Stypendyści Programu im. Kirklanda na Filologu

Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego przez najbliższy tydzień będzie miejscem spotkań stypendystów Programu im. Lane’a Kirklanda. 47 obywateli z państw Europy Wschodniej, Kaukazu Południowego i Azji Centralnej właśnie rozpoczęło zjazd orientacyjno-przygotowawczy do 9,5-miesięcznego pobytu w Polsce.

Wizyta w Łodzi ma przybliżyć stypendystom realia panujące w naszym kraju i oswoić ich z językiem polskim, a także zintegrować uczestników z różnymi doświadczeniami, wykształceniem i poglądami.

Spotkanie organizacyjne

Niemal tysiąc absolwentów

Program Kirklanda oferuje stypendia na dwusemestralne studia doskonalące na polskich uczelniach. O stypendium mogą się ubiegać posiadający wyższe wykształcenie młodzi liderzy i eksperci z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Mołdawii, Tadżykistanu, Ukrainy i Uzbekistanu.

Stypendyści

Stypendium funkcjonuje w Polsce od 2001 roku i jest finansowane ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Administracją programu zajmuje się Fundacja Liderzy Przemian.

Od paru lat wspiera nas finansowo również NAWA. Tegoroczny rocznik będzie historyczny, bo pojawi się w nim tysięczny absolwent

– podkreśla Urszula Sobiecka, dyrektorka PS im. Lane’a Kirklanda.

O zaletach programu chętnie wspomina również Roman Sacharov, w przeszłości jego stypendysta, a dziś uczestnik Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych UŁ, przygotowujący rozprawę doktorską w Katedrze Filologii Słowiańskiej UŁ.

Jako były kirklandysta mogę zaświadczyć o wysokim poziomie programu i jego wyjątkowym charakterze. Bardzo się cieszę, że z moją pomocą udało się zorganizować zjazd integracyjny na kolejny nabór i gościć w naszej uczelni stypendystów. Szczególnie ważnym elementem wydaje się to, że uczestnicy są w końcu blisko związani z Polska, a ta więź może pomóc zarówno im, jak i nam we wzajemnym wzbogaceniu się w różnych sferach

– dodaje Sacharov.

Na Filologu o polskiej kulturze i języku

Większość zajęć w trakcie ponad tygodniowego pobytu w mieście włókniarzy odbywać się będzie w gościnnych murach Wydziału Filologicznego. Wsparcie Filologa nie ograniczy się jednak tylko do udostępnienia infrastruktury. W planach są również zajęcia poświęcone polskiemu językowi, które poprowadzą doświadczeni wykładowcy z Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii UŁ.

Uczestnicy

Uczestnicy programu znajdują się na różnym poziomie językowym. Wielu z nich podczas naszego krótkiego kursu będzie doskonalić znajomość języka polskiego. Dla innych, którzy nie mieli z nim jeszcze styczności, to dobra okazja, by zaznajomić się ze słownictwem pozwalającym zorientować się w przestrzeni miejskiej i akademickiej

– wyjaśnia prof. dr hab. Rafał Zarębski, jeden z prowadzących zajęcia z uczestnikami.

Poznają Łódź od podszewki

Stypendyści podczas wizyty w Łodzi poznają również najciekawsze miejsca w mieście. Odwiedzą m.in. Orientarium ZOO, Teatr Muzyczny, Muzeum Miasta Łodzi oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Pojawią się też na słynnej ulicy Piotrkowskiej i wezmą udział w tematycznej grze miejskiej.

Zjazd orientacyjno-przygotowawczy Programu Stypendialnego im. Lane’a Kirklanda potrwa do 30 września. Następnie uczestnicy udadzą się do docelowych uczelni, na których będą studiować lub realizować swoje badania naukowe.

Tekst: Biuro Promocji i Komunikacji Wydziału Filologicznego UŁ
Zdjęcia: Bartosz Burski