Gender Studies na UŁ z europejską akredytacją AQAS

Kierunek studiów magisterskich GEMMA (Masters's Degree in Women's and Gender Studies) prowadzony na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego otrzymał europejską akredytację wydaną przez AQAS (niemiecką agencję przyznającą akredytacje uczelniom wyższym w Europie).

Akredytacja, potwierdzona specjalnym certyfikatem, obowiązuje do 31 stycznia 2030 roku. Stanowi, że program studiów jest zgodny z wymogami określonymi w kryteriach jakości wspólnych programów, zdefiniowanych przez European Approach w Europejskim Obszarze Szkolnictwa Wyższego (ESG) oraz Europejskich Ramach Kwalifikacji (EQF).

certyfikat AQAS

Raport końcowy z akredytacji zostanie udostępniony grupie ekspertów i innym agencjom. Ponadto, AQAS opublikuje go na swojej stronie internetowej, a także zarejestruje program w europejskiej bazie danych akredytowanych programów DEQAR

Masters's Degree in Women's and Gender Studies (GEMMA) to kierunek łączący wiedzę z zakresu gender studies, nauk o kulturze i religii, nauk o komunikacji społecznej i mediach, filozofii, literaturoznawstwa oraz nauk socjologicznych. Studia oferują uzyskanie kompleksowej wiedzy opartej na solidnej podbudowie teoretycznej oraz biegłej znajomości metod badawczych charakterystycznych dla tych dyscyplin naukowych, które wpisują się w zakres gender studies. 

Poszczególne przedmioty w ramach kierunku Masters's Degree in Women's and Gender Studies (GEMMA) zajmują się polityką równościową i antydyskryminacyjną w różnych kontekstach społeczno-kulturowych, a także przyczynami i skutkami nierówności społecznych (m.in. ekonomicznych) oraz wykluczeniem społecznym ze względu na różne czynniki, takie jak płeć, rasa, etniczność, narodowość, wyznanie, niepełnosprawność, orientacja seksualna itd. 

Osobną kwestią podejmowaną w ramach kierunku jest znaczenie i rola środków masowego przekazu w kształtowaniu wizerunku wyżej wspomnianych procesów i zjawisk we współczesnym świecie. 

GEMMA jest programem studiów magisterskich, które dają możliwość kształcenia się w dwóch uczelniach partnerskich i otrzymania dwóch dyplomów ukończenia studiów, a zatem zdobywanie doświadczenia naukowego w różnych uniwersytetach europejskich specjalizujących się w gender/women’s studies. 

Projekt koordynuje dr Aleksandra Różalska i Ośrodek Naukowo-Badawczy Problematyki Kobiet WF UŁ. Jest finansowany przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus Mundus. To jeden z najdłużej trwających projektów w UŁ (od 2007 roku).

Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ