Celem zwycięskiego projektu jest analiza strategii lingwistycznych oraz argumentacyjnych stosowanych w mowie obrończej we francuskim postępowaniu karnym w ujęciu prawno-lingwistycznym. W ramach projektu zaplanowano badanie rozpraw sądowych we Francji metodą obserwacji uczestniczącej. W rezultacie zostaną zgromadzone autentyczne dane źródłowe z rzeczywistych postępowań karnych, co pozwoli zidentyfikować i scharakteryzować strategie lingwistyczne oraz argumentacyjne, do których najczęściej odwołują się prawnicy, konstruując mowy obrończe. W szczególności zbadany zostanie wpływ rodzaju postępowania oraz reformy wymiaru sprawiedliwości z 2019 r. na dobór odpowiednich strategii realizowanych w mowach obrończych. Wyniki uzyskane w efekcie przeprowadzonych badań zostaną przedstawione na konferencjach naukowych oraz upowszechnione w formie publikacji o zasięgu międzynarodowym.
Realizowane badanie ma charakter pionierski i interdyscyplinarny. Istnieje niewiele opracowań oferujących w polskiej oraz międzynarodowej literaturze przedmiotu analizę francuskich mów obrończych w kontekście prawno-lingwistycznym. Mam nadzieję, że uzyskane w badaniu wyniki przyczynią się do wypełnienia luki oraz poszerzenia obecnego stanu wiedzy w tym zakresie, zwłaszcza w obszarze kontrastywnych badań legilingwistycznych
– dodaje kierownik projektu dr Paulina Nowak-Korcz.
Projekt Analiza strategii lingwistycznych i argumentacyjnych stosowanych w mowie obrończej we francuskim postępowaniu karnym rozpoczął się 10 grudnia 2024 roku i potrwa do 9 grudnia 2025.