Interdyscyplinarna konferencja poświęcona została w szczególności tematyce historycznej, literaturoznawczej i językowej w kontekście dawnej Polski – od średniowiecza do początków XIX w. Badacze, którzy wezmą udział w wydarzeniu, zastanowią się nad przeszłością i na nowo zinterpretują zjawiska oraz teksty dotyczące najnowszych zmian kulturowych.
Konferencja skierowana jest do osób, które pasjonują się historią, językoznawstwem, literaturoznawstwem, a także innymi dziedzinami humanistyki, w tym naukami o kulturze, historią sztuki, antropologią oraz nowym humanizmem. Organizatorom w szczególności zależy na tym, by wygłoszone referaty dotykały mało znanych aspektów omawianych zjawisk lub zawierały propozycje nowego odczytania elementów kultury dawnej Polski w interdyscyplinarnym ujęciu.
Wśród proponowanych przez organizatorów tematów znajdują się m.in.:
- Światopogląd(y) epok dawnych
- Społeczne konteksty kultury
- Język w dawnej Polsce
- Interpretacje zdarzeń i zjawisk historycznych i kulturowych
- Kanon: jego aktualny kształt oraz możliwości alternatywnych interpretacji
- Dawna kultura polska w świetle badań międzynarodowych
- Zwroty w badaniach nad epoką dawną, ze szczególnym uwzględnieniem zwrotun ludowego
- Indywidualizm i oryginalność w epoce staropolskiej
- Możliwości i wyzwania stojące przed badaczami w świetle wykorzystania narzędzi nowej humanistyki
Opłata konferencyjna wynosi 400 zł i obejmuje koszty organizacji konferencji wraz z przerwami kawowymi, obiadem, kolacją (pierwszego dnia) i publikację artykułu (o ile uzyska aprobatę recenzentów) w czasopiśmie „Meluzyna. Dawna Literatura i Kultura”.
Propozycje wystąpień należy przesyłać do końca stycznia na adres e-mail: melusine@interia.com. Informacje dotyczące przyjęcia lub odrzucenia tekstu zostaną przesłane do 20 lutego.
Szczegóły dotyczące konferencji: plik do pobrania.