Projekt ma na celu zrozumienie, jak zróżnicowane poetyki filmu dokumentalnego wpływają na reakcje widowni i percepcję zwierząt tzw. hodowlanych. Planuję przeprowadzić zogniskowane wywiady grupowe (fokusy) z dorosłymi, aby poznać ich opinie na temat filmowych obrazów zwierząt hodowlanych.
Kierowniczka projektu zbada dwie główne kwestie: 1) czy istnieje związek między postawami ekologicznymi widzów a ich empatią wobec postaci zwierzęcych; 2) jak różne sposoby przedstawiania zwierząt w filmach wpływają na poziom empatii widzów. Badanie ma na celu sprawdzenie hipotez dotyczących tego, jak filmy o zwierzętach hodowlanych mogą wpływać na postawy widzów i poparcie dla praw grupy najbardziej wykorzystywanych współcześnie zwierząt.
Badaczy krytycznych studiów nad zwierzętami, do których się zaliczam, nie interesują zwierzęta jako ciekawy temat, tylko aktywne dążenie do ich upodmiotowienia i troska o ich prawa. Realizacja tego projektu pozwala mi łączyć powyższe wartości z interdyscyplinarnymi badaniami nad filmem. Mam nadzieję, że wyniki moich badań wzbogacą krytyczne studia nad zwierzętami i pomogą filmowcom oraz aktywistom skuteczniej wykorzystywać przekaz audiowizualny w działaniach na rzecz zwierząt hodowlanych.
- dodaje Kierowniczka projektu Patrycja Chuszcz
Projekt będzie realizowany przez 36 miesięcy.