Do projektu zostały zaproszone ukraińskie uczelnie partnerskie Uniwersytetu Łódzkiego, z którymi uczelnia od wielu lat współpracuje w zakresie mobilności. Dwoma kluczowymi wydarzeniami projektu był tydzień szkoleniowy (Staff Week) dla pracowników akademickich i administracyjnych pt. „UNIC: Where Ideas Unite” oraz tydzień szkoleniowy dla studentów pt. „Students for Students Week”. Dodatkowo zrealizowano 12 indywidualnych wizyt studyjnych do uczelni partnerskich UNIC.
W ramach tygodnia szkoleniowego dla pracowników uczelni partnerskich poprowadzone zostały sesje i warsztaty z zakresu partnerstw strategicznych oraz włączania nowoczesnych metod w pracę administracyjną na podstawie metody Design Thinking. Zorganizowano też spotkania tematyczne na wydziałach oraz z jednostkami Administracji Centralnej UŁ. Ostatniego dnia uczestnicy mieli możliwość poznania istoty Science Hub UŁ – ogólnouczelnianej platformy współpracy mającej na celu inicjowanie i wspieranie realizacji naukowych projektów studenckich oraz prac dyplomowych o charakterze aplikacyjnym, we współpracy z podmiotami zewnętrznymi.
Wydarzenia były okazją do omówienia internacjonalizacji uniwersytetów i wpływu współpracy w ramach sojuszu na codzienne praktyki uczelni. Uczestnicy mieli okazję poznać UNIC oraz lepiej zrozumieć jego misję i ideę a wizyty studyjne sprzyjały merytorycznym rozmowom i budowaniu nowych inicjatyw międzynarodowych. Wspólnie analizowano obszary potencjalnej współpracy, identyfikowano kluczowe potrzeby i wyznaczano cele, które staną się fundamentem przyszłych wspólnych inicjatyw.
W tygodniu szkoleniowym dla studentów udział wzięły studentki uczelni ukraińskich oraz reprezentanci Samorządu Studenckiego UNIC (UNIC Student Board). Innowacją wydarzenia było to, że opierało się ono na sesjach organizowanych przez samych studentów, polegało na wymianie doświadczeń i integracji, a nie edukacji. Całość uzupełniały sesje i warsztaty z komunikacji międzypokoleniowej oraz współpracy studentów i organizacji studenckich z uczelnią. Udział w tygodniu szkoleniowym pozwolił czerpać studentkom ukraińskim inspirację w zakresie współpracy z administracją uczelnianą. Z kolei studenci UNIC poznali osoby uczące się w warunkach zagrożenia i mierzących się każdego dnia z wojną, co niewątpliwie było bezcennym doświadczeniem.
Projekt „UNIC for Ukraine” został sfinansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej, nr umowy: BNI-UE-2023-16.
Materiał: International Hub UŁ
Redakcja: Biuro Prasowe UŁ
Zdjęcia: International Hub UŁ