Niech żyje język polski! Obchody MDJO na Filologu

Za nami obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego na Wydziale Filologicznym UŁ. Tegoroczna edycja była wyjątkowa – gmach Filologa przy okazji imprezy odwiedziło kilkuset uczniów, a w organizację wydarzenia zaangażowała się rekordowa liczba osób.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony został w 1999 roku i ma w założeniu pomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Na Wydziale Filologicznym UŁ święto to obchodzone jest od 2016 roku. Przyjęta formuła imprezy obejmuje przeprowadzenie warsztatów i wykładów dla uczniów szkół ponadpodstawowych, przygotowanie tematycznych stoisk pełnych gier i zabaw językowych oraz spotkanie z gościem specjalnym.

 

 

 

Publicznośc podczas MDJO

 

Liczne atrakcje i rekordowa frekwencja

Podczas tegorocznej edycji udało się nam pobić dotychczasowy rekord – w organizację wydarzenia zaangażowało się 9 kół naukowych działających przy Instytucie Filologii Polskiej i Logopedii: Dialektologiczne Koło Naukowe, Koło Naukowe Edytorów, Koło Naukowe Glottodydaktów, Koło Naukowe Językoznawców, Koło Naukowe Kultury i Literatury Staropolskiej, Koło Naukowe Kultury Literackiej XX i XXI wieku, Koło Naukowe „wKoło Języka”, Koło Sympatyków Dydaktyki Polonistycznej oraz Studencko-Doktoranckie Logopedyczne Koło Naukowe. W sumie było to około 80 osób (studentów, doktorantów i pracowników). To chyba najlepszy dowód, że inicjatywa się zakorzeniła, a nasze koła studenckie sprawnie funkcjonują

– podkreśla dr hab. Anna Lenartowicz-Zagrodna, prof. UŁ, koordynatorka wydziałowych obchodów MDJO.

Stoisko oblegane przez uczniów

Uczestnicy wydarzenia wzięli udział w warsztatach i wykładach poświęconych m.in. językowym dylematom Polaków, stylizacji gwarowej w Weselu Stanisława Wyspiańskiego i ćwiczeniach z zakresu emisji głosu. Studentki i studenci przygotowali również stanowiska z grami i zabawami. Można było sprawdzić swoją wiedzę z języka, literatury oraz kultury polskiej i wygrać okolicznościowe upominki. W zajęciach uczestniczyło ponad 300 uczniów z 9 szkół średnich z Sieradza, Łęczycy, Turku, Zduńskiej Woli, Radomska, Bełchatowa, Zgierza, Kłodawy i Zelowa.

Rozmowa z mistrzem

Zwieńczeniem obchodów było spotkanie z gościem specjalnym, Jackiem Cyganem. Słuchacze mogli dowiedzieć się, jaka — w ocenie wszechstronnego twórcy polskiej kultury i Mistrza Mowy Polskiej — jest kondycja polszczyzny oraz świadomość językowa jej użytkowników. Rozmowę poprowadzili Agata Becherka (studentka polonistyki) oraz Jakub Sroka (Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych UŁ).

Jacek Cygan

Prowadzący spotkanie

MDJO, czyli zabawa i rozwój

Jak wydarzenie z perspektywy czasu oceniają jego uczestnicy?

Szkoły przesyłają podziękowania i już teraz zgłaszają chęć udziału w przyszłorocznej edycji MDJO oraz w innych przedsięwzięciach organizowanych na Wydziale Filologicznym. Ujęło mnie to, że uczniowie jednej z klas uznali MDJO za najbardziej rozwijające przedsięwzięcie, w jakim kiedykolwiek uczestniczyli. Sądzę, że to najlepsza rekomendacja, a dla organizatorów zachęta do podejmowania tego typu działań

– podsumowuje prof. Lenartowicz-Zagrodna.

Materiał: Wydział Filologiczny UŁ