W dzisiejszym świecie stres towarzyszy nam na każdym kroku, wpływając zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. W jednej z prac na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie czytamy, że studenci szkół wyższych są narażeni na wiele różnych rodzajów stresu związanych z wymaganiami akademickimi. Badania sugerują, że stres związany z nauką może obniżać wyniki w nauce, zmniejszać motywację i zwiększać ryzyko przedwczesnego porzucenia uczelni. Długoterminowe konsekwencje, do których należy zmniejszenie prawdopodobieństwa uzyskania stałego zatrudnienia, kosztują rządy miliardy dolarów rocznie. Również wykładowcy mierzą się ze stresem wynikającym z obowiązków zawodowych, presji na wyniki i konieczności dostosowywania się do szybko zmieniających się warunków nauczania. Długotrwały stres wpływa na koncentrację, zdolność przyswajania wiedzy oraz relacje interpersonalne, co sprawia, że życie akademickie bywa niezwykle wymagające. Badania naukowe pokazują, że kontakt z naturą może znacząco obniżyć poziom kortyzolu (hormonu stresu) i wspierać zdrowie psychiczne. Właśnie dlatego projekt kładzie duży nacisk na przywracanie równowagi psychicznej poprzez kontakt z naturą. Zachęcamy do przeczytania artykułu na temat projektu, który ukazał się w magazynie „Charaktery”.
Jako partner, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego wspiera projekt „Zaopiekowani w stresie – natura jako źródło zdrowia psychicznego” i otwiera drzwi dla studentów oraz wykładowców do udziału w tej ważnej inicjatywie. W ramach projektu w 2025 i 2026 r. uczestnicy będą mogli skorzystać z bezpłatnych warsztatów, spacerów terapeutycznych oraz wydarzeń mających na celu podnoszenie świadomości na temat wpływu natury na zdrowie psychiczne. Każdy uczestnik otrzyma materiały edukacyjne oraz termos, w którym można zabrać gorącą herbatę do praktykowania długich terapeutycznych spacerów.
Kto może wziąć udział?
Do projektu zapraszamy studentów, doktorantów i wykładowców Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, którym temat zdrowia psychicznego i redukcji stresu jest bliski. Udział w warsztatach to doskonała okazja, aby nie tylko zredukować stres, lecz także zdobyć praktyczną wiedzę na temat narzędzi do radzenia sobie ze stresem w codziennym życiu akademickim.
Jak się zgłosić?
Zapisy do projektu są już otwarte! Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie projektu. Link do rekrutacji: www.lacznoscznatura.pl/rekrutacja/
Więcej informacji znajdziesz tutaj: www.lacznoscznatura.pl
Sprawdź również:
FB: www.facebook.com/redukujemystres/
Instagram: www.instagram.com/redukujemy_stres/
TikTok: www.tiktok.com/@redukujemystres.pl
Sfinansowano przez @niwcrso w ramach #NOWEFIO @spoleczenstwoobywatelskie