„Pewnego deszczowego wieczoru w parku, tuż obok wielkiego dębu, trzech krzaków porzeczek, bordowej ławki i blaszanego kosza na śmieci urodzili się: Marcelinka Kolanko oraz jedenaścioro jej sióstr i braci”
~ fragment opowieści dr Anny Wiśniewskiej-Grabarczyk
Kolankowie – przedstawiciele pospolitej rodziny Myszowatych – są prawdziwymi miłośnikami czytania. Dlatego, gdy w książkach Marcelinki pojawiają się dziwne „cięcia”, mała myszka postawia rozwiązać zagadkę zniszczonych książek.
„Marcelina Kolanko ratuje książki, czyli o znikających kartkach, pomazanych stronach i książkozabójcach z ulicy Mysiej” to najnowsza książka dr Anny Wiśniewskiej-Grabarczyk, która na co dzień zajmuje się m.in. badaniem cenzury literackiej na przestrzeni lat. Autorka w bajkowej formie przybliża dzieciom sprawy przestępstw na książkach, wprowadzając młodych czytelników w świat intrygujących historii o poszukiwaniu prawdy ukrytej przez cenzurę.
Dr Anna Wiśniewska-Grabarczyk podkreśla, że o wolności słowa powinno się rozmawiać z dziećmi nie za pomocą naukowego żargonu, lecz za pomocą języka bliskiego najmłodszym. Historia Marcelinki nie tylko w bajkowy sposób obrazuje mechanizm cenzury, ale również buduje poczucie wspólnoty, opartej na empatii oraz próbie zrozumienia zła.
Opowieść „Marcelina Kolanko ratuje książki…” wydana została przez warszawskie Wydawnictwo Olesiejuk. Historia Marceliny została zilustrowana przez Natalię Kwiatkowską. Książka do tej pory otrzymała wiele pozytywnych opinii – polecona została m.in. przez Grzegorza Kasdepke, jednego z najpoczytniejszych pisarzy dla dzieci.
Autorka o swoich badaniach nad wolnością słowa ubranych w słowa dla dzieci opowiedziała więcej w wywiadzie dla Wydawnictwa Olejsiuk. Książka dr Anny Wiśniewskiej-Grabarczyk dostępna jest w sprzedaży od 15 września br.
Anna Wiśniewska-Grabarczyk, dr nauk humanistycznych, badaczka cenzury Polski Ludowej, krytyczka literacka, autorka trzech książek i kilkudziesięciu artykułów naukowych, popularnonaukowych, krytycznoliterackich i publicystycznych; nominowana do Nagrody Literackiej im. W. Gombrowicza za powieść Porzeczkowy Josef; autorka tekstu słuchowiska Spożywczy bigiel. Mrożące sok w listkach przygody Szpinaka Alberta. Wędruje między Trzcianką, Łodzią, Kopenhagą a resztą świata.