Projekcja filmu „Muzyka Terezinu — historia ocalenia Helgi Pollak-Kinsky“

Zapraszamy na kolejne wydarzenie współorganizowane przez Instytut Filologii Germańskiej UŁ.

„Muzyka Terezinu — historia ocalenia Helgi Pollak-Kinsky“

Reż.: Michael Pfeifenberger

Projekcja filmu odbędzie się w obecności reżysera.

Organizacja: Prof. dr Gudrun Heidemann, Instytut Filologii Germańskiej UŁ, dr Aleksandra Lévy-Lendzinska, Université Paris-Est Créteil
Pokaz filmu w ramach konferencji Doing Memory I. Ujęcia wizualne, wirtualne, werbalne

Helga Pollak-Kinsky została deportowana razem ze swoją rodziną do obozu koncentracyjnego w Terezinie w styczniu 1943 roku jako 12-letnia dziewczynka. Spędziła tam rok i osiem miesięcy. 28 października 1944 roku została razem z ponad dwoma tysiącami kobiet, mężczyzn i dzieci wywieziona w bydlęcym wagonie do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Z tego transportu wybrano 300 młodych kobiet, które trafiły na roboty przymusowe do Oederanu w Saksonii, gdzie wykonywały najcięższe prace w fabryce amunicji. W kwietniu 1945 Helga została w marszu śmierci zabrana z powrotem do Terezinu.

Jej historia, los żydowskiej rodziny z Wiednia, jest okrutnym i wstrząsającym podsumowaniem II wojny światowej.

Michael Pfeifenberger — reżyser i autor scenariuszy. W Polsce prezentowane były jego filmy „Desert Kids“, „Call Me A Jew“, „Todespolka – Polka De La Muerte“, „Josef Winkler – Der Kinoleinwandgeher“, „Chaltura – Leila & Lena“, „Thanksgivin‘ – Die nachtblaue Stadt“.

15.12.2021, 17:00
Instytut Filologii Germańskiej UŁ, Aula 5