KIERUNEK: Rehabilitacja zaburzeń głosu

O studiach

UNIKATOWE W SKALI KRAJU ROCZNE STUDIA PODYPLOMOWE

Celem studiów jest uzyskanie wiedzy w zakresie rehabilitacji zaburzeń głosu i praktycznych umiejętności w zakresie diagnozy i terapii osób (dzieci i starszych) z zaburzeniami głosu o różnej etiologii.  

Rehabilitacja głosu to praca nad poprawną emisją głosu, mająca na celu zwiększenie komfortu mówienia i obejmująca diagnostykę i terapię zaburzeń. Rehabilitacja zaburzeń głosu dotyczy głównie chorych po wszczepieniu implantu ślimakowego, z dysfonią czynnościową (chrypką), z chorobami organicznymi krtani (guzki głosowe, niedowłady, przerosty i porażenia fałdów głosowych), po mikrochirurgii krtani oraz po całkowitym usunięciu krtani (nauka mówienia przełykowego), z uwarunkowanymi hormonalnie mutacjami, z zaburzeniami artykulacji spowodowanej zabiegami operacyjnymi w obrębie jamy ustnej i gardła.

Jak wynika z analizy programów studiów dziennych i podyplomowych, kształcących logopedów w uczelniach w całej Polsce, studia te tylko w minimalnym stopniu wyposażają słuchaczy w wiedzę i umiejętności pozwalające na pracę z pacjentem z zaburzeniami głosu, dlatego odczuwany jest niedobór tego typu specjalistów i to zarówno w regionie łódzkim, jak i w całym kraju.

Program studiów zakłada odbycie przez słuchacza 170 godzin (na 300 ogólnie) zajęć typowo praktycznych o charakterze warsztatowym (145 godz. warsztatów + 25 godzin praktyk).

Absolwent podyplomowych studiów Rehabilitacja zaburzeń głosu ma uprawnienia do pracy z pacjentami z zaburzeniami głosu i może posługiwać się tytułem: specjalista rehabilitacji zaburzeń głosu.

Czas trwania

2 semestry

Kierownik studiów

dr hab. Renata Marciniak-Firadza, prof. UŁ

Sylwetka kandydata

Słuchaczem studiów podyplomowych może być osoba, która:
1)    uzyskała tytuł licencjata logopedii lub magistra logopedii lub
2)    posiada tytuł magistra, a uprawnienia zawodowe logopedy zdobyła w ramach:
- podyplomowych studiów logopedycznych (4-semestralnych; min. 600 godzin);
- specjalności logopedycznej na stacjonarnych studiach magisterskich  (w wymiarze min. 800 godz. zajęć logopedycznych).
3) ma ukończone studia medyczne i ma specjalizację z audiologii lub foniatrii;
4) ma ukończone studia licencjackie lub magisterskie z fizjoterapii;
5) ma ukończone studia teatralne lub studia muzyczne.
Kandydaci na studia powinni mieć nienaganną wymowę, słuch i budowę aparatu artykulacyjnego. Słuchaczami studiów nie mogą być osoby z wadami wymowy i wadami anatomicznymi aparatu artykulacyjnego (np. nieprawidłowym zgryzem).

UWAGA! Słuchaczami studiów nie mogą zostać osoby mające ukończone kursy logopedyczne oraz specjalizacje logopedyczne, niedające pełnych uprawnień do pracy w zawodzie logopedy.

Dodatkowe informacje

ZASADY REKRUTACJI
Szczegółowe informacje na temat rekrutacji dostępne pod linkiem: https://www.polonistyka.uni.lodz.pl/strefa-kandydata/rzg

Najważniejsze informacje dla kandydatów na studia i dla słuchaczy są zamieszczane na stronie internetowej: www.polonistyka.uni.lodz.pl.

Więcej o UŁ

Kontakt dla kandydata

mgr Małgorzata Kokot, tel. 42 635-67-57

Dane wydziału i lokalizacja

Adres: ul. Pomorska 171/173, 90-236 Łódź

Telefon: (48 42) 635-67-57

Fax: (48 42) 665-52-54

e-mail: dialektologia@uni.lodz.pl lub renata.marciniak@uni.lodz.pl.