Concilium Latinum Lodziense XIX

Miejsce konferencji: Pomorska 171/173, 90-236 Łódź
Czas: 25 maja 2024 (sobota) 14:45 - 20:00

Studium Języków Obcych i Katedra Filologii Klasycznej UŁ oraz Oddział Łódzki PTF zapraszają na łacińskojęzyczną konferencję naukową Concilium Latinum Lodziense XIX pod tytułem: "Rure ego viventem, tu dicis in urbe beatum" - de hominum sedubus variis, która odbędzie się w Łodzi, dn. 25 maja b.r.

W trakcie konferencji rozprawiać będziemy o wszelkich siedzibach ludzkich, miastach, grodach, osiedlach, wioskach, poczynając od takich, po których zachowały się tylko ruiny czy inne pozostałości, bezimienne już dla starożytnych, lub odwrotnie, znane są same ich nazwy, niemożliwe do przyporządkowania choćby określonej stercie kamieni – do zamieszkanych za ludzkiej pamięci, w czasach historycznych i obecnie. Zainteresują nas rozmaite ich cechy, jak położenie, osoby założycieli, sposoby powstania, obowiązujące w nich prawa i obyczaje, dobre i złe strony prowadzonego tam życia oraz związane z tym tradycyjne już przeciwstawienie wsi i miasta.

Miejscem obrad będzie budynek Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Pomorskiej 171/173 w Łodzi.

Osoby, które ze względu na odległość lub inne poważne przeszkody nie mogą przybyć osobiście, zapraszamy do udziału zdalnego przez platformę MS Teams.

🔗 Program konferencji 🔗

Szczegóły konferencji