KIERUNEK: Nauczanie języka polskiego i kultury polskiej poza Polską - studia doskonalące wiedzę i umiejętności

O studiach

Studia są BEZPŁATNE dla słuchaczy; całkowity koszt pokrywa Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Studia podyplomowe kierowane są do nauczycieli języka polskiego i kultury polskiej poza Polską, którzy chcą doskonalić swoją wiedzę i umiejętności zarówno w zakresie szeroko pojmowanego języka polskiego, historii i geografii Polski, jak i metodyki pracy glottodydaktycznej. Zajęcia odbywają się w formie zdalnej w czasie rzeczywistym (platforma MS Teams – zajęcia synchroniczne).

2 semestry

Kierownik studiów

dr hab. prof. UŁ Beata Grochala-Woźniak

Sylwetka kandydata

Studia kierowane są do nauczycieli języka polskiego oraz kultury polskiej poza granicami kraju i służą przede wszystkim podniesieniu ich kompetencji zawodowych. Kandydaci muszą mieć ukończone studia w dziedzinie nauk humanistycznych lub społecznych, co najmniej na poziomie uzyskania dyplomu licencjata.

Tematyka studiów podyplomowych:

• przekazanie wiedzy o języku polskim, literaturze i kulturze polskiej;
  • przekazanie wiedzy z zakresu glottodydaktyki pozwalającej na zorganizowanie, przeprowadzenie i ewaluację procesu dydaktycznego nauczania języka polskiego jako drugiego / odziedziczonego / obcego i kultury polskiej poza granicami kraju;
  • zapoznanie słuchaczy z podstawą programową oraz systemem i warunkami edukacji w Polsce;
  • doskonalenie umiejętności z zakresu dydaktyki ogólnej i szczegółowej: technik nauczania systemu języka polskiego oraz sprawności językowych i wykorzystania ich w praktyce dydaktycznej;
  • doskonalenie kompetencji ogólnych oraz pogłębianie świadomości interkulturowej w organizacji zadań dydaktycznych na lekcjach języka polskiego jako drugiego / odziedziczonego / obcego;
  • pogłębianie umiejętności wnikliwej obserwacji zjawisk społeczno-kulturowych, krytycznego myślenia, wiązania ze sobą faktów oraz wyciągania wniosków z posiadanych danych.

Więcej informacji pod linkiem: NAUCZANIE JĘZYKA POLSKIEGO I KULTURY POLSKIEJ POZA POLSKĄ (lodz.pl)

Więcej o UŁ

Kontakt dla kandydata