„Szukamy ludzi, którzy mogą być inspiracją. Ludzi, którzy tworzą wokół siebie dobry klimat, do działań na rzecz klimatu. Szukamy nauczyciela, naukowca i społecznika. Rozejrzyjmy się wokół siebie, bo może znamy takich ludzi, którzy zasługują na tytuł Klimatycznego Człowieka Roku?” – powiedziała minister Paulina Hennig-Kloska.
Poszukiwani są przedstawiciele trzech kategorii osób:
- Nauczyciele – osoby posiadające status nauczyciela, które w ramach prowadzonych zajęć lekcyjnych i/lub dodatkowych działań w sposób oryginalny edukują o klimacie i środowisku i aktywnie działają na rzecz zwiększenia świadomości ekologicznej
- Młodzi Naukowcy – pełnoletnie osoby do 35 roku życia, które posiadają osiągnięcia naukowe w postaci publikacji naukowych lub zakończonych badań naukowych w obszarze klimatu i środowiska oraz popularyzują naukę o środowisku przyrodniczym i klimacie oraz ich ochronie
- Społecznicy – osoby pełnoletnie, które są zaangażowane w prospołeczne lub edukacyjne nieszablonowe i innowacyjne działania na rzecz klimatu i środowiska.
Dopuszczalne jest wzięcie udziału tylko w jednej kategorii konkursu (jedna osoba – jeden wniosek).
Wnioski konkursowe można składać do 8 września 2024 roku za pośrednictwem poczty elektronicznej, przesyłając je na adres: Klimatyczny.Czlowiek.Roku@klimat.gov.pl
Zwycięzcy otrzymają tytuły „Klimatycznego Człowieka Roku” i nagrody pieniężne w wysokości po 30 tysięcy złotych (jeden Zwycięzca w jednej kategorii). W przypadku nadzwyczaj wysokiego poziomu konkursu przyznanych zostanie maksymalnie sześć wyróżnień (po dwa dla każdej kategorii), w przypadku których nagroda wyniesie po 10 tysięcy złotych.
Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się w Regulaminie Konkursu zamieszczonym na stronie internetowej konkursu Klimatyczny Człowiek Roku 2024.
W aktualnościach UniLodz można również przeczytać o trwającym właśnie naborze do Młodzieżowej Rady Klimatycznej III kadencji przy Ministrze Klimatu i Środowiska.
Materiał: Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ