KIERUNEK: LINGWISTYKA W KOMUNIKACJI SPECJALISTYCZNEJ
Opis studiów
Kierunek LINGWISTYKA W KOMUNIKACJI SPECJALISTYCZNEJ stanowiąc kontynuację studiów pierwszego stopnia Lingwistyka dla biznesu realizuje tzw. „trzecią misję” uczelni wyższej, polegającą na oferowaniu studiów uniwersyteckich, które wpisują się w zapotrzebowanie otoczenia społeczno-gospodarczego, a zwłaszcza sektora przedsiębiorstw, sektora publicznego oraz pozarządowego.
Kierunek stanowi odpowiedź na zmieniającą się rzeczywistość społeczno-gospodarczą i na potrzebę kształcenia wysokiej klasy specjalistów, którzy będą posiadali pogłębioną wiedzę o mechanizmach tworzenia tekstów specjalistycznych oraz współczesnego komunikowania, a także będą potrafili zastosować tę wiedzę w różnych kontekstach zawodowych. Studia pozwalają na uzyskanie poszerzonej wiedzy oraz umiejętności z zakresu języków specjalistycznych i międzykulturowej komunikacji specjalistycznej, których nie uwzględnia program studiów pierwszego stopnia.
Program studiów drugiego stopnia kładzie szczególny nacisk na kształcenie wiedzy oraz umiejętności zdobywania, selekcji, przetwarzania, analizy i interpretacji danych oraz informacji w odniesieniu do tekstów specjalistycznych w obszarze języka angielskiego oraz drugiego języka obcego, wykorzystywanych w kontekstach instytucjonalnych, obejmujących nie tylko biznes i korporacje, ale również administrację, urzędy oraz sądy.
Specjalności
- Grupa z językiem niemieckim
- Grupa z językiem francuskim
Główne przedmioty
- Lingwistyka tekstu specjalistycznego
- PNJA w kontekstach instytucjonalnych
- Praktyczna Nauka Języka B w Biznesie i Administracji
- Analiza tekstów specjalistycznych
- Komunikacja w przedsiębiorstwie
- Język nowych mediów i reklamy
- Technologie informatyczne w przedsiębiorstwie
- Kultury organizacyjne
Sylwetka absolwenta
Absolwenci kierunku LINGWISTYKA W KOMUNIKACJI SPECJALISTYCZNEJ, studiów drugiego stopnia, mają kompetencje lingwistyczne w zakresie języków specjalistycznych (angielskiego i drugiego wybranego języka obcego). Mogą podejmować pracę w sektorze urzędniczym, handlu międzynarodowym, międzynarodowych przedsiębiorstwach i korporacjach.
Studenci wykazujący zainteresowania i predyspozycje do pracy naukowej mogą swoją ścieżką kształcenia podążać dalej w szkole doktorskiej, a następnie znajdować zatrudnienie w instytucjach naukowych, ośrodkach badawczych, placówkach dyplomatycznych.
Zasady przyjęć
Dla absolwentów studiów I stopnia (licencjackich) i II stopnia (magisterskich) kierunków: Lingwistyka dla biznesu, Prawo, Administracja, Zarządzanie, Logistyka, Lingwistyka stosowana oraz inne kierunki filologiczne z poświadczoną w suplemencie do dyplomu znajomością języka angielskiego i drugiego języka kierunkowego na poziomie co najmniej B2. W przypadku braku poświadczonej znajomości obu lub jednego z języków w suplemencie do dyplomu wymagany certyfikat znajomości języka angielskiego oraz/lub drugiego języka kieunkowego na poziomie co najmniej B2.
W przypadku zbyt dużej liczby kandydatów o przyjęciu decyduje konkurs dyplomów.
Co dalej?
Kontakt dla kandydata
E-mail: filolog@uni.lodz.pl
Telefon: (42) 665 51 06