Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet

25 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1999 roku. Tego dnia organizowane są różne inicjatywy edukacyjne i informacyjne, angażujące osoby i instytucje, które nie chcą pozostać obojętne na różne formy przemocy.

Wiele organizacji rządowych i pozarządowych oraz aktywistek i aktywistów na świecie prowadzi w tym czasie kampanie społeczne mające na celu: 

  • uwrażliwienie społeczności lokalnych na krzywdzące postawy i zachowania przemocowe wobec kobiet i dziewczyn;  

  • pokazanie, w jaki sposób reagować na przemoc wokół nas i czynnie jej przeciwdziałać.  

Przemoc ekonomiczna, przemoc fizyczna, przemoc seksualna, przemoc psychologiczna i werbalna, przemoc położnicza (czyli różne formy niewłaściwego traktowania kobiet w trakcie porodu i opieki ginekologicznej), przemoc domowa, przemoc w miejscu pracy – to tylko niektóre oblicza przemocy ze względu na płeć, które naruszają podstawowe prawa człowieka dotyczące poszanowania godności i zapewnienia bezpieczeństwa. W uczelniach wyższych (według badań przeprowadzonych przez UniSAFE) przemocy doświadczają zarówno osoby studiujące, jak i kadra badawczo-dydaktyczna i administracyjna.  

Włączając się w działania przeciwdziałające przemocy, Pełnomocniczka Rektora ds. równego traktowania przystępuje w imieniu Uniwersytetu Łódzkiego do inicjatywy zaproponowanej przez sieć GenderSAFE promującej politykę „zero tolerancji” dla przemocy ze względu na płeć i wspierającej uczelnie wyższe w tworzeniu bezpiecznej i inkluzywnej przestrzeni akademickiej

Inicjatywa GenderSAFE składa się z trzech komplementarnych filarów: zaangażowanie, działanie, odpowiedzialność. Zachęca do przyłączenia się do ruchu społecznego przeciwko przemocy oraz włączenia się w działania przeciwdziałające wszelkim formom dyskryminacji ze względu na płeć. Pokazuje również, jak ważne jest reagowanie na niewłaściwe zachowania i postawy przemocowe w życiu codziennym i w miejscu pracy.  

Projekt RESET: Redesigning Equality and Scientific Excellence Together (Horyznont 2020), którego Uniwersytet Łódzki jest partnerem, również włącza się w aktywności z okazji Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet, publikując wyniki badań na temat przeciwdziałania przemocy wobec kobiet w uczelniach partnerskich oraz inicjując rozmaite działania w całym konsorcjum  

Plakat promujący akcję

Plakat autorstwa dr Marty Kucharskiej-Hauk (pobierz plik do druku)

Gdzie szukać wsparcia w Polsce? 

 

Redakcja: CKiPR UŁ