W tych punktach w godzinach 9:00-16:00 każdy ze studentów i pracowników będzie mógł natychmiastowo skorzystać ze szczepionki. Szczepienia wykonywane będą preparatami Pfizer oraz Johnson & Johnson. Będą tam mogły także przyjąć trzecią dawkę osoby, które się do tego kwalifikują.

Przypominamy również, że przez cały czas mogą Państwo korzystać z usług dwóch stacjonarnych punktów szczepień na Osiedlu Lumumby. Może tam przyjść każdy, również studenci zagraniczni, którzy nie są ubezpieczeni w NFZ. Wystarczy wówczas paszport i ważna legitymacja studencka.

Punkty szczepień na osiedlu Lumumby:

• NZOZ Poradnia Lekarzy Rodzinnych VITAPLUS, ul. Lumumby 3 (akademik „Tygrys”),
  • Punkt szczepień przy ul. Lumumby 14 (dawna siedziba ZOZ PALMA).

Dear Ladies and Gentlemen, Dear Students, Doctoral Students and Employees of the University of Lodz,

we have prepared extra possibilities of getting vaccinated against Covid-19. In the coming days, at several locations of the UL campus, there will be mobile vaccination points, the so-called Vaccination Buses. At these locations, between 9 a.m. and 4 p.m. each of You, students, doctoral students and employees will be able to get vaccinated right away. Pfizer and Johnson & Johnsons preparations will be administered. Those who qualify will also be able to receive the third dose there.

Dates and places of operation of Vaccination Buses on the UL campus:

• Tuesday 19.10 Faculty of Economics and Sociology (ul. POW 3/5),
  • Wednesday 20.10 University of Lodz Library (ul. J. Matejki 32),
  • Thursday 21.10 Faculty of Philosophy and History (ul. Lindleya 3 the old Rector’s Office of the University of Lodz).

I would also like to remind you that you can all the time use the services of the two stationary vaccination points at Lumumby housing estate. Anyone can come, also international students who do not have insurance in the National health Fund. It is enough to have a passport and a valid student ID card on you.

Vaccination points at Lumumby housing estate:

• NZOZ Poradnia Lekarzy Rodzinnych VITAPLUS, ul. Lumumby 3 (”Tiger” dormitory),
  • Vaccination point at ul. Lumumby 14 (a former head office of ZOZ PALMA).

I encourage those of you who have not yet taken advantage of the opportunity to get vaccinated to protect your health this way as soon as possible. Only this way are we able to win the fight with the virus.

I wish You all good health and all the best!

Prof. Elżbieta Żądzińska
UL Rector