Filolog bez tajemnic – tłumy licealistów na Dniu Otwartym

Blisko 900 uczniów z 24 szkół z Łodzi i okolic odwiedziło 31 marca Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego podczas tegorocznej edycji Dnia Otwartego. Impreza powróciła do gmachu Filologa po czteroletniej przerwie spowodowanej pandemią.

Wykłady i warsztaty, gry oraz zabawy językowe, wycieczki po budynku Wydziału, a także możliwość rozmowy ze studentami i wykładowcami przy kierunkowych stoiskach informacyjnych – te i inne atrakcje czekały na uczestników tegorocznego Dnia Otwartego. Zainteresowanie imprezą było rekordowe, a najlepiej potwierdza to fakt, że wśród zarejestrowanych uczestników wydarzenia oprócz osób z województwa łódzkiego znaleźli się uczniowie z Darłowa, Leżajska, Torunia, Warszawy, a nawet niemieckiego Friedberga.

Wypełniona aula podczas Dnia Otwartego

Filolog – tu się dzieje!

Zanim licealiści zasiedli w salach dydaktycznych, uczestniczyli w uroczystym rozpoczęciu wydarzenia. Podczas inauguracji głos zabrali przedstawiciele władz uczelni i wydziału, a także prof. Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi i wykładowca akademicki.

Mamy na naszym Wydziale całe spektrum bardzo różnych kierunków, które możecie wybrać i z którymi możecie wejść w życie. Poznacie języki obce, będziecie potrafili w nich mówić i pisać. Będziecie uczyć się rozumieć, co wcale nie jest takie oczywiste w dzisiejszych czasach

– podkreślała prof. dr hab. Joanna Jabłkowska, dziekan Wydziału Filologicznego UŁ.

Prorektor prof. RObert Zakrzewski podczas DO

Swoją refleksją podzielił się również prof. UŁ, dr hab. Robert Zakrzewski, prorektor UŁ do spraw studentów i jakości kształcenia.

Dla mnie ten Wydział jest niesamowitym wydziałem, na którym każdy znajdzie coś dla siebie. Gdy zaczynają się zajęcia, pojawiają się tłumy – i to nie dlatego, że są to zajęcia obowiązkowe, ale właśnie po to, by popracować i pobyć razem w dobrze zorganizowanej dla studentów przestrzeni, a także by realizować projekty i dyskutować do samego wieczora. Tu się dzieje, tu jest kolorowo!


–  zachwalał społeczność Filologa prof. Zakrzewski.

Nauka na Filologu w praktyce

Po inauguracji przyszedł czas na zajęcia, a tych w ofercie Dnia Otwartego było blisko 40. Duża część z nich miała charakter praktyczny. Uczniowie poznawali tajniki pracy dziennikarza radiowego, mogli wziąć udział w warsztatach z emisji głosu czy też przekonać się, w jaki sposób najskuteczniej uczyć się słownictwa i gramatyki języka niemieckiego. Nie zabrakło również typowo akademickich rozważań – kulturoznawcy analizowali ubiór i wyjaśniali, co mówi o nas moda. Rusycyści rozmawiali na temat roli niewerbalnej komunikacji w nauce języka obcego, a angliści spojrzeli na memy internetowe z perspektywy językoznawczej.

Na Wydział sprowadziła mnie nauczycielka z mojej szkoły. Gdy po raz pierwszy tutaj przyjechałem, byłem zafascynowany budynkiem i atmosferą. Najpierw chciałem studiować nowe media, ale potem pomyślałem o dziennikarstwie. Chciałbym być fotoreporterem i mam nadzieję, że Wydział Filologiczny mi w tym pomoże

– powiedział Andrij pochodzący z Kijowa, jeden z uczestników Dnia Otwartego.

Dużą popularnością cieszyły się też wycieczki po budynku Wydziału. W trakcie półgodzinnej wędrówki odwiedzający Filologa mogli zajrzeć m.in. do największej auli w budynku, studia telewizyjnego, a także odwiedzić studenckie strefy relaksu i kabiny tłumaczy wykorzystywane na co dzień przez studentów translatoryki.

uczestnicy Dnia Otwartego w studiu tv

Jak student… z przyszłym studentem

Ważnym elementem wizyty na Filologicznym była też wędrówka po stoiskach informacyjnych. To właśnie tam licealiści mogli dowiedzieć się od wykładowców i studentów, jak wygląda program zajęć na poszczególnych kierunkach, jakie przedmioty są wymagane przy rekrutacji i spośród jakich specjalizacji można wybierać.

Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczone, ponieważ są tu przesympatyczni ludzie. Wiadomo, że gdy wchodzi się na początku do nowego miejsca, to jest stres, czuć ogrom tego budynku. Ale ludzie tutaj są bardzo otwarci i skutecznie zachęcają do studiowania. Bardzo fajne jest też to, że podają powody, dlaczego wybrali swój kierunek, dzięki temu można troszeczkę utożsamić się z nimi oraz zainspirować się ich historiami

– podkreślały zgodnie Natalia i Ola z XXV LO w Łodzi.

Pozytywny wpływ na atmosferę, w jakich odbywały się rozmowy, miały dodatkowe atrakcje oferowane przy stanowiskach – cześć kierunków przygotowała potrawy charakterystyczne dla krajów, które reprezentowano. Nie zabrakło też konkursów i łamigłówek językowych, które pozwalały sprawdzić swoje predyspozycje do studiowania konkretnego kierunku.

Stoisko filologii hiszpańskiej

Tablica "A po maturze..."

Sporą popularnością cieszyło się również stoisko ogólnowydziałowe, przy którym licealiści mogli podzielić się swoimi planami na przyszłość po pomyślnie zdanej maturze.


Perspektywiczny Filologiczny

Dzień Otwarty Wydziału Filologicznego UŁ został zorganizowany po raz szósty, zaś czwarty raz w formie stacjonarnej.

Cieszymy się, że nasza impreza po raz kolejny wywołała tak duże zainteresowanie wśród uczniów szkół średnich. Wysoka frekwencja oraz tłumy przy stoiskach kierunkowych utwierdzają nas w przekonaniu, że kierunki z oferty Wydziału Filologicznego UŁ nadal postrzegane są przez maturzystów jako atrakcyjne i stwarzające ciekawe perspektywy na przyszłość

podsumowuje Bartosz Burski, organizator wydarzenia.


Partnerami tegorocznej edycji Dnia Otwartego Wydziału Filologicznego UŁ byli: Accenture, Bosch, Coffee Point, Conduent, Fil Mil, Kino Helios Sukcesja, Król Kul, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Philips, Teatr Wielki w Łodzi, Termy Uniejów, Tkalnia Zagadek, Vera Sport, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego oraz Źródło.

Tekst: Wydział Filologiczny UŁ
Zdjęcia: Bartosz Burski, Eryk Woźniak (Wydział Filologiczny UŁ)

 

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.