Podsumowanie 34. Ogólnopolskiej Konferencji Filmoznawczej

Za nami 34. edycja Ogólnopolskiej Konferencji Filmoznawczej, której temat przewodni poświęcony był przyszłości kultury audiowizualnej. Konferencja współorganizowana była przez Katedrę Filmu i Mediów Audiowizualnych UŁ i zgromadziła około 100 uczestników z całej Polski, wśród których znalazło się wielu nauczycieli wykorzystujących film w praktyce edukacyjnej.

plakat

20 października zakończyła się tegoroczna Ogólnopolska Konferencja Filmoznawcza „Kino jutra. Nowe tendencje w kulturze audiowizualnej wyzwaniem dla edukacji”. W tegorocznej edycji udział wzięli naukowcy oraz praktycy z najważniejszych ośrodków filmoznawczych oraz doświadczeni filmowcy zatrudnieni w branży audiowizualnej.

Konferencję zorganizowaną w Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie oraz Domu Pracy Twórczej w Uniejowie poprowadził dr hab. prof. UŁ Piotr Sitarski, zaś gośćmi specjalnymi wydarzenia byli m.in. ceniony reżyser Magnus von Horn, którego najnowszy film („Dziewczyna z igłą”) został wyświetlony w ramach konferencyjnego seansu, oraz doświadczony producent filmowy Mariusz Włodarski.

Podczas wydarzenia wręczono także nagrody w Konkursie im. prof. Eweliny Nurczyńskiej za najlepszą pracę magisterską w dziedzinie filmu polskiego lub edukacji audiowizualnej. Drugą Nagrodę otrzymał mgr. Tomasz Poborca (Instytut Kultury Współczesnej UŁ) za pracę pt. „Kino francuskie na łamach czasopisma Film w latach 1946-1959” napisaną pod opieką naukową prof. UŁ dr hab. Kamili Żyto.

Praca magisterska mgr. Tomasza Poborcy budzi podziw z uwagi na niewątpliwą pasję, z jaką była pisana, oraz udany mariaż akademickiego stylu z niemalże eseistyczną swobodą. Erudycja i bogactwo dygresji sprawiają, że ten świetny tekst staje się nie tylko analizą recepcji kina francuskiego na łamach czasopisma „Film”, ale po trosze także po prostu historią kina francuskiego. Pracę wzbogaca także udane wykorzystanie materiałów wizualnych.

Sztuczna inteligencja autentyczność obrazu filmowego, nowe techniki animacj, rzeczywistość wirtualna, filmy interaktywne i algorytmizacja gustu. To zaledwie kilka z wielu interesujących tematów, które poruszono podczas konferencji. Wśród tegorocznych prelegentów znalazł się m.in. dr Paweł Sołodki (Katedra Nowym Mediów i Kultury Cyfrowej) z wykładem „Współczesne audiowizualne formy dokumentalne i możliwości ich wykorzystania w edukacji”.

W programie konferencji znalazło się miejsce nie tylko na wykłady prowadzone przez najwybitniejszych polskich filmoznawców, lecz także na spotkania z wybitnymi twórcami kina, serię pokazów filmowych, warsztaty praktyczne oraz koncerty.

Szczegółowe podsumowanie konferencji umieszczone zostało na facebookowym fanpage’u Centralnego Gabinetu Edukacji Filmowej.