Wydaj debiutanckę książkę – Biuro Literackie poszukuje utalentowanych autorów

Piszesz wiersze, opowiadania albo powieść? Szukasz miejsca, które wyda twoją debiutancką książkę, wypromuje ją, zaoferuje szeroką dystrybucję, partycypowanie w zyskach, możliwość sprzedaży praw do zagranicznych wydań oraz zapewni pierwszy publiczny występ przed kilkusetosobową publicznością? Weź udział w jubileuszowej edycji projektu „Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2025”, za sprawą którego do literatury polskiej trafiło wiele uznanych dzisiaj autorów i autorek, wyróżnianych najważniejszymi nagrodami literackimi.

Grafika informacyjna

„Połów” jest realizowany nieprzerwanie od 2005 roku w ramach obchodzącego swoje trzydziestolecie festiwalu, który obecnie nosi nazwę TransPort Literacki i odbywa się w Kołobrzegu. Projekt ma na celu zauważenie i wyróżnienie najciekawszych twórców i twórczyń oraz ułatwienie im literackiego startu. W 2024 roku publikacją książki oraz stypendium twórczym nagrodzono osiem osób. Pierwsze debiutanckie tytuły już trafiły do księgarń. Kolejna grupa autorek i autorów, wyłoniona z blisko pół tysiąca zgłoszeń, została wyróżniona zaproszeniem do pracowni „Przed debiutem”.

Szczegółowy terminarz

Zgłoszenia w 20. edycji projektu będą przyjmowane do 12 stycznia 2025 roku. Już 12 lutego zakończy się etap oceny nadesłanych propozycji. Z kolei 6 marca zostaną ogłoszone listy finalistów i finalistek „Połowu”. Grupę prozatorską poprowadzi po raz kolejny Anna Cieplak, a poetycką – Joanna Mueller. Następnie zostaną ogłoszone listy osób wyróżnionych udziałem w pracowniach „Przed debiutem”. 4 kwietnia wystartują zajęcia online, które swój finał będą miały w ramach festiwalu TransPort Literacki.

Warsztaty w Kołobrzegu potrwają tym razem pięć dni – między 7 a 11 maja. Zaplanowano piętnaście godzin bezpośredniej pracy, w której będzie można brać udział wyłącznie na żywo. Zajęcia w pracowniach „Przed debiutem” zostaną ukierunkowane na pracę nad powstającymi książkami, tak aby każdy mógł zorientować się, na jakim są one etapie, czego im brakuje, czy mają szansę na odniesienie sukcesu i jak powinny wyglądać dalsze działania twórcze. Każdego dnia odbędą się wydarzenia festiwalowe z udziałem laureatek i laureatów poprzednich edycji projektu.

Finalistki i finaliści „Połowu” do 18 maja przygotują ostateczne wersje swoich propozycji wydawniczych. Następnie wskazane przez organizatora projektu jury dokona wyboru debiutanckich książek. Pierwsza z nich trafi do księgarń już 15 września 2025 roku. Następne publikowane będą w kolejnych miesiącach. Organizatorzy w uzasadnionych przypadkach zastrzegają sobie możliwośćzmian terminów i warunków projektu zawartych w niniejszym ogłoszeniu, które podawane będą do wiadomości na stronie biuroliterackie.pl w dziale Projekty.

Jak ma wyglądać zgłoszenie?

Każda osoba może przesłać maksymalnie trzy propozycje książkowe. Zgłoszenia przyjmowane są poprzez formularz do 12 stycznia 2025 roku do godziny 23:59. Warunkiem ich rozpatrzenia jest wniesienie na konto 71 1050 1575 1000 0022 7732 9062 opłaty w wysokości 75 zł (każdy projekt osobno) na pokrycie kosztów związanych z lekturą, oceną nadesłanego tekstu oraz obsługą naboru. Niekompletne lub niespełniające kryteriów zgłoszenia nie będą brane pod uwagę.

Pełne zgłoszenie dla osób piszących prozę to albo trzy reprezentatywne opowiadania, albo fragmenty powieści o łącznej długości nieprzekraczającej 15 stron znormalizowanego maszynopisu (zarówno w przypadku opowiadań, jak i powieści). Osoby piszące poezję powinny dokonać wyboru piętnastu wierszy. Organizator w każdej chwili może poprosić o dosłanie większej liczby tekstów lub obszerniejszego fragmentu.

Zgłoszenie musi zawierać „Konspekt”, nieprzekraczający trzech tysięcy znaków, w którym zostaną zaprezentowane: plan książki, motywy i podejmowane zagadnienia tematyczne. Należy także określić ramy konstrukcyjne, planowaną objętość i napisać, na jakim etapie są prace. Ponadto w „Konspekcie” warto wskazać, na czym polega nowatorstwo autorskiej propozycji na tle innych współcześnie wydawanych debiutanckich książek, np. tych, które były wyróżniane w ostatnich latach w „Połowie”.

Osoby, które zgłaszają książkę w projekcie po raz kolejny, są proszone o szczegółowe opisanie, jak bardzo zmienił się ich tekst od udziału w poprzedniej pracowni, a jeśli zgłaszana jest nowa propozycja, to będziemy wdzięczni za wskazanie, co się dzieje z projektem, nad którym dotąd były prowadzone prace. Wysyłka jest jednoznaczna z akceptacją wszystkich warunków projektu zawartych w niniejszym ogłoszeniu.

Ile osób zostanie wyróżnionych?

Do udziału w finale „Połowu” zaproszenie otrzyma nie więcej niż szesnaście osób (łącznie do grupy poetyckiej i prozatorskiej), których projekty książkowe zostaną uznane za najbardziej interesujące, zaawansowane i mające realne szanse na szybkie wydanie. Ze wszystkimi uczestnikami i uczestniczkami „Połowu” zostaną podpisane na przełomie lutego i marca umowy o intencji wydania książki. Z tego grona publikacją debiutanckiej książki zostanie wyróżnionych nie więcej niż osiem osób. W uzasadnionych przypadkach możliwe są inne rozstrzygnięcia.

Kolejna grupa osób zostanie wyróżniona 12 marca zaproszeniem do udziału w pracowni „Przed debiutem”. Tego samego dnia poznamy listę prowadzących zajęcia. To, kto trafi do której grupy, będzie zależeć od liczby punktów przyznanych w trakcie oceny zgłoszeń, której w poezji i prozie dokonają trzyosobowe zespoły (tworzone przez: osobę prowadzącą projekt, przedstawiciela organizatora oraz dodatkowego eksperta). To samo jury dokona później wyboru laureatek i laureatów „Połowu”.

Warunki udziału

Koszt udziału w zajęciach na żywo i online został skalkulowany na poziomie 750 zł. Ponoszony jest w ramach jednej raty płatnej do 28 lutego 2025 roku. W przypadku braku wpłaty zaproszenie trafi do kolejnej osoby z listy rezerwowej. Wszyscy finaliści i finalistki „Połowu” oraz uczestnicy i uczestniczki i pracowni „Przed debiutem” we własnym zakresie pokryją koszt noclegów, posiłków oraz dojazdu na miejsce zajęć odbywających się w trakcie festiwalu. Tradycyjnie osoby, które w dniu 7 maja 2025 roku nadal będą uczniami szkół podstawowych i średnich, mogą wnioskować o zwolnienie z opłaty. W uzasadnionych przypadkach nie będzie pobierana opłata od kandydatów w trudnej sytuacji finansowej. Zwolnienie dotyczy także osób zameldowanych na stałe w Kołobrzegu.

Dlaczego warto wziąć udział w „Połowie”?

Na co mogą liczyć autorki i autorzy, którzy zostaną wyróżnieni wydaniem debiutanckich książek? Tytuły ukazują się równolegle w dwóch formatach – w wersji papierowej i jako e-book. Są wydawane bez finansowego wkładu autora, z którym wydawnictwo dzieli się zyskami ze sprzedaży każdego egzemplarza. Mają zapewnioną szeroką dystrybucję, docierają do księgarń w całej Polsce, wszystkich głównych sieci i sklepów internetowych. Około 20 procent nakładu stanowią egzemplarze dla recenzentów, jurorów nagród literackich, a także tłumaczy i zagranicznych wydawców.

Każdy tytuł ma wyznaczoną z bardzo dużym wyprzedzeniem datę premiery. W tygodniu po ukazaniu się debiutu wydawnictwo zapewnia premierze recenzję, rozmowę z autorem lub autorką, prezentację fragmentów książki. Do tego dochodzą zarejestrowane w profesjonalny sposób czytania z udziałem wybitnych muzyków, rozmowa filmowa wokół publikacji i profesjonalna sesja zdjęciowa. Unikatowym momentem dla książki jest prezentacja w trakcie festiwalu, w którym uczestniczy kilkusetosobowa publiczność z kraju i zagranicy.

Realizatorem projektu „Połów. Poetyckie i prozatorskie debiuty 2025” jest festiwal TransPort Literacki organizowany od 1996 roku przez Biuro Literackie. Wiadomości na temat projektu będą pojawiać się na profilu organizatora na Facebooku oraz na TransPortowej grupie. Informacje o wynikach projektu zostaną przesłane osobom zgłaszającym propozycje drogą mailową. Dodatkowe informacje można znaleźć w dokumencie „Najczęściej zadawane pytania”. W razie dalszych pytań zapraszamy do kontaktu: akcje@biuroliterackie.pl.


Tekst: Biuro Literackie