KIERUNEK: Logopedia medialna z logopedią ogólną

O studiach

Celem studiów podyplomowych jest przygotowanie słuchaczy do postępowania terapeutycznego w pracy pedagogicznej z dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami mowy, trudnościami w czytaniu i pisaniu, a także właściwego diagnozowania błędów językowych i przyczyn ich powstawania u osób występujących publicznie – szeroko pojmowanych ludzi mediów, działaczy społecznych i pracowników kultury.

Tak przygotowani absolwenci uzyskają kwalifikacje do wykonywania zawodu logopedy w przedszkolach, szkołach (o różnym profilu i poziomach kształcenia), placówkach opiekuńczo-wychowawczych i poradniach logopedycznych.

PROGRAM:

• Językoznawcze podstawy logopedii — Kształtowanie się mowy dziecka; Fonetyka i fonologia języka polskiego; Nauka o języku: morfologia, składnia, semantyka;
  • Medyczne podstawy logopedii — Wybrane zagadnienia z anatomii, fizjologii i patologii człowieka; Podstawy ortodoncji; Elementy psychiatrii; Podstawy audiologii; Podstawy foniatrii;
  • Psychopedagogiczne podstawy logopedii — Podstawy psychologii rozwojowej; Neuropsychologia; Elementy pedagogiki specjalnej; Psychoterapia;
  • Teoria i praktyka logopedyczna — Wprowadzenie do logopedii; Diagnoza i terapia zaburzeń mowy (dyslalia); Diagnoza i terapia zaburzeń mowy (jąkanie); Oligofrenologopedia; Surdologopedia; Neurologopedia; Glottologopedia; Tyflologopedia; Specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu; Alternatywne sposoby porozumiewania się; Dydaktyka postępowania logopedycznego; Praktyki logopedyczne (120 godzin)
  • Logopedia medialna — Estetyka i ekspresja żywego słowa; Emisja głosu; Stylistyka gatunków tekstów wygłaszanych publicznie; Kreowanie własnego wizerunku; Technika mówienia, Kształcenie dykcji, Warsztaty artystyczne
    Szczególowe inofrmacje na temat rekrutacji dostępne pod linkiem: https://www.polonistyka.uni.lodz.pl/strefa-kandydata/studia-podyplomowe/logopedia-medialna-z-logopedia-og

4 semestry

Kierownik studiów

dr hab. Irena Jaros, prof. UŁ

Sylwetka kandydata

Studia podyplomowe skierowane są do absolwentów studiów licencjackich i magisterskich, szczególnie osób z przygotowaniem pedagogicznym, o nienagannej wymowie, dobrym słuchu i głosie. Przyjęcie na studia podyplomowe odbywa się na podstawie rozmowy kwalifikacyjnej.

Dodatkowe informacje

Zajęcia odbywać się będą w trybie zaocznym, średnio 2 razy w miesiącu (w piątek, sobotę i niedzielę). Praktyki logopedyczne, zaplanowane w III i IV semestrze, odbywają się w piątki od godzin rannych we wskazanych placówkach.

ZASADY REKRUTACJI
Szczegółowe informacje na temat rekrutacji dostępne pod linkiem: https://www.polonistyka.uni.lodz.pl/strefa-kandydata/studia-podyplomowe/logopedia-medialna-z-logopedia-ogolna

Więcej o UŁ

Kontakt dla kandydata