Choć zajmuje się głównie przekładem tekstów specjalistycznych, interesują go także badania nad lokalizacją dzieł audiowizualnych, lingwistyka korpusowa i literaturoznawstwo. W zeszłym roku został członkiem Polskiego Towarzystwa Językoznawstwa Kognitywnego oraz włączył się w pracę Koła Naukowego Badaczy Gier UŁ.
– Obecnie, wraz z moim promotorem Panem profesorem Mikołajem Deckertem, mam przyjemność prowadzić szereg nowatorskich badań naukowych z wykorzystaniem np. technik okulograficznych czy sztucznej inteligencji – mówi Krzysztof Hejduk. – Koncentrujemy się na pogłębianiu zagadnień z pogranicza translatoryki, badań nowomedialnych i psychologii, w zamiarze uzyskując perspektywę o dużym potencjale, integrującą różne dziedziny nauk humanistycznych.
Krzysztof Hejduk był również zaangażowany w organizację na UŁ międzynarodowej konferencji „Językoznawstwo Kognitywne w Roku 2021”, na której wraz z promotorem wygłosił jeden ze swoich pierwszych referatów naukowych. – Lubię patrzeć na pracę jako na sposób nieustannego niesienia pomocy i dobra, szczególnie w dzisiejszych czasach. Może trudno w to uwierzyć, ale mam nadzieję inspirować tym innych – podkreśla laureat nagrody MEiN.
Warto dodać, że tegoroczne stypendium jest drugim z rzędu tego typu wyróżnieniem przyznanym studentowi anglistyki. W ubiegłym roku Krzysztof jako jedyny z grona UŁ został laureatem konkursu o stypendium MNiSW za znaczące osiągnięcia dla studentów.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych!