Znaczące osiągnięcia studentów Wydziału Filologicznego

Dwoje studentów Wydziału Filologicznego zostało wyróżnionych wyjątkowymi stypendiami. Anna Krakowiak, jako jedna z dwóch osób studiujących na Uniwersytecie Łódzkim, otrzymała stypendium Ministra Nauki za znaczące osiągnięcia w roku akademickim 2023/2024. Tomaszowi Poborcy, który jest też tegorocznym zdobywcą Studenckiego Grantu Badawczego, zostało przyznane stypendium Marszałka Województwa Łódzkiego.

Ambitni i kulturalni

Dwa stypendia w wysokości 17 000 oraz 4 000 zł zostały wręczone kolejno Annie Krakowiak oraz Tomaszowi Poborcy, studentom kierunku media audiowizualne i kultura cyfrowa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Wyjątkowe osiągnięcia oraz sukcesywne realizowanie ambitnych planów to nie jedyne, co łączy wspomnianych stypendystów. Oboje ukończyli studia filmoznawcze i mają na swoim koncie szereg interesujących działań.

Poznajcie lepiej studentów Filologa, dla których zwykła nauka to stanowczo za mało!

Anna Krakowiak

Wśród potężnej liczby 386 laureatów nominowanych do stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego znalazły się dwie osoby studiujące na Uniwersytecie Łódzkim. Jedną z nich jest studentka Wydziału Filologicznego, Anna Krakowiak.

Interesuje się kinem polskim, w szczególności twórczością dokumentalną i awangardową. Tematem mojej pracy magisterskiej jest animacja w Warsztacie Formy Filmowej. W czasie wolnym od nauki zajmuję się fotografią i montażem filmowym!

- Anna Krakowiak, laureatka stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego 2023/2024

Anna, poza tym, że jest prawdziwą miłośniczką dzieł filmowych, pełni również funkcję przewodniczącej Koła Badaczy Popkultury Pulp i systematycznie współpracuje z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym. Teksty jej autorstwa znaleźć można w takich czasopismach jak m.in.:  „Pleograf”, „Studia Filmoznawcze” i „Replay. The Polish Journal of Game Studies”. Studentka jest także współautorką filmowego cyklu pt. „Alfabet Krzysztofa Zanussiego” (2023-)”.

Tomasz Poborca

Laureatem jednego z 35 studenckich stypendiów Marszałka Województwa Łódzkiego, został Tomasz Poborca, którego działania docenione zostały w tym roku dwukrotnie. Absolwent filmoznawstwa otrzymał także Studencki Grant Badawczy, dzięki któremu zrealizuje projekt poświęcony recepcji polskich powojennych filmów we Francji w latach 1943-1957 oraz politycznej instrumentalizacji rodzimej kinematografii. Ponadto, nagrodzony filmoznawca również ma na swoim koncie stypendium Ministra Edukacji i Nauki za wyjątkowe osiągnięcia w roku akademickim 2022/2023.

Swoimi pasjami Tomasz dzieli się także na łamach pism, takich jak „Kwartalnik Filmowy”, „Studia Filmoznawcze” czy „Ekrany”. Swoją obecność zaznacza także w portalu „Pełna Sala”, którego jest redaktorem. Student jest także kuratorem kina Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi.

Dotychczasową działalność akademicką poświęciłem twórczości Raúla Ruiza i Jean-Luca Godarda oraz recepcji kina francuskiego w czasopiśmiennictwie filmowym PRL-u. Aktualnie prowadzę kurs o kinie autorskim w Szkole Filmowej w Łodzi, programuję filmową sekcję Festiwalu Wielu Kultur, regularnie wygłaszam prelekcje w kinach studyjnych i instytucjach kultury, prowadzę spotkania z twórcami i twórczyniami, a także donoszę z zagranicznych festiwali filmowych.

- Tomasz Poborca, laureat stypendium Marszałka Województwa Łódzkiego 2023.