O BUDYNKU
Aktualny budynek Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego został oddany do użytku w lipcu 2014 roku. Wygląd gmachu jest efektem prac firmy AGG (Architekci Grupa Grabowski), która w całości była odpowiedzialna za projekt obiektu.
Jak przystało na Wydział Filologiczny wejście zdobią sentencje i cytaty w różnych językach, wykute antykwą na kamiennych płytach. Charakterystyczne są olbrzymie elewacje skrzydeł bocznych z białymi, nieregularnie rozmieszczonymi pionowymi profilami na tle ciemnych przeszkolnych płaszczyzn. W środku uwagę zwraca przezroczysty, pełen światła hall centralny (atrium) - serce całego budynku, które łączy i zespala wszystkie jego części. Multikulturowość Wydziału Filologicznego została podkreślona rozwiązaniami kolorystycznymi wnętrza. Budynek składa się z sześciu kondygnacji, a każda z nich została utrzymana w innym kolorze tęczy.
Zamieszczony wyżej opis pochodzi z materiałów informacyjnych projektanta budynku.
LOKALIZACJA
Budynek Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego mieści się przy ul. Pomorskiej 171/173 w Łodzi, w centrum miasta, 2 km od Dworca Łódź Fabryczna, w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla studenckiego "Lumumbowo".
Wydział jest dobrze skomunikowany z pozostałą częścią Łodzi. Do naszego gmachu można dojechać bezpośrednimi połączeniami autobusowymi i tramwajowymi z najważniejszych punktów miasta - ulicy Piotrkowskiej oraz Manufaktury. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku Filologa znajdują się siedziby pozostałych wydziałów uczelni oraz Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, a także Biblioteka i Rektorat UŁ
Na Wydział dotrzeć można różnymi środkami transportu.
Linie tramwajowe:
- linia 12
- linia 15
- linia 18
- linia 45
Linie autobusowe:
- linia 86
- linia 87A/B
- linia 58A/B
Najbliższe przystanki autobusowe i tramwajowe:
- Pomorska - Lumumby (kampus UŁ) 🚋
- Pomorska - Konstytucyjna 🚋🚌
- Pomorska - Tamka 🚋🚌
- Narutowicza - Radiostacja 🚋🚌
Najbliższe stacje kolejowe:
- Łódź Stoki (18 min. pieszo)
- Łódź Niciarniana (27 min. pieszo)
- Łódź Fabryczna (30 min. pieszo)
- Łódź Widzew (1 godz. pieszo)
Przy wejściu do budynku od strony ul. Pomorskiej w miesiącach marzec – listopad można również korzystać ze stacji Łódzkiego Roweru Pubicznego 🚲.
WIRTUALNY SPACER
Zatanawiasz się, jak wyglądają wnętrza naszego budynku? Odtwórz poniższy materiał wideo i zajrzyj do najważniejszych miejsc w naszym gmachu!
Zachęcamy również do odbycia wirtualnego spaceru po budynku naszego Wydziału za pośrednictwem Google Maps. Dzięki zdjęciom sferycznym zamieszczonym w tym serwisie można zajrzeć do dziekanatu, przejść się po wydziałowej bibliotece czy też zobaczyć, jak wyglądają wybrane sale wykładowe.
SYSTEM KONTROLI DOSTĘPU
Czy budynek uczelni może stać się tzw. smart buildingiem na miarę XXI wieku? Działania podjęte w ostatnim czasie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego udowadniają, że wizja ta nie jest wcale aż tak odległa!
Za pomocą otwartej platformy Genetec zaimplementowano już kontrolę dostępu do części sal dydaktycznych oraz sal specjalnego przeznaczenia (studio radiowe, pracownia translatoryczna wyposażona w kabiny tłumaczy czy studio telewizyjne). W kolejnych krokach władze Wydziału zamierzają zintegrować system alarmowy, sygnalizację pożarową, wentylację i dostęp do parkingów.
O tym, co już udało się osiągnąć i jak funkcjonuje system opowiadają pracownicy Wydziału Filologicznego UŁ oraz firmy Genetec, która była odpowiedzialna za implementację nowoczesnych rozwiązań w budynku.
Nagranie zostało zrealizowane przez A&S Polska oraz Genetec Inc.
ZASADY ZACHOWANIA W SYTUACJI ZAGROŻENIA
W trosce o Państwa zdrowie, bezpieczeństwo i komfort pragniemy zwrócić uwagę na istotne kwestie dotyczące zasad ewakuacji budynku w sytuacji zagrożenia.
Prosimy o szczegółowe zapoznanie się z poruszaną tematyką i stosowanie się do wskazówek zawartych w poniższej prezentacji.
Dokument zawiera również istotne informacje dotyczące zakazu palenia na terenie budynku oraz zasad segregacji śmieci 🗑.
WYNAJEM SAL
W budynku Wydziału znajdują się aule wykładowe od 120 do 478 miejsc i sale dydaktyczne (na 18-60 osób). Dostępne są również miejsca promocyjne w przestrzeni wspólnej (istnieje możliwość zastosowania niestandardowych form reklamy na korytarzach poszczególnych pięter).
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą wynajmu sal zamieszczoną poniżej.
Dodatkowych informacji dotyczących wynajmu przestrzeni konferencyjnych lub reklamowych udziela Aneta Sadach, kierownik działu ds. obsługi administracyjno-informatycznej Wydziału Filologicznego UŁ.
SPECJALISTYCZNE POMIESZCZENIA DYDAKTYCZNE
To, co nas wyróżnia, to profesjonalne sale, które zostały wyposażone w taki sposób, by umożliwiać studentom poszczególnych kierunków zdobycie specjalistycznych umiejętności. Częścią naszej wydziałowej infrastruktury są między innymi:
- studio radiowe;
- studio telewizyjne;
- sala kinowa;
- sala translatorska z kabinami tłumaczy;
- sale językowe (z systemem komunikacji głosowej między uczestnikami zajęć i prowadzącym);
- sala teatralna;
- sale logopedyczne i audiologiczne.
WI-FI
Studenci i pracownicy Wydziału Filologicznego UŁ mają możliwość korzystania z sieci Wi-Fi przez cały okres studiów/pracy.
W celu skorzystania z internetu należy połączyć się z siecią „eduroam”. Sieć wymaga zalogowania się przy użyciu studenckiego lub pracowniczego konta AD (odpowiednio: ul######@edu.uni.lodz.pl lub imie.nazwisko@filologia.uni.lodz.pl).
Eduroam jest ogólnoświatowym systemem dostępu do sieci bezprzewodowej dla społeczności naukowo-akademickiej. Pozwala na korzystanie z bezprzewodowego internetu również w wielu innych instytucjach naukowych w Polsce i na świecie.
Ustawienia niezbędne do zalogowania się do sieci „eduroam” z telefonu komórkowego pracującego pod kontrolą systemu Android:
Metoda EAP: PEAP
Uwierzytelnianie Phase 2: MS-CHAP v2
Wymagane jest wybranie opcji niesprawdzania certyfikatu.