Filolog na Święta: bożonarodzeniowe tradycje w Bułgarii

Już za kilka dni zasiądziemy do wigilijnego stołu i będziemy świętować Boże Narodzenie. Gwiazdka to piękny i wyjątkowy czas, który wygląda inaczej w różnych zakątkach świata. Aby przybliżyć regionalne zwyczaje, powracamy ze świątecznym cyklem materiałów wideo, w których odkryjemy dla Was bożonarodzeniowe tradycje w innych krajach.

Na początek zapraszamy Was do Bułgarii. O świętach w tym kraju opowiedziała nam mgr Steliana Aleksandrova z Katedry Filologii Słowiańskiej UŁ. Z nagrania dowiecie się, co znajduje się na tradycyjnym świątecznym stole bułgarskim i jakie są różnice między polskimi a bułgarskimi zwyczajami bożonarodzeniowymi.

U nas serwuje się nieparzystą liczbę potraw – 7, 9 albo 11. Wynika to z tego, że parzysta liczba jest kojarzona ze śmiercią

– wyjaśnia Steliana Aleksandrova.

W Bułgarii możemy się też spotkać z ciekawymi i zadziwiającymi tradycjami noworocznymi.

1 stycznia małe dzieci przygotowują gałązki derenia ozdobione czerwoną nitką, popcornem, suszonymi owocami i monetami. I tą gałązką dzieci uderzają bardzo delikatnie plecy dorosłych. Podczas tego mówią specjalne wierszyki, które mają sprawić, aby następny rok był dla nas dobry. Dzieci dostają za to drobne pieniądze i jakieś smakołyki

– opowiada lektorka języka bułgarskiego.

Cały materiał można obejrzeć poniżej.


Śledźcie na bieżąco nasz kanał w serwisie YouTube. W kolejnych dniach przedstawimy, jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w Niemczech.