Zebranych gości przywitał prof. Łukasz Bogucki prorektor ds. współpracy z zagranicą:
Jednym z celów tej konferencji inauguracyjnej jest zastanowienie się nad wizją UNIC w odległej przyszłości, być może tak odległej jak rok 2040. Tak naprawdę tworzymy UNIC nie dla siebie, ale dla studentów, którzy jeszcze chodzą do szkoły i dla rektorów, którzy teraz pracują nad doktoratami. Granice UNIC tkwią w naszych głowach, w sztywnych strukturach narzuconych przez nasze organy zarządzające, w ograniczeniach budżetowych, być może w zaangażowaniu naszych miast i wydziałów. Tego, czego potrzeba – zaangażowania, inicjatywy, wyobraźni, wiedzy zawodowej – wszyscy mamy pod dostatkiem.
Tytuł konferencji „Towards a joint vision 2040” nawiązuje do wspólnych ambitnych planów sojuszu UNIC w długoterminowej perspektywie.
Liderzy uczelni na UŁ – plany na najbliższe lata
Z dumą i radością otwieram konferencję inauguracyjną UNIC 2.0, dającą początek czterech lat bardzo ścisłej współpracy pomiędzy naszymi dziesięcioma uniwersytetami. To faza druga, ale w żadnym wypadku nie końcowa. Planowanie na następne dwie dekady obarczone jest znacznym marginesem błędu, ale sam fakt, że istnieje wizja na rok 2040 pokazuje, że UNIC przetrwa nawet wtedy, gdy zakończy się wsparcie Komisji Europejskiej. Rektorzy polskich uczelni są zgodni, że inicjatywa Uniwersytetów Europejskich otworzyła drzwi do Europy i dla Europy. Właśnie uruchomiliśmy program mobilności badawczej dla łódzkich naukowców na wyjazdy do uczelni partnerskich UNIC. Jesteśmy głęboko przekonani, że UNIC wzmacnia naszą pozycję międzynarodową i ułatwia dalszą ekspansję. UNIC to duch różnorodności i równości, w którym każdy czuje się jak w domu, niezależnie od tego, jak daleko ten dom jest
– mówiła prof. Elżbieta Żądzińska, rektor Uniwersytetu Łódzkiego.
Na konferencji spotkali się liderzy uczelni, koordynatorzy pakietów zadań oraz osoby w nie zaangażowane, osoby reprezentujące priorytetowe linie tematyczne w UNIC, jak również studenci ambasadorzy UNIC. Okazję do spotkania mają także profesjonaliści z różnych obszarów wdrażających ambitne działania partnerstwa w ramach różnorakich projektów, wspierających pracowników akademickich wiedzą i doświadczeniem: eksperci ds. projektów, mobilności, współpracy zagranicznej, różnorodności, zrównoważonego rozwoju, włączenia społecznego.
Podczas otwarcia tego wydarzenia chcielibyśmy serdecznie podziękować prof. Elżbiecie Żądzińskiej i prof. Łukaszowi Boguckiemu z Uniwersytetu Łódzkiego, wyznaczającym kluczowy moment w historii UNIC. Nie jesteśmy tylko kolejną siecią uniwersytecką, ale pionierami, wprowadzającymi zasadniczo nowatorskie podejście do wspólnych przedsięwzięć uniwersyteckich. To nie tylko projekt, ale podróż, przypominająca nieprzemijający urok Hotelu California. Rozpoczynając nowy etap w UNIC, chodzi o położenie podwalin pod naszą zbiorową wizję 2040 roku. Co zrozumiałe, nie jest to sprint, ale maraton, próba wytrzymałości, która skłania nas do zastanowienia się nad wyzwaniami i bólem związanymi z takimi dążaniami. UNIC to bezpieczna przystań, przestrzeń do kreowania przyszłości szkolnictwa wyższego. Nie tylko DLA studentów, ale ZE studentami. Nie DLA badań, ale Z badaniami. Nie DLA miasta, ale Z miastem
– mówił prof. dr Peter Scholten, koordynator sojuszu UNIC.
Poznaliśmy jedną z Ambasadorek UNIC – Rumbidzai Hodzonge, która podkreśliła, że UNIC zapewnia cenną okazję do współpracy z podobnie myślącymi ludźmi, gdzie wszyscy pracują razem, aby osiągnąć ważną misję określoną przez partnerstwo:
Nasza rola jako przedstawicieli studentów UNIC wykracza poza reprezentację. Jesteśmy katalizatorami zmian, zwolennikami współpracy i zwiastunami transformacyjnej mocy edukacji. Jednym z naszych głównych obowiązków jest podnoszenie świadomości wśród naszych studentów i studentek na temat niesamowitych możliwości, jakie oferuje nam UNIC. Naszą ambicją jest wzmocnienie pozycji członków społeczności uniwersyteckich, umożliwienie studentom, doktorantom i pracownikom uczelni swobodnego poruszania się w obrębie UNIC i poza nim. Wirtualna mobilność i udział w zajęciach online prowadzonych przez uczelnie partnerskie będą również odgrywać kluczową rolę w poszerzaniu naszych horyzontów edukacyjnych.
Plany sojuszu na najbliższe lata to rozwijanie różnych form innowacyjnej edukacji, wsparcie nauczycieli akademickich w rozwijaniu narzędzi i warsztatu dydaktycznego, mobilność – także wirtualna oraz tworzenie wspólnych formatów edukacyjnych, takich jak np. programy podwójnego dyplomowania, czy mikropoświadczenia (potwierdzenia wyników w nauce osiągniętych w ramach krótkiego doświadczenia edukacyjnego, np. kursu lub szkolenia).
Kolejny etap działania sojuszu ma na celu dalsze wspieranie rozwoju wiedzy poprzez współpracę, innowacje i integrację na rzecz wpływu społecznego. Chcemy jako uczelnie mieć realny wpływ na otaczający nas świat.
Większość sesji odbywa się na Wydziale Filologicznym, nieliczne na Wydziale Zarządzania i w Bibliotece UŁ.
Szczegółowy program konferencji (ENG)
Uniwersytet Łódzki w sieci UNIC – druga faza współpracy partnerów i nowa nazwa sojuszu
Sojusz UNIC rozpoczął swoją działalność w 2020 roku jako partnerstwo ośmiu uczelni. Od dwóch lat również Uniwersytet Łódzki jest jego częścią. Właśnie rozpoczyna się druga faza współpracy partnerów, którzy stawiają sobie dalekosiężne cele w zakresie wspólnej realizacji inicjatyw edukacyjnych, promowania badań zaangażowanych społecznie, współpracy z miastem i jego mieszkańcami oraz dążenia do pogłębiania integracji uczelni partnerskich na wszystkich płaszczyznach.
Jest to pierwsze oficjalne spotkanie wszystkich przedstawicieli 10 uczelni z całej Europy tworzących sieć, otwierające nową fazę sojuszu.
Kolejna faza współpracy to także nowa nazwa sojuszu The European University of Cities in Post-Industrial Transitions (Europejski Uniwersytet Miast w Transformacji Postindustrialnej), odzwierciedlająca ścisłe powiązanie planowanych działań z otoczeniem, w którym funkcjonują uczelnie. Każda z nich jest położona w mieście lub regionie, który przeszedł transformację postindustrialną i zmagając się z jej konsekwencjami buduje nową tożsamość.
Sojusz UNIC chce być częścią zmian, jakie zachodzą w społecznościach tych miast angażując się w sprawy społeczności poprzez działalności edukacyjną, badawczą, naukową, społeczną czy kulturalną.
Więcej o sieci UNIC
UNIC pozyskał środki na nowy etap działalności
Megauniwersytet przyszłości z udziałem UŁ – uczelnia dołączyła do międzynarodowej sieci UNIC
Materiał: Małgorzata Gramala, Katarzyna Pardyka, International Hub
Tekst: Iwona Ptaszek-Zielińska, fot. Maciej Andrzejewski, Centrum Komunikacji i PR