Wydarzenie organizowane jest od 2014 roku i do tej pory zgromadziło łącznie ponad 1000 śmiałków, którzy nie bali się stoczyć bojów z poprawną polszczyzną. Językowe potyczki uczestnikom co roku umilali swoją nienaganną dykcją znamienici goście, tacy jak Tomasz Boruszczak (2014), Tomasz Zimoch (2015), Mirosław Henke (2016), Paweł Śpiechowicz (2017), Magdalena Michalak (2018), Radosław Popłonikowski (2019), Andrzej Jakubas (2022). W 2020 roku Dyktando nie mogło zostać przeprowadzone z powodu pandemii, w 2021 roku przyjęło zaś formę internetowego quizu. Od 2022 roku powróciliśmy do organizacji bojów o tytuł mistrza ortografii i interpunkcji w budynku Wydziału Filologicznego.
Tekst Dyktanda układają członkowie i opiekunowie Koła Naukowego Językoznawców działającego przy Zakładzie Współczesnego Języka Polskiego UŁ i Koła Naukowego „wKoło Języka” funkcjonującego przy Zakładzie Historii Języka Polskiego UŁ. Każda edycja ma inny temat przewodni. Uczestnicy dotychczasowych zmagań mieli okazję zapoznać się z listem do Świętego Mikołaja, poczytać fragmenty „Przeglądu Zimowego”, odbyć podróż po Polsce kończącą się w Łodzi Fabrycznej, przespacerować się ulicami miasta włókniarzy, porównać życie studenckie dawniej i dziś, przypomnieć sobie bożonarodzeniowe zwyczaje w zestawieniu ze współczesnym celebrowaniem świąt, a także doświadczyć piłkarskich emocji towarzyszących mundialowi w Katarze.
Poniżej jeden z fragmentów Dyktanda.
Okres popeerelowskiej wolności skłonił pięćdziesięciopięcioipółletniego Borzygniewa do refleksji nad życiem braci studenckiej po upadku żelaznej kurtyny, a więc w czasie, gdy pewexy i cepelie zostały zastąpione przez biedronki, lidle i carrefoury, a zamiast trabantów i syren na polskich arteriach zaczęły szarżować cinquecenta czy nawet bmw.
Co roku dla laureatów przewidziane są atrakcyjne nagrody przyznawane w trzech kategoriach: student UŁ, pracownik UŁ oraz osoba niezwiązana z uczelnią.